منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
نوجوانی و چاقی
نوجوانی و چاقی

نوجوانی و چاقی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۱۹
زمان مورد نیاز:
5 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۱-۱۹
در این مقاله میخوانید:

اگر نوجوان شما اضافه وزن بالایی دارد، حتماً زیر نظر متخصص تغذیه برای او رژیم مناسبی در نظر بگیرید و در کنار آن فعالیت فیزیکی او را بالا ببرید تا متابولیسم بدنش افزایش پیدا کرده و به سوزاندن چربی ها کمک کند.

اگر در موارد محدودی رژیم غذای مناسب و ورزش راهکار مناسبی برای چاقی نوجوان شما به نظر نیامد و نتیجه ای نگرفتید، بهتر است. از عوامل خارجی کمک بگیرید. نوجوان در سن حساس رشد قرار دارد و نمی توان سر خود برای او تصمیم گرفت. بهتر است حتماً با پزشک متخصص و متخصصین تغذیه مشورت کنید.

کاهش وزن در نوجوانی که هنوز در به سن بزرگسالی نرسیده و رشد او ادامه دار است، بهترین انتخاب نیست! قبل از شروع به تغییر در زندگی نوجوان، با او صحبت کنید و او را آگاه کنید تا بداند اگر با شما همکاری نکند این اضافه وزن چه مشکلاتی را در آینده برای او به وجود می آورد.

 نیاز به پشتیبانی متخصص

 بسیاری از والدین هنگامی که تصمیم می‌گیرند به کاهش وزن نوجوان خود کمک کنند در مراحلی گیر کرده و نمی توانند پیش بروند. فرد متخصصی که خارج از خانواده باشد می تواند راه درست را به شما نشان داده و کمک کند تا هدف‌های واقعی تری را دنبال کنید.

 بهتر است شروع این تغییر را زیر نظر یک متخصص تغذیه شروع کنید. در کنار تغذیه می توانید از یک مشاور یا روانشناس بالینی که در زمینه کاهش وزن نوجوان تجربه داشته باشد، کمک بگیرید. نوجوانی که اضافه وزن دارد ممکن است توسط همسالان خود مورد تمسخر قرار بگیرد و دچار افسردگی شود. بنابراین وجود یک روانشناس می تواند این روند را به خوبی جلو ببرد.

در زمینه ی کاهش وزن نوجوان، متخصصان به دو گروه تقسیم می شوند. گروهی عقیده دارند کاهش وزن نوجوان هم مانند بزرگسال باید با رژیم غذایی، شمارش کالری ها و ورزش همراه شود و عده دیگر می‌گویند اینگونه محاسبه دقیق می تواند نتیجه عکس بدهد. شما بهتر است با توجه به شرایط خانوادگی خود یک گزینه را انتخاب کرده و با متخصصان معتقد به آن گزینه همراه شوید.

برنامه‌های مدیریت وزن

 امروزه مراکزی وجود دارند که هدف آنها مدیریت وزن است. اگر بتوانید با یکی از این مراکز همراه شوید و در جلسات متعدد با متخصصین رژیم غذایی و رفتار شناسان شرکت کنید، می توانید راه های موثر و رو به جلویی را بردارید. در این مراکز شما می توانید همزمان از نظر و همراهی چند متخصص استفاده ببرید.

برگزاری اردوهای ویژه نوجوانان

اردوهایی که اصولا توسط مدارس برگزار می شود می‌تواند به نوجوانان برای کاهش وزن کمک کند و همچنین با ایجاد فضای سالم و نشاط آورد در او تغییر رفتار مثبتی ایجاد کند. تعداد زیادی از بچه ها در این اردوها لاغر می شوند زیرا اصولاً کالری کمتری به بدنشان می رسد و ورزش بیشتری را انجام می دهند. البته پس از تمام شدن این اردو ها، برگشت وزن سریعی در نوجوانان دیده می‌شود.

اگر بتوانید این اردوها را به صورت منظم برقرار کنید، کم‌کم نوجوان تحت تاثیر آنها برنامه های غذایی- ورزشی خود را منظم می کند و راههای سالم‌تر زندگی کردن را آموزش می بیند و هنگامی هم که به خانه بر می گردد، می تواند همان راه را ادامه بدهد. در این شرایط خانواده و مدرسه نقش بسیار مهمی را دارند که باید با نوجوان همراهی کنند.

دارو

طبق توصیه اکید متخصصین هیچ دارویی برای لاغر شدن نوجوان تجویز نمی‌شود. تمامی داروهای لاغری برای سلامتی نوجوان مضر بوده و ممکن است به بدن او صدمات جبران ناپذیری را وارد کنند. حتماً برای استفاده از مکمل ها هم با پزشک متخصص مشورت کنید. بر طبق گزارشات، نوجوانانی که بدون نسخه و تجویز پزشک از داروهای لاغری استفاده کردند، در خوشبینانه‌ترین حالت، دارو تاثیری بر کاهش وزن آنها نداشته و در بدترین حالت سلامت نوجوانان را با خطری جدی تهدید کرده است. بهتر است با نوجوان صحبت کنیم و او را در مورد خطرات داروهای لاغری را آگاه سازیم تا با توصیه دوستان به سمت مصرف چنین داروهایی نرود.

عمل جراحی

 عمل جراحی معده ممکن است نوجوان شما را به وزن ایده آلی برساند اما خطرات بسیار زیادی به دنبال دارد. بعد از انجام عمل جراحی معده، نوجوان شما باید تا همیشه رژیم غذایی خاصی را استفاده کند و توسط پزشکان این حوزه ابدا توصیه نمی گردد. 

حرف آخر

بهترین گزینه برای رسیدن به وزن ایده آل نوجوان، عادت دادن او به ترک رفتارهای اشتباه و تشویق او به دنبال کردن روش های سالم زندگی است. شما می توانید با فراهم آوردن محیطی شاد او را به تحرک وا دارید مانند مسابقات ورزشی خانوادگی و دوستانه یا کوه نوردی های دسته جمعی و… در کنار آن آگاهی های او را بالا ببرید تا خود خواسته در این راه به شما کمک کند.

 

منبع: nature

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری