منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
اشتباهاتی که جای ساخت عضله باعث کاهش آن می شود!
اشتباهاتی که جای ساخت عضله باعث کاهش آن می شود!

اشتباهاتی که جای ساخت عضله باعث کاهش آن می شود!

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۱۴
زمان مورد نیاز:
6 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۴-۲۰
در این مقاله میخوانید:

هدف همه ی ما از ورزش کردن سلامتی، ساخت عضله، از دست دادن چربی و رسیدن به وزن ایده آل است اما گاهی پیش می آید که با نتایج عکس رو به رو می شویم. اگر شما هم با این حالت مواجه شده اید بهتر است همراه با ما تا آخر این مقاله را بخوانید شاید شما هم یکی از این اشتباهات را انجام داده باشید.

اشتباهات زیر نه تنخا جلوی پیشرفت شما را می گیرد بلکه می تواند توده های عضلانی شما را که به زحمت بدست آورده اید، از بین ببرد.

انجام کاردیو (تمرینات هوازی) بیش از حد مجاز

اگر کاردیو را به دفعات زیاد انجام می دهید،

اگر زمان هر بار کاردیو را طولانی می کنید،

اگر با شکم خالی ورزش هوازی انجام می دهید،

اگر در طول انجام کاردیو، کالری زیادی را از دست می دهید، کاملا راه اشتباهی را انتخاب کرده اید! بدن شما برای ساخت عضله به مواد مغذی نیاز دارد که شما با انجام کاردیو های اشتباه آن ها را از بدنتان می گیرید. وقتی بدن شما منبعی برای سوخت و ساز نداشته باشد راحت ترین راه را انتخاب می کند و به سراغ ماهیچه های شما می رود و برای بدست آوردن انرژی شروع به تجزیه ی عضلات می کنند که این فرایند را کاتابولیز می نامند. پس با انجام کاردیوهای طولانی و با شدت زیاد به بدن خود حمله نکنید!

کم کردن بیش از اندازه ی کالری از برنامه ی غذایی

اولین گزینه ای که در کاهش وزن مورد توجه قرار می گیرد کم کردن کالری مصرفی روزانه است. تا حدی می توان کالری را کم کرد که به بدن صدمه ای وارد نشود و این اندازه گیری حتما باید با مشاوره ی یک متخصص تغذیه انجام شود وقتی کالری مصرفی به شدت پایین بیاید بدن به سراغ چربی ها نمی رود بلکه منبع انرزی راحتی در دسترس او است به نام عضله! درست است با کم کردن های بی رویه کالری مصرفی، بدن به سراغ عضله ها می رود و ما نه تنها چربی نسوزانده ایم بلکه ماهیچه های خود را نیز از دست داده ایم!

تمرکز و تمرین دادن به بخش هایی خاص

بدن شما چند گروه بزرگ عضلانی دارد که در تمرین های ورزشی باید روی همه ی این گروه ها کار شود و اگر در هفته سه بار ورزش می کنید سعی کنید تمرین های این سه روز روی یک بخش متفاوت از عضله ها باشد و هرگز در روزهای پشت سرهم ورزش های مشابه انجام ندهید چرا که اینکار باعث توقف رشد عضلات می شود.

برای اینکه بتوانید به تمرین های اصولی تری برسید اول باید ماهیچه های خود را شناخته و برای همه ی آنها ورزشی را در نظر بگیرید.

ورزش های سخت و طولانی

انجام ورزش های قدرتی در ست های زیاد بدترین کار است که به عضلات شما صدمه وارد کرده و باعث تورم آنها می شود. استانداردترین ست ها اصولا ست های سه تایی با تکرار ده یا دوازده بار حرکت است. اگر می بینید در سه ست به اون جوابی که می خواهید نمی رسید، تعداد ست را تغییر ندهید بلکه وزنه خود را افزایش دهید.

تمرین دادن عضله های مخصوص فیگور و عضله های جلوی چشم

بیشتر بدنسازان تازه کار تمرین های خود را بر روی بازوها، سینه و شانه متمرکز می کنند تا بتوانند آنها را به نمایش دربیاورند اما اگر قصد شما رسیدن به حجم عضلانی مطلوب و بدنبال آن سلامتی است نباید از ۷۰ درصد بقیه ی ماهیچه ها که در پشت و پای شما قرار دارند، غافل شوید.

غافل شدن از حرکات کششی

ممکن است باور نکنید اما حرکات کششی یکی از مهم ترین بخش های ورزش است که بهیچ وجه نباید از آن غافل شد. کار حرکات کششی این است که جلوی آسیب دیدگی بدن را می گیرد، محدوده ی حرکت عضله ها را افزایش می دهد و سرعت ترمی بافت های آسیب دیده را بالا می برد.

استراحت ناکافی

بدن در طول خواب شبانه شروع به ترمیم فیبرهای عضلانی می کند بنابراین می تواند یکی از عوامل مهم در رشد توده ی عضلانی باشد. اگر خواب خود را کاهش دهید به همان اندازه رشد عضلانی خود را کاهش داده یا متوقف ساخته اید. بدن شما در مدت استراحت شبانه هورمون های عضله ساز را تولید می کند که هرچه مدت این استراحت کمتر شود، هورمون های کمتری هم تولید می شود.

انجام تمرین های تکراری

اگر بعد از دو هفته تا یک ماه برنامه ی تمرینی خود را تغییر ندهید، بدن به این حرکت ها عادت کرده و دیگر واکنشی نشان نمی دهد. کسانی که وزنه های خود را بیشتر نمی کنند یا تعداد را بالاتر نمی برند و تمرین ها را هم تکرار می کنند و برنامه ی خود را تغییر نمی دهند، نمی توانند رشد عضلانی خوبی را تجربه کنند.

 

منبع: howtobeast

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری