منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
روابط جنسی پرخطر
روابط جنسی پرخطر

روابط جنسی پرخطر

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۹-۲۰
زمان مورد نیاز:
19 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۹-۰۵
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

کدام رابطه های جنسی خطرناکند و چه عوارضی دارند؟

یکی از مهم ترین مواردی که باید به نوجوانان و جوانان آموزش داده شود، اصول یک رابطه جنسی سالم است. این گام موثر آموزشی می تواند از بسیاری بیماری های روحی و جسمی، جلوگیری کند. متاسفانه نوجوانان و جوانان ما اطلاعات درست و کاملی از روابط جنسی پرخطر ندارند و در این زمینه آموزش های لازم و کافی داده نمی شود. اطلاعات کم و جاذبه های روابط جنسی پر خطر، می تواند قشر جوان را در خطری جدی قرار دهد. گاهی نحوه تربیتی و شرمی نابجا از عنوان کردن این مسائل، می تواند نتایج ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد.

رابطه جنسی یک ارتباط بسیار نزدیک است که می تواند راهی برای انتقال بیماری هایی خطرناک چون ایدز و هپاتیت باشد و در کنار آن، رفتارهای ناسالم در این رابطه ممکن است اثراتی تخریب کننده و طولانی مدت از خود برجای بگذارد. پس می توان گفت روابطی چنین مهم، نیاز به یک رفتار اصولی دارد. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از روابط جنسی پرخطر بگوییم و در این زمینه اطلاعات مناسبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس برای کسب اطلاعاتی بیشتر، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

رفتار جنسی ناسالم  چیست؟

هر گونه تماس جنسی را می‌گویند که در آن فرد از سلامت خود یا شریک جنسی خود ‌آگاه نباشد. مشکل از این جا ناشی می‌شود که آگاهی از سلامت خود یا دیگران به راحتی امکانپذیر نیست. بعنوان مثال؛ در حدود ۹۰ درصد افراد HIV مثبت از آلوده بودن خودشان اطلاعی ندارند. از طرف دیگر؛ منفی بودن آزمایشات تشخیصی در ابتدای آلودگی با HIV نمی‌تواند دلیل سالم بودن فرد باشد زیرا نتیجه این آزمایشات در اوایل دوره آلودگی معمولاً منفی می‌باشد. برای آگاهی از سلامت افراد باید به رفتارهای آنها توجه کرد. اگر فردی از رفتارهای پرخطر آگاهی داشته باشد بهتر می‌تواند در خصوص سلامت خود یا شریک جنسی خود قضاوت کند. رفتارهای جنسی پرخطر عبارتند از:

رفتار جنسی ناسالم

  • داشتن شرکای جنسی متعدد

  • تماس‌های جنسی نامعمول (تماس مقعدی و دهانی)

  • متوسل شدن به خشونت در زمان تماس جنسی

  • مصرف الکل، مواد مخدر و یا روانگردان قبل از برقراری تماس جنسی

  • تماس جنسی محافظت نشده (عدم استفاده از کاندوم)

  • اشتباهات رایج در روابط جنسی

رابطه بدون کاندوم

رابطه جنسی محافظت نشده به معنی داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی بدون استفاده از کاندوم است. بیماری‌های بسیاری از طریق رابطه محافظت نشده انتقال می‌یابند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ایدز، کلامیدیا یا عفونت باکتریایی مجاری تناسلی، سوزاک، و دچار شدن به انواع زگیل‌های تناسلی اشاره کرد. این بیماری‌ها به‌شدت مسری هستند و در صورتی که شما با افراد مبتلا به این بیماری‌ها رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم برقرار کنید به احتمال زیاد به آن‌ها دچار می‌شوید.

شرکای جنسی متنوع

تنوع طلبی یکی از انواع روابط جنسی پرخطر است. افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند یا در طول زندگی خود با افراد متعددی رابطه جنسی برقرار می‌کنند، به‌احتمال بیشتری به بیماری‌هایی نظیر ایدز و HIV و انواع بیماری‌های مقاربتی دچار می‌شوند. چرا که مسلما هرچقدر تعداد شرکای جنسی بالا برود احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌های عفونی و مقاربتی نیز افزایش خواهد یافت.

رابطه جنسی مقعدی 

رابطه جنسی مقعدی به عنوان پرخطرترین شکل روابط جنسی پرخطر شناخته می‌شود. این مسأله هم در مورد مردان و هم در مورد زنان صادق است. چرا که احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها در رابطه مقعدی به میزان بسیار بیشتری وجود دارد. علت این امر را باید در آناتومی بدن جست و جو کرد. در واقع پوست مقعد نسبت به واژن بسیار نازک‌تر است و بنابراین بسیار راحت‌تر آسیب می‌بیند. همین موضوع مقعد را در برابر انواع عفونت‌ها بسیار آسیب‌پذیر می‌سازد.

استفاده درست از کاندوم در طول رابطه جنسی مقعدی و اطمینان از عدم پاره شدن آن خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. استفاده از انواع روان کننده‌ها کمک بسیاری در این زمینه به افراد می‌کند. اگرچه با وجود رعایت همه نکات، بازهم در رابطه مقعدی احتمال خطر بسیار بالاتر از سایر اشکال رابطه جنسی است چراکه به طور کل ساختار مقعد برای رابطه جنسی آفریده نشده و وجود باکتری‌های زیاد و عدم کنترل کافی زن بر آن، رابطه جنسی را با مشکلات زیادی همراه می‌کند. برای مثال رابطه مقعدی علاوه بر ریسک ابتلا به بیماری‌ها، زنان را با مشکلاتی نظیر بی اختیاری دفع، و دچار شدن به بیماری هموروئید یا بواسیر مواجه می‌کند.

رابطه جنسی گروهی

رابطه جنسی گروهی، یکی دیگر از پرخطرترین اشکال رابطه جنسی محسوب می‌شود. مانند موارد فوق احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های مقاربتی در این نوع از رابطه نیز بسیار بالاست. علاوه بر این اکثر افرادی که در این نوع رابطه شرکت می‌کنند برای اینکه بتوانند عملکرد جنسی مناسبی داشته باشند، ممکن است از انواع داروها، مواد یا الکل استفاده کنند. این مواد ممکن است در کوتاه‌مدت به لذت بیشتر و تأخیر در انزال کمک کند اما در بلندمدت منجر به انواع اختلالات و کژکاری های جنسی خواهد شد.

رابطه ضربدری

رابطه جنسی ضربدری به معنی این است که زوجین با یکدیگر توافق کنند تا زوج دیگری را وارد رابطه جنسی خود کرده و به طور ضربدری به برقراری رابطه با آن زوج بپردازند. جدا از احتمال ابتلا به بیماری‌ها، این سبک از رابطه پیامدهای روانی بسیاری برای افراد خواهد داشت و به روابط عاطفی زوجین آسیب‌های بسیار جدی وارد خواهد کرد. زیر سؤال رفتن مفهوم تعهد در این نوع رابطه منجر به تجربه احساس ناامنی زیادی برای افراد می‌شود و آن‌ها را دستخوش اضطراب‌ها و نگرانی‌های زیادی می‌کند. هم‌چنین پس از تجربه این نوع رابطه بسیاری از افراد به احساس گناه شدیدی دچار می‌شوند که کنار آمدن با آن در بسیاری از اوقات بسیار دشوار خواهد بود.

رفتار جنسی ناسالم

رابطه‌ی جنسی تحت‌تأثیر مواد مخدر

به‌طور کلی نشئگی حاصل از مواد مخدر و بالاخص مواد مخدر توهم‌زا، فرد را وارد فضای مجازی می‌کند. در آن فضا، شخص انتخاب‌هایی می‌کند که خودآگاه نیست. رابطه‌ی جنسی تحت‌تأثیر مواد مخدر همیشه و در هر شرایطی پرخطر تلقی می‌شود.

رابطه‌ی جنسی برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند

کسانی که سیستم ایمنی‌شان ضعیف است یا خوب کار نمی‌کند بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی‌اند و در مقابل این بیماری‌ها به مراقبت بیش‌تری احتیاج دارند.

رابطه‌ی جنسی با افراد معتاد

از آن‌جا که برخی از معتادان به دلیل استفاده از سرنگ مشترک به بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز و هپاتیت مبتلا می‌شوند، رابطه‌ی جنسی با افراد معتاد به‌کلی پرخطر است.

رابطه‌ی جنسی زیر هجده سال

عوامل مهمی مانند عدم تجربه و آگاهی در مورد روش‌های پیشگیری از بیماری‌های جنسی و سیستم ایمنی ضعیف‌تر در نوجوانان این رابطه را پرخطر می‌کند.

رابطه‌ی جنسی تحت فشار زیاد و کم‌خوابی

هر عامل درونی یا بیرونی که سبب پایین‌آمدن سطح آگاهی می‌شود ممکن است به انتخاب نادرست و ناآگاهانه در رابطه‌ی جنسی منتهی شود. بنابراین رابطه‌ی جنسی در شرایطی که یک یا هر دو شریک جنسی تحت فشارهای روانی، نوسانات روحی و کم‌خوابی شدیدند پرخطر تلقی می‌شود.

رابطه جنسی به زور( تجاوز)

افرادی که قربانی تجاوز جنسی شده اند از نظر روحی فشار بسیار زیادی متحمل می شوند. اما بدن آنها نیز در خطر ابتلا به انواع بیماری های منتقل شونده از طریق ارتباط جنسی هستند.

رابطه جنسی ایمن چیست و چه اهمیتی دارد؟

با توجه به مشکلاتی که ممکن است پس از برقراری رابطه جنسی پرخطر برای افراد پیش بیاید، پزشکان توصیه می کنند که افراد همیشه رابطه جنسی کنترل شده و ایمن داشته باشند. با این حال برخی از افراد تعریف صحیحی از رابطه جنسی ایمن بلد نیستند. اگر بخواهیم به بیانی ساده رابطه جنسی ایمن را توضیح بدهیم باید بگوییم که حواستان به موارد ذکر شده در این مقاله باشد. قبل از برقراری رابطه جنسی، باید نسبت به سلامت شریک جنسی خود آگاه باشید و سپس اقدام به برقراری رابطه کنید. توجه داشته باشید که بسیاری از بیماری های جنسی حتی با یک بار رابطه هم منتقل می شود. از این رو نمی توان اهمیت آگاهی از سلامت جنسی فرد مقابل را نادیده گرفت. برای برقراری رابطه ایمنی جنسی، باید از کاندوم استفاده کنید و نسبت به سلامت جنسی خود و شریک جنسی خود مطمئن شوید.

  بیشتر بخوانید:

افسردگی پنهان
سردردهای هشداردهنده
عدم ارضا زن و مرد
جمله های ممنوعه در دعوا
در خواب چه می بینید
به افراد داغدیده آرامبخش ندهید
 نارکولپسی یا حمله خواب
 کودک آزاری
  ورزش و ترک اعتیاد

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
کیانا جاسم‌پور
داغ‌ترین برچسب‌ها