منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
با ناله های کودکمان چه کنیم؟
با ناله های کودکمان چه کنیم؟

با ناله های کودکمان چه کنیم؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۱۴
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۱-۱۸
در این مقاله میخوانید:

کودک نوپا برای انجام کارهای خود به شدت به بزرگترها وابسته است. هر کاری از قبیل غذا خوردن، بازی کردن و دریافت محبت و.. بنا براین به طور مداوم دنبال پیدا کردن راهی برای جلب توجه بزرگترها و رفع نیازهای خود است. یکی از این راه ها ناله کردن است! اگر کودک خواسته‌ای داشته باشد خیلی سریع دچار پریشانی و عصبانیت می‌شود و ممکن است شروع کند به ناله کردن و مرتب به این ناله ها اضافه کند. بزرگ تر ها در اینجا باید سعی کنند همراه با رفع نیاز کودک به او راه ارتباط موثر را آموزش دهند و از او بخواهند نیاز و خواسته هایش را بگونه ای معقولانه تر بیان کند.

تصور کودک از ناله کردن

جالب است بدانید بر خلاف تصور ما کودکان نمی دانند ناله کردن چیست! باید با آنها در مورد ناله کردن صحبت کنیم و هنگامی که کودک ناله می کند به او بگویید این کار تو ناله کردن است و از او بخواهیم با صدای معمولی خود صحبت کند. همیشه صبر کنید و وقتی کودک آرام شد، در مورد صدای آزار دهنده ی ناله با او صحبت کنیم. اگر کودک نتواند تفاوت صدای معمولی را با ناله کردن تشخیص بدهد به او نشان بدهید که شما چگونه صدای او را می شنوید. می توانید از عروسک ها کمک بگیرید و با انجام نمایشی به او نشان دهید صدای ناله می تواند پدر و مادر راناراحت کند. برخی از کارشناسان توصیه می کنند صدای ناله کودک را ضبط کنیم و وقتی خواسته ی او بر طرف شد و در حالتی عادی، این صدا را برای او پخش کنیم.

با کودک خود صحبت کنید. حتما به او بگویید که هر وقت ناله میکند چون صدای ناخوشایندی دارد، باعث می شود کسی نتواند به حرف او گوش بدهد و نیازهای او را برطرف کند. حتی می توانید خودتان ناله کنید و به او نشان دهید که این صدا آزاردهنده است.

کودک چه هنگام ناله می کند؟

ناله کردن اصولاً زمانی شروع می شود که بزرگتر نمی تواند به خواسته ی کودک توجه کند. مثلاً هنگامی که مشغول صحبت با فرد دیگری هستید یا بر روی کاری تمرکز کرده اید و نمی توانید به کودک خود توجه نشان دهید او شروع می کند به ناله کردن چون به کمک شما نیاز دارد و شما متوجه او نیستید!

راه های مقابله با ناله ی کودک

گاهی یک راه ساده وجود دارد؛ نشستن پیش پای کودک و چشم در چشم شدن. هنگامی که کودک ناله می کند فکر می‌کند شما متوجه حرف او نیستید. هنگامی که چشم در چشم شوید به این باور می رسد که شما به او گوش می دهید و دست از ناله کردن بر می دارد.

هرگاه کودک خواسته ی خود را به صورت درستی بیان می کند سعی کنید به سرعت به خواسته اش جواب دهید. اگر در آن لحظه نمی توانید به تقاضای او پاسخ مثبت دهید، او را قانع کنید که در اولین فرصت آن را انجام می دهید. مثلا اگر گرسنه است و غذا می خواهد برای او توضیح دهید که به محض تمام شدن این کار به او غذا می دهید. این گونه کودک راه درست بیان اینکه خواسته هایش را می آموزد و می بیند با این طرز بیان، زودتر به جواب میرسد.

صبر کودک

صبر کودک مانند انسان بزرگسال نیست. گفته شده به ازای هر سال از سن کودک شما می توانید توقع یک دقیقه صبوری را از او داشته باشید! پس اگر به کودک می گویید صبر کند و این کار را انجام نمی‌دهد، از سر لجبازی نیست بلکه صبر او به همان اندازه است.

برای انجام خواسته های او از کلمه هایی مثل “بعدا” استفاده نکنید چون او هرگز نمی تواند معنی آن را بفهمند و هنگامی که کودک توانست مدت کوتاهی صبوری کند، حتما او را تشویق کنید.

پیشگیری از ناله های کودک

کودکان اصولا زمانی که خسته یا گرسنه است، شروع به ناله کردن می‌کند. بهتر است شما شرایط را بگونه ای مدیریت کنید که کودک در این شرایط قرار نگیرد. مثلاً کودک گرسنه را با خود برای خرید کردن نبرید. موقع بیرون رفتن برای کودک خود مقداری غذا یا آب بردارید. نکنیم. هنگامی که کودک خواب آلوده است بگذارید چرت کوتاهی بزند و بعد او را با خود به بیرون از خانه ببرید. ارتباط کلامی خود را با کودک بیشتر کنید.

همیشه در یک مسیر تربیتی باشیم!

گاهی در برابر خواسته های نامعقول کودک کوتاه می آییم و گاهی به شدت مقابله می‌کنیم. این بزرگ ترین اشتباه والدین است! نباید فراموش کنیم که شیوه تربیتی ما همیشه باید بر یک خط قرار بگیرد تا کودک بر طبق آن رفتارهایش را اصلاح نماید. هیچ چیز مهمتر از این نیست که ما واکنش ثابتی به ناله کردن داشته باشیم. هرگاه کودک از صدای طبیعی خود استفاده می‌کند به او جواب دهید و در غیر این صورت مقابل خواسته‌های او بایستید.

نکته: توجه کنید که حتی اگر کودک خواسته‌های خود را به شیوه درست بیان کند ولی خواسته معقول نباشد، شما ملزم به جواب دادن به اینگونه خواسته ها نیستید. در رابطه با خواسته هایی که نمی توانید انجام بدهید و کودک آن را به شیوه درستی بیان کرده است، به او بفهمانید که از این کار او خوشحالید اما نمی توانید خواسته اش را انجام بدهید. مثلا به او بگویید “ممنون که اینقدر مودبانه از من درخواست کردی اما الان زمان خواب توست و دیگر نمی توانی بازی کنی”.

نکته: اگر می خواهید جلوی ناله کردن یا رفتارهای اشتباه کودک خود را بگیرید، سعی کنید زمان بیشتری را با او بگذرانید. به کودک خود توجه نشان دهید و فعالیت هایی را با هم انجام دهید. مانند خواندن داستان، ساختن اسباب بازی، حل کردن پازل و… کودک خود را در آغوش بگیرید و به او محبت کنید و در مقابل کارهای خوبی که انجام می دهد و رفتارهای درست او را تشویق کنید.

  
منبع: verywellfamily

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری