منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
حمله پانیک
حمله پانیک

حمله پانیک

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۹-۲۳
زمان مورد نیاز:
20 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۹-۰۵
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

در رابطه با حملات پانیک چه می دانید؟

حمله پانیک در این روزها به یک بیماری شایع تبدیل شده است که می توان بیشتر از شرایط عادی آن را در بین افراد جامعه مشاهده کرد. بطوری که این اسم، دیگر یک اسم ناشناس از بیماری دور از ذهنی نیست. حمله اضطرابی همراه با ترس که می تواند علائمی را چون حملات قلبی ایجاد کند. با گسترش بیماری هایی چون کرونا ویروس و اثرات روحی و روانی آن بر جامعه و با شرایط بد اقتصادی و تحریم ها و بیکاری ها، این شرایط روز به روز بدتر شده و افراد جامعه بیشتر از قبل ممکن است به بیماری های شدید روحی و روانی چون حملات پانیک، دچار شوند.

ممکن است هر شخصی یک تا چند بار حملات پانیک را در درجه های متفاوتی، تجربه کرده باشد اما اگر این حمله ها تکرار شونده باشند، نیازی فوری به مداخله متخصصین و شروع درمان دارند. ما در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از حملات پانیک، عوارض و عوامل موثر در آن بگوییم و راه های درمان را در کنار هم بررسی نماییم. پس اگر شما هم می خواهید در رابطه با اختلال شایع این روزها بدانید، ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید. هرچه آرامش در جامعه با گسترش سبک زندگی سالم بیشتر شود، می توان شاهد کنترل شدن بیماری هایی چون پانیک بود.

پانیک چیست؟

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که به طور ناگهانی اضطراب و ترس بیش از حد تصوری را در خود حس کرده باشید؟ حالتی که چند دقیقه به طول بیانجامد، ضربان قلب شما بالا برود، به شدت عرق کنید و احساس کنید که قادر به نفس کشیدن نیستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ممکن است شما دارای اختلال اضطرابی به نام اختلال هراس یا حمله پانیک باشید. اختلال پانیک در افرادی وجود دارد که حملات مکرر و غیر منتظره ای از ترس و هراس را تجربه می کنند. حملات مکرر پانیک گاها زمانی رخ می دهد که یک شرایط قابل پیش بینی برای فرد تکرار می شود.

در هنگام بروز وحشت زدگی در وجود فرد، علاوه بر بالا رفتن و شدت یافتن ضربان قلب، نفس کشیدن فرد نیز به سختی صورت می گیرد. لازم به ذکر است که وقوع حملات پانیک، فرد را از کار و زندگی روزمره خود باز داشته و روند زندگی او دچار اخلال و مشکلات می کند. در این زمینه باید خاطر نشان کرد که حملات پانیک از جمله اختلالاتی محسوب می شوند که علاوه بر علائم و نشانه های روحی و روانی، با نشانه های جسمی و فیزیکی نیز همراه می باشد. وقتی ظرفیت ذهنی ما از یک حد مجاز بیشتر گردد شروع به سرریز شدن می نماید، این سرریز شدن همان حملات پانیک می باشد. اختلالات پانیک ممکن است به طور ناگهانی و بر اثر هجوم ناگهانی حوادث و یا مشکلات به یکباره موجب سرریز شدن حجم روانی ما که تا حدی از قبل پر شده بود، گردد.

علائم حملات پانیک

علائم حملات پانیک

درابتدا باید بگوییم که بیش از ۳۵ درصد افراد به این عارضه دچار می شوند و آن را در طول زندگانی تجربه می کنند. برخی علائم و نشانه های حملات پانیک شامل:

 • ترس و وحشت ناگهانی

 • اضطراب برای وحشت بعدی

 • احساس غیرقابل کنترل

 • بیش فعالی

 • گرگرفتگی

 • احساس سفت شدن گلو

 • عدم درک واقعیت

 • دور شدن از حملات پانیک قبلی

 • ترس ناگهانی و مکرر

 • احساسی همچون دیوانگی و مُردن

 • حسی همچون دور شدن از اطرافیان و یا جدا شدن از آنان

 • ترس از پایان جهان

نکته: این حملات اغلب تا نیم ساعت طول می کشد و می تواند تا چند ساعت ادامه داشته باشد.

افرادی که دائما دچار حملات پانیک می شوند، افرادی مضطربی هستند که ریشه در استرس و عدم آرامش در زندگی دارند. بیمار باید با مراجعه به روانپزشک خوب اقدام به معالجه کند. یکی از عوارض آن تاثیرات منفی بر کیفیت زندگی فرد است که می گذارد و فرد ترس گریز خواهد بود.

علائم فیزیکی حملات پانیک

 • سرگیجه

 • خفگی

 • درد شکمی

 • درد قفسه سینه

 • افزایش ضربان قلب

 • تعرق

 • بی حسی و دلتنگی

 • تنفس سخت

 • احساس داغ و یا یخ زدگی

 • لرزش و تنش عضلانی

همانطور که قبلا ذکر شد فرد در ابتدا به اشتباه گمان می کند که دچار سکته قلبی شده است و می ترسد که بمیرد اما با مراجعه به یک روانپزشک و بررسی علائم ایجاد شده در او در می یابد که به پانیک مبتلا شده است.

پرکاری تیروئید

دلائل بروز حملات پانیک

به طور کلی عامل اصلی حملات پانیکی مشخص نیست اما می توان گفت که درحملات پانیکی عامل ارثی نیز می تواند دخیل باشد. سبک زندگی و بروز تغییرات در سبک زندگی نیزدر بروزاین حملات بی تاثیر نمی باشد. یکی دیگر از عواملی که می تواند حملات پانیکی را تحریک نماید ابتلا به بیماری یا عارضه ای فیزیکی می باشد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پایین افتادگی دریچه‌ی میترال یا درست بسته نشدن یکی از دریچه‌های قلب

 • ارث و ژنتیک

 • پرکاری تیروئید یا دیابت

 • پایین بودن قند خون(هیپوگلیسمی)

 • مصرف بالای انوع آمفتامین‌، کافئین، سیگار و…

 • مصرف مواد محرک و مخدر مانند کوکائین،حشیش،شیشه و…

 • قطع کردن مصرف یکباره داروی خاص

 • بیخوابی در افراد مستعد

روش های خود مراقبتی از پانیک

دانش خود را درباره حمله پانیک و اضطراب بیشتر کنید: هرچه قدر بیشتر بدانید حمله پانیک چیست در مورد آن کمتر احساس ناتوانی خواهید کرد و دیگر تصور نخواهید کرد که این بیماری از کنترل شما خارج است.

از سیگار کشیدن، مصرف الکل و کافئین خودداری فرمایید: تمامی این موارد می تواند منجر به بروز حملات پانیک شود. برای رهایی از پانیک، شما باید عادت سیگار کشیدن را ترک کنید.

نفس کشیدن عمیق را تمرین کنید: در هنگام بروز حمله پانیک، نفس کشیدن به نظر کار سختی می رسد و علائم آن با سنگینی قفسه سینه همراه است. تمرین مدوام نفس عمیق کشیدن، می تواند تبدیل به یک عادت در شما شود. در این صورت در هنگام بروز حمله، برای رهایی از پانیک می تواند به صورت ناخودآگاه نفس عمیق کشیدن را تمرین کنید و آرامش بیشتری داشته باشید.

تکنیک های آرامش بخش و مدیتیشن را تمرین کنید: تکنیک های آرام بخش مانند یوگا و مدیتیشن نیز در صورتی که به صورت منظم تمرین شوند، تبدیل به یک عادت می شوند. در این شیوه ماهیچه های بدن می آموزند که چگونه در هنگام وحشت و اضطراب نیز آرام باشند و هنگام بروز حمله پانیک با گرفتگی عضلات همراه نشوید.

روابط خود را با خانواده و دوستان خود تقویت کنید: انزوا از جمله عواملی است علائم اضطراب را تشدید می کند. بنابراین برای رهایی از پانیک، شما باید به راحتی به به کسانی که به شما اهمیت می دهند و شما را دوست دارند، دسترسی راحتی داشته باشید. اگر احساس می کنید همچین کسی هم اکنون در زندگی شما وجود ندارد، سعی کنید راه های ملاقات با افراد جدید و روش های برانگیختن حمایت در آن ها را امتحان کنید.

به طور منظم ورزش کنید: ورزش کردن یک تسکین دهنده طبیعی اضطراب است. بنابراین سعی کنید به طور روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید (سه جلسه ۱۰ دقیقه ای نیز به همان اندازه موثر است). ورزش های هوازی و یا ورزش های ریتمیک، مانند راه رفتن، دویدن و یا شنا می تواند تاثیر فراوانی داشته باشد.

به اندازه کافی بخوابید داشتن یک خواب آرام و کافی، از جمله روش های موثر برای رهایی از پانیک است. خواب ناکافی و یا بی کیفیت می تواند اضطراب شما را شدت دهد. بنابراین سعی کنید حدود۷-۹ ساعت در شبانه روز استراحت کنید. اگر خواب خوبی را تجربه نمی کنید می توانید با مراجعه به درمانگر خواب، در این باره با او صحبت کنید.

روش های مشاوره ای برای رهایی از پانیک

در کنار استفاده از داروی بیماری پانیک، روش های شناختی رفتاری نیز می توانند برای رهایی از پانیک مورد استفاده قرار گیرند. در این روش درمانگر به شما کمک می کند تا به طور واقع بینانه ای با ترس های خود مواجه شوید. برای مثال فرض کنید هنگام رانندگی دچار حمله پانیک شوید، بدترین اتفاق ممکن برای شما چه خواهد بود؟ شما می توانید به راحتی ماشین خود را به کنار جاده هدایت کنید و نیازی نیست نسبت به حمله قلبی و یا تصادفات شدید خیال پردازی کنید. وقتی از قبل روش های فرار از موقعیت را آموخته باشید هنگام مواجه با حمله پانیک، اتفاقات فاجعه آمیزی رخ نخواهد داد.

یکی دیگر از روش هایی مشاوره ای برای رهایی از پانیک، شبیه سازی علائم حمله و بررسی بازخورد عملکرد شما در آن شرایط است. در این روش درمانگر با انجام تمرینات مخصوص، علائم حمله را در شما فعال می کند تا ببیند در انجام کدام موارد ضعف دارید و باید بر روی کدام مهارت تمرکز بیشتری داشته باشید.

استفاده از دارو برای رهایی از پانیک

موثرترین درمان حرفه ای برای رهایی از پانیک استفاده از داروی بیماری پانیک است. داروی بیماری پانیک حتی اگر به صورت دوره ای نیز مصرف شود کمک فراوانی به رفع مشکلات و علائم این بیماری می کند. از جمله داروهایی که ممکن است به عنوان داروی بیماری پانیک تجویز شود، موارد زیر است:

داروهای ضد افسردگی SSRI و SNRI

حدود چند هفته طول می کشد تا شما بتوانید تاثیر این دارو را مشاهده کنید. این داروی بیماری پانیک باید به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرد و مصرف آن تنها به هنگام بروز حمله محدود نشود. مصرف این دارو ممکن است موجب بروز عوارضی مانند سردرد، حالت تهوع یا خواب آلودگی غیر عادی شود. البته این عوارض معمولا برای همه و با شدت بالا رخ نمی دهد مخصوصا اگر مصرف آن کاملا زیر نظر پزشک باشد و از دوزهای پایین مصرفی شروع شود.

مسدود کننده های بتا  (Beta-blockers)

نوع دیگری از داروی بیماری پانیک، مسدود کننده بتا می باشد. اگرچه پزشکان این دارو برای پیشگیری از حمله پانیک تجویز نمی کنند ولی مصرف این دارو پیش از حمله منجر به کنترل برخی علائم آن می شود.

بنزودیازپین ها 

بنزودیازپین ها در واقع در دسته داروهای آرامش بخش قرار می گیرند و در کاهش سریع علائم حمله پانیک بسیار موثر هستند. نکته بسیار مهم درباره این داروی بیماری پانیک، اعتیاد آور بودن و ایجاد وابستگی شدید به این دارو در صورت استفاده مداوم از آن است. هرچند به نظر می رسد استفاده کوتاه مدت از آن این خطر را نداشته باشد، ولی میزان مصرف این دارو باید مستقیما تحت نظر پزشک معالج تعیین گردد.

نکته: برای رهایی از پانیک و استفاده از هرگونه داروی بیماری پانیک، باید با پزشک خود مشورت های لازم را انجام دهید. شروع مصرف داروها باید از میزان دوز کم باشد تا از بروز عوارض جانبی در آن جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید:

شخصیت شناسی با اتاق   
رفتار مناسب با ترنس
  تبدیل کودکان به عروسک
 افسردگی پنهان
  سن طلایی بارداری

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مرضیه شریفی
داغ‌ترین برچسب‌ها