منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
واکسن و جهش کرونا
واکسن و جهش کرونا

واکسن و جهش کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۸-۲۶
زمان مورد نیاز:
18 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۸-۲۶
در این مقاله میخوانید:

تازه های کرونا

شاید باورش سخت باشد که تمامی دنیا تحت تاثیر یک ویروس قرار گرفته و روال عادی زندگی ها متوقف شود اما این اتفاق افتاده است و کرونا ویروس با یکه تازی کم نظیر خود، صدمات زیادی را به روح و جسم افراد وارد ساخته است. در این شرایط بحرانی با خبرهای ناامید کننده سلامتی و اقتصادی، ساخت واکسن و یا دارویی قطعی برای مقابله با این ویروس مرموز، می تواند یک نور امید قابل توجه برای مردم باشد. اما این واکسن چگونه به دست تمامی مردم دنیا می رسد و چه زمانی واکسینه جهانی اتفاق می افتد، خود سوال های مهمی است که جواب آن در پرده ای از ابهام قرار دارد.

تاکنون توصیه اکید سازمان جهانی بهداشت و تمامی متخصصین، رعایت قوانین فشم (فاصله گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست ها، استفاده از ماسک) و ماندن در خانه تا حد امکان است. با شروع تولید واکسن های اولیه کرونا ویروس بازهم پایبندی به این قوانین برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ ضروری و لازم است. ما در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه های علمی کرونا ویروس بگوییم تا شما از منبعی معتبر خبرها را دریافت کرده و اطلاعات علمی خود در این زمینه را ارتقا دهید. پس برای دانستن بیشتر و با اعتبار علمی، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

مقایسه واکسن کرونا

در زیر یک مقایسه کلی خواهید دید بین واکسن کرونای شرکت فایز و بیو ان تک با واکسن های قبلا تولید شده آنفولانزا، سرخک، سرخجه و اوریون.

واکسن کرونا

سینه پهلو و کرونا

بر طبق آمارهای رسیده در ماه های اخیر و مقایسه آن با آمارهای سال های قبل متخصصین اعلام کرده اند که ویروس کووید-۱۹ از شایع ترین دلایل ایجاد سینه پهلو (پنومونی) در ماههای گذشته است که منجر به بروز موارد شدید بیماری، سندرم حاد زجر تنفسی و درنهایت مرگ بیمار شده است. پنومونی یک بیماری التهابی شدید ریوی است که هر سال منجر به مرگ تعداد زیادی از مردم می شود. ذات الریه در کودکان زیر پنج سال و افراد بالای ۶۵ سال کشنده است. از علائم شایع آن می توان به سرفه اشاره کرد که ممکن است با خلط، درد قفسه سینه، تب و تنگی نفس نیز همراه باشد.

این بیماری بر آلوئل ها یا حبابچه های هوایی ریه ها اثر گذاشته و باعث می شود آلوئل ها پر از چرک یا مایع شوند که در نتیجه رسیدن اکسیژن به خون با مشکل مواجه می شود. درصورتی که اکسیژن خون کاهش یابد سلول های بدن نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند. در پنومونی ناشی از کووید-۱۹ تشخیص براساس نمونه گیری PCR حلق بینی یا نازوفارنژیال برای یافتن ویروس صورت می گیرد. البته حدود ۳۰ درصد موارد نتیجه تست ممکن است منفی کاذب باشد.

انواع پنومونی ناشی از کووید۱۹

نوع خفیف: در انواع خفیف پنومونی، علائم بیماری به صورت تب خفیف، لرز، گلو درد، بدن درد، سردرد، علائم گوارشی نظیر اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی، ضعف و خستگی مفرط بروز می کند.

نوع متوسط: در انواع متوسط پنومونی، علائم به صورت درگیری تنفسی یا تنگی نفس، درد فشاری قفسه سینه بروز می کند که می تواند همراه با تب باشد در این بیماران SaO2 یا اکسیژن خون شریانی بین ۹۰ تا ۹۳درصد است.

نوع شدید: در انواع شدید بیماری پنومونی شاهد پیشرفت سریع علائم تنفسی خواهیم بود که شامل تنگی نفس شدید، افزایش تعداد تنفس بالاتر از ۳۰ نفس در دقیقه و افت میزان اکسیژن خون شریانی یا SaO2 به پایین تر از ۹۰ می شود.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به ذات الریه هستند؟

افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای (مبتلایان به دیابت، آسم، CF یا کیستیک فیبروزیس، نارسایی های حاد تنفسی COPD، آنمی سلول های داسی شکل و ضعف سیستم ایمنی)

افراد سیگاری

درمان بیماران در موارد خفیف به صورت سرپایی صورت می گیرد که در موارد باکتریال از آنتی بیوتیک استفاده می شود. در موارد متوسط و شدید بیمار در مراکز درمانی و بیمارستان بستری شده و داروهای مورد نیاز به صورت درمان تزریقی به کار می رود. همچنین در صورت پایین بودن سطح اکسیژن خون بیمار، از اکسیژن تراپی استفاده می شود.

کرونا و بیماران گوارشی

کرونا و بیماران گوارشی

نتایج حاصله از تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ویروس کرونا در برخی افراد، فقط با علائم گوارشی ظاهر می‌شود. چندین ماه از شیوع کووید-۱۹ می‌گذرد و هر روز شاهد علائم جدیدی از این ویروس هستیم که با این رفتار مبهم می‌توان آن را ویروس هزارچهره نامید. تهوع، استفراغ، اسهال از خفیف تا شدید و بی اشتهایی که باعث کاهش وزن شدید بیماران می‌شود، از مهمترین علائم گوارشی این بیماری است. مواردی از آسیب کبدی ناشی از خود ویروس یا درمان‌های این بیماری مشاهده شده که حتی منجر به نارسایی کبد خواهد شد.

بیماران گوارشی مخصوصا پیوند کبد و بیماران التهابی روده که تحت درمان با داروهای سرکوب کننده ایمنی هستند، به شکل شدیدتری در خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ قرار دارند. متاسفانه در این بیماران، مجبور به قطع یا کاهش درمان‌های سرکوب ایمنی می شویم که خود، باعث عود بیماری زمینه‌ای و حتی منجر به مرگ می‌شود. متخصصین در این زمینه توصیه کرده اند افراد با بیماری های گوارشی، در صورت ابتلا، استراحت و مصرف مایعات و سبزی و میوه را مورد توجه قرار دهند و زیر نظر پزشک خود داروها را استفاده نمایند.

طبق گفته متخصصین تغییر شیوه زندگی شامل مصرف غذاهای سالم و تازه، میوه و سبزیجات، داشتن فعالیت بدنی، کاهش وزن در افراد دارای اضافه وزن و چاق توصیه می‌شود. البته باید گفت که کاهش وزن شدید باعث کمبود ویتامین‌ها و کاهش ایمنی می‌شود، پس در صورت افزایش وزن شدید، تحت نظر پزشک برنامه کاهش وزن را شروع کنید. در ضمن برای تقویت ایمنی نیاز به مصرف روتین مکمل‌ها نیست. استفاده از سبزیحات، میوه، لبنیات و گوشت به اندازه کافی برای تامین ویتامین‌ها ضروری و برای تقویت سیستم ایمنی بدن کافی است.

راه تشخیص آنفولانزا از کرونا

یکی از علائمی که با کمک آن می‌توان آنفلوآنزا را از بیماری کووید-۱۹ تشخیص داد، از دست دادن حس چشایی یا بویایی است. آنفلوآنزا و کروناویروس دارای علائم بسیار مشابهی هستند، با این وجود یکی از این علائم هست که می‌تواند مشخصه اصلیِ بیماری کووید-۱۹ باشد. یکی از علائمی که با کمک آن می‌توان آنفلوآنزا را از بیماری کووید-۱۹ تمیز داد از دست دادن حس چشایی یا بویایی است. درصورتیکه فرد دچار این علامت شد ضرورت دارد سریعا به پزشک مراجعه کند و تست کروناویروس دهد. به نظر بیماری کووید خیلی آسانتر از آنفلوآنزا گسترش پیدا می‌کند و در برخی افراد با عوارض جدیدتری همراه است. همچنین افرادی که با علائم مشترک میان آنفلوآنزا و کروناویروس مواجه هستند لازم است با پزشک مشورت کنند و از خود درمانی بپرهیزند.

جهش ژنتیکی کرونا

محققان نشان داده‌اند که کروناویروس طوری جهش یافته که توانسته ‌است به سرعت در سراسر جهان گسترش یابد، اما جهش یافتن این ویروس می‌تواند به آسیب‌پذیرتر شدن آن در برابر واکسن منجر شود. رشته جدیدی از کروناویروس موسوم به  D۶۱۴G  در اروپا ظاهر شد و به متداول‌ترین نوع کروناویروس در جهان تبدیل شده است. پژوهش ها نشان می‌دهد که  D۶۱۴G  نسبت به کروناویروسی که در چین ظاهر شد، سریع‌تر تکثیر می‌شود و قابلیت انتقال بیشتری دارد. همین ویژگی‌ها، میزان همه‌گیری آن را افزایش می‌دهند.

البته نکات مثبتی را نیز در بررسی‌ها یافتند. بررسی‌های آن‌ها نشان داد اگرچه این رشته از کروناویروس سریع‌تر منتقل می‌شود، اما در آزمایش روی حیوانات، به بیماری شدیدتری منجر نشده و نسبت به دارو‌های مبتنی بر پادتن حساس‌تر است. این گروه پژوهشی باور دارند که گسترش  D۶۱۴G  به این دلیل صورت می‌گیرد که این رشته از کروناویروس، توانایی پروتئین خوشه‌ای را برای افزایش می‌دهد تا راه ورود به سلول را باز کند. باز شدن راه ورود به سلول، نفوذ پادتن‌هایی را که برای ناتوان کردن ویروس تجویز می‌شوند، سهولت می‌بخشد.

  

بیشتر بخوانید:

بلاهای جدید کرونا
خطرات ناشی از سی تی اسکن بی رویه
زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا
علائم پیدا و پنهان کرونا

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری