منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
سرطان پروستات
سرطان پروستات

سرطان پروستات

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۲۷
زمان مورد نیاز:
11 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۱-۲۷
در این مقاله میخوانید:

در این مقاله می خواهیم با یک نوع سرطان که مخصوص به مردها است آشنا شویم؛ سرطان پروستات. غده پروستات بخشی از دستگاه تناسلی مردانه به اندازه یک گردو که زیر مثانه قرار دارد. کار این غده ساخت مایع سمینال برای تغذیه اسپرم است و در کنترل ادرار نیز نقش دارد.

سرطان پروستات خیلی از مواقع به غدد لنفاوی، لگن و یا استخوان ها هم سرایت می کند. بعد از سرطان پوست، سرطان پروستات بالاترین رتبه سرطان ها را در مردان دارد. اصولاً سرطان‌پروستات به کندی جلو می رود و در بیشتر مواقع محدود به همان غده پروستات است. اگر در مراحل اولیه باشد، می‌توان جلوی آن را گرفت. اما برخی از سرطان های پروستات تهاجمی عمل می کنند و به سرعت در بدن پخش می‌شوند. هنگامی که سرطان به آرامی پیش برود و در غده پروستات تشخیص داده شود شانس زیادی برای درمان وجود دارد. بهترین راه شناسایی و درمان سرطان پرستا ت انجام آزمایشات دوره ای و منظم است.

پروستات در مردهای زیر ۴۰ سال به ندرت دیده می شود و اوج سنی مبتلایان به پروستات ۶۵ سال آمده است.

علائم و نشانه های سرطان پروستات

سرطان پروستات ممکن است مانند هر سرطان دیگری در مراحل اولیه علامت خاصی نشان ندهد. یکی از مهمترین علامت های سرطان پروستات، مربوط به دفع ادرار است. علائمی مانند:

سختی در شروع ادرار

تخلیه نشدن کامل مثانه

منقطع. بودن ادرار

تکرر ادرار

احساس نیاز به تخلیه فوری

ادرار غیر قابل کنترل

وجود خون در ادرار

درد در هنگام تخلیه

وقتی سرطان پروستات پیشرفت کند علائم بیشتری را می‌توانید مشاهده کنیدمانند:

 درد های استخوانی دائمی که اصولاً در قسمت های ستون فقرات، لگن، دنده و ران بروز می‌کند.

شکستگی های استخوانی

کاهش سریع وزن

اگر سرطان پیشرفتش را تا ستون فقرات ادامه دهد و نخاع را تحت فشار قرار دهد علائم زیر را می توانید مشاهده کنید:

 ضعف در قسمت پا

 بی اختیاری در ادرار و مدفوع

 کم خونی

 احساس خستگی

 ضربان قلب بالا

 تنگی نفس

 سرگیجه

عواملی که در سرطان پروستات موثر هستند

علت سرطان پروستات هنوز به طور واضح مشخص نشده است اما شروع سرطان پروستات موقعی است که بعضی از سلولهای پروستات از شکل طبیعی خود خارج می شوند که ممکن است بر اثر جهش DNA بعضی از سلول ها باشد. با گذشت زمان سلول هایی که طبیعی هستند از بین رفته و سلولهای تغییر شکل یافته جای آنها را می‌گیرند با تجمع این سلول ها توده ای شکل می گیرد که به آن تومور گفته می شود.

عوامل زیر را می توانیم در سرطان پروستات موثر بدانیم:

سن: همانطور که گفتیم هر چه سن درمردان بالاتر برود خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتر می شود.

 نژاد: هنوز دلایل مشخصی در این زمینه وجود ندارد اما طبق آمار، سرطان پروستات در مردان سیاه پوست بیشتر دیده شده است.

سابقه خانوادگی: اگر در یک خانواده فردی دچار سرطان پروستات شود، دیگر مردان این خانواده هم در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار می گیرند.

رژیم غذایی: ارتباط دقیق رژیم غذایی و سرطان پروستات هنوز مشخص نشده است اما طبق آمار های رسیده در کشورهایی که لبنیات پر چرب و گوشت بیشتری مصرف می کنند، تعداد سرطان پروستات بیشتری گزارش شده است. همچنین اگر از برنامه غذایی میوه و سبزیجات حذف شود یا به مقدار کمی مصرف شود، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

چاقی: مردان چاق که مبتلا به سرطان پروستات می‌شوند بیشتر از مردان لاغر در خطر پیشرفت سرطان هستند.

از عوامل دیگر می توان به مصرف دخانیات، وازکتومی، بیماریهای جنسی و برخورد با مواد شیمیایی اشاره کرد.

نکته: اگر پزشک به پروستات شک کند، آزمایش های پیشرفته تری مانند اولتراسونوگرافی و برداشت نمونه از بافت پروستات را تجویز می کند.

مدیریت و درمان سرطان پروستات

در درمان سرطان های غیر تهاجمی پروستات، کار خاصی نباید انجام داد جز بررسی های دوره ای و خوردن قرص های تجویزی پزشک. هرچند سرطان پروستات حتی اگر تهاجمی هم باشد، در مراحل اولیه قابل درمان است. در مراحل بعدی از درمان های پیشرفته تری استفاده می شود.

پرتو درمانی: تاباندن یک دسته پرتو متمرکز برای از بین بردن سلولهای سرطانی مخصوصا اگر از پروستات خارج شده باشند. پرتودرمانی میتواند درد استخوان را هم کاهش دهد.

 جراحی: برداشتن غده پروستات با جراحی هنگامی است که سلول های سرطانی فقط در غده پروستات قرار دارند و هنوز به اندام‌های دیگر متاستاز نداده باشد. اما جراحی و برداشتن پروستات عوارض زیادی به همراه دارد همچون اختلال نعوظ و ایجاد مشکل در کنترل ادرار.

هورمون درمانی: از هورمون درمانی برای کوچک کردن سلولهای سرطانی یا کاهش رشد آنها استفاده می گردد. یعنی به وسیله هورمون درمانی نمی‌توان سلول. سرطانی را از بین برد اما می توان سرعت رشد آنها و گسترش آن را کنترل کرد. البته این روش هم عوارضی دارد که می توان به ناتوانی جنسی و افزایش وزن اشاره کرد.

شیمی درمانی: شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی در همه بدن استفاده می شود یعنی هنگامی که سلول های سرطانی به اندامهای دیگر بدن متاستاز داده باشند. متاسفانه این روش نیز عوارضی چون ریزش مو، تهوع، زخم های دهانی و استفراغ می شود.

کرایوتراپی: در این روش سلولهای سرطانی را اول سرد و بعد گرم می کنند تا از بین بروند. این روش نسبت به جراحی عوارض کمتری دارد. البته هنوز بررسی های طولانی مدت روی این روش انجام نشده است. یخ زدن می تواند به اعصاب کنترل کننده نعوظ که نزدیک به پروستات قرار دارند، صدمه وارد کند و خیلی از افرادی که تحت درمان کرایوتراپی قرار گرفته اند بعدا دچار ناتوانی جنسی شده اند.

راه های پیشگیری از سرطان پروستات

برای شناسایی این سرطان تستهای غربالگری انجام می‌شود که طبق استانداردهای انجمن سرطان آمریکا انجمن این تست ها در مورد بعضی از مردان ضرورت بیشتری دارد:

  • مردان ۴۰ سال به بالا که یکی از اقوام درجه یک آنها. در سن پایین به سرطان پروستات مبتلا بوده است.

  • مردان ۴۵ ساله که پدر یا برادرشان قبل از ۶۵ سال مبتلا به سرطان پروستات شده اند.

  • مردان ۵۰ ساله یا بیشتر که در دسته افراد با ریسک متوسط دسته بندی شوند.

برای غربالگری سرطان پروستات از دو تست استفاده می شود. روش اول معاینه با انگشت. در این معاینه پزشک انگشت خود را داخل مقعد بیمار برده و پروستات از لحاظ بزرگی و نرمی و سفتی معاینه می‌کند. آزمایش‏PSA . این آزمایش بر روی خون انجام می گیرد و میزان سطح یک پروتئین که توسط پروستات ساخته می شود را اندازه می گیرد. سطح PSA نرمال، ۴ نانوگرم در میلی لیتر در نظر گرفته می شود.

منبع: mayoclinic
  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری