منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
رفتار درست مقابل دروغگویی نوجوان
رفتار درست مقابل دروغگویی نوجوان

رفتار درست مقابل دروغگویی نوجوان

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۱۴
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۱-۱۸
در این مقاله میخوانید:

نشانه های دروغ گفتن نوجوان

خیلی از مواقع به دلایل مختلف نوجوان به والدین خود دروغ می گوید. در این مقاله نشانه های دروغگویی نوجوان را بررسی کرده و رفتار درست با این موضوع را پیدا خواهیم کرد.

مهم ترین گام برای مقابله با دروغگویی نوجوان، تشخیص دروغ او در همان زمان گفتن است. ما در اینجا تجربیات پدر و مادرها و راهنمایی متخصصین را با شما به اشتراک می گذاریم.

دروغ گفتن اگر در دوران نوجوانی با برخوردی درست درمان نشود، منجر به مشکلات بسیار بزرگتر روحی و اخلاقی می شود و رابطه های خانوادگی را دچار تزلزل می کند.

چرا نوجوان دروغ می گوید؟

در بعضی از خانواده ها تعامل بین والدین و فرزندان به شدت ضعیف است به گونه ای که نوجوان نمی تواند برای گفتن حرف های خود به آنها اعتماد کند. اگر این رفتار ادامه پیدا کند، نوجوان رفتارهای تهاجمی بیشتری را از خود نشان داده و مرتب به والدین خود دروغ می گوید.

جنس دروغ نوجوان

فرزند شما ممکن است برای پوشاندن مشکلات خود دروغ بگوید. دروغگویی در نوجوان چند مدل مختلف دارد که تعدادی از آن ها را نام می بریم:

نوجوان شما در مورد آموخته های خود و دانسته هایش اغراق می کند و حقیقت را نمی گوید.

دروغ های مصلحتی می گوید تا شرایط بدتر نشود.

گاهی حقیقت را نمی گویند مانند نتیجه ی امتحانات مدرسه.

به شما نمی گوید با دوستانش کجا می رود و چه می کند.

عکس هایی را در دنیای مجازی به اشتراک می گذارد که حقیقت زندگی او نیست.

زبان بدن

اگر بتوانید زبان بدن نوجوان خود را بیاموزید به راحتی می توانید متوجه دروغ های او بشوید. هنگام صحبت با نوجوان خود به علایم زیر دقت کرده و هوشیار باشید. والدینی که آگاهی بیشتری دارند می توانند فرزندان خود را از خطرات بیشتری محافظت کنند.

هنگام دروغ گفتن به چشمان شما نگاه نمی کنند

صدای آنها ممکن است بلرزد

دستانشان عرق می کند

وقتی حقیقت را می گویند با لحن یکنواختی حرف نمی زنند اما در هنگام دروغ گفتن جمله ها را تکرار می کنند و لحن یکنواخت می شود و به بیان جزئیات اضافه می پردازند.

مسائل عاطفی

نوجوان ممکن است بعلت رنج بردن از مسائل عاطفی شروع به دروغ گفتن کند. مثلا وقتی مورد بی توجهی قرار می گیرد و اعتماد به نفس پایینی پیدا می کند. در این شرایط باید حتما علت ها ریشه یابی شود تا بتوان برخورد درستی را پیدا کرد.

هر نوجوان حداقل چند بار به والدین خود دروغ های بزرگ یا کوچک را گفته است. نوجوان با بزرگ شدن احساس قدرت می کند و می خواهد هرچیزی را امتحان کند. بنابراین می توان از دروغ های کوچک با تعداد کم نوجوان که می تواند نشانه ی بلوغ باشد، چشم پوشی کرد اما اگر تعداد دروغ ها بیشتر شد باید حتما این موضوع را بررسی کرده و از یک مشاور کمک بگیرید چون به احتمال زیاد نوجوان شما از مشکل روحی بزرگی رنج می برد که به دروغ پناه آورده است.

نوجوانی که به راحتی دروغ می گوید یعنی سعی در پنهان کردن خود حقیقی اش را دارد و دلیل می تواند احساس خود کم بینی یا حتی اعتماد به نفس کاذب باشد. اصولا اینگونه نوجوان ها احساس تنهایی می کنند و می خواهند خود را فرد موفقی نشان دهند.

بدترین واکنش سرزنش نوجوان بدون شناسایی ریشه های دروغ گفتن اوست. اگر والدینی کم آگاه یا پر مشغله هستید در این مواقع از مشاور یا فرد سوم آگاهی کمک بگیرید تا هرچه زودتر جلوی این ناهنجاری گرفته شود و عواقب بدتری در جوانی دامنگیر زندگی فرزندتان نشود.

 بعضی از والدین دروغ های فرزندشان را به روی او نمی آورند و اینگونه اعتماد و باور بین افراد خانواده را نابود می کنند. در برخورد با هر چالش رفتاری باید علت ها شناسایی شوند و با برطرف کردن آن علت ها خود به خود ناهنجاری ها از بین می روند.

نکته: دوره ی نوجوانی آنقدر پیچیده و مهم است که وجود یک مشاور در کنار شما و فرزندتان امری مهم و ضروری است. ما باید در انتخاب مشاور دقت کرده و فرد متخصص و بی طرفی را انتخاب کنید تا بتواند اعتماد فرزندتان را جلب کند

 
منبع: verywellfamily

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری