منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
ویلچر دوست و همراه توانیابان
ویلچر دوست و همراه توانیابان

ویلچر دوست و همراه توانیابان

تاریخ انتشار:
21 اردیبهشت 1402
زمان مورد نیاز:
1 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
21 اردیبهشت 1402
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

آدمی را راه ها بسیارند….و از همه راه هایی که در زمین می توان پیمود، بیشتری سهم فکرهاست…برخی سهم گام ها….و برخی سهم چرخ ها.

بدن آدمی در معرض ناتوانی ها،بیماری ها،ضرب و شکست ها و گذر عمر است. در این میان بسیاری افراد به دلایل گوناگون از پای رفتن باز می مانند و مسیر زندگی را با کمک دیگر وسایل و تکنولوژی های زاده ی اندیشه انسان می پیمایند.  از آن وسایل، یکی هم صندلی چرخدار یا ویلچر است.

صندلی چرخدار یا ویلچر، انگیزه و همت پیش رفتن را در کسانی که در حرکت با دشواری روبرو هستند قدرت می بخشد تا استوار و مستقل به سوی کار و زندگی و اهداف بزرگ و کوچک خود پیش روند.

کارخانه جهان تجهیزات شفا، مجموعه ای است که با تولید بیش از ۱۶ نوع ویلچر مکانیکی با کاربرد های گوناگون برای سنین مختلف، توانمندی سازی افراد درگیر با دشواری های حرکتی را در دستور کار خود قرار داده است تا سهمی مؤثر در تسهیل و تشویق حضور افراد دارای چالش های حرکتی در بستر زندگی فردی و اجتماعی شان داشته باشد.

جهان تجهیزات شفا در سال ۱۳۸۶ با ثبت برند JTS کار خود را آغاز کرد. این مجموعه که فعالیت خود را با واردات ویلچر و قطعات آن آغاز کرده بود پس از کسب تجارب و توانمندی های لازم، با دریافت مجوزهای لازمه از اداره کل تجهیزات پزشکی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، به عرصه تولید پا نهاد. و بدین سان چرخ و دنده ها و نیروهای توانمند در کارخانه بکارآمدند تا چرخ های ویلچرهای تولید ایران به گردش در بیاید.

با توجه به در تماس بودن قطعات مختلف ویلچر با بدن، طراحی و ساخت ویلچر از حساسیت و تکنولوژی بالایی برخوردار است. همچنین نیاز های مختلف افراد با وضعیت جسمی مختلف و تفاوت های سنی به اندازه ای است که می تواند انواع صندلی چرخدار را به صدها نوع برساند. در کارخانه JTS ،تا قطعات محصولات به هم بپیوندد و صندلی های چرخدار در هر رده به سرانجام برسند از تکنیک و تکنولوژی های مختلفی بهره گرفته می شود. پشتی و صندلی ویلچرها با پارچه هایی با کیفیت های خاص به هم دوخته می شود، فولاد شکل می گیرد، پیچ و مهره به هم می پیوندد، و صندلی های چرخدار آماده بسته بندی و ارسال به بازار می شوند.

انواع پارچه با کیفیت استانداردهای تایید شده از سوی وزارت بهداشت انتخاب، برش داده و دوخته می شوند؛ فولاد-لوله ی آمده از کارخانه های فولاد، پس از برشکاری به بخش خمکاری و سپس جوشکاری ارسال میشوند. پس از آن فولاد-لوله ی شکل یافته، پرداخت کاری شده و برای مدل های گوناگون آبکاری و رنگ می شوند. چرخ های ویلچرها بر حسب کارکرد و محل استفاده، انواع مختلف دارند.

برخی پره بندی می شوند و برخی با روشهای مدرن تر قالب ریزی و تولید می شوند. کارخانه JTS با 70 کارگر، ماهانه بیش از 2500 ویلچر در 16 نوع مختلف مکانیکی و الکتریکی تولید می کند. در فرایند تولید و توزیع محصولات متنوع و با کیفیت این کارخانه 70 نیروی کار به صورت مستقیم و بیش از 200 نفر بصورت غیر مستقیم فعال هستند.

نیروی کار متخصص و توانمند در این کارخانه در کار و تلاشند تا انواع ویلچر تولیدی این کارخانه از جمله انواع ویلچرهای ساده، ویلچرهای ارتوپدی، انواع حمامی و برانکاردی، ویلچرهای بادی ساده، انواع ویلچر کودک و نوجوان، ویلچرهای ارتوپدی بادی، و همچنین قطعات مختلف، تولید شده و و محصولات در خدمت از تولیدات شناخته شده این برند در بازار تجهیزات پزشکی ایران هستند.

انوع ویلچر به چند دسته تقسیم می شوند:

۱_  ویلچر های ساده : ویلچر های ساده برای افراد سالمند و برای عموم افراد نیازمند این وسیله استفاده میشود.
۲_ ویلچر ارتوپدی : ویلچر ارتوپدی برای کسانی کاربردی تر است که قصد دارند هنگام نشستن روی ویلچر دسته های آن بالا برود تا کاربر راحت تر روی ویلچر خود بنشیند یا برای کسانی که دوست دارند ویلچرا آنها دارای قابلیت های بیشتری باشد.
۳_ویلچر مسافرتی: با نزدیک شدن به تعطیلات افرادی هستند که توانایی راه رفتن ندارند و اینجا باید به یک ویلچری فکر کنند که هم سبک باشد هم به راحتی داخل خودرو یا هواپیما قرار بگیرد.
۴_ویلچر سی پی : این ویلچر برای افرادی که بیماری سی پی دارند و تعادل سر و بدن ندارند استفاده میشود.
۵_ ویلچر برانکاردی : ویلچر برای کسانی مناسب است که هم قصد دارند هیچ را به حمام ببرند و هم پیچ را تبدیل به یک تخت خواب کنند استفاده می شود.
۶_ ویلچر برقی: برای استفاده عمومی از آن استفاده می شود و با توجه به دارا بودن موتور و گیربکس هدایت آن توسط اهرم کنترل کننده انجام میشود.
۷_ ویلچر حمامی:شما هم یک ویلچر نیاز دارید تا بتوانید کاربر را به حمام و سرویس بهداشتی ببرید این ویلچر تنها کاربرد آن هم این است و مشکل را رفع میکند.
۸ _ویلچر سه کاره : شما قصد دارید هم با ویلچر وارد حمام شوید و هم با همان ویلچر به مسافرت یا بیرون بروید این ویلچر هم کاربرد حمامی و هم کاربرد عمومی دارد و با توجه به متحرک بودن جاپایی و دسته های کناری آن ارتوپدی هم محسوب می شود.

انواع ویلچر

با انواع ویلچر آشنا شدید و شاید انتخاب ویلچر برای شما ساده شده است.

درمان قطعی کبد چرب با داروی گیاهی

کپسول گیاهی کبد چرب موثرترین داروی گیاهی بدون عوارض برای درمان و بهبود کبد چرب و بیماری‌های کبدی است.

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
کیانا جاسم‌پور
داغ‌ترین برچسب‌ها