منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کرونا و کودکان
کرونا و کودکان

کرونا و کودکان

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۱۱-۰۵
زمان مورد نیاز:
5 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۴-۲۰
در این مقاله میخوانید:

در رابطه با تازه های کرونا چه می دانید؟

کووید-۱۹ کابوسی که بیش از یک سال همراه ما بوده است و هربار توانسته با ایجاد شرایطی جدید دانشمندان را به چالش بکشاند. شاید بتوان کووید-۱۹ را بزرگ ترین اتفاق قرن نامید که متاسفانه جان عده زیادی را در سر تا سر دنیا گرفت. با توجه به تولید واکسن های کرونا و پررنگ شدن امید بهتر شدن شرایط با وجود انجام واکسیناسیون عمومی، انتظار شرایط بهتری را داریم اما متاسفانه تردیدهایی در رابطه با عوارض طولانی مدت واکسن ها، نگرانی های جدیدی را ایجاد کرده است. کرونا ویروس ثابت کرده است که به سختی قابل مهار کردن است.

با جهش های جدید این ویروس، تلاش محققین و دانشمندان برای انجام واکسیناسیون عمومی بیشتر شده است تا بتوانند مرگ و میرهای ناشی از کرونا ویروس را مهار کنند و زندگی مردم را به شرایط عادی برگردانند. هنوز هم تاکید متخصصین به رعایت پروتکل های بهداشتی است که تنها گام موثر و مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری مخوف است. ما قصد داریم در این مقاله برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه های علمی کرونا بگوییم پس اگر می خواهید در رابطه با کووید-۱۹ اطلاعات خود را آپدیت نمایید، ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

افزایش ابتلای کودکان به کرونا در ایران

در ابتدا گفتند کودکان اصلا به کرونا مبتلا نمی‌شوند، بعد گفتند که در صورت ابتلا بیماریشان خفیف است و حالا می‌گویند کودکان نه تنها به شکل بدون علامت ویروس را پخش می‌کنند، بلکه این امکان وجود دارد که با پیامدهایی از بیماری درگیر شوند که حتی بزرگسالان هم با آن‌ها روبرو نمی‌شوند. این موضوع می‌تواند خبری نگران‌کننده برای کشور باشد، چراکه نه تنها مسئولان و کارشناسان بارها نسبت به درگیری کشور با موج بعدی کرونا هشدار داده‌اند، بلکه به نظر می‌رسد جوان‌ترها در این موج بیشتر با بیماری درگیر شوند.

بررسی گروه سنی مبتلایان نشان می‌دهد که متاسفانه در طول دو هفته اخیر با یک روند رو به رشد اما با شیب نسبتا ملایم میزان بستری‌ها در گروه سنی بین “پنج تا ۱۷ سال” در استان تهران رو به رو بوده‌ایم، اگر چه قدر مطلق مرگ و میر در افراد زیر ۱۰ سال پایین است، اما حتی در گروه سنی صفر تا ۱۰ سال نیز شاهد افزایش مرگ و میر بوده‌ایم. این درگیری گروه‌های سنی پایین‌تر با ویروس کرونا می‌تواند نسبت به متفاوت‌تر بودن موج بعدی کرونا نسبت به موج‌های قبلی هشدار بدهد.

کرونا و کودکان

مشکل این است که چون تعداد موارد بدون علائم بیشتر است، این احتمال وجود دارد که بچه‌ها به خصوص اگر تماس زیادی با محیط بیرون داشته باشند، بیماری را به داخل خانواده منتقل کنند و حتی افراد سالمند فوت کنند. بنابراین عدم رعایت مسائل بهداشتی در کودکان خیلی خطرناک است، چراکه احتمال انتقال از کودکان بدون علامت بیشتر است و هر کودکی باید عین بزرگسالان موارد را رعایت کند. از سویی نه تنها کودکان می‌توانند به مرکز شیوع کرونا در خانواده‌ها تبدیل شوند، بلکه مطالعاتی که در چند ماه گذشته انجام شده است نشان می‌دهد که کرونا می‌تواند پیامدهای مرگبار و بسیار متفاوتی برای این گروه داشته باشد.

خانواده‌ها دیگر باید به این موضوع فکر کنند که ممکن است براساس قانون شانس، فرزندانشان به کرونا مبتلا شوند و به همین دلیل باید به شدت اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری را رعایت کنند. چراکه ممکن است فرزندشان دقیقا آن یک نفری باشد که با بیماری، خیلی شدید درگیر می‌شود. همچنین آن‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند باید بیشتر حواسشان باشد، چون این بیماری هیچ دارو و واکسنی ندارد، تنها راهکار ادامه همان فاصله‌گذاری اجتماعی است.

ابتلا به کرونا ممکن است پیامدهای خطرناکی برای کودکان داشته باشد، قبلا فکر نمی‌شد که کودکان مبتلای کرونا با عوارض قلبی درگیر شوند اما الان می‌دانیم این موضوع رخ می‌دهد، یا قبلا بزرگسالانی که در گروه‌های پرخطر قرار داشتند در ریسک عفونت کووید بودند، حالا می‌دانیم کودکانی هم که بیماری زمینه‌ای قلبی یا کلیوی دارد، درگیر می‌شوند. پس از عوارض این بیماری برای کودکان درگیری‌های قلبی و مشکلات عروقی است که حتی می‌تواند منجر به درگیری مغزی بشود. همچنین درگیری سایر ارگان‌های بدن هم می‌تواند عنوان عارضه شدید ابتلا به کرونا باشد، یعنی فقط این بیماری ریه را درگیر نمی‌کند، بلکه همه اندام‌ها را می‌تواند درگیر کند و این امر در کودکان هم صادق است.

خوشخبری در درمان کووید-۱۹

در حالی که جهان منتظر توزیع گسترده واکسن‌های کروناست، محققان دانشگاه “اوهایو” در ایالات متحده آمریکا پژوهشی را برای توقف تکثیر ویروس کرونا از طریق ایجاد اختلال در RNA و توانایی تولید مثل این ویروس منتشر کردند. جنیفر هاینز استاد گروه شیمی و بیوشیمی این دانشگاه، با همکاری اعضای آزمایشگاه خود اولین تجزیه و تحلیل بیولوژیکی ساختاری بخشی از RNA “ویروس کرونا” را با نام “حلقه بنیادی نوع دو ” که یک بخش غیر رمزگذاری شده از RNA است و به طور بالقوه می‌تواند یک کلید در تکثیر ویرس باشد، منتتشر کرد.

دانشگاه اوهایو منتشر کرده است: اگر پیگیر ساخت واکسن هستید، واکسن‌های فعلی به سلول‌های ما دستور می‌دهند تا یک قطعه کوچک پروتئین بسازند و این قسمت پروتئینی باعث ایجاد پاسخ ایمنی می‌شود که در صورت مواجهه با ویروس واقعی از ما محافظت می‌کند. در مقابل بخشی از RNA را بررسی می‌کنیم که برای پروتئین‌ها کدگذاری نمی‌شود و در ویروس کرونا وجود دارد و ما آن را با RNA ویروسی ناشی از شیوع (SARS) مقایسه می‌کنیم. ما از بیست سال پیش هدفی احتمالی را برای دستیابی به یک داروی ضد ویروسی که می‌تواند به ویروس حمله کرده و از تکثیر آن جلوگیری کند، پیگیر هستیم.

به گفته هاینز، ژن RNA ویروس کرونا که باعث اپیدمی کووید-۱۹ می‌شود، در کنترل سلول‌های انسانی برای تولید بیشتر مولکول‌های ویروس بسیار مؤثر است. او افزود: مطالعات ما بر روی یک قطعه بسیار کوچک در انتهای این ژنوم متمرکز شده است که در ویروس‌های مشابه نیز وجود دارد. ما دریافتیم که انعطاف پذیری ساختاری عنصر RNA ممکن است به عملکرد ویروسی آن مربوط باشد و احتمالاً عملکرد آن توسط مولکول‌های کوچک مشابه دارویی که ما برای درمان عفونت‌های باکتریایی مصرف می‌کنیم، مختل شود.

این تیم تحقیقاتی دریافته است که حلقه بنیادی موجود در RNA ویروسی به میزان زیادی در ویروس باقی می‌ماند و این یعنی در حالی که سایر قسمت‌های ویروس به تکامل خود ادامه می‌دهند، این قسمت از ویروس معمولاً مانند سنگ است. هاینز می‌گوید: برای اینکه ویروس باعث بیماری شود، باید در بدن انسان به تکثیر خود ادامه دهد، بنابراین ما در حال بررسی این قسمت از RNA به عنوان یک هدف بالقوه برای تولید یک آنتی بادی علیه ویروس هستیم.

تشخیص کرونا از لاله گوش و ناخن

آیا ویروس کرونا می تواند از طریق ناخن ها و لاله های گوش شما نیز دیده شود؟

اگرچه ممکن است تعجب آور باشد، اما این می تواند به دلیل ارتباط بین ویروس کشنده و سطح اکسیژن خون شما باشد. همانطور که شناخته شده است کرونا ویروس جدید ممکن است باعث شود سطح اکسیژن خون شما در سطوح نگران کننده ای تغییر کند. ویروس کووید-۱۹ از راه سیستم تنفسی وارد بدن می شود و از طریق التهاب باعث آسیب مستقیم به ریه های فرد می شود. این می تواند بر کارایی انتقال اکسیژن به جریان خون تاثیر بگذارد. گفته می شود اختلال در اکسیژن می تواند در سطوح مختلف ابتلا به ویروس کرونا رخ دهد و نه فقط برای بیماران جدی که به دستگاه ونتیلاتور وصل شده اند.

ناخن ها و لاله های گوش می توانند دیدی در مورد سطح اکسیژن خون شما فراهم کنند که همچنین می تواند نشان دهد که شما به ویروس کرونا آلوده شده اید یا خیر. با توجه به برنامه مطالعه نشانه ها و علائم می توانید سطح اکسیژن خود را با استفاده از یک پالس اکسی متر بررسی کنید که فرایند آسانی هم است که با تابش نور به لاله گوش یا ناخن های شما باعث می شود محدوده سطح اکسیژن در بدن تعیین شود. با این حال، بسیار مهم است که هنگام استفاده از اکسی متر لاک یا ناخن مصنوعی را پاک کنید زیرا می تواند روند کار را مختل کند.

کرونا و اختلال در روند درمان سرطان

با همه‌گیری ویروس کرونا در کشور، بسیاری از جراحی‌های مربوط به سرطان در مراکز درمانی به تاخیر افتاد و این اقدام موجب پیشرفت بیماری در مبتلایان شد. به دلیل ناآگاهی و ناشناخته بودن کووید-۱۹، اهمیت کرونا از سرطان بیشتر شد و بیماران مبتلا برای ادامه روند معالجه خود به مراکز درمانی مراجعه نکردند و وضعیت بیماری آن پیشرفته شد. بسیاری از تخت‌های بیمارستانی برای معالجه سرطان خالی و جایگزین بستری بیماران کرونایی شد و عقب افتادن روند درمان این بیماران آسیب جدی به آنها وارد کرد و پس از دوران پساکرونایی، عوارض آن شدیدتر می‌شود.

این ویروس سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود سرطان پیشرفت کند، این بیماران وقتی به کرونا مبتلا می‌شوند به آنها داروی کورتون‌دار تجویز می‌شود که این باعث پیشرفت سرطان شده و منجر به قطع شیمی‌درمانی می‌شود و عوارض زیادی را به جا می‌گذارد. وضعیت بیماران سرطانی اکنون به دلیل همه‌گیری کرونا مطلوب نیست و انجام ندادن بسیاری اقدامات درمانی باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر روند بهبود درمان آنها می‌گذارد.

کرونا تاثیرات منفی از لحاظ اجتماعی و فردی بر سلامت جسم و روان مردم گذاشته و بیماران مبتلا به سرطان بیش از سایر افراد آسیب دیده‌اند و همه هموطنان باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی کرونا را از پای درآورند تا اقدامات درمانی بیماران روند عادی به خود گیرد. در حال حاضر ۲۵۰ هزار بیمار سرطانی در کشور وجود دارد و هر سال ۵۵ هزار نفر به دلیل بیماری سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری