منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
ماده مخدر لاکچری و بازی مافیا!
ماده مخدر لاکچری و بازی مافیا!

ماده مخدر لاکچری و بازی مافیا!

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۲-۰۲
زمان مورد نیاز:
4 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۲
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

مرزی برای مواد مخدر وجود ندارد. هر روز به یک رنگ و یک اسم ماده اعتیادآور جدیدی وارد بازار می‌شود. تا وقتی خواهان برای این مواد زیاد است ورود آنها را هیچ سدی مانع نمی شود. این روزها حرف از "تونی" است. از قیمتش به دلار، از بیخوابی و سر نترسی که به جوان‌ها می‌دهد. از مشتری های پولدار شمال شهری اش که برای تونی پول های زیادی را می دهند.

کسانی که عوارض مصرف تونی را دیده‌اند، می گویند تونی بسیار سریع اثر می کند. مصرف‌کنندگان بسرعت سرخوش می‌شوند اما خورد و خوراک خود را از دست می‌دهند. خوابهای شبانه شان نا آرام می شود. مصرف کنندگان تونی عطش شدیدی را به مایعات پیدا می کنند مخصوصاً الکل.

جدیدا پارتی های شبانه آنچنانی بدون تو نی معنایی ندارد. با تونی شروع می کنند و با آن تمامش می کنند! قیمت تونی را گرمی ۴۰۰ هزار تومن گزارش کرده اند. بچه پولدارهای شمال شهر تونی را گرفته و این پودر سفید را داخل یک دلار ریخته، دلار را نول کرده و آن را استنشاق می کنند. یک اعتیاد لوکس و باکلاس درمیان قشر مرفه اجتماع که به یک معضل جدی تبدیل شده است.

متاسفانه این اعتیاد به نشانی لاکچری بودن تبدیل شده و با پخش نشانه هایی از مصرف آن در فضای مجازی باعث تحریک بقیه جوان هایی میشوند که دوست دارند مواد اعتیاد آور جدید را تست کنند.

بگویید کوکائین!

تونی بیشتر نام جدید است نه یک ماده مخدر جدید. یک بازی کثیف از طرف مافیای مواد مخدر. نارنجی ها، کارشناس اعتیاد و پیشگیری، می گوید تونی همان کوکائین است که آن را از کوکا می‌گیرند و در همه دنیا قیمت بالایی دارد. البته مصرف کنندگان داخلی می گویند که ساخت تونی در تهران مخلوطی از لیدوکائین به همراه کوکائین است. نارنجی ها عقیده دارد که وجود لیدوکائین و ریتالین در کنار کوکائین اثر خاصی ندارد و این کوکائین است که در این بین جلوه گری می کند. اسم خیابانی کوکائین را تونی گذاشته اند مانند حشیش که بعضی مواقع به آن پنیر می گویند.

هروئین سورچی

این روزها نام هروئین سورچی بسیار شنیده می شود مخصوصاً در شهر اصفهان. مافیا این نام را برای این ماده مخدر انتخاب کرده تا آن را مختص مهمانی ها و پارتی ها نشان دهد. با این شیوه ترس استفاده از هروئین بدون پسوند را بصورت روانی در بین جوانان از بین می برد. این یک جنگ وحشتناک روانی است. مثلاً هنگامی که به حشیش پنیر گفته می‌شود حاله ترس اطراف آن کم رنگ تر می شود.

دستمال

دستمال یک محرک توهم زاست که در ابتدای ورود به بازار ایران، مسئولین آن را انکار کردند اما کم‌کم تایید شد و متاسفانه این فقط یک فریب مافیایی نیست زیرا معتادان به آن، کم کم به کلینیک‌های ترک اعتیاد روی آورده اند. مرتضی خوش گفتار کارشناس درمان اعتیاد می گوید معتادین به دستمال و مصرف کنندگان آن روز به روز بیشتر می شوند و این یک بحران است و شرایط سختی را در آینده ایجاد خواهد کرد. کارشناسان بصورت خیلی جدی در مورد آن هشدار می‌دهند.

مهمترین مشکل با دستمال این است که آن را داخل سیگار ریخته و مصرف آسان و بدون بویی دارد و شک خانواده ها را کم میکند. در پی مصرف آن اختلالات شدید روانی به وجود می‌آید و چیزی که شرایط را سخت تر می کند، قیمت دستمال است که کاملاً مخالف تونی، بسیار پایین است. یک مربع دو میلی متری از این ماده اعتیاد آور را می توان تا ۳۰۰۰ تومان خرید و در جاهای از تهران تا ۸۰۰ تومن هم پیدا میشود و این پول در جیب جوان ها و حتی نوجوان ها هم وجود دارد.

 برای مصرف کنندگان مهم نیست که دستمال از همان مواد شیمیایی درست شده اند که ال اس برای آنها فقط قیمت ماده محرک مهم است.

یادگاری از تونی مونتانا

مافیای مواد مخدر نام تونی را برای کوکائین گذاشته‌اند که بی مسما نیست. این نام برگرفته از فیلم صورت زخمی هالیوودی است که آلپاچینو در آن بازی می کند. آل پاچینو در نقش تونی مونتانا در این فیلم در صحنه‌ای مقابل کوهی از کوکائین مشغول نشئگی است. این نام در بین جوان های شمال شهر بسیار میدرخشد و شاید باید به خاطر قیمت آن خوشحال بود که هنوز همه جامعه را دربر نگرفته است!

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
داغ‌ترین برچسب‌ها