منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
سردردهای هشدار دهنده
سردردهای هشدار دهنده

سردردهای هشدار دهنده

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۹-۰۳
زمان مورد نیاز:
17 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۹-۰۷
در این مقاله میخوانید:

کدام سردردها باید جدی گرفته شوند؟

سردرد را می توان یک درد همراه و آزاردهنده خواند که بارها سروقتمان می آید و می تواند دلیلی بر شرایط ناخوشایندی چون کم خوابی، یک تنش ناگهانی، تحمل یک فشار عصبی و یا نشانه ای بر یک بیماری باشد. گاهی این سردردها به قدری شدید می شوند که می توانند زندگی روزانه شما را مختل سازند. شاید رفتار اکثریت ما در مواجه با سردرد، خوردن یک قرص مسکن باشد اما باید بدانید سردردهایی که نشانه بیماری هستند نیاز به بررسی بیشتر و درمان دارند.

گاهی سردردهای ما مقطعی و کوتاهند و می توان با یک مسکن و استراحتی کوتاه، از شدت آن کاست اما گاهی سردردها تکرار شونده و طولانی می شوند که در این شرایط می توان آنها را سردردهای هشداردهنده نامید. تحمل سردرد همیشه خوب نیست و بهترین کار ریشه یابی مشکل است. ما در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از سردردهای هشداردهنده بگوییم پس اگر شما هم گرفتار سردردهای گاه و بی گاه هستید، بهتر است ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

سردرد چیست؟

سردرد می‌تواند در هر ناحیه‌ از سر، بروز پیدا کند. ممکن است این درد یک طرفه یا دوطرفه باشد و یا اختصاصا در یک ناحیه‌ی سر احساس شود. گاهی این درد ثابت نبوده واز یک نقطه به نواحی دیگر کشیده می شود. سردرد را می توان از نظر احساس درد به فرم درد حاد، درد تیز یا یک درد پراکنده توصیف کرد که تدریجی یا ناگهانی اتفاق می افتد. سردردها همچنین از نظر مدت دوام، با یکدیگر متفاوتند. طول مدت درد می‌تواند کمتر از یک ساعت تا چند روز باشد.

یکی از راه های تشخیص ریشه ای سردرد، علائم همراه آن هستند که می توانند راهنمایی برای تشخیص مناسب پزشک باشند. غالب سردردها خطرناک نیستند ولی برخی از آن‌ها می تواند عامل زمینه‌ای خطرناکی داشته باشد. اکثر افراد هنگام بروز سردرد، به طور موقت با استفاده از برخی داروهای مسکن به درمانی خودسرانه اقدام می کنند. داروهای مسکن باعث تسکین درد می شوند اما می توانند متقابلا تهدیدی برای کبد و سایر اندام های حیاتی بدن نیز باشند. سردردها عموما براساس علت زمینه‌ای شان به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم بندی می‌شوند:

سردردهای اولیه: سردردهای اولیه دردهایی هستند که بدون وجود آسیب و یا اختلالی در ساختمانهای حساس چون جمجمه و گردن، به وجود می آیند. بیشتر سردردهایی که افراد به صورت روزانه با آنها روبرو هستند از نوع اولیه هستند. شایع‌ترین نوع سردرد اولیه، سردرد تنشی است که می‌تواند باعث درد در سر، گردن و پشت چشم‌های شما شود. سردردهای میگرنی دومین گروه شایع از سردردهای اولیه هستند.

سردردهای ثانویه: سردردهای ثانویه، سردردهایی هستند که به دنبال بروز آسیب، جراحت یا وضعیت خاص پزشکی در ناحیه سر و گردن به وجود می آیند. این سردردها ممکن است به سادگی برخورد یک جسم سخت با سر باشند و یا ممکن است حاصل آسیب جدی یا رشد تومور در سر باشند. این سردردها ناگهانی بوده و تکرار شونده نیستند. برخی مواقع تا رفع عامل ایجاد کننده ادامه داشته و بایستی مورد درمان قرار گیرند.

سردردهای اولیه و شراب قرمز

دلیل بعضی از سردردهای اولیه، سبک زندگی غلط هستند که در زیر به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 • مصرف روتین الکل، مخصوصا شراب قرمز

 • مصرف روتین بعضی از غذاها مانند گوشت‌های فراوری شده که نیترات‌دار هستند

 • ضعف بدنی

 • عدم مصرف مناسب و به جای وعده‌های غذایی

 • وجود استرس

 • کمبود خواب یا تغییر در برنامه خواب

 • سردردهای هشدار دهنده

به گفته متخصصین مغز و اعصاب ، سردرد می تواند چراغ هشداری به رنگ قرمز برای بدن باشد. شما باید ریشه این درد را بیابید و آنرا درمان کنید. امروزه ۴ نوع سردرد، از شایع ترین نوع سردردها در میان افراد می باشند که ما در ادامه بصورت کوتاه هر کدام از این سردردها را معرفی خواهیم کرد.

سردرد سینوسی

سردرد سینوسی ناشی از تورم، التهاب یا عفونت در یک یا چند سینوس در سر شما است. بسیاری از سر دردهای سینوسی علائم مشابه سر درد تنشی یا میگرن را نشان می‌دهند، اما اغلب علائم اضافی مانند گرفتگی، سرفه، گلو درد، خستگی و یا ترشح بینی دارند. آنها می‌توانند به علت آلرژی، تغییرات فشار در گوش، عفونت دندان، سرما خوردگی، عفونت سینوس باکتریایی یا سینوزیت ایجاد شوند. به طور کلی، اغلب سردردها و تورم سینوسی در طی چهار تا هشت هفته با درمان پزشکی یا بدون درمان از بین می‌روند.

این نوع سردرد می تواند بسیار سخت باشد و همراه آن عفونت زیادی خواهید کرد و باعث حرارت بیش از حد بدن شما می شود که می تواند در روی گونه هاو پیشانی شما ظاهر شوند و تب طاقات فرسایی شما را ز تهدید خواهد کرد. برای درمان این سر درد باید از مایعات بیش از حد و همچنین از مواد غذایی که دارای ویتامین C می باشند، استفاده کنید تا زودتر بهبود یابید. یک راه درمانی موثر هم استفاده از بخور آب گرم است.

یک کتری را با آب پر کنید. ۱ تا ۲ دقیقه آب را روی اجاق گاز بجوشانید، تا خوب بخار کند. سپس کتری را از روی حرارت بردارید و روی میز روی یک زیر بشقابی مقاوم در برابر حرارت قرار دهید. حوله بزرگ و تمیز پنبه‌ای را روی سر خود قرار دهید و سپس سر خود را روی کتری بخار قرار دهید. چشمانتان را ببندید و صورتتان را ۱۲ سانت با آب فاصله دهید تا خودتان را نسوزانید. از طریق بینی‌تان نفس بکشید و با ۵ شمارش از دهنتان خارج کنید. سپس دم و باز دم را به ۲ شمارش کاهش دهید. این کار را به مدت ۱۰ دقیقه یا تا آنجایی که آب بخار می‌دهد انجام دهید.

سر درد های تنشی

سر درد های تنشی

سردرد تنشی بر اساس آمار انجمن بین المللی سردرد. شایع ترین نوع سردرد محسوب می شود. حدود ۷۸% مردم دنیا حداقل برای یکبار سردرد تنشی را تجربه کرده اند. سردرد تنشی وقتی مزمن و تبدیل به سردرد روزانه شود می تواند بر کیفیت زندگی فرد اثر بگذارد. سردرد تنشی در اثر انقباض عضلات سر و گردن ایجاد می شود و عامل محرک آن بیشتر استرس و اضطراب و تنش است به همین دلیل سردرد عصبی نیز نامیده میشود.

آنها می توانند در فشار های بالایی ظاهر شوند و می تواند درد زیادی را تحمیل پیشانی، پشت سر، گردن و گیجگاه شما وارد سازد و برای درمان آن می توانید از چای زنجبیل برای کاهش آن استفاده کنید. کمپرس گرم یا سرد را امتحان کنید از آنجایی که هر فرد ممکن است به یکی از اینها پاسخ دهد هر دو را امتحان کنید و ببینید نتایج کدام بهتر است. یکی دیگر از راه های تسکین این درد،استراحت کافی است. وقتی بدن شما خسته است شما بیشتر احتمال گرفتن سردرد تنشی دارید.

سردرد چشمی (خوشه ای)

سردرد های چشمی در هر چند دوره یکبار به وجود می آیند و فشار زیادی را به بالای چشم وارد می کند در حدی که شما به زور چشم خود را باز می کنید . همچنین می تواند به طور ناگهانی باعث ایجاد درد در یک سمت سر شما شود و می توان گفت که علت آن هنوز مشخص نشده است و برای درمان آن می توانید از فلفل کاین استفاده کنید. درصورت که یک یا چند مورد از حالت‌های زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • سردرد مزمن

 • سردرد عود کننده

 • سردردی که در ابتدای صبح باشد و یا فرد را از خواب بیدار کند

 • سردردی که با عطسه و سرفه یا حرکت سر تشدید شود

 • سردرد همراه با تهوع و استفراغ

 • سردرد که همراه با سایر علائم عصبی مانند اختلال شنوایی، کاهش بینایی و… باشد.

میگرن

میگرن یک بیماری نورولوژیک است که می‌تواند باعث چندین علامت شود. این بیماری غالبا با سردردهای شدید و طاقت‌فرسا شناخته می‌شود. علائم ممکن است شامل تهوع، استفراغ، مشکل در صحبت کردن، بی حسی یا مورمور شدن و حساسیت به نور و صدا باشد. میگرن معمولا در خانواده‌ها به ارث رسیده و تمام سنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میگرن‌ می‌تواند در کودکی شروع شود و یا ممکن است تا اوایل بزرگسالی بروز نکند. زن‌ها نسبت به مردان بیشتر احتمال دارد که به میگرن مبتلا شوند. سابقه‌ی خانوادگی یکی از مهم‌ترین ریسک فاکتورهای ابتلا به میگرن است. شما می‌توانید چندین چیز را در خانه برای کمک به تسکین درد ناشی از میگرن امتحان کنید:

 • دراز کشیدن در یک اتاق تاریک و ساکت

 • ماساژ دادن کف سر یا گیجگاه‌ها

 • قرار دادن یک حوله‌ی سرد روی پیشانی یا پشت گردن

 • برای درمان آن می توانید از امگا۳، ویتامین B12 (ریبوفلاوین) و منیزیم استفاده کنید.

  بیشتر بخوانید:

عدم ارضا زن و مرد
جمله های ممنوعه در دعوا
در خواب چه می بینید
به افراد داغدیده آرامبخش ندهید
 نارکولپسی یا حمله خواب
 کودک آزاری
  ورزش و ترک اعتیاد

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری