منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
آیا خوشبختید؟ (تست)
آیا خوشبختید؟ (تست)

آیا خوشبختید؟ (تست)

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۱۰-۲۹
زمان مورد نیاز:
19 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۱۰-۲۹
در این مقاله میخوانید:

تست روانشناسی میزان خوشبختی

خوشبختی یک تعریف کاملا نسبی دارد که برای هر فرد متفاوت است. افرادی با سادگی تمام احساس خوشبختی دارند و افرادی خوشبختی را در زندگی پرزرق و برق می دانند. عده زیادی به تست های روانشناسی به دیده تفریح می نگرند اما جالب است بدانید تست های معتبر روانشناسی توسط متخصصین این حوزه طراحی شده اند و هر کدام می توانند اطلاعات کلی و پایه ای را به شما در رابطه با موضوع مورد بحث، بدهند. تست تعیین میزان خوشبختی هر فرد می تواند بسیار جذاب باشد که انجام دادن آن خالی از لطف نیست. خوشبختی چیست و آیا ما به میزان معقولی از خوشبختی در زندگی خود رسیده ایم؟

اندازه گیری خوشبختی هر فرد، مسلما کار سخت و پیچیده ای است وقتی حتی نمی توان برای خوشبختی یک تعریف قطعی پیدا کرد. شما هرگز نمی‌توانید خوشبختی را به گونه ای تعریف کنید که همه با شما موافق باشند. عده زیادی خوشبختی را همان احساس خوشحالی کردن، می دانند. اطلاعات موجود درباره‌ی «خوشحالی»، در مقایسه با «ناراحتی» بسیار ناچیز است. ما در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی تست روانشناسی تعیین میزان خوشبختی را که بر مبنای اطلاعات علمی تهیه شده است، بیاوریم پس اگر شما هم می خواهید بدانید نمره خوشبختی شما چند است، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

تعریف خوشبختی

«خوشبختی» واژه ای زرّین، زیبا و دلپذیر است که در هر فرهنگ و تمدنی، آرمانی ارزشمند و محبوب شمرده می شود. نگاه افراد به آفرینش و دیدگاه انسانها به هستی، مبنای تفسیر خوشبختی (سعادت) است. خوشبختی لمس‌کردنی نیست. شما نمی‌توانید خوشبختی را در جیب‌تان بگذارید و برای بعد ذخیره‌اش کنید. پس آیا واقعا راهی هست که بتوان آن را اندازه گرفت و از لحاظ علمی مورد مطالعه قرار داد؟ بله. محققان معتقدند که روش این کار، یک بررسی صادقانه از حالت خوشحالی خودمان است. مثلا اینکه وقتی در معرض محرک الف قرار بگیرید بیشتر احساس خوشحالی می‌کنید یا کمتر.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، میزان خوشحالی و سلامت روانی ۴۰۳ دانش‌آموز دبیرستانی بررسی شد. سلامت عمومی، خوشحالی، رضایت فردی، استرس مشاهده‌ شده، امیدواری و رضایت از زندگی در دانش‌آموزان با استفاده از پرسشنامه‌های کتبی که به وسیله‌ی خود دانش‌آموزان تکمیل شده بود، اندازه‌گیری شد. نتیجه‌ی تحقیقات این بود که خوشحالی ارتباط نزدیکی با سلامت روانی دارد. در نتایج به چاپ رسیده گفته شده است که: «دانش‌آموزانی که در برقرار کردن رابطه موفق‌تر بودند و آنهایی که گفته بودند از شرکت در مراسم‌ و جشن‌ها لذت می‌برند، سلامت ذهنی بیشتری را نشان دادند.» برای خوشبختی دو تعریف کلّی بیان شده است:

تعریف خوشبختی

 • خوشبختی یعنی رسیدن به لذت بسیار ویا رسیدن به لذتهای دائمی در زندگی

 • خوشبختی عبارت است از: رضایت کلی از زندگی و خشنودی از وضعیت خویشتن

تست نمره خوشبختی

این پرسشنامه براساس اهتمام دکتر تئو لنتز، مدیر سابق انجمن پژوهشهای شخصیتی در سن لوییز میسوری تهیه شده است. دکتر لنتز بزرگ ترین پژوهش درباره خوشبختی را انجام داده. اشخاصی که مورد بررسی قرار گرفتند زنان و مردانی بودند که طیف سنی ۱۶ تا ۵۰ سال را تشکیل می دادند. حداقل تحصیلات این اشخاص دوازده سال بود. دکتر لنتز براساس ارقام و اطلاعاتی که به دست آورد به "معیار خوشبختی" دست یافت. اگر می خواهید بدانید که نسبت به دیگران چقدر خوشبخت هستید، پرسشنامه زیر را تکمیل کنید.

سوالات تست

وقتی مسابقه ای را می بازم از آن لذت نمی برم.
درست                غلط
وقتی کسی درباره من لطیفه ای می گوید از آن لذت می برم.
درست                غلط
وقتی کسی از دوستانم در حضور من جایزه ای را می برد خوشحال می شوم.
درست                غلط
اگر کسی در صف از من جلو بزند اعتراض می کنم.
درست                غلط
خیلی زود از سرگرمیها و تفریحات حوصله ام سر می رود
درست                غلط
اغلب روزها خیال پردازی می کنم.
درست                غلط
آرزوهای زیادی دارم.
درست                غلط
بیش از اندازه چاق هستم.
درست                غلط
از خواندن رمان لذت می برم.
درست                غلط
از خوابیدن متنفرم
درست                غلط
فکر می کنم جذاب هستم.
درست                غلط
انتقادات را به خوبی پذیرا می شوم.
درست                غلط

تست خوشبختی

محاسبه امتیازات:

با توجه به جوابهای زیر، در ازای هر جواب مشابه به خود یک امتیاز بدهید:

 1. غلط
 2. درست
 3. درست
 4. غلط
 5. غلط
 6. غلط
 7. غلط
 8. غلط
 9. درست
 10. غلط  
 11. درست
 12. درست

تفسیر تست:

امتیاز ۱۲ – 9: نسبت به دیگران شما انسان خوشبختی هستید. میان انتظاری که از زندگی دارید و آنچه از آن می گیرید تعادلی برقرار کرده اید. اشخاص با امتیاز بالا، مانند شما، از تعادل اجتماعی خوبی بهره مندند. شما از آن جهت مورد توجه دیگران قرار دارید که از سیاست "زندگی کن و بگذار زندگی کنند" پیروی می کنید.

امتیاز ۸ – 5: شما فراز و نشیبهای خودتان را دارید. اما در اغلب مواقع به شکل متعادل و متوسطی خوشبخت هستید. اشتیاق سوزانی برای تغییر دادن زندگی تان ندارید. شما اگر با اشخاص خوشبخت تر از خود معاشرت کنید در وضعیت بهتری قرار می گیرید.

امتیاز ۴ –0: می توانید به مراتب خوشبخت تر از این باشید. جوابهای خود را مرور کنید. سعی کنید ببینید چه می توانید بکنید تا از این که هستید بهتر شوید.

نکته هایی که باید بدانید

مباحث دوازده گانه زیر را به دقت بخوانید تا در این مورد اطلاعات بهتری به دست آورید.

 • انسان خوشبخت حتی اگر چیزی را از دست بدهد، باز هم خودش را دوست دارد. او می داند که خصوصیات مطلوب و تحسین برانگیز دیگری دارد و با اتکا به آنها برای خود تصویر ذهنی مثبتی درست می کند.

 • اشخاص خوشبخت به راحتی بیشتری می توانند به خودشان بخندند، زیرا از تصویر ذهنی مطلوبی برخوردارند. آنها خودشان را بیش از اندازه جدی نمی گیرند.

 • انسان شاد و خوشبخت با دیگران برخوردی همدلانه دارد. او به قدر کافی احساس خوب دارد و از این حیث به کسی غبطه نمی خورد.

 • انسان خوشبخت می تواند تا حدودی رفتارهای ناخوشایند دیگران را تحمل کند.

 • نسبت به کسی که خشنود و خوشحال نیست، انسان خوشبخت از انعطاف لازم برخوردار است. او به راحتی مایوس نمی شود. می تواند زمانهای ناراحتی را تحمل کند و به هدفهای خود برسد.

 • انسان خوشبخت برای جبران ذهنیتی بد در خیال فرو نمی رود.

 • افراد خوشبخت آرزوهای زیادی ندارند و با آنچه دارند راضی هستند.

 • اگر خوشبخت باشید ، در چیزی افراط نمی کنید. افراد پرخور اغلب احساس خوشبختی نمی کنند.

 • افراد خوشبخت آن قدر انعطاف پذیر هستند که از واقعیت فاصله بگیرند و از تصورات دیگران لذت ببرند.

 • دلیلش روشن نیست، اما اشخاص خوشبخت به راحتی بیشتری می خوابند. شاید برای آنان که احساس خوشبختی نمی کنند پایان دادن به روز از آن رو سخت است که لحظات لذت بخش کافی را تجربه نکرده اند. از این رو دیرتر می خوابند تا شاید لحظه خوشایندی را تجربه کنند.

 • افراد خوشبخت پذیرای خود هستند و در مقام لعن و نفرین خود حرف نمی زنند. افراد غیرخوشبخت اغلب تصویر جسمانی بدی دارند و درباره خود اندیشه منفی دارند.

 • افراد خوشخبت وقتی اشکالاتشان برملا می شود چیزی از خود کم نمی کنند. آنها می توانند بدون اینکه حالت تدافعی بگیرند ، انتقادات را قبول کنند.

  

​​ بیشتر بخوانید:

شخصیت شناسی با اتاق
تست پدر و مادر خوب بودن
تست شخصیت شناسی
تست نگرش جنسی 
  تشخیص سلامت در ۳۰ ثانیه
  تست مزاج شناسی
  تست شخصیت شناسی (مالی) 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری