منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
اشتباهات شایع در مصرف داروها
اشتباهات شایع در مصرف داروها

اشتباهات شایع در مصرف داروها

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۲۷
زمان مورد نیاز:
5 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۱-۲۷
در این مقاله میخوانید:

استفاده صحیح و طبق تجویز پزشک از داروها می‌تواند به درمان بیماری کمک کند اما با یک اشتباه در مصرف یا ترکیب داروها احتمال بدتر شدن بیماری یا حتی خطر مرگ وجود دارد.

به گزارش مجله پزشکی، با وجود عوارض جبران ناپذیر در مصرف اشتباه دارو، هر ساله تعداد زیادی از بیماران با اشتباهات دارویی خطرناکی که انجام می دهند، روانه بیمارستان می‌شوند. یکی از بهترین راهکارها برای کم کردن عوارض اشتباهات دارویی بالا بردن آگاهی مردم از نوع داروها، نحوه مصرف و عوارض جانبی احتمالی آنهاست.

بر اساس نوشته روزنامه "تایمز آو ایندیا" سعی کردیم در این مقاله در مورد هفت اشتباه دارویی که شایع است، صحبت کنیم و تا جایی که ممکن است با بالا بردن آگاهی مردم، از بروز این اشتباهات جلوگیری کنیم.

تداخلات دارویی

مصرف همزمان دو یا چند دارو با خواص متضاد هم، می‌تواند باعث بیماری فرد شود. تداخل اینگونه داروها با هم اثربخشی همه داروها را کاهش داده یا از بین می برد و در موارد شدیدتر عوارض جانبی جدی را نشان می دهد. برای جلوگیری از بروز این مشکل همیشه لیست داروهای مصرفی تان را به همراه داشته باشید و اگر به پزشک مراجعه می کنید آن را در اختیار او قرار دهید.

مصرف دارو بدون داشتن آگاهی کامل درباره آن

بهتر است هرگاه با تجویز پزشک خود یا با تجویز دکتر داروخانه، دارویی تهیه می کنید بروشور اطلاعات دارویی را مطالعه نموده و در مورد عوارض آن با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف دوز بالای دارو

حتما باید دارو به میزان تجویز شده توسط پزشک، استفاده شود. دوز بالای اکثر داروها بر روی کبد اثرات منفی دارند و ممکن است عوارض جدی در پی داشته باشند. جز اثر بر روی کبد، دوز بالای دارو ممکن است باعث عوارضی چون سرگیجه، استفراغ و اسهال، درد قفسه سینه و… بشود.

مصرف دقیق داروها

افرادی که داروهای خود را منظم مصرف نمی‌کنند، بر سر سلامت خود ریسک پر خطری را می کنند. مخصوصا داروهای افسردگی، استروئیدها و رقیق کننده‌های خون باید منظم و بدون فراموشی مصرف شوند.

خوردن مواد غذایی اشتباه با دارو

مصرف همزمان و اشتباه مواد غذایی همراه با دارو، می تواند روند جذب دارو در معده را مختل کند. تعدادی از داروها باید ناشتا خورده شوند و عده ای بعد از وعده های غذایی. با پرسیدن در مورد این جزئیات از پزشک خود جلوی اثردهی پایین دارو را بگیرید.

مصرف خودسرانه دارو

مصرف خودسرانه دارو اشتباه رایجی است که متاسفانه عوارض وحشتناکی دارد. عده زیادی از مردم با دیدن نشانه های یک بیماری و بر اساس تجربه های قبلی، دارویی را برای خود تجویز کرده و مصرف می کنند. در بیشتر مواقع این تشخیص اشتباه بوده و باعث بروز مشکلات زیادی برای بیمار می شود. خیلی از بیماری ها نشانه های مشترکی دارند و بیماری باید توسط پزشک متخصص شناسایی شود.

مصرف داروها با تجویز دیگران

یک تصور اشتباه اما رایج در بین مردم این است که اگر علایم بیماری مشابه داشته باشند می توانند از داروهای هم استفاده کنند. بطور مثال یک داروی فشار خون ممکن است برای فردی تجویز شده و برای فردی دیگر با همان بیماری تجویز نشود. پزشک با توجه به بیماری و شرایط سنی و روحی و جسمی بیمار یک داروی مناسب را برای او تجویز می کند.

در پایان بهتر است از همین امروز خطر داروهای اشتباه را جدی تر گرفته و در مورد مصرف آنها کمی دقیق تر باشیم و بدانیم هر دارو می تواند عوارض ناخوشایندی برای ما داشته باشد که فقط یک پزشک متخصص قادر به تشخیص آن است.

 
منبع: روزنامه تایمز آو ایندیا

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری