منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
تا جوانی چه آزمایشی؟
تا جوانی چه آزمایشی؟

تا جوانی چه آزمایشی؟

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۹-۰۶
زمان مورد نیاز:
15 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۹-۰۶
در این مقاله میخوانید:

آیا می دانید در دوره کودکی تا جوانی چه آزمایش هایی را باید انجام دهید؟

یکی از بهترین راه های تشخیص سلامت فرد، انجام آزمایش است. پزشکان با دیدن اعداد و ارقام آزمایش های شما می توانند تصمیمات درستی در رابطه با درمان یا توقف درمان بگیرند. متاسفانه افراد کمی در ایران تمایل به انجام آزمایش های دوره ای برای چک سلامتی خود دارند و تنها وقتی به انجام آزمایش روی می آورند که به یک بیماری دچار شده و یا برای انتخاب درمان مناسب به آن نیاز داشته باشند. مخصوصا در دوران اولیه زندگی، شناسایی بیماری ها می تواند بسیار کمک کننده باشد. افراد عادی نمی توانند نتایج آزمایش را تفسیر کنند و اینکار نیاز به تخصص یک پزشک دارد.

امروزه انجام انواع آزمایش خون در بیشتر مراکز درمانی و به راحتی انجام می شود همینطور آزمایش های ادرار و مدفوع. از آزمایش تعیین سطوح کلسترول گرفته تا آزمایش شمارش خون و تعیین عفونت ادراری، همگی انواع مختلفی از آزمایش هایی برای تعیین سلامتی، محسوب می شوند. در برخی موارد، نتایج آزمایش بسرعت آماده می شوند و در مواردی هم برای دسترسی به نتایج آزمایش، روزها یا هفته ها باید صبر کرد. ما در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان مجله پزشکی از انواع آزمایش های مورد نیاز در سنین مختلف بگوییم پس برای افزایش دانسته های پزشکی خود ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

آزمایشات و بررسی های لازم از نوزادی تا ۲ سالگی

دوران نوزادی از بدو تولد تا پایان یک ماهگی و دوران شیرخوارگی از پایان یک ماهگی تا ۲۴ ماهگی را شامل می‌شود. آزمایش‌های ضروری در این دوران برای بررسی گروهی از بیماری‌های متابولیک در نوزادان (اختلالات سوخت ساز مادرزادی)، اختلالات هورمونی و بیماری‌های خونی به‌کار می‌رود که در صورت تشخیص به‌موقع می‌توان از بروز آنها جلوگیری یا در برخی موارد از شدت آنها کاست. مهم‌ترین این بیماری‌ها و آزمایش‌های ضروری مربوط به آنها عبارتند از:

  • کم‌کاری مادرزادی تیروئید: حداقل باید آزمایش TSH انجام شود.

  • فنیل‌کتونوری: با تعیین فنیل‌آلانین سرم و ادرار.

  • گالاکتوزومی و فروکتوزمی: با بررسی قندهای احیا کننده در ادرار.

  • بیماری شربت‌افرا: باجستجوی اسیدهای آمینه خاص در ادرار.

  • بیماری فاویسم (حساسیت به باقلا، نفتالین و ترکیبات مشابه و داروها): با اندازه‌گیری آنزیم مربوطه در خون نوزاد.

  • رشد مادرزادی بیش از حد قشر غدد فوق کلیه.

رشد مادرزادی بیش از حد قشر غدد فوق کلیه.

اهمیت این بیماری‌ها در این است که اگر به موقع تشخیص داده نشوند، باعث بروز عوارض شدیدی از جمله عقب‌ماندگی ذهنی، صدمات جبران‌ناپذیر به دیگر اعضای بدن و به ندرت مرگ می‌شود. خوشبختانه امروزه با بهره‌گیری از تست‌های آزمایشگاهی که به تست‌های غربالگری نوزادان معروفند، تنها با گرفتن مقدار کمی خون از نوزاد می‌توان این تست‌ها را انجام داد. عموما این آزمایش‌ها در دو مرحله انجام می‌شوند. مرحله اول در ۲۴ ساعت نخست پس از تولد و مرحله دوم معمولا دو هفته پس از تولد صورت می‌گیرد.

ممکن است متخصص اطفال نوزاد را در مورد بیماری سل نیز آزمایش کند، این بیماری نوعی عفونت است که از طریق هوا منتقل می‌شود و منجر به تب، سرفه‌های مداوم و طولانی، تنفس سخت و تند، تورم غدد، تعریق شبانه، کم شدن وزن و رشد ضعیف شود. پزشک برای انجام آزمایش، توده‌ی غیرفعالی از سل را از طریق پوست به دست نوزاد تزریق می‌کند. اگر جواب آزمایش مثبت باشد، در ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده محل تزریق قرمز و متورم خواهد شد.

در چهار ماهگی آزمایش غربالگری هماتوکریت یا هموگلوبین انجام می شود. این آزمایش به تشخیص آنمی (یا کم‌خونی) در نوزاد کمک می‌کند. تست غربالگری سرب، آزمایش بیماری سل و معاینه‌ی دهانی نوزاد نیز تا قبل از دو سالگی انجام می شود. همچنین ممکن است تست غربالگری اختلالات چربی نیز در مورد فرزند شما انجام شود که نشانه‌های اختلال چربی را از طریق آزمایش خون بررسی می‌کند.

شما به راحتی با استفاده از چند آزمایش ساده می توانید مشکلات احتمالی فرزندتان را تشخیص داده و با اقدام به موقع و استفاده از دارو و روش های درمانی، از پیشرفت بیماری و بدتر شدن شرایط، جلوگیری نمایید. پس از انجام آزمایش چکاپ برای کودکان، بهتر است نتایج آزمایش را با یک پزشک در میان بگذارید تا در صورت وجود مشکل یا موارد مشکوک، اقدامات لازم را بلافاصله شروع نمایید.

آزمایشات و بررسی های لازم از ۲ سالگی تا ۱۲ سالگی

اندازه گیری شاخص توده بدنی (BMI) برای تعیین چاقی

هدف پیشگیری و یا رفع مشکلات اضافه وزن و چاقی از طریق شناسایی و مداخلات اولیه، یعنی تغییر در رژیم غذایی و ورزش، برای دستیابی به وزن سالم و BMI مناسب است. محاسبات توده بدن کودکان باید دقیق و با نمودارهای رشد آنها مرتبط باشد. مراجعه به یک پزشک متخصص، اطلاعات قابل اطمینان را برای شما فراهم می کند.

آزمایش بررسی دیابت با اندازه گیری گلوکز خون ناشتا و FBG

برخی از جوانان مبتلا به دیابت نوع ۲ هیچ علائم و نشانه های مشخصی از قند خون بالا، به ویژه در اوایل بیماری ندارند و غربالگری می تواند یک ابزار مفید باشد. طبق گفته انجمن دیابت آمریکا (ADA) شیوع دیابت نوع ۲ به طور چشمگیری در دهه گذشته، به ویژه در جمعیت اقلیت افزایش یافته است.

آنمی فقر آهن

یکی دیگر از تست های آزمایش چکاپ برای کودکان، بررسی مقادیر آهن است. کودکان به سرعت رشد می کنند و برای رشد طبیعی در رژیم غذایی خود نیاز به آهن دارند. اگر کودک به اندازه کافی آهن مصرف نکند، خطر ابتلا به کمبود آهن وجود دارد. کمبود آهن می تواند باعث کم خونی شود، بیماری که می تواند رشد ذهنی، حرکتی و رفتاری کودک را به تأخیر بیندازد و مشکلاتی را ایجاد کند که مدت ها پس از بالا رفتن سطح آهن به سطح سالم ادامه می یابد.

آزمایشات و بررسی های لازم زمان بلوغ

آزمایشات و بررسی های لازم زمان بلوغ

اگر بلوغ زودتر از زمان مناسب رخ دهد، سبب بلوغ زودرس در دختران و پسران می‌شود. در دوران بلوغ، صفات ثانویه جنسی ایجاد می شوند و دختران و پسران قیافه بالغین را کسب می کنند. در پایان این دوران قد نهایی و حداکثر تراکم استخوان دوران بزرگسالی بدست می‌آید. محدوده سن بلوغ در دختران ۸ تا ۱۳ سال و در پسران ۹ تا ۱۴ سال است. اگر نشانه های بلوغ قبل از این سن رخ دهد، بلوغ زودرس می گوییم. اولین علامت بلوغ در دختران بزرگی سینه‌ها و در پسران اولین علامت بلوغ زودرس بزرگ شدن گناد ها است. در ادامه به شرح آزمایشات بلوغ زود رس می پردازیم:

FSH

بالا بودن هورمون FSH یکی از علائم بلوغ زود رس می باشد. هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) هورمونی است که در تولید مثل در زنان و مردان نقش دارد. این آزمایش مقدار FSH را در خون اندازه گیری می کند.

LH

یکی دیگر از آزمایشات بلوغ زودرس، آزمایش LH می باشد. هدف از انجام این آزمایش، ارزیابی مواردی همچون باروری، سلامت اندام‌های تولید‌مثل (تخمدان ها یا بیضه ها)، تخمک گذاری، عملکرد هیپوفیز، بلوغ زودرس، تاخیر در بلوغ است. هورمون لوتئینه کننده (LH) در تولید مثل نقش دارد.

آزمایش هورمون تستوسترون

تستوسترون یکی دیگر از تست هایی است که در آزمایشات بلوغ زود رس اندازه گیری می شود. هدف از انجام این آزمایش ارزیابی عملکرد هورمون های مترشحه از غدد جنسی (بیضه و تخمدان) و تشخیص بلوغ زود رس می باشد. تستوسترون هورمون جنسی اصلی در مردان (آندروژن) است. این هورمون مسئول بروز صفات جسمی (فیزیکی) مردانه است. اگرچه تستوسترون یک هورمون جنسی مردانه محسوب می شود، اما هم در خون مردان و هم در خون زنان وجود دارد.

آزمایش 17OH Progesterone

هدف از انجام آزمایش ۱۷-OH Progesterone در آزمایشات بلوغ زود رس، غربالگری، تشخیص و پایش درمان بیماری هایپرپلازی مادرزادی آدرنال و تشخیص بلوغ زود رس می باشد. ۱۷-هیدروکسی پروژسترون (۱۷-OHP)، یک هورمون استروئیدی است که به عنوان بخشی از فرآیند ساخت هورمون کورتیزول در غدد آدرنال، تخمدان ها، بیضه ها و جفت تولید می شود.

هورمون رشد یا GH

هورمون رشد در بدن بیشتر جانوران مهره‌دار وجود دارد. وظیفه این هورمون که در انسان از غده هیپوفیز در مغز ساخته و ترشح می‌شود، تحریک ساخت ترکیبات حیاتی برای رشد اندام‌ های مختلف بدن است. یکی از علل درخواست آزمایش هورمون رشد، تشخیص بلوغ زودرس می باشد. هورمون رشد برای افزایش میزان رشد بدن به خصوص در کودکان در قسمت‌های مختلف بدن وارد عمل می‌شود. میزان این هورمون در دوران کودکی به شدت بالا است و این میزان در دوران بلوغ با یک جهش ناگهانی به اوج خود می‌رسد.

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن سطح استروژن موجود در خون یا ادرار را اندازه گیری می کند. استروژن همچنین در بزاق قابل اندازه گیری است. استروژن ها گروهی از هورمون ها هستند که نقش مهمی در تکامل مشخصه های فیزیکی و عملکردهای تولید مثلی زنان همچون رشد سینه ها و رحم و تنظیم چرخه قاعدگی دارند. استروژن به مقدار اندکی در بدن مردان نیز تولید می شود. انواع بسیاری از هورمون های استروژنی وجود دارند

 

   بیشتر بخوانید:

باید و نباید واکسن کودکان
بلوغ زودرس
ارث فرزند از پدر  
 پرخاشگری نوجوان
 کودک آزاری
 نوجوانی و چاقی

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری