منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
شبیه‌ساز ورزش یا موشن‌لب
شبیه‌ساز ورزش یا موشن‌لب

شبیه‌ساز ورزش یا موشن‌لب

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۴-۱۳
زمان مورد نیاز:
13 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۴-۲۰
در این مقاله میخوانید:

آیا می توان سلامت بدنی و ورزشی را ارزیابی کرد؟

شاید تا کنون نام موشن لب یا شبیه ساز ورزش را نشنیده باشید دستگاهی بی نهایت موثر در محاسبه سلامت بدنی. امروزه توجه بسیاری از افراد جامعه به ورزش و تناسب اندام جلب شده است. البته انجام ورزش تنها به دلیل تناسب اندام و زیبایی نیست بلکه می توان گفت با اطلاعات وسیعی که در زمینه سلامت، به افراد جامعه می‌رسد، سواد سلامتی بالاتر رفته و افراد می‌دانند که وجود ورزش در برنامه‌های روزانه می‌تواند آن‌ها را از بسیاری از داروها داروها و درمان‌های شیمیایی، بی نیاز گرداند.

ورزش در بیماری‌های زیادی اثر مثبت خود را نشان داده و تحقیقات و علم این مورد را به اثبات رسانده اند. حتی در بیماری‌هایی چون دیابت، مرحله اول درمان با ورزش شروع می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های زیادی در زمینه ورزش ساخته شده که می‌تواند به متخصصین و ورزشکاران کمک کند تا شیوه‌های بهتری را برای تناسب اندام و سلامت جسمی پیدا کنند و گام‌های مؤثرتری را در این زمینه بردارند. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از دستگاه موشن لب بگوییم و اطلاعات کافی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

یکی از این دستگاه‌ها، دستگاه شبیه ساز ورزشی است. توسط این دستگاه می‌توان میزان فعالیت ورزشکاران و همچنین سلامت آن‌ها را محاسبه کرد. متخصصانی که با این دستگاه کار می کنند، اطلاعات دقیقی را از ورزشکار بدست آورده و با پردازش این اطلاعات، سلامت عضلانی، صحت حرکات و درستی انجام آن‌ها را بررسی می کنند. برای استفاده از این دستگاه‌ها رسیدن به یک آمادگی نسبی بسیار مهم است. اگر فرد ارزیاب شونده آمادگی کافی نداشته باشد، نتایج متغیری به دست می‌آید. برای اینکه کمترین میزان خطا را داشته باشید، بهتر است آگاهی‌های خود را در مورد این دستگاه و چگونگی کار با آن بالا ببرید.

دستگاه شبیه‌ساز ورزش یا موشن لب

چگونگی کار با دستگاه شبیه‌ساز ورزش یا موشن لب

این دستگاه مهم‌ترین کاری را که انجام می دهد، ارزیابی سلامت عضلانی فرد ارزیاب شونده و اصلاح حرکات ورزشی و دادن اطلاعات دقیق به ورزشکار در مورد حرکاتی است که انجام می‌دهد. این دستگاه سه بعدی می تواند اطلاعات اولیه‌ای را از شما کسب کرده و آن‌ها را پردازش کند. برای کار با این دستگاه شبیه ساز ورزشی، مراحل زیر طی می شود:

 • از شما یک تست کوتاه ۱۵ دقیقه تا نیم ساعتی گرفته می شود

 • برای شروع کار شما در یک اتاق شبیه به استودیوهای ضبط جلوه‌های ویژه با دیوارهای سبز، قرار می گیرید.

 • داخل این اتاق هشت دوربین با کیفیت بالا قرار دارد که حرکات شما را از همه جهات فیلم‌برداری می کند.

 • شما به دور سیستم حرکت‌های خواسته شده را انجام می دهید و این دستگاه، تمامی حرکت‌های شما را شناخته و آن‌ها را ثبت می کند.

سپس کار شما که تمام می شود و کار اصلی دستگاه شروع خواهد شد. تمامی اطلاعاتی را که از شما بدست آورده طی سه روز پردازش می‌کند و سپس کامل‌ترین گزارش ممکن را در اختیار شما قرار می دهد. با توجه به آنالیزی که دستگاه انجام می دهد، وضعیت سلامت شما مشخص می‌شود و همچنین اطلاعات دقیقی را از حرکت‌های ورزشی خود بدست می آورید. دستگاه شبیه‌ساز ورزش، تنها برای ارزیابی سلامت ورزشکاران نیست بلکه می‌تواند در گروه‌های بسیار زیادی مورد استفاده قرار گیرد و اسکلت عضلانی افراد را بسنجد. می‌توان گروه‌های هدف را به موارد زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • افرادی که از دردهای مزمن رنج می‌برند

 • ورزشکارانی که آسیب دیده‌اند و در دوران بهبود پس از آن قرار گرفته اند.

 • توان‌بخشی در مشاغل

 • افرادی که آگاه به سلامتند و می‌خواهند وضعیت خود را شناسایی کنند.

دستگاه موشن لب

قبل از استفاده از دستگاه‌های شبیه‌ساز ورزش

شما قبل از استفاده از دستگاه، باید یک جلسه تحت مشاوره قرار بگیرید و تمامی مواردی که در مورد سلامت شما وجود دارد، به ارزیاب دستگاه بدهید تا طبق شرایط شما تنظیمات دستگاه انجام شود بطور مثال اگر شما مدت زیادی است که کمردرد دارید، حتماً باید این موضوع را اطلاع دهید تا این مورد هم وارد ارزیابی شود. در این دستگاه می‌توان قسمت‌های خاصی از بدن را مورد ارزیابی قرارداد. هر چه اطلاعاتی که شما در مورد وضعیت سلامت خود در اختیار دستگاه قرار دهید دقیق تر باشد، جواب‌های مطلوب‌تری را دریافت می‌کنید.


نحوه آمادگی برای استفاده از دستگاه شبیه‌ساز ورزش

همان‌طور که گفتیم شما برای استفاده از دستگاه شبیه‌ساز ورزش و رسیدن به آنالیزهای انتهایی، باید حرکت‌های حرکت‌های ورزشی یا فعالیت هایی را که مدنظر ارزیاب کننده است را انجام دهید. حرکت هایی چون پریدن، خزیدن، حرکت‌های کششی و دویدن و بر طبق آن‌ها، سلامت شما سنجیده می شود برای همین است که آمادگی داشتن شما می‌تواند به نتایج دقیق‌تری برسد. بهتر است قبل از کار با شبیه‌ساز ورزش، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • داشتن یک پوشش مناسب و لباس راحت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا شما باید بتوانید براحتی حرکت‌هایی که از شما خواسته می شود را انجام دهید. بهترین نوع پوشش، همان لباس‌های استاندارد ورزشی است تا براحتی حرکت های قدرتی، کششی و هوازی را انجام دهید. لباس شما باید انعطاف‌پذیر باشد تا هیچ محدودیتی را در انجام حرکت های خود نداشته باشید.

 • بهتر است لباس شما با رنگ تیره باشد. البته این موردی است که ارزیاب کننده‌ها به شما اطلاع می دهند. همان‌طور که گفتیم دیوارهای اتاقی که در آن ارزیابی می شوید، به رنگ سبز است و رنگ‌های تیره در این در کنار رنگ سبز، بهتر دیده شده و سیستم حرکت‌های شما را دقیق‌تر ثبت می‌کند. رنگ‌هایی که مجاز به استفاده از آن نیستید، طیف رنگی سبز است.

 • حتماً باید از کفش‌های ورزشی استفاده کنید زیرا یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها در ورزش و انجام صحیح حرکت ها، داشتن کفش‌هایی مناسب است. کفش های تنگ می‌تواند باعث انجام اشتباه حرکت‌ها شود که این مورد نتیجه تست شما را بخوبی نشان نمی دهد.

 • به خانم‌ها با موهای بلند توصیه می‌شود که موها را از پشت جمع کرده و با گیره بالای سر ببندند زیرا دستگاه‌های شبیه‌ساز ورزش، به حرکت‌های گردن حساسند و آن‌ها را هم به خوبی می سنجند.

بیشتر بخوانید:
ورزش های ساخت عضله 
  اشتباهات عضله سازی
  تصورات اشتباه بدنسازی
  تمرینات کگل

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری