منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
تا چه اندازه مصونیت با واکسن؟
تا چه اندازه مصونیت با واکسن؟

تا چه اندازه مصونیت با واکسن؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۱۰-۲۸
زمان مورد نیاز:
23 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۱۰-۲۸
در این مقاله میخوانید:

در رابطه با تازه های کرونا چه می دانید؟

با توجه به تولید چند نوع واکسن کووید-۱۹ در کشورهای مختلف، می توان گفت امیدها کمی بیشتر شده است اما اکنون با سوالات جدیدی رو به رو خواهیم بود. آیا واکسن کرونا ایمنی دائمی ایجاد می کند؟ عوارض طولانی مدت این واکسن ها چیست؟ توصیه اکید سازمان جهانی بهداشت (WHO) علی رغم تولید واکسن، رعایت سرسختانه پروتکل های بهداشتی است. در رابطه با کووید-۱۹ که هر بار توانسته از خود آثار مخرب جدیدی نشان دهد، نمی توان به ابتلا شدن به این ویروس جهت ایمنی حتی در صورت داشتن بدنی سالم، خوشبین بود. تمامی دانشمندان جهان سعی بر این دارند که واکسنی تولید شود که با داشتن عوارضی حداقلی، بتواند با هجوم کرونا ویروس مقابله کند.

داشتن اطلاعات درست و علمی در رابطه با کووید-۱۹ و واکسن های تولید شده بدون جهت گیری های مغرضانه، می تواند بار استرسی این روزها را به حداقل برساند. متاسفانه در این یک سال و چند ماه بارها شاهد این بودیم که اخبار دروغین منتشر شده از سمت سودجویان سلامت، چه آثار مخربی بر سلامت جسمی و روانی جامعه داشته است. ما قصد داریم در این مقاله برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه های علمی کووید-۱۹ بگوییم و به شما این اطمینان را می دهیم که تمامی اخبار منتشر شده در این سایت از منابعی معتبر تهیه شده اند پس برای بروزرسانی اطلاعات خود در رابطه با کرونا ویروس، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

جقدر می توان به مصونیت از طریق واکسن کووید-۱۹ امیدوار بود؟

این روزها شاهد پایین آمدن آمار کرونا در کشور هستیم که این آمار نزولی در نتیجه ی کلیه موازینی است که به اجرا درآمد، مانند تغییر رویکرد از درمان به پیشگیری، مراقبت فعال، مراقبت در منزل، مشارکت های مردمی و بحث های نظارتی و حمایتی. اما با وجود تلاش هایی که در کشور تاکنون انجام شده، شیوع ویروس کرونا هنوز کنترل نشده و ادامه مسیر کنترل ویروس، سخت تر است و نیاز به صبوری و همراهی بیشتر مردم و مسئولان دارد.

واکسیناسیون یکی از مهمترین اقدامات برای قطع زنجیره انتقال بیماری است اما واکسیناسیون مصونیت برای تمام عمر ایجاد نمی کند و مجددا باید تکرار شود. همچنین مصونیت عمومی هم ایجاد نمی کند زیرا برای مصونیت عمومی باید حداقل حدود ۷۰ درصد جمعیت چه به شکل طبیعی چه به شکل مصنوعی ایمن باشند. درنتیجه می توان گفت در کنار واکسیناسیون نباید اقدامات محافظتی را کنار بگذاریم و باید همچنان ادامه یابد.

واکسن کووید-19

درست است که به ساخت واکسن داخلی باید امیدوار باشیم اما اینطور نیست که فکر کنیم این واکسن به زودی در اختیار مردم جامعه قرار خواهد گرفت. کشورهایی هم که واکسیناسیون را شروع کرده اند شاهد عوارضی در تزریق شوندگان بوده اند مثلا کشور نروژ ۱۳ مورد مرگ را به دلیل واکسن مدرنا و فایزر گزارش کرده است که البته این موارد هم نیاز به مطالعات دقیق تری دارد تا بتوان بصورت قطعی در مورد عوارض واکسن نظر داد. منظور این است که تولید واکسن و انجام واکسیناسیون هم خود پروسه دشواری است.

اطلاعات و شواهد نشان می دهد که همه واکسن هایی که مجوز اورژانسی گرفته اند امکان دارد مجددا ممنوع شوند و سازمان های بین المللی به طور قطع آن ها را تأیید نکرده اند. بنابراین فعلا هر واکسنی تا زمانی که کلیه فازهای بالینی خود را طی نکند زیر سؤال است و در دراز مدت این مسأله مشخص خواهد شد. واکسن هایی که الان مورد تأیید بین المللی قرار گرفته اند، فقط برای شرایط اضطرار است و کشورهایی هم که واکسیناسیون را شروع کرده اند شاهد عوارضی در تزریق شوندگان بوده اند.

به طور عادی امکان دارد بیش از ده سال طول بکشد اما در شرایط اپیدمی این دوره را کوتاه تر می کنند و واکسن هایی هم که الان مورد تأیید بین المللی قرار گرفته اند، فقط برای شرایط اضطرار است. ویروس کرونا بعد از این هم امکان دارد جهش هایی را به ضرر خود یا به ضرر ما داشته باشد و در شرایط معمول اگر ویروس جهش خاصی هم نداشته باشد، دور از ذهن است که حداقل تا شش ماه آینده دسترسی به واکسیناسیون در حد عمومی مهیا شود.

افراد دیابتی و کرونا

افراد دیابتی در دوران شیوع کرونا ویروس جزو گروه های پرخطر شناخته شده اند که متخصصین در این رابطه توصیه هایی به افراد دیابتی مبتلا به کووید-۱۹ داشته اند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. بصورت تیتروار و نکته های طلایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قطع نکردن انسولین

  • مشاوره دائمی با پزشک در خصوص مصرف داروها

  • چک کردن مداوم قند

  • مصرف مایعات و کنترل فشار خون و چربی

دیابتی‌ها بیشتر از افراد عادی کرونا نمی‌گیرند، بلکه عوارض و مشکلاتی که ممکن است در این افراد بروز کند بیشتر است بنابراین نباید این تصور برایشان پیش بیاید، چون دیابتی هستم حتما بیشتر در معرض ابتلا قرار دارم، چون سیستم ایمنی افرادی که تحت کنترل هستند و از دارو استفاده می‌کنند و فشار و چربی‌شان هم تحت کنترل است با افراد عادی از نظر ابتلا فرقی ندارد. ولی اگر مبتلا شوند عوارض ریوی و مشکلاتی که احتمال دارد رخ بدهد در این افراد بیشتر است، لذا باید مراقبت‌هایی انجام دهند که شدت عوارض را کم کنند. چراکه قند بالا کارایی سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد و سلول‌هایی که در ناحیه ریه وجود دارد به دلیل رسوب گلوکز و تغییراتی که در سیستم ایمنی ایجاد می‌شود مستعدتر به ایجاد عفونت‌های ثانویه و عوارض و مشکلات کرونا هستند.

افراد دیابتی و کرونا

  • افراد دیابتی در هر بیماری جدی و شدیدی قوانینی دارند به اسم قوانین «روز‌های بیماری» که سه منشأ اصلی دارد و چند قانون را شامل می‌شود، یکی اینکه اگر فرد دیابتی انسولین مصرف می‌کند تحت هیچ شرایطی انسولین را قطع نکند، چون همین استرس ناشی از بیماری باعث می‌شود که سطح قند افزایش پیدا کند، لذا نه تنها انسولین باید استفاده شود بلکه گاهی اوقات دوز‌های آن نیز باید افزایش پیدا کند.

  • نکته دیگر این است که فرد باید مرتبا قند خود را چک کند، بطور مثال اگر فرد در روز عادی چهار بار این کار را می‌کند در این شرایط شش بار قند خون خود را چک کند، چون با افزایش استرس هورمون‌ها نیز افزایش پیدا کرده و نمی‌گذارند که انسولین کار خود را بکند پس در شرایط استرس نیاز به انسولین بیشتر می‌شود.

  • یکی از معضلات اصلی در افرادی که دیابتی هستند و کرونا می‌گیرند، کنترل قند است، حتی کنترل قندی که نیاز به انسولین نداشته، چون گاهی قند این افراد پس از کرونا به دلیل استفاده از دارو‌هایی مثل دگزامتازون و حتی دارو‌های خود کرونا بالا می‌رود، لذا اصلا دارو را قطع نکنند.

  • نکته بعدی این است که فرد دیابتی باید بیماری‌اش را خودش یا با مشاوره پزشک به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم کند اگر خیفف است، حالت‌های سرماخوردگی بالا دارد، تبش بالا نیست و ناراحتی تنفسی ندارد، خودش می‌تواند در منزل بستری شود و نیاز به مراجعه به پزشک ندارد، اگر متوسط است و علائم تنفسی خودش را نشان می‌دهد و بیماری سخت‌تر است و تهوع شدید دارد (چون در دیابتی‌ها تهوع خیلی مهم است) حتما باید سریع به پزشک مراجعه کند.

  • در بیمار‌های دیابتی مصرف مایعات خیلی مهم است، اما در زمان کرونا این افراد میلی به خوردن مایعات ندارند اما باید آنها را مجبور به خوردن مایعات کرد. درواقع بالا رفتن قند علاوه بر اینکه سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد و عوارض کرونا را بیشتر می‌کند زمینه را برای کمای دیابتی هم مستعد می‌کند.

کرونای برزیلی

گونه ی جدیدی از ویروس کرونا در برزیل شناسایی شده که سبب افزایش نگرانی در میان کارشناسان حوزه ی سلامت عمومی گشته است. کارشناسان حالا نسبت به احتمال وقوع جهش های جدید در ویروس کرونا و ایجاد گونه های دیگر از آن هشدار می دهند. خبر کرونای برزیلی در حالی منتشر شده است که چندی قبل دو گونه ی جهش یافته ی دیگر از ویروس کرونا در انگلیس و آفریقای جنوبی کشف شد. محققان با جدیت در حال مطالعه بر روی گونه های ویروس کرونا هستند که گمان می رود ویژگی های مشابهی دارند، تا به درک بهتری در خصوص تهدیدات ناشی از آن ها دست یابند.

ویروس ها به طور طبیعی جهش می کنند و هیچ مدارک و شواهدی وجود ندارد که نشان دهد گونه های تازه کشف شده بیماری زایی بیشتری دارند. با این حال، تصور می شود گونه های جهش یافته ی کرونا سرایت پذیرتر از گونه ی اصلی آن باشند که همه گیری با آن آغاز شد و این مسأله ممکن است تعداد موارد شدید بیماری و میزان مرگ و میر را افزایش دهد. مقامات بهداشتی کماکان توصیه می کنند برای جلوگیری از گسترش ویروس دست های خود را بشویید، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید و از تجهیزات حفاظتی استفاده کنید.

چندی قبل مؤسسه ملی بیماری های عفونی ژاپن اعلام کرد دوم ژانویه در ۴ مسافری که از برزیل به این کشور آمده بودند گونه ی جدیدی از ویروس کرونا شناسایی شده است. یکی از این مسافران که مردی چهل و چند ساله بود در زمانی که به ژاپن رسید علامتی نداشت اما با تشدید مشکل تنفسی اش در بیمارستان بستری شد. یکی دیگر از آن ها زنی سی و چند ساله با علائم گلو درد و سردرد بود. دیگری پسری بین ۱۰ تا ۱۹ ساله بود که دچار تب شده بود. نفر چهارم نیز دختری ۱۰ ساله و بدون علامت بود.

این گونه از ویروس کرونا ۱۲ جهش در پروتئین اسپایک خود دارد. ویروس از پروتئین اسپایک برای راه یافتن به سلول های داخل بدن استفاده می کند. مؤسسه ی ملی بیماری های عفونی ژاپن تعیین فوری میزان مسری بودن این گونه ی جدید و میزان اثربخشی واکسن های تولید شده در برابر آن را دشوار عنوان کرده است. تا به امروز در برزیل بیش از ۸/۳ میلیون مورد ابتلا به کووید-۱۹ و ۲۰۷ هزار مورد مرگ بر اثر این بیماری گزارش شده است. این کشور آمریکای جنوبی بعد از ایالات متحده آمریکا، دومین کشور در دنیا به لحاظ میزان مرگ و میر بر اثر ویروس کرونا است.


بیشتر بخوانید:

کرونا و سکته در جوانان
واکسن ایرانی کرونا
داروی پیشگیری از کرونا
ویروس جهش یافته کرونا
کرونا و فلج کودکان
واکسن کرونا
کرونا و آنفولانزا در کودکان
تغذیه و کرونا
داروهای موثر در کرونا
نشانه افت اکسیژن خون
واکسن و جهش کرونا
بلاهای جدید کرونا
خطرات ناشی از سی تی اسکن بی رویه
زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری