منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
حقیقت واکسن های کرونا
حقیقت واکسن های کرونا

حقیقت واکسن های کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۹-۲۳
زمان مورد نیاز:
23 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۹-۲۳
در این مقاله میخوانید:

در رابطه با تازه های علمی کرونا چه می دانید؟

پس از گذشت یک سال از شیوع کووید-۱۹ و اتفاقات تلخ پیش آمده توسط این ویروس مرموز و کشنده، خبر تولید واکسن کرونا چه خارجی و چه ایرانی، امیدهایی را برای رهایی از کرونا ویروس، زنده کرده است در حالی که متخصصین به طور مرتب تاکید می کنند که تولید واکسن پایان این بیماری نیست و برای تمام شدن این کابوس هولناک همچنان نیاز به رعایت قوانین پیشگیری و بهداشتی چون رعایت فاصله ایمن و استفاده از ماسک است. با نزدیک شدن به شب یلدا و جشن باستانی ایرانی ها، مسئولین و متخصصین، نگرانی خود را از رعایت نکردن محدودیت های کرونایی اعلام کرده اند.

در رابطه با واکسن کرونا، داروهای موثر در این بیماری و راه های مراقبت و پیشگیری، مطالب زیادی ارائه شده است که تعدادی غیر اصولی و دروغین و تعدادی دارای صحت علمی هستند. در کنار بیماری دردناک کرونا، صدمات روحی و روانی زیای به مردم وارد شد که اطلاعات دروغین، این شرایط را به مراتب سخت تر می کند. ما در این مقاله قصد داریم چون گذشته برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه های علمی کرونا بگوییم. پس برای دانستن واقعیت های علمی کرونایی ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

حقایق واکسن ایرانی کرونا

مرگ و میر بالای ناشی از بیماری کووید-۱۹ موجب شده است همه کشورها از جمله ایران، تلاش کنند تا برای کنترل این مرگ و میر، واکسن کرونا را تولید کنند. در ایران از چندین ماه پیش، گروه‌های مختلفی بر روی ساخت واکسن کار کردند و از حدود ۶ ماه پیش کارهای اولیه این واکسن آغاز شده است. واکسن کرونا ساخت داخل بر مبنای واکسن کشته شده است و این روش تهیه واکسن، سال‌ها و دهه‌ها امتحان خود را از جهت علمی و عارضه‌ها پس داده است. واکسن ایرانی کارآزمایی های بالینی مرتبط با مراحل حیوانی را پشت سر گذاشته و حدود ۱۰ روز پیش موفق شد کد اخلاق شروع کارآزمایی بالینی را بگیرد.

قرار است لینکی در فضای مجازی قرار داده شود و داوطلبان ۱۸ تا ۵۰ ساله در این لینک نام نویسی کنند و بر اساس شرایط، تعدادی مشمول دریافت واکسن قرار می گیرند. داوطلبان نباید سابقه ابتلاء به کووید-۱۹ را داشته باشند و این افراد تحت معاینات دقیق بالینی و بررسی‌های آزمایشگاهی قرار می‌گیرند. همه واکسن‌ها ممکن است یک در هر چند هزار، عوارضی را داشته باشند که در مقایسه با مزایای استفاده از آن ناچیز است.

نشانه هشداردهنده عوارض قلبی عروقی کرونا

برخی کشورها اعلام کرده اند که واکسن کرونا را اجباری نمی‌کنند، اما اگر واکسن همگانی نشود زنجیره انتقال بیماری قطع نخواهد شد و برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها باید همه واکسن زده باشند. به طور قطع یقین اگر تست سریع و همگانی همراه واکسن کرونا نباشد، زنجیره انتقال بیماری تا سال بعد ادامه خواهد داشت. سه واکسن ایرانی کرونای شرکت‌های دانش بنیان قرار است تا پایان دی ماه مجوز ورود به فاز آزمایش انسانی را دریافت کنند، شرکت‌های دانش بنیان در حال تحقیق و تولید هفت واکسن تحت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کشور هستند.

رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: یک واکسن کرونا به تازگی مجوز آزمایش انسانی گرفته و امید است تا پایان دی ماه سه شرکت دیگر مجوز ورود به فاز انسانی تولید واکسن کرونا را دریافت کنند، این واکسن‌ها بعد از طی فاز انسانی، وارد فاز تولید صنعتی شده و در حجم انبوه برای کل کشور تولید می شوند. ایران در اتحادیه جهانی واکسن اعلام کرد که واکسن فایزر را نمی‌خواهد، زیرا این نوع از واکسن زنجیره سرد منفی ۷۰ می‌خواهد و ما نه هواپیما و نه حمل و نقل آن را داریم و اعلام کرده ایم که از سایرین به ما بدهند.

کدام اندام ها در کرونا التهاب پیدا می کنند؟

نفوذ ویروس کووید-۱۹ موجب فعال شدن سلول های دفاعی T و B، مونوسیت ها، ماکروفاژها و به دنبال آن ساخته شدن پادتن اختصاصی بر علیه ویروس در فرد مبتلا و تولید بسیاری از فاکتورهای پیش التهابی می شود که التهاب شدید بدن را به همراه دارد. این واکنش فوق العاده سیستم ایمنی و دفاعی بدن که «طوفان سایتوکاینی» نام دارد، موجب ایجاد جراحت در بافت های اندام درگیر شده می شود.  چنانچه این فرآیند التهابی خیلی شدید باشد، نارسایی تنفسی و کاهش سطح اکسیژن خون رخ می دهد که به آن اختلال تنفسی شدید گفته می شود و بیمار باید با فوریت در واحد مراقبت های ویژه بستری شود و در صورت لزوم به دستگاه تنفس کمکی وصل شود.

این التهاب شدید همچنین می تواند در سایر اندام های حیاتی مانند کلیه، قلب، مغز باعث اختلال عملکرد آنها و در مواردی اختلال در سیستم انعقاد خون و ایجاد لخته و آمبولی شود که افزایش احتمال مرگ و میر بیماران را در پی دارد. احتمال وقوع نوع خطرناک عفونت کووید-۱۹ تنها در حدود هفت تا هشت درصد از بیماران است و در مردان، سالمندان، افراد چاق و افرادی که بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری های مزمن تنفسی، نقص ایمنی دارند، بیشتر می شود. بیمار در هر صورت به محض شک به علایم بالینی کووید-۱۹ باید از اطرافیان فاصله بگیرد و سریعاً با پزشک معالج خود مشورت کند.

آیا کرونا اختلال ژنتیکی ایجاد می کند؟

باتوجه به این که ماندگاری ویروس کرونا در بدن موقتی و کوتاه مدت است بنابراین این ویروس نمی تواند با دستکاری سلول نقشی در سرطانی کردن سلول داشته باشد، مثلا ویروس هپاتیت  Bبا تغییراتی که در ساختار سلول های کبدی ایجاد می کند می تواند امکان ابتلا به سرطان کبد در فرد مبتلا را بالا ببرد. ویروس های توانمند می توانند سلول های بدن میزبان را تحت کنترل قرار دهند، و می توانند باعث تغییر در رفتاردر سلول شوند و عملکرد سلول را تغییر دهند که غالبا عفونت های پایدار نیز ایجاد کنند، این ویروس ها مدام در حالت کنش و واکنش هستند و بنابراین یادمی گیرند که چگونه رفتارکنند که هم خودشان زنده بمانند و هم سلول بدن میزبان را دستکاری کرده ولی زنده نگه دارند.

ویروس هایی که تغییرات ژنتیکی در بدن فرد ایجاد می کنند، تغییرات آن ها ادامه دار بوده و عملکرد سلول را تحت کنترل خود در می آورد و در نهایت نیز رفتار سلول تغییر می کند. از کرونا به عنوان ویروس و عفونتی کوتاه مدت این توقع را نداریم که قابلیتی داشته باشد که سلول های بدن را تا مدتها تحت تاثیر قرار دهد. عوارضی همانند اختلالات خواب، تغییر رفتار جنسی و یا ریزش موی فرد مبتلا به کرونا می تواند صرفا یکی از عوارض بیماری باشد نه ماهیت ویروس. این نشانه ها، عارضه های غیرمستقیم ویروس و واکنش سیستم ایمنی میزبان به کروناست چرا که خود ویروس نمی تواند مرکز خواب و یا رفتار جنسی را در مغز کنترل کند.

به طور مثال زمانیکه به ویروسی همانند آنفولانزا مبتلا می شویم در ابتدا بدن درد داریم، بی اشتها و یا خسته هستیم و یا برخی علائم دیگر را تجربه می کنیم، ماهیت ویروس بروز هیچ کدام از این علائم نیست بلکه بدن به محض ورود ویروس به سلول، برای حفاظت خود و سایر اندام ها ماده ای تحت عنوان اینترفرون ترشح می کند، این ماده باعث می شود که احساس خستگی و بی حالی داشته باشیم، بنابراین این سیستم ایمنی بدن است که در مواجه با ویروس واکنشی اینچنینی از خود نشان می دهد. به این ترتیب می توان گفت بسیاری از علائم در کرونا ویروس هم، علت مستقیم ویروس نیست بلکه صرفا ویروس مکانیسم های مختلف دفاعی بدن را روشن می کند.

علائم هشداردهنده حمله کرونا به قلب و عروق

در واقع، تحقیق منتشر شده در ژورنال آمریکایی طب اورژانس تایید کرد که بیماران مبتلا به کووید-۱۹ می‌توانند عوارض قلبی ناشی از کرونا را تجربه کنند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • میوکاردیت (التهاب عضله قلب)

  • سکته قلبی حاد (حمله قلبی)

  • نارسایی قلبی

  • دیس ریتمی (ضربان قلب نامنظم)

  • آسیب میوکارد (قلب آسیب دیده)

  • ترومبوآمبولی وریدی (لخته شدن خون)

نشانه هشداردهنده عوارض قلبی عروقی کرونا

نشانه هشداردهنده عوارض قلبی عروقی کرونا

توورم پا: یکی از نشانه‌های لخته شدن خون تورم در پاست (معمولاً یک پا).

درد ساق پا: با لخته شدن خون، درد اغلب در ساق پا شروع می‌شود و می‌تواند گرفتگی یا درد ایجاد کند.

پوست قرمز یا بی‌رنگ روی پا: مطابق با وبسایت  WebMD اگر لخته، رگ‌های باز یا پا‌ها را مسدود کند، آن‌ها ممکن است کبود یا قرمز به نظر برسند. پوست همچنین می‌تواند در اثر آسیب رگ‌های خونی بی‌رنگ شود.

احساس گرما در پای آسیب‌دیده: با بدتر شدن لخته خون، پوست اطراف آن اغلب قرمز یا بی‌رنگ می‌شود و در صورتی که پوست را لمس کنید حس گرما خواهید داشت.

فشار در قفسه سینه یا بازو که گسترش می‌یابد: علائم حمله قلبی، بنا به گفته کلینیک مایو عبارتند از فشار، گرفتگی، درد یا احساس فشار در قفسه سینه یا بازو‌ها که ممکن است به گردن، فک یا پشت گسترش یابد.

حالت تهوع: سوء هاضمه، سوزش معده یا درد شکم از علائم کووید-۱۹ است، اما از نشانه‌های حمله قلبی هم محسوب می‌شود.

نفس تنگی: از آنجایی که کووید-۱۹ می‌تواند ریه‌ها را آلوده کند، تنگی نفس می‌تواند نشان از درگیری قلبی هم باشد و با تجربه این نشانه حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

عرق سرد: هنگامی که قلب شما مشکل دارد، تلاش بیشتری برای پمپاژ خون لازم است. از این رو تعریق افزایش می‌یابد.

خستگی: خستگی شدید می‌تواند نشانه‌ای از نارسایی قلب شما باشد.

سبک سری یا سرگیجه ناگهانی: اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

حس لرزش در قفسه سینه: حس لرزش در قفسه سینه می‌تواند نشانه‌ای از ضربان قلب نامنظم باشد. مطابق با تحقیقات جدید برخی از دارو‌هایی که برای درمان کووید-۱۹ استفاده می‌شوند، مانند هیدروکسی کلروکین، دارای عوارض قلبی بالقوه مربوط به ضربان قلب هستند.

 

بیشتر بخوانید:

کرونا و آنفولانزا در کودکان
تغذیه و کرونا
داروهای موثر در کرونا
نشانه افت اکسیژن خون
واکسن و جهش کرونا
بلاهای جدید کرونا
خطرات ناشی از سی تی اسکن بی رویه
زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری