منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
خطرات خوردن وایتکس و اقدامات ضروری پس از آن
خطرات خوردن وایتکس و اقدامات ضروری پس از آن

خطرات خوردن وایتکس و اقدامات ضروری پس از آن

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۱-۰۶
زمان مورد نیاز:
5 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۹-۱۴
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:
خوردن وایتکس در کودکان و بزرگسالان به اشتباه یا با هدف خودکشی
عملکرد مناسب بعد از خوردن وایتکس آثار کشندگی این ماده را از بین می‌برد. در حالی که اقدامات اشتباه و دیر هنگام عوارض این مادۀ سمی را تشدید می‌کند.
اگر وایتکس خورده‌اید و یا کودک شما در معرض وایتکس بوده و شواهدی وجود دارد که نشان می‎دهد از این مادۀ خطرناک بلعیده است؛ علائمی را برای شما بازگو می‌کنیم که از در معرض خطر بودن کودک خود اطمینان حاصل کنید. در صورت مواجه شدن با این مسئله نکات اورژانسی و اطلاعات مورد نیازتان را از این مقاله دریافت خواهید کرد که به شما در جلوگیری از حاد شدن مشکل کمک خواهد کرد. همچنین مجله پزشکی روند درمان پس از خوردن وایتکس و آسیب‌های ناشی از آن را شفاف خواهد کرد. در پایان شما خطرات ناشی از خوردن وایتکس را خواهید دانست و بهترین واکنش را خواهید داشت.

علائم خوردن وایتکس در کودکان و نوزادان چیست؟

کودکی که وایتکس خورده است آرام و قرار نخواهد داشت و این مسئله با بروز علائمی خود را نشان خواهد داد. بنابراین در صورتی که به بلعیده شدن وایتکس توسط کودک خود مشکوکید و هر کدام از نشانه‌های زیر را در او مشاهده کردید برای نجات کودک از خطرات ناشی از خوردن وایتکس اقدام فوراً اقدام کنید.

خوردن وایتکس توسط کودک
 • احساس درد در ناحیۀ دهان و گلو
 • سرفه
 • قرمزی لب‌ها
 • سرگیجه، تهوع و استفراغ به همراه خون و یا بدون آن
 • سخت شدن تنفس و یا نفس کشیدن صدادار
 • احساس درد در قفسۀ سینه
 • وجود درد در ناحیۀ شکم و خون در مدفوع
 • عرق کردن شدید کودک
 • رنگ پریدگی و سرد شدن دست و پا

اقدامات اورژانسی بعد از خوردن وایتکس چیست؟

بلعیدن وایتکس اغلب توسط نوزادان و کودکان به دلیل عدم آگاهی اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات خانواده‌ها هنگام مواجه شدن با این مسئله دست به اقدامات خودسرانه می‌زنند. لازم به ذکر است خوراندن هر گونه خوراکی از جمله شیر و آب به کودک در این شرایط خطرناک است. زیرا امکان باز شدن ریز منفذهای مری و معده در اثر بلعیدن خوراکی وجود دارد که در این صورت مشکلاتی چون عفونت قفسۀ سینه، کودک را تهدید خواهد کرد.
 خوردن شیر بعد از مسمویت با وایتکس ممنوع است.
همچنین در این شرایط نباید گلو را برای استفراغ کردن تحریک کرد، زیرا بالا آوردن این مادۀ خورنده باعث سوختگی مجرای مری می‌شود. توصیه می‌شود بعد از بلعیده شدن وایتکس فرد را سریعاً به بیمارستان رسانده تا پزشک اقدامات ایمن اولیه را اعمال کرده و مایعات و مواد مغذی از طریق سرم به بدن بیمار رسانده شود.

خوردن وایتکس به کدام اندام های بدن آسیب می رساند؟

سلول‌های پوششی مری نسبت به بلعیدن وایتکس آسیب پذیرتر هستند. اما چون وایتکس با سرعت از مری عبور می‌کند و مدت زمان طولانی در معده می‌ماند، بیشترین آسیب به معده وارد خواهد شد. البته مسمومیت ناشی از خوردن وایتکس ممکن است کبد و کلیه را نیز درگیر کند.

عوارض و بیماری‌های ناشی از خوردن وایتکس چیست؟

آسیب جدارۀ معده در اثر خوردن وایتکس ممکن است باعث بروز پریتونیت (التهاب دیوارۀ داخلی شکم) می‌شود. این عارضه با مشکلاتی چون درد ثابت، سفتی شکم، درد در ناحیه شکمی به صورت پراکنده، کاهش فشار خون، تب، تهوع و استفراغ، اسهال یا سرفه همراه است.

 خطرات خوردن وایتکس برای دستگاه گوارش و عوارض آن
آسیب دیدن جدارۀ مری نیز می‌تواند باعث نفوذ میکروب‌ها به داخل قفسۀ سینه و بروز مدیاستنیت (التهاب میان سینه) شود. فرد مبتلا به این بیماری با عوارضی چون تب و لرز، درد قفسۀ سینه و حساسیت موضعی مواجه خواهد شد. همچنین تنگ شدن برخی نواحی مری نیز در اثر بلعیدن وایتکس اتفاق خواهد افتاد. به طوری که فرد در خوردن و آشامیدن با مشکل مواجه می‌شود.

روند درمانِ فردی که وایتکس خورده است، چگونه است؟

درمان فردی که وایتکس خورده است بسته به مقدار مادۀ بلعیده شده متفاوت است. اما در حالت کلی ابتدا پزشک علائم حیاتی فرد از جمله ضربان قلب، دمای بدن، فشار خون و تنفس را کنترل می‌کند. سپس با استفاده از روش‌های زیر برای نجات فرد از مرگ اقدام می‌کند:
 • لولۀ تنفس و اکسیژن رسانی
 • داروهای مسکن
 • سرم و مایعات داخل وریدی
 • شستن مداوم قسمت‌‌های سوخته
 • برونکوسکوپی برای درمان آسیب ریه
 • آندوسکوپی برای درمان آسیب دستگاه گوارش

اقدامات پزشکی برای درمان فردی که وایتکس خورده است!

خوردن وایتکس چگونه به مرگ منجر می‌شود؟

وایتکس یک مادۀ قلیایی است و بلعیدن آن به بافت‌های اطراف مری و معده آسیب وارد می‌کند. این آسیب می‌تواند باعث ورود مواد میکروبی مانند باکتری‌ها به درون خون و اندام‌های بدن شود. بنابراین اگر فرد بعد از خوردن وایتکس دچار تب شود، نیاز به اقدامات  اورژانسی خواهد داشت زیرا تب، نشانۀ ابتلا به عفونت است. در این شرایط لازم است شخص  قبل از شوک شدن سریعاً بستری شده و تحت مراقبت قرار گیرد. بعد از خوردن مقدار زیاد وایتکس، معده و جداره مری آسیب می‌بیند و خونریزی داخلی اتفاق می‌افتد اما آسیب ناشی از خوردن وایتکس معده را به میزان بیشتری درگیر می‌کند. در این شرایط آسیب جدی به این اندام‌ها ممکن است بعد از چند روز باعث مرگ فرد شود.

 خوردن وایتکس، خونریزی داخلی و خطر مرگ
لازم به ذکر است که به دلیل عوارض زیاد مصرف وایتکس، در این چند سال اخیر نمونه‌های رقیق شدۀ آن وارد بازار شده است و آمار مرگ ناشی از خوردن وایتکس کاهش یافته است. ولی با این حال شخصی که وایتکس خورده است، آسیب‌های دردناک و جبران ناپذیری را تا چندین سال و یا حتی تا پایان عمر، متحمل خواهد شد.

در صورت خوردن وایتکس، برای انجام اقدامات ایمنی و درمانی از متخصصین مجله پزشکی کمک بگیرید.
 
این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
بهاره
۱۳۹۹-۰۱-۱۰
پاسخ
0
0
پاسخ
با سلام یعنی مخلوطی از وایتکس ومایع شستشوی من صددرصد باعث ایجاد مشکلات ریوی میشه درسته؟
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۰۷-۱۸
پاسخ
0
0
پاسخ
در دراز مدت مصرف وایتکس مشکلاتی را به همراه خواهد داشت و ترکیب وایتکس با سایر مواد شوینده هم سلامت ریه را به خطر می آندازد. بهتر است در صورت ترکیب مواد شوینده با وایتکس در شرایطی که از لحاظ تنفسی با مشکل روبه رو شدید و این مشکل تا ۲۴ ساعت ادامه پیدا کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید
بهاره
۱۳۹۹-۰۱-۱۰
پاسخ
3
1
پاسخ
چون من خودم یکبار این کار رو بدون اینکه از عوارضش اگاه باشم برای تمیز کردن سرویس بهداشتی انجام دادم شدیدا به سرفه افتادم ونفس نفس میزدم انگار که خورده بودمش یعنی نیاز هستش که به پزشک مراجعه کنم؟
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۰-۱۰
پاسخ
0
0
پاسخ
قطعا در دراز مدت مشکلات تنفسی ناشی از مصرف وایتکس بروز پیدا می کنند. این مشکلات میتواند شامل درگیری ریه و یا مخاط راه های هوایی باشد. رعایت نکات در استفاده از وایتکس و به حداقل رساندن مصرف آن به سلامت بدنتان کمک خواهد کرد.
مارال
۱۳۹۹-۰۱-۱۵
پاسخ
6
0
پاسخ
اگر وایتکس را یک به صد با آب رقیق کنیم باز هم ضرر دارد
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۰-۱۰
پاسخ
0
0
پاسخ
با سلام
بدون آسیب نیست اما در شرایطی که مقدار کمی وایتکس با آب مخلوط شود خطرات استفاده از آن به میزان زیادی کاهش می یابد. برای استفاده از وایتکس مراقبت های دیگر مانند قرار نگرفتن در محیط بسته هنگام استفاده از وایتکس را نیز در نظر بگیرید تا به صورت ایمن از این ماده استفاده کنید.
اکرم
۱۳۹۹-۱۰-۲۳
پاسخ
1
0
پاسخ
سلام من متوجه نشدم وایتکس خور م حالا چیکار کنم
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۰-۱۰
پاسخ
1
0
پاسخ
سریعا به پزشک مراجعه کنید...
فاطمه
۱۴۰۱-۰۱-۱۶
پاسخ
7
0
پاسخ
سلام. اگر وایتکس با اب قاطی کنیم. باز هم ضرر دارع؟
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۰-۱۰
پاسخ
1
0
پاسخ
با سلام
بدون آسیب نیست اما در شرایطی که مقدار کمی وایتکس با آب مخلوط شود خطرات استفاده از آن به میزان زیادی کاهش می یابد. برای استفاده از وایتکس مراقبت های دیگر مانند قرار نگرفتن در محیط بسته هنگام استفاده از وایتکس را نیز در نظر بگیرید تا به صورت ایمن از این ماده استفاده کنید.
ناشناس
۱۴۰۱-۰۲-۲۱
پاسخ
6
1
پاسخ
دخترم ۱سال و نیمشه وایتکس خورده چیکارش کنم
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۰۷-۱۸
پاسخ
1
0
پاسخ
سریعا به پزشک مراجعه کنید. از دادن شیر و آب به کودک خودداری کنید و تلاش نکنید کودک را به بالا آوردن وایتکس تحریک کنید.
سید محمد حسین صحافی
۱۴۰۱-۰۹-۱۳
پاسخ
0
2
پاسخ
سلام ببخشید من پدرم ۵۲ سال سن دارد و وایتکس را اشتباهی به جای آب خورده است چه چیزی بخورد ؟؟ حتما باید به دکتر مراجعه کند ؟؟ مقدار کمی خورده است ؟؟ ( با آب شده نصف لیوان )
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۰۹-۱۴
پاسخ
3
0
پاسخ
با سلام در صورت مصرف وایتکس و سایر مواد قلیایی باید فورا به بیمارستان مراجعه کنید، خوردن آب، شیر یا هیچ ماده دیگری توصیه نمی‌شود و از تلاش برای تحریک به عوغ زدن هم اکیدا خودداری کنید.
فرشته تنهایی
۱۴۰۱-۱۰-۰۵
پاسخ
7
1
پاسخ
من دلم میخواد زودتر بمیرم هیشکی منو دوست نداره از زندگی کردن خسته شدم من افسردگی دارم و دارم دارو مصرف میکنم ولی چون نمیتونم زندگی دلخواهم رو داشته باشم و از خودم رضایت ندارم دلم میخواد زودتر بمیرم
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۰-۱۰
پاسخ
1
1
پاسخ
فرشته عزیز
لطفا فکر خودتان درباره خودکشی را جدی بگیرید این تنها یک علامت است که نشان میدهد شما به یک هم صحبت نیاز دارید. اما یک هم صحبت متخصص!
لطفا در اولین فرصت با یکی از شماره های زیر تماس بگیرید.
02154467000 (ساعت 14:00 تا :0000)
1480 (تا 21)
123 (شبانه روزی)
فرشته تنهایی
۱۴۰۱-۱۰-۰۵
پاسخ
0
0
پاسخ
شوخی کردم بابا مگه چند سالم همش 36 سالمه به خاطر مادرم این دنیا رو تحمل میکنم شوخی کردم خودکشی نمیکنم ..... به خاطر مادرم زنده میمونم با اینکه خسته هستم و فشار رومه
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۰-۰۷
پاسخ
0
0
پاسخ
به مصرف داروهاتون ادامه بدید و باید بدونید که افسردگی هم یک بیماری است و نیازمند این است که قوی باشید و سعی کنید با کمک پزشک این بیماری رو شکست دهید ... مطمئنا مادرتون هم با حضور شما و لبخندتون به زندگی دلگرمه.
حمید
۱۴۰۱-۱۰-۰۸
پاسخ
1
0
پاسخ
سلام من قصد خودکشی دارم و امروز بیاد وایتکس افتادم که خداروشکر جواب میده من میخواستم بدونم با ۱ لیوان بزرگ آدم پرواززمیکنه یا باید بیشتر بخورم؟؟
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۰-۱۰
پاسخ
0
0
پاسخ
سلام حمید عزیز
بهتره بدونید که نه تنها یک لیوان بلکه 10 لیوان وایتکس هم منجر به خودکشی شما نخواهد شد. تنها این کار باعث زجر کشیدن و عذاب کشیدن شما خواهد شد. شما بعد از انجام این کار به زندگی خود با مشکلات عدیده از نظر سلامتی ادامه خواهید داد. بدانید که این تصمیم شما تحت تأثیر بیماری های روحی است و این بیماری ها هم مانند سایر مشکلات جسمی نیاز به مداخلات متخصصین دارند. لطفا در اولین فرصت با یکی از شماره های زیر تماس بگیرید.
02154467000 (ساعت 14:00 تا :0000)
1480 (تا 21)
123 (شبانه روزی)
امیر
۱۴۰۱-۱۰-۱۸
پاسخ
1
0
پاسخ
میخواستم وایتیکس بخورم که شاید یه چند روزی برم لالا مث اینکه جواب نیست مشاوره رایگان ندارین
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۰-۱۹
پاسخ
0
0
پاسخ
دوست عزیز لطفا با شماره های زیر تماس بگیرید.
02154467000 (ساعت 14:00 تا :0000)
1480 (تا 21)
123 (شبانه روزی)
زهرا
۱۴۰۱-۱۲-۱۷
پاسخ
0
0
پاسخ
میخام خودکشی کنم اما چیزی جز مواد شوینده و وایتکس منجر به مرگم میشه
مجله پزشکی
۱۴۰۱-۱۲-۲۰
پاسخ
0
0
پاسخ
شوینده ها باعث مرگ شما نمی‌شوند، بهتر است با اقدامات خطرناک سلامت فیزیکی خود را به خطر نیندازید. شما تنها به یک متخصص برای احیای روحیه و سلامت روحی خود نیاز دارید،لطفا با شماره های زیر تماس بگیرید.
02154467000 (ساعت 14:00 تا :0000)
1480 (تا 21)
123 (شبانه روزی)
داغ‌ترین برچسب‌ها