منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
هوش عاطفی شما چگونه است؟
هوش عاطفی شما چگونه است؟

هوش عاطفی شما چگونه است؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۹-۲۷
زمان مورد نیاز:
20 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۱۰-۰۵
در این مقاله میخوانید:

ویژگی هایی که در مورد هوش عاطفی بالا، دیده می شوند

حتما شما هم بارها و بارها در رابطه با احساسات و عواطف، مطالبی را شنیده و یا خوانده اید. افراد زیادی هستند که نمی توانند احساسات خود را کنترل کرده و اصولا تصمیمات مهم زندگی خود را بر طبق احساسات انجام داده و اصولا با نتایج منفی رو به رو می شوند اما افرادی هم وجود دارند که توانایی این را دارند که از احساسات خود در مسیر درست و برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند که این افراد دارای هوش عاطفی بالایی هستند و ویژگی های خاصی دارند که می توان آنها را با توجه به این ویژگی ها شناسایی کرد.

شاید سال ها پیش فقط هوش علمی مورد توجه و ارزیابی قرار می گرفت اما با رشد علم روانشناسی، دانشمندان دریافتند که هوش عاطفی یا هیجانی را می توانند بسیار مهم تر از هوش علمی بدانند. یکی از مهم ترین دلایل تفاوت بین افراد، همین هوش عاطفی است که در رفتار افراد نقش مستقیم و عمده ای را ایفا می کند. ما قصد داریم در این مقاله برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از هوش عاطفی و ویژگی افرادی با هوش عاطفی بالا بگوییم پس اگر شما هم می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، با ما تا انتهای مقاله همراهی کنید.

هوش عاطفی EQ چیست؟

هوش عاطفی، شیوه برخورد فرد با مسائل و فراز نشیب‌های زندگی را نشان می‌دهد. به عبارتی هوش عاطفی مجموعه‌ای ازخصوصیات شخصیتی است که در سرنوشت و سبک زندگی فرد موثر است. این خصوصیات شخصیتی موجب می‌شود که فرد از شیوه‌های مناسب برای گذران زندگی و مراحل آن استفاده می‌کند. خصوصیات بارز افرادی که هوش هیجانی مناسبی دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این افراد رضایت از زندگی بیشتری دارند

 • شاداب‌تر هستند

 • ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار می‌کنند

 • قدرت سازش بیشتری با مشکلات عاطفی و هیجانی دارند

زندگی عاطفی و هوش هیجانی

 • از زندگی عاطفی غنی و سرشاری برخوردار هستند

 • دلسوز و پرملاحظه هستند

 • مسئولیت پذیری بیشتری دارند

 • در مورد خود برداشت و نگرش مثبتی دارند

 • با خود راحت هستند

 • بیشتر از افراد دیگر پذیرای تجارب احساسی و هیجانی هستند.

میزان بهره هوشی افراد نمی‌تواند نشانگر زندگی آنها و میزان رضایت آنها از زندگی باشد. بطوری که نمی‌توان گفت افرادی که از IQ  (هوش علمی) بالاتری بهره‌مند هستند حتی در زمینه روابط اجتماعی، زندگی عاطفی و… نیز عملکرد بهتری دارند. بنابراین IQ بالا و به تبع آن تحصیلات بالا و موقعیت شغلی خوب نمی‌تواند موفقیت فرد را در زندگی تضمین کند، مگر اینکه فرد از لحاظ هوش عاطفی نیز نمره بالاتری کسب کند.  احساسات و عواطف انسان نیز همچون عملکرد منطقی فرد در مسائل هوشی دارای اصول و فنونی است که افراد مختلف از این لحاظ با یکدیگر تفاوت دارند. همانگونه که دو فرد ممکن است در یک مساله هوشی عملکردهای متفاوت داشته باشند، از لحاظ هوش عاطفی نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

نشانه های بالا بودن هوش عاطفی احساسی در محل کار و زندگی

به احساسات خودتان و دیگران فکر می کنید

قوی بودن از لحاظ احساسی با یک بازتاب شروع می شود، مثلا این که شما سوالات این چنینی را از خودتان می پرسید:چرا چنین حسی دارم یا چه چیزی باعث شده که چنین حسی داشته باشم ؟ یا چرا فرد دیگر باید این حس را داشته باشد؟ با نگاه کردن و مرور کردن واکنش های احساسی، می توانید حال و حوصله خود را بفهمید و ببینید که چگونه باید واکنش داشته باشید.

از دیگران برای یاد گرفتن چیزهایی در مورد خودتان استفاده می کنید

شما اصلا نگران این نیستید که از دیگران بپرسید در نظر آن ها چگونه جلوه می کنید، زیرا می دانید که نظر دیگران چیزهای زیادی به شما یاد می دهد. در نتیجه از واقعیت درک خوبی دارید.

اهمیت کلماتی مثل لطفاً و ممنونم را می دانید

هر روز افرادی را مشاهده می کنید که حس قدردانی و ادب خود را به دیگران ابراز نمی کنند اما شما تحت تاثیر آن ها قرار نمی گیرید. شما قدرت این کلمات کوچک را می دانید و همیشه با کمک آن ها روابط خود را بهبود می بخشید و احساس بهتری را در خودتان ایجاد می کنید. در نتیجه از کلماتی برای قدردانی و سپاسگزاری از دیگران استفاده می کنید.

قبل از صحبت، کمی مکث می کنید

شما عادت دارید کمی توقف کنید و قبل از صحبت کردن یا انجام هر کاری خوب فکر کنید؛ مخصوصا زمان هایی که احساس می کنید درگیر عواطف خود شده اید. البته که نمی توان گفت شما انسان کاملی هستید اما همین مکث و توقف باعث می شود که کمتر از دیگران به انجام کارهایی دست بزنید که بعداً پشیمانی و شرمندگی در پی دارد. پس معمولا بهتر از دیگران عمل خواهید کرد.

علت را می پرسید

به جای این که به دیگران برچسب بزنید، روی دلایل رفتار شان تمرکز می کنید و از آن ها سوال می پرسید. این ویژگی رفتاری توانایی شما برای همدلی با دیگران را نشان می دهد. یعنی می توانید خودتان را جای آن ها بگذارید و اگر لازم است به آن ها کمک کنید.

از انتقاد کردن چیزی یاد می گیرید

هیچ فردی دوست ندارد بشنود که کار اشتباهی انجام داده است اما شما می دانید که همین انتقاد فرصتی برای یادگیری است؛ حتی اگر به بهترین شکل ممکن انجام نشده باشد. همین انتقاد ها باعث می شود یک طرز تفکر جدید پیدا کنید. بنابراین زمانی که باز خورد منفی می گیرید، سعی کنید احساسات خود را کنترل کنید.

انسان شناس هستید

از لحظهای که افراد را ملاقات می کنید، رفتار آن ها را تجزیه و تحلیل می کنید. گاهی ویژگی های رفتاری دیگران باعث می شود کلمات و فعالیت هایی را که تاثیر بیشتری روی دیگران دارد، انجام دهید. به همین دلیل فقط روی چیزی که می گویید تمرکز نمی کنید، بلکه تمرکز شما روی این هست که چگونه کلام تاثیرگذارتری داشته باشید.

عذرخواهی کردن و هوش هیجانی

از عذرخواهی کردن نمی ترسید

همه شما می دانید که “متاسفم” می تواند یک عبارت سخت محسوب شود و در هر زبانی هم این گونه است اما می دانید که قدرت آن بسیار بالاست. اشتباهات خود را بپذیرید و در زمان مناسب عذرخواهی کنید، یعنی شما انسان قابل اعتماد و فروتنی هستید. در نتیجه به طور طبیعی دیگران با شما ارتباط برقرار می کنند و روابط خود را با شما قدرت می بخشند.

در دل خود کینه نگه نمی دارید

معمولاً می توانید از اتفاقات سخت عبور کنید زیرا بر این عقیده هستید که نبخشیدن دیگران مانند نگه داشتن یک چاقو روی زخم تان است و فرصت بهبود را از شما می گیرد. به جای این که به این کینه توزی ها ادامه دهید، سعی می کنید زندگی خود را پیش ببرید و دیگران را به خاطر حال بهتر خودتان، ببخشید.

واژگان احساسی خوبی در ذهن تان دارید

زمانی که یاد بگیرید چگونه احساسات خود را در یک زبان خاص ابراز کنید، سطح فهم و درک شما افزایش پیدا می کند. مثلاً زمانی که ناراحت هستید، کمی جستجوی عمیق تر داشته باشید و سعی کنید که علت آن را بفهمید. از خودتان بپرسید که آیا ناامید شده اید؟ یا این ناراحتی به دلیل صدمه رفتار دیگران است؟ انجام این کار باعث می شود که از احساسات خود یک درک عمیق تر پیدا کنید. در نتیجه احساسات دیگران را نیز در شرایط مختلف بهتر می فهمید.

دیگران را صادقانه تحسین می کنید

زمانی که ویژگی های خوب دیگران را ببینید و آن ها را اعلام کنید و قدردان این ویژگی های مثبت باشید، یعنی احساسات قوی دارید. به همین دلیل دیگران هم دوست دارند بیشتر در کنار شما باشند و بهترین اوقات شان را در کنار شما سپری کنند.

افکار خود را کنترل می کنید

جمله معروفی وجود دارد که می گوید نمی توانید مانع پرنده ای شوید که می خواهد روی سر شما بنشیند اما می توانید از لانه ساختن روی سرتان جلوگیری کنید. منظور این است که شاید نتوانید واکنش های احساسی و درونیات خود را کنترل کنید اما قطعاً می توانید برای مراحل بعدی و طرز فکر سالم در آینده کنترل خوبی داشته باشید. به جای این که افکار خود تخریبی را در خودتان پرورش دهید و دامن بزنید، روی افکار خلاقانه تمرکز کنید و به فکر پیشرفت باشید.

دیگران را سرزنش نمی کنید

قطعاً انسان ها در طول زندگی لحظات سختی را سپری می کنند که گاهی اوقات خودشان مقصر می باشند اما شما به جای که آنها را قضاوت کنید، به این فکر می کنید که همه انسانها فرصت تغییر دارند. در نتیجه روابط خود را با آنها حفظ می کنید و به آن ها کمک می کنید که بهترین خودشان را بشناسند.

نقاط قوت را در کنار نقاط ضعف تجزیه تحلیل می کنید

این که بدانید چه کارهایی را می توانید خیلی خوب انجام دهید، احتمال موفقیت شما را افزایش می دهد و از طرفی باید نقاط ضعف کاری خود را هم بشناسید. زمان بگذارید و ببینید در چه جایی احتمال پیشرفت بیشتری دارید و برای آن برنامه ریزی کنید.

خودتان را از احساسات تخریبی دور نگه می دارید

می دانید که نباید مهارت های گول زدن و تاثیر گذاشتن روی دیگران از راه غیر اخلاقی را در خودتان افزایش دهید. در نتیحه خودتان هم فریب چنین رفتار هایی را نمی خورید.

    بیشتر بخوانید:

روابط جنسی پرخطر
افسردگی پنهان
سردردهای هشداردهنده
عدم ارضا زن و مرد
جمله های ممنوعه در دعوا
در خواب چه می بینید
به افراد داغدیده آرامبخش ندهید
 نارکولپسی یا حمله خواب
 کودک آزاری
  ورزش و ترک اعتیاد

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری