منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
دردی بزرگ در پسران
دردی بزرگ در پسران

دردی بزرگ در پسران

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۸-۲۳
زمان مورد نیاز:
16 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۸-۲۳
در این مقاله میخوانید:

پیچ خوردگی بیضه، دردی جدی در کودکان پسر

گاهی دردهایی وجود دارند که کودکان از گفتن آنها احساس خجالت می کنند. متاسفانه بعلت تربیت و باوری اشتباه، بیشتر کودکان ناحیه تناسلی خود را محدوده ای ممنوعه می دانند و در مورد تغییرات و یا درهای مربوط به آن، کمتر صحبت می کنند. یکی از این دردها، درد بیضه است که می توان آن را دردی هشداردهنده و جدی دانست. این درد اگر به سرعت بررسی و درمان نشود ممکن است منجر به از دست دادن بیضه شود.

از طرفی دیگر گاهی کوچک بودن کودک مانعی برای شناسایی محل درد است. واکنش کودکان به درد بی قراری و گریه است و نمی توانند مانند بزرگ ترها درد خود را تشریح کرده و یا به محل دقیق درد اشاره کنند. یکی از موارد مهم برای شناخت درد در کودکان، آگاهی داشتن از دردهای هشدار دهنده، علامت ها و راه های تشخیص آن است. ما در این مقاله می خواهیم در مورد درد بیضه کودکان پسر برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی بگوییم. پس اگر شما هم می خواهید اطلاعات دردشناسی خود را افزایش دهید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

ساختمان بیضه

یضه ها عضوی مهم در بدن است که بیضی شکل و پهن بوده و تعداد آنها دو عدد و با طول حدود ۵ سانتی‌متر است. لایه خارجی بیضه از بافت لیفی متراکم و سفیدی ساخته شده که آن را با نام سپیدپرده می شناسیم. این لایه در کنارهٔ عقبی بیضه به داخل آن وارد می‌شود و دیوارهٔ قائم و ناتمامی را ایجاد می‌کند که خود به چند دیواره تقسیم می‌شود و بافت بیضه را به ۲۵۰ تا ۴۰۰ لپک تقسیم می‌کند. هر یک از این لپک ها حاوی یک تا سه لوله پیچاپیچ باریک به ‌نام لوله‌های اسپرم‌ساز می‌باشند.

در داخل این لوله ها سلولهای دیگری به نام سلولهای سرتولی در بیضه یافت می‌شوند که مسؤول محافظت و تغذیه اسپرماتوزوئیدها هستند. سلولهای بینابینی لیدیگ به صورت پراکنده‌ای در بین لوله‌ها قرار گرفته و مسؤول ترشح هورمون‌های مردانه بویژه تستوسترون می‌باشند. لوله‌های اسپرم‌ساز پس از الحاق به یکدیگر لوله‌های مستقیم بزرگتری به نام straight tubule را به‌ وجود می‌آورند که به ‌نوبهٔ خود پس از تداخل، شبکه توری شکلی را به نام شبکه بیضه یا Rete Testis می‌سازند که اسپرم ها پس از ساخته شدن در لوله‌های اسپرم‌ساز به درون آن ریخته می‌شوند.

از شبکه بیضه در حدود ۲۰ لوله کوچک و مارپیچ خارج می‌شود به نام Efferent Ductule که پس از عبور از سپید پرده به اپیدیدیم می‌پیوندد. اپیدیدیم هر بیضه لولهٔ مارپیچی است که قسمت اول تشکیلات مربوط به مجاری بیضه را تشکیل می‌دهد. مجرای منی در ادامه اپیدیدیم می‌باشد که ترشحات کیسه‌های منی پس از الحاق به این مجرا، مجرای انزال را به‌وجود می‌آورد که از طریق این مجرا، اسپرماتوزوئید و ترشحات کیسهٔ منی به پیشابراه می‌ریزد.

پیچ خوردگی بیضه در کودکان

نمونه هایی از آسیب جدی بیضه، پیچ خوردگی و پارگی بیضه است. پیچ‌خوردگی بیضه (تورشن) هنگامی رخ می‌دهد که با چرخش بیضه، طناب اسپرماتیک که خون را به کیسه بیضه می‌آورد، تابیده می‌شود. در نتیجه، کاهش جریان خون به بیضه باعث درد ناگهانی و شدید و تورم بیضه می‌‌شود. پیچ خوردگی بیضه (تورشن) بین سنین ۱۲ و ۱۶ سالگی شایع‌ است، اما می‌تواند در هر سنی، حتی قبل از تولد رخ دهد.

معمولاً پیچ خوردگی بیضه نیاز به جراحی اورژانسی دارد. در صورت درمان سریع، معمولاً بیضه را می‌توان حفظ کرد. اما هنگامی که قطع جریان خون به بیضه بیش از حد طولانی شود، ممکن است آسیب دیدگی بیضه آنقدر شدید باشد که به طور کلی باید برداشته شود. پیچ خوردگی بیضه یک مورد اورژانسی است. این اتفاق معمولآ برای پسران ۱۲ تا ۱۸ ساله روی می دهد. بنابراین اگر فکر می کنید این مشکل برای فرزند شما پیش آمده، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان

علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان

از جمله علائم و نشانه های پیچ خوردگی بیضه کودک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد ناگهانی و شدید در کیسه بیضه

  • تورم کیسه بیضه

  • درد در زیر شکم

  • تهوع و استفراغ

  • یک بیضه به طور غیر معمول بالاتر از دیگری قرار می گیرد.

  • درد در هنگام ادرار کردن

  • تب

پیچ خوردگی بیضه در نوزادان و شیرخواران

در موارد نادر، پیچ خوردگی بیضه می‌تواند در نوزادان و شیرخواران نیز رخ ‌دهد. بیضه نوزاد ممکن است سفت، متورم و یا به رنگ تیره‌تر از حد معمول باشد. در سونوگرافی ممکن است کاهش جریان خون به کیسه بیضه نوزاد مشخص نشود، بنابراین برای تأیید پیچ خوردگی بیضه عمل جراحی ممکن است لازم باشد. درمان پیچ خوردگی بیضه در نوزادان، موضوعی چالش برانگیز است.

اگر نوزاد پسر با علائم و نشانه‌های پیچ خوردگی بیضه به دنیا بیاید، ممکن است برای انجام عمل جراحی اورژانسی دیگر دیر شده باشد، همچنین خطرات مرتبط با بی‌هوشی عمومی نوزاد وجود دارد. اما عمل جراحی اورژانسی گاهی اوقات می‌تواند تمام یا بخشی از بیضه را نجات دهد و از پیچ‌خوردگی بیضه دیگر جلوگیری کند. درمان پیچ خوردگی بیضه در نوزادان ممکن است از بروز مشکلات تولید هورمون تستسترون و ناباروری در آینده جلوگیری کند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند. بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان

آزمایشات تشخیصی

پزشک برای بررسی اینکه علائم و نشانه‌های شما به دلیل پیچ خوردگی بیضه است یا اینکه توسط عامل دیگری ایجاد شده است، سؤالاتی را از شما خواهد پرسید. پزشکان اغلب قادرند پیچ خوردگی بیضه را با معاینه فیزیکی کیسه بیضه، بیضه‌ها، شکم و کشاله ران تشخیص دهند. پزشک ممکن است رفلکس بیضه را با مالش آرام و یا با فشار داخل ران (سمت بیضه پیچ خورده) تست کند. به طور معمول، این کار باعث می‌شود که بیضه جمع و منقبض گردد. اگر شما دچار پیچ خوردگی بیضه باشید، احتمالاً این رفلکس رخ نمی‌دهد. گاهی اوقات آزمایشهای پزشکی برای تشخیص قطعی و یا برای کمک به شناسایی علت دیگری برای علائم شما لازم است. این آزمایشات عبارتند از:

آزمایش ادرار :این آزمایش برای تشخیص عفونت انجام می‌شود.

سونوگرافی کیسه بیضه: این نوع سونوگرافی برای بررسی جریان خون در بیضه انجام می‌شود. کاهش جریان خون به بیضه نشانه‌ای از پیچ خوردگی بیضه است. اما سونوگرافی همیشه قادر به تشخیص کاهش جریان خون نیست، بنابراین نتیجه این تست نمی‌تواند احتمال پیچ خوردگی بیضه را رد کند.

اگر درد بیضه شما برای چند ساعت طول کشیده و معاینه فیزیکی شما پیچ خوردگی بیضه را نشان می‌دهد، احتمالاً بدون هیچ آزمایش اضافی، مستقیماً عمل جراحی را انجام خواهید داد. به تأخیر انداختن عمل جراحی ممکن است منجر به از دست دادن بیضه شما شود.

درمان پیچ خوردگی بیضه کودک

اگر پزشکان در طی ۴ تا ۶ ساعت از شروع درد، پیچ خوردگی را برطرف کنند، معمولآ هیچ آسیب ماندگاری به بیضه وارد نمی شود. اما اگر یک پیچش در این بازه زمانی برطرف نشود، احتمال از دست دادن بیضه یا کاهش دائمی در تولید اسپرم به وجود خواهد آمد. پزشکان گاهی اوقات به صورت دستی این پیچ خوردگی را برطرف می کنند، اما اگر این عمل مؤثر واقع نشود آنها با یک جراحی ساده مشکل را حل می کنند.

پارگی بیضه نوع نادر ترومای بیضه است. این مشکل هنگامی اتفاق می افتد که مستقیمآ یک ضربه شدید به بیضه وارد شود و باعث شود خون به ‌داخل کیسه اسکروتوم نشت کند. پارگی بیضه مانند پیچ خوردگی بیضه و سایر صدمات جدی به این عضو باعث ایجاد درد شدید، تورم بیضه و حالت تهوع و استفراغ می شود. برای رفع مشکل، عمل جراحی برای ترمیم پارگی بیضه ضروری است.

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت. بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از ۶ ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانند و گردش بیضه طبیعی می شود.

برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنند. ۹۵ درصد افرادی که زیر ۶ ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. ۹۰ درصد اگر بعد از ۴۸ یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود. خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

  بیشتر بخوانید:

ویتامین های زندگی بخش دوم
ویتامین های زندگی بخش اول
داروخانه خانگی
غذاهای دارویی در روزهای کرونا    
خوراکی های ممنوع در افسردگی
  مواد غذایی عضله ساز
  دمنوش تقویت مو

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری