منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
راهکار افزایش هوش+ چگونه باهوش شویم؟
راهکار افزایش هوش+ چگونه باهوش شویم؟

راهکار افزایش هوش+ چگونه باهوش شویم؟

تاریخ انتشار:
۱۴۰۰-۰۴-۱۶
زمان مورد نیاز:
18 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۸-۲۲
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

راهکارهای افزایش هوش کدامند؟ حتماً تا به حال به این مطلب که چگونه می توان باهوش شد و به موفقیت بیشتری دست یافت فکر کرده اید.
“ایرانی ها باهوش ترین مردم جهان اند”. شاید شما هم این جمله را به کرات شنیده اید، اما آیا واقعاً چنین چیزی حقیقت دارد؟
 امروز مهم نیست که آیا واقعا باهوش ترین مردم جهان هستیم یا نه، در این مقاله می خواهیم یاد بگیریم که حتی اگر جزء باهوش ترین ها هم نیستیم، راهکارهای افزایش هوش چیست و چگونه می توانیم از آنها استفاده کنیم.
پیش از آنکه به سراغ بحث اصلی برویم باید اول بفهمیم هوش چیست و چند نوع دارد. به طور کلی هوش به دو نوع سیال و متبلور تقسیم بندی می شود.
اما حالا هرکدام از این انواع هوش به چه شکل به ما کمک می کنند و چه تمریناتی برای تقویت هوش وجود دارد را با هم در این بخش از تقویت مهارت های فردی سایت مجله پزشکی می خوانیم.

 
 انواع هوش 

راهکار افزایش هوش- انواع هوش

ریموند کتل، روانشناس مشهور آمریکایی، هوش را به دو دسته اصلی تقسیم بندی می کند:
دسته اول هوش جاری یا هوش حل مسئله نام دارد. این نوع هوش به ما توانایی حل مسئله و منطق را می آموزد و به ما در این زمینه ها کمک می کند.
دسته دوم یعنی هوش عمومی، به فرد این امکان را می دهد که از دانشی که در گذشته به دست آورده، استفاده کند. این دانش صرفاً به معنای دانش علمی نیست، بلکه تجربیات فردی را هم شامل می شود.
شاید عده ای فکر کنند بتوان با استفاده از مواد غذایی چون خواص خاویار در هوش، به فردی باهوش تبدیل شد اما همه چیز به این سادگی نیست! قبل از اینکه بخواهیم با راه های تقویت حافظه و هوش آشنا شویم، بهتر است هر یک از این انواع را بهتر بشناسیم.

هوش حل مسائل و چگونگی افزایش هوش:

همانطور که گفتیم این بخش از هوش به ما کمک می کند تا با استفاده از عقل و منطق خود بتوانیم مسائل را حل کنیم و به سؤالات پاسخ دهیم. به بیان دیگر، ما در هوش سیال بدون استفاده از هیچ گونه اطلاعات یا دانشی که ممکن است در مغز ما وجود داشته باشد، و تنها با استفاده از قوۀ منطق و فکر کردن به حل مسئله می پردازیم.
نکته ای که در مورد هوش سیال وجود دارد این است که این نوع هوش با گذشت زمان ضعیف می شود. به همین خاطر است که افراد با گذشت زمان، توانایی هایی مثل خلاقیت را تا حدی از دست می دهند. بسیاری هم بر این باورند که این نوع هوش قابل بهبود نیست. اما ما در اینجا می خواهیم راهکار افزایش هوش و انواع آن را را به شما بیاموزیم.

هوش عمومی براساس دانش قبلی:

در طرف مقابل، هوش متبلور بر پایه اطلاعات و دانشی که شما از پیش دارید عمل می کند. تمام مطالبی که در طول زندگی تان و یا در زمان مدرسه و دانشگاه یاد گرفته اید، حقایق و مهارت های مختلف همه در این دسته از هوش قرار می گیرند. به کمک هوش متبلور ما می توانیم به سؤالات و مسائلی که نیازمند داشتن دانش قبلی هستند، پاسخ دهیم. برعکس هوش سیال که از قانون خاصی پیروی نمی کند، هوش متبلور معمولاً با افزایش سن افزایش می یابد. دلیل آن هم این است که معمولاً با بالاتر رفتن سن، ما چیزهای جدیدی را یاد می گیریم، پس این نوع هوش دائماً در حال بهبود است. در این مورد هم یک سری راهکار افزایش هوش وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا باهوش شوید.

هوش ریاضی

هوش ریاضی:

شما برای حل مسائل ریاضی و فیزیک معمولاً به فرمول ها نیاز دارید، این فرمول ها به هوش عمومی مربوط می شوند. در حالی که استراتژی شما برای حل مسئله به هوش حل مسئله بر می گردد و بدون استفاده از هوش جاری عملاً حل مسئله غیرممکن خواهد بود. پس هوش حل مسئله و هوش عمومی لزوماً در برابر یکدیگر قرار نمی گیرند، بلکه ممکن است حتی در کنار هم به ما کمک کنند.

IQ و EQ- هوش شناختی و هوش هیجانی:

حالا جایگاهIQ  و EQ کجاست؟ هر وقت صحبت از انواع هوش به میان بیاید، همه ما ناخوداگاه به هوش هیجانی و هوش شناختی فکر می‌کنیم. اما جالب است بدانید که هوش هیجانی و هوش شناختی هم در همین دسته بندی قرار می‌گیرند. از آنجایی که هوش هیجانی معمولاً با ضمیر ناخودآگاه و احساسات و عواطف ما در ارتباط است، می‌توان گفت که این نوع از هوش عمومی است و با توجه به مطالبی که در ناخودآگاه ما وجود دارند عمل می‌کند.
در سمت دیگر، هوش شناختی است که بیشتر با توانایی ما در حل مسئله و منطق ما سر و کار دارد، پس می‌توان آن را زیر مجموعه هوش جاری قرار داد. همچنین IQ بیشتر با اعداد و ارقام در ارتباط است و از این جهت هم یکی از زیر مجموعه های هوش حل مسئله به حساب می‌آید.
با این اوصاف برای تقویت EQ و IQ و نیز راهکار افزایش هوش، باید به چه چیزهایی توجه کرد؟ با انجام کدام تمرینات تقویت مغز می توان به این هدف رسید؟ چه راهکار افزایش هوش در مورد EQ و IQ وجود دارد؟ آیا خوردن کندر باعث باهوشی می شود؟
 
افزایش هوش و تقویت حافظه 

راهکار افزایش هوش و راه های تقویت حافظه-تأثیر حافظه بر هوش:

سوزان جاگی یکی از مشهور ترین روانشناسان و محققین مغز است که در حوزه هوش و یادگیری فعالیت می کند. در سال ۲۰۰۸، جاگی به همراه عده ای همکارانش یک پروژه تحقیقاتی انجام دادند. سوزان و همکارانش در این تحقیق به این نتیجه رسیدند که تمریناتی که معمولا برای تقویت حافظه کوتاه مدت استفاده می شدند، می توانند باعث افزایش و بهبود هوش حل مسئله نیز شوند.
 این به آن معناست که برای افزایش هوش لازم نیست که فقط تمرینات مربوط به آن را انجام دهید. ما با انجام تمریناتی که با هدف تقویت حافظه انجام می دهیم، می توانیم به طور همزمان راهکار افزایش هوش را نیز پیش ببریم.

دلیل این اتفاق چیست؟

جالب است بدانید که هوش و حافظه (مخصوصا حافظه کوتاه مدت)، هر دو تا حد زیادی به شبکه های مغزی ما وابسته اند. به همین خاطر هم تقویت یکی، می تواند به افزایش دیگری کمک کند.
این یافته ها باعث شدند که این تفکر که هوش عمومی قابل افزایش نیست تا حد زیادی به چالش کشیده شود، چرا که نتایج نشان می دهند با استفاده از تمرین های مناسب، فرد می تواند به راحتی باهوش شود و حافظه اش را نیز تقویت کند.
شما همانطور که می توانید با تست شخصیت شناسی معتبر، به شخصیت خود پی ببرید، می توانید با انجام تست هوش های علمی پس از هر بار تمرین و تقویت حافظه، شاهد باهوش تر شدن خود باشید!

تمرین های افزایش هوش:

همان طور که گفتیم نقش تمرینات به عنوان یکی از مهمترین راه های افزایش هوش و حافظه غیر قابل انکار است. ما در ادامه به شما تمرینات فوق العاده مؤثر را خواهیم آموخت که به وسیله آن می توانید علاوه بر هوش، حافظه بلند مدت و کوتاه مدت خود را هم تقویت کنید پس به این راهکار افزایش هوش دقت کنید:
 بیشتر مطالعه کنید تا باهوش شوید
خواندن کتاب‌های داستانی و غیر داستانی می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد، اما مطالعه از نظر هوش نیز مزایای قابل توجهی دارد. این کار استرس را کاهش می‌دهد و مهارت‌های حافظه و نوشتن را برای افرادی که مرتباً درگیر مطالعه می‌شوند، بهبود می‌بخشد.
تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که با گذشت زمان، خواندن باعث افزایش هوش عمومی و توانایی‌های شناختی می‌شود.
مطالعه و کتابخوانی اینقدر فواید زیادی برای سلامت روحی و جسمی ما دارد که شاید بتوان یکی از دلایل عجیب سکته فلبی را عدم مطالعه دانست!
 
تأثیر ورزش بر هوش 

تقویت هوش- به طور مرتب ورزش کنید

حتماً می دانید که ورزش در سلامتی و حفظ تناسب اندام نقش بسیار مهمی دارد، اما جالب است بدانید که در تحقیقات جدید مشخص شده است که ورزش یک راهکار افزایش هوش عالی برای شما است، زیرا به شما امکان می‌دهد فعال‌تر و پرانرژی باشید.

چگونه ورزش باعث افزایش هوش شما می‌شود؟

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که متابولیسم انرژی باعث انعطاف پذیری سیناپسی در سلول‌های عصبی مغز می‌شود. همچنین، انجام دادن تمرینات هوازی باعث افزایش سرعت گردش خون در بدن شما خواهد شد.
 با افزایش سرعت گردش خون در بدن، اکسیزن بیشتر به سلول های مغز می رسد و این سلول ها قادر خواهند بود که وظایفشان را به خوبی انجام دهند.
ورزش های ضد پیری در حقیقت ورزش هایی هستند که بدن شما را به چالش بکشند و باعث تضمین سلامت بدن شما باشند.

راهکار افزایش هوش- از یادگیری غافل نشوید

یادگیری یک ‌کار تازه درست مانند تمرینات بدنی که باعث قدرتمند شدن عضلات می‌شود و مغز را تقویت می‌کند و یک راهکار افزایش هوش است. اگر شما فقط به چیزهایی که تا الان یاد گرفته‌اید بچسبید مغزتان نمی‌تواند رشد و توسعه پیدا کند.
 یادگرفتن هر چیز جدیدی مانند آشپزی، بافتنی، ساز زدن یا شعبده‌بازی که از یادگیری‌اش لذت ببرید باعث می‌شود مغزتان شادتر و سالم‌تر بماند.
همچنین یادگیری یک زبان جدید قسمت‌های مختلفی از مغز را تحریک می‌کند و به مغز کمک می‌کند مسیرهای عصبی تازه ایجاد کند. زبان‌آموزی تلاش ذهنی می‌طلبد و پایه‌ی دانش شما را گسترده می‌کند.

برای باهوش شدن به موسیقی کلاسیک گوش دهید

گوش دادن به موسیقی کلاسیک تأثیرات مثبت زیادی دارد. یکی از این موارد این است که می‌توانید هوش عمومی خود را بهبود بخشید. نظریه “اثر موتسارت” نشان می‌دهد که گوش دادن به موسیقی‌های کلاسیک مانند قطعات و سمفونی‌های موتسارت می‌تواند ضریب هوشی را افزایش دهد.
البته این نظریه مخالفانی هم دارد. با این وجود، مطالعات بی شماری نشان می‌دهند که موسیقی کلاسیک می‌تواند یک راهکار افزایش باشد و نیز در افزایش حافظه، ایجاد روابط اجتماعی و خلاقیت شما نقش ایفا کند.
 افزایش هوش با تغذیه 

راهکار افزایش هوش- غذاهای مقوی بخورید

غذا‌هایی که هر روز می‌خورید می‌توانند در میزان هوش و ضریب هوشی شما تأثیر بگذارند. بسیاری از غذا‌های تقویت کننده مغز حاوی آنتی اکسیدان هستند. خوراکی‌هایی مانند آجیل‌ها و میوه و سبزیجات تازه در کنار تشخیص ماهی تازه و مصرف آن به اندازه کافی، همچنین خوراکی‌های تازه و غیر فرآوری شده، می‌توانند توانایی‌های حل مسئله را در شما تقویت کنند و باعث باهوش شدن شما شوند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی انواع هوش و راهکار افزایش هوش پرداختیم. مغز ما خارق العاده است و هوش ما به مراتب قوی‌تر از آن چیزی است که ما درک کنیم.  
ما با انجام یک سری تمرینات و به کارگیری راهکار‌هایی ساده چون استفاده از خواص چرت زدن در طول روز، می‌توانیم هوش و حافظه خود را افزایش دهیم و مغزمان را شاداب و پویا نگاه داریم.
در این میان می توان از تغذیه، ورزش و یادگیری کارهای جدید، به عنوان مؤثرترین راهکار افزایش هوش نام برد.

بیشتر بخوانید:
بهترین ماساژ برای رفع خستگی
روش های خانگی کوچک کردن بینی
آموزش تزریق آمپول
کرونا از زبان یک مبتلا

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
کیانا جاسم‌پور
داغ‌ترین برچسب‌ها