منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
از کودکان عروسک نسازید!
از کودکان عروسک نسازید!

از کودکان عروسک نسازید!

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۹-۱۴
زمان مورد نیاز:
13 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۹-۱۴
در این مقاله میخوانید:

آرایش کردن کودکان چه عوارضی دارد؟

آرایش کردن کودکان به معضلی بزرگ در دنیای امروزه تبدیل شده است که اگر هرچه زودتر کنترل نشود، آسیب هایی بسیار جدی و ماندگار بر سلامت نسل آینده وارد می کند. آرایش کردن بانوان آنهم به میزانی بیشتر از حد طبیعی، خود جای نگرانی داشت و امروز این نگرانی متوجه دختران کوچک هم شده است. دختران میل به استفاده از لوازم آرایش، همچون مادرانشان را دارند اما متاسفانه امروزه شاهد مادرانی هستیم که خود مسئول استفاده فرزندانشان از این لوازم پرخطر هستند. مادرانی که شاید بعلت نداشتن آگاهی لازم، کودکانشان را با موادی شیمیایی می آرایند تا زیباتر شوند!

تعریف اشتباه از زیبایی باعث شده است که خانواده های زیادی کودکانشان را به عروسک هایی پر رنگ و لعاب تبدیل کنند و تنها برای انتشار یک عکس از او در فضای مجازی، خطراتی جدی را برای کودک دلبندشان ناخواسته بوجود آورند. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از مضرات آرایش کودکان بگوییم تا با آگاهی از این خطرات، بتوانیم در کنار هم ریشه این رفتار غلط را از بین ببریم. پس برای داشتن کودکانی سالم و شاد ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

خطری جدی تر از تصور شما

استفاده از لوازم آرایشی بعلت رفع نواقص و یا جلا دادن به صورت، متاسفانه در ایران بین خانم ها طرفداران و رواج بسیار زیادی دارد. این خطر به تنهایی قابل تامل بود و اکنون که به دنیای کودکانه کشیده شده است می تواند زنگ خطری جدی برای سلامت جسمی و روانی کودکان باشد. دختران کوچک دوست دارند به تقلید از مادران خود، آرایش کنند. تمایل به آرایش کردن در کودکان دختر، آن ها را به بلوغ زودرس می رساند و مشکلات روانی فراوانی را برای آن ها به وجود می آورد.

دختران خردسال با الگو گرفتن و همانندسازی با مادر یا خواهر خود، از سه تا چهارسالگی در بازی های کودکانه با برداشتن لوازم آرایشی بزرگترها و آرایش کردن خود یا عروسکشان، شور و اشتیاق آرایش کردن را نشان می دهند. بسیاری از والدین اجازه آرایش را به آن ها می دهند و یا بسیار دیده شده که در مهمانی ها و جشن های مختلف مادران به آرایش کودکشان می پردازند بدون اینکه بدانند این لوازم چه مضراتی برای آن ها در پی دارد و یا اینکه از عوارض روحی آن با خبر باشند. این خطر بسیار جدی تر از تصورات شما است و در ادامه به مظرات آن می پردازیم.

عوارض آرایش کودکان

به چه علت کودکان، به لوازم آرایش، علاقه دارند؟

علاقه کودکان به لوازم آرایش، ناشی از کنجکاوی آنها برای کشف محیط پیرامون است. آنها دوست دارند همه چیز را بچشند، لمس کنند و خلاصه، با یکی از حواس پنجگانه شان، ابزار موردنظر را خوب محک بزنند؛ اما این یعنی استفاده کودک از لوازم آرایش، اشکالی ندارد؟ کارشناسان بر این باورند که از بین رفتن مرز آرایش در کودکان، وسیله ای است که آنها، استقلال و هویت خود را نشان بدهند که افراط در آن، زنگ خطری جدی برای والدین است.

عوارض آرایش کودکان

  • آرایش کردن دختر بچه ها موجب بلوغ زودرس در آن ها می شود.

  • بحران هویت یکی دیگر از عوارض روانی آرایش کردن دختر بچه ها است .

  • بزرگ ترین ضرر استفاده از مواد آرایشی – بهداشتی، فرهنگ سازی غلط است.

  • از عوارض آرایش دختر بچه ها از بین بردن اعتماد بنفس شان است زیرا وقتی آن ها به سنین بالاتر برسند دیگر نمی توانند در اجتماع بدون آرایش حضور یابند.

  • استفاده بی رویه از لوازم آرایشی- بهداشتی منافذ پوست را می بندد و سبب بروز جوش و آکنه می شود.

  • استفاده از لوازم آرایشی سبب بروز کم خونی های شدید و نیازمند درمان در کودکان می شود زیرا این مواد حاوی فلزات سنگین هستند که به تدریج وارد بدن می شوند.

  • کرم های آرایشی و کرم پودرها موجب حفاظت پوست از آفتاب نمی شوند پس به جای ضد آفتاب برای کودکان از آن ها استفاده نکنید.

  • تشدید حملات آسم در کودکان مبتلا به تنگی نفس هم یکی دیگر از عوارض خطرناک استفاده از لوازم آرایش برای خردسالان است.

  • عطرها و مواد معطر موجود در لوازم آرایش، شایع ترین علت آلرژی پوستی است که باعث بروز حساسیت به نور آفتاب، کهیر پوستی و ایجاد نوع خاصی از لک های پوستی می شود.

عوارض آرایش کودکان

لاک هم خطرناک است

لاک، برای اینکه ظاهری زیبا به ناخن ببخشد، باید ویژگی های خاصی من جمله شفافیت، مقاومت در برابر آب و… داشته باشد و برای رسیدن به چنین خصوصیت هایی، داشتن چند ترکیب شیمیایی ضروری است. یکی از این ترکیبات که متهم اصلی ایجاد مشکلات تنفسی در بچه ها است،« فرمالدهید» نامیده می شود که حتی میزان کم آن هم سبب تحریک، سوزش چشم و خارش، ریزش اشک و… می شود. فتالات، یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی موجود در لاک ناخن است که بر عملکرد کبد و کلیه اثر می گذارد و با وجود هشدارهای محققان، همچنان بعنوان حلال، در لاک ها استفاده می شود.

پوست بچه ها، به خصوص در ناحیه صورت، بسیار لطیف است و امکان دارد در اثر استفاده از لوازم آرایش، دچار حساسیت شود. این حالت، همیشه، در مرتبه اول استفاده، بروز نمی کند، ولی با گذشت زمان، قرمزی، خارش، تورم و… را برای فرزندتان به ارمغان می آورد. تشدید حملات آسم در بچه های مبتلا به نفس تنگی هم یکی دیگر از عوارض خطرناک استفاده از لوازم آرایش برای کودکان است.

رفتار صحیح در مواجه با آرایش کودکان

این که اصلاً به کودک اجازه آرایش داده نشود، امکان دارد بعضی بچه ها را لجباز کند، طوری که لجاجت و سرسختی از خود نشان دهند و اتفاقا میل به ارایش کردن در آن ها زیادتر شود. برای کاهش تمایل به آرایش در کودکان و نوجوانان توصیه می شود: در درجه نخست بهتر است بزرگترها خودآرایی کمتری درحضور کودک داشته باشند، سپس برای بچه ها با زبان کودکانه توضیح دهند که این کار مخصوص بزرگترها است و کودک را از عوارض آن آگاه کنند، به عنوان نمونه به وی بگویند که ارایش کردن امکان دارد به سلامتت آسیب برساند.

به منظور جلوگیری از سرکوب نشدن امیال کودکان و باتوجه به شرایط سنی حساس و در نظر گرفتن لطافت پوست آن ها، تا جایی که امکان دارد ، لوازم آرایشی کودکانه ای برای آن ها تهیه شود که بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشد، نه این که خانواده ها لوازم آرایشی بزرگ ترها را در اختیار بچه قرار دهند. همچنین باید درباره الگوبرداری و همانندسازی برخی پسربچه ها با مادر و یا خواهرانشان دقت کرد، در صورتی که والدین مشاهده کنند، پسرشان رفتارهایی مغایر با جنسیتش از او سر می زند، به عنوان مثال تمایل به ارایش کردن دارد، یا به بودن در جمع زنان رغبت بیشتری دارد و یا دوست ندارد با پدرش جایی برود، این رفتارها امکان دارد تبعات و پیامدهای ناخوشایندی را در زندگی شخصی و اجتماعی کودک بهمراه داشته باشد.

در این وضعیت باید برای اصلاح این رفتارها با صحبت کردن ، توضیح دادن اختلاف و تفاوت های رفتاری بین زن و مرد، این مشکل را در ذهن بچه حل کرد، ولی درصورتی که باز هم این مشکلات ادامه پیدا کرد، خانواده ها باید از مشاوران در این حوزه بهره ببرند. اگر کودکتان علاقه دارد از وسایل آرایشی استفاده کند، بهترین انتخاب کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب است. به کودکتان بیاموزید به جای استفاده از کرم پودر از ضد آفتاب، مرطوب کننده هاو وازلین استفاده کند.

 

  بیشتر بخوانید:

آزمایش های نوزادی تا جوانی
باید و نباید واکسن کودکان
بلوغ زودرس
ارث فرزند از پدر  
 پرخاشگری نوجوان
 کودک آزاری
 نوجوانی و چاقی 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری