منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
بلاهای جدید کرونا
بلاهای جدید کرونا

بلاهای جدید کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۸-۱۷
زمان مورد نیاز:
16 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۸-۱۷
در این مقاله میخوانید:

از تازه های کرونا چه می دانید؟

هنوز یک سال از آشنایی ما با ویروس مرموز کرونا نمی گذرد و در طول این مدت نسبتا کوتاه برای یک بیماری، شاهد پیامدهای هولناکی بوده ایم. آمار مرگ و میری که تنها مسیری صعودی را پیموده است و شرایط نابسامان اقتصادی و به دنبال آن آسیب های روحی و روانی. تاکنون هیچ داروی قطعی برای این ویروس تولید نشده است و در این بین شایعه پردازان و سودجویان، به شرایط بحرانی دامن زده و ناجوانمردانه زندگی را برای افراد جامعه سخت تر می کنند.

تاکنون تنها راه مقابله با ویروس کرونا رعایت سخت گیرانه قانون فشم (فاصله گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست ها، استفاده از ماسک) و ماندن در خانه تا حد امکان است. می توان گفت تمامی داروهای گیاهی که توانسته اند مجوز دریافت کنند، هیچکدام درمان قطعی نبوده و تنها داروی کمک کننده در درمان هستند. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه های کرونا بگوییم که تماما از منابعی علمی تهیه شده اند. پس برای دریافت اخبار حقیقی کرونا ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

احساس شوک الکتریکی و کرونا

شاید بتوان گفت روزهای سخت تری نسبت به روزهایی که گذرانده ایم، پیش رو داریم. روزهایی سیاه با آمار مرگ و میر بالا درنتیجه تنها موردی که می تواند در کنترل این روزها کمک کننده باشد، شناسایی افراد ناقل و اعمال قرنطینه برای از بین بردن زنجیره انتقال است. در این راه آشنایی و آگاهی کامل از علائم، یک گام اساسی و مثبت می باشد. این روزها با عارضه دیگری از کرونا ویروس رو به رو بوده ایم که آنرا با احساس مور مور شدن شدید یا شوک الکتریکی توصیف کرده اند.

تب، سرفه‌های خشک، خستگی و بی حالی، درد عضلانی، اسهال، از دست دادن حس بویایی و چشایی، سردرد و بثورات پوستی از جمله شایع‌ترین علائم ابتلا به کروناست. با این حال، این موارد تنها علائمی نیست که مبتلایان به کرونا از آن رنج می‌برند. دانشمندان اعلام کردند مشکلات پوستی یکی از علائمی است که در مبتلایان به کرونا به طور رایج دیده می‌شود. طیف گسترده‌ای از علائم شامل انگشت پای کوویدی (تغییر رنگ و تورم انگشت پا)، بثورات پوستی، و زخم و ضایعات پوستی از مواردی است که مبتلایان به کووید ۱۹ از آن گلایه دارند. با این حال، شوک الکتریکی در بدن و سطح پوست از جمله جدیدترین علائمی است که در بیماران کرونایی دیده شده است.

باور عمومی این است که احساس شوک الکتریکی بر روی پوست ناشی از پاسخ خودایمنی سیستم ایمنی بدن می‌شود. برخی از بیماران نیز از مور مور شدن بدن که شبیه به احساس قرار گرفتن پوست بر روی آتش و یا سوختگی پوست است گلایه دارند. متخصصان می‌گویند دلیل مور مور شدن پوست به دلیل پاسخ طبیعی ایمنی بدن در مقابله با ویروس کرونا است. آنتی بادی (پادتن) که سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس‌ها تولید می‌کند می‌تواند باعث تداخل در کارکرد سیستم عصبی شود و همین امر احساس شوک الکتریکی و یا مور مور شدن بدن را در پی دارد.

آثار وحشتناک کرونا

آثار وحشتناک کرونا

با علائمی که در ماه های گذشته در مبتلایان به کرونا مشاهده شده، محققان روی این نکته تمرکز کرده اند که چگونه خرابکاری ها و عوارضی که ویروس کرونا در بدن به وجود می آورد، عروق بدن را درگیر می کند. محققان بعد از مطالعه عوارض ناشی از عفونت های جدی تر، به این موضوع مشکوک شدند که کووید- ۱۹ مانند بیماری های عروقی عمل می کند. این امر نشان می دهد که این ویروس بخشی حیاتی از زیرساخت عروقی بدن را درگیر می کند که لایه واحد سلول های پوششی داخل هر یک از عروق خونی موسوم به سلول های اندوتلیال (لایه درون رگی) هستند.

زمانی که ویروس کرونا به پوشش داخلی عروق خونی آسیب وارد کرده و پوشش آن را از بین می برد، این لایه دیگر مقاومتی در برابر عبور جریان خون ندارد. محققان، بافت ریه مبتلایانی که بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند با افرادی که بر اثر آنفلوآنزا جان باخته بودند، مقایسه کرده و دریافتند که میزان لخته های ریز خون در بافت ریه بیماران کرونایی در مقایسه با بیماران مبتلا به آنفلوآنزا حدودا ۹ برابر بود به حدی که ریه های آلوده شده به ویروس کرونا حاکی از آسیب شدید سلول های اندوتلیال ریه بوده است.

با وجود این، محققان به دنبال فهمیدن این موضوع هستند که چگونه ویروس کرونا با ایجاد چنین اتفاق هایی باعث ایجاد چنین حجم گسترده ای از آسیب به عروق خونی می شود. برخی محققان بر این باورند که ویروس به طور مستقیم به سلول های اندوتلیال (مهم ترین وظیفه این سلول ها، جلوگیری از ایجاد لخته خونی، کنترل فشار خون، تنظیم استرس اکسیداتیو و دفع عوامل بیماری زا است) حمله می کند و آزمایش ها نشان می دهد که کروناویروس می تواند سلول های اندوتلیال انسانی مهندسی شده را آلوده کند. با آسیب دیدن سلول های اندوتلیال می توان تصور کرد که چه حجمی از آسیب متوجه عروق خونی و بدن می شود. تأثیر روی مغز، ایجاد لخته خونی در ریه و هر نقطه ای از بد ن از جمله پاها و نیز ایجاد مشکلات کلیوی و حتی قلبی از دیگر عوارض کروناست.

کرونا و پارکینسون

در ابتدا تصور می شد که بروز این عارضه بعد از ابتلاء به کووید ۱۹ اتفاقی نادر است اما موارد گزارش شده از چندین کلینیک در ایتالیا، بریتانیا، آلمان و آمریکا موجب شد محققان به این موضوع توجه بیشتری نمایند. چندین گزارش نشان داده اند که در مدت ۲ تا ۵ هفته بعد از ابتلاء به کروناویروس، علائم بیماری پارکینسون در فرد ظاهر شده است. در تمامی موارد، تصویربرداری مغز، کاهش عملکرد سیستم دوپامین مغز را نشان داد که شبیه به بیماری پارکینسون است. هیچ یک از افراد دارای سابقه ژنتیکی بیماری پارکینسون نبودند.

یافته ها نشان می دهد عوارض جانبی عفونت کووید ۱۹ نظیر التهاب و آسیب به سیستم عروقی، مبنای ابتلاء به بیماری پارکینسون است. به گفته محققان، عفونت های ویروسی نقش مهمی در آغاز اولین مراحل بیماری پارکینسون دارند چراکه این ویروس ها منجر به مرگ سلول های مغزی تولیدکننده دوپامین می شوند. دوپامین ماده شیمیایی ضروری است که فقدان آن موجب بروز مشکلات حرکتی نظیر لرزش و رعشه می شود. همچنین یک فرضیه دیگر این است که از آنجائیکه بین لخته شدن خون با سیستم عروقی در مغز ارتباط وجود دارد، این شرایط می تواند به منظقه مغزی تولیدکننده دوپامین آسیب وارد کند و فقدان دوپامین می تواند منجر به بیماری پارکینسون شود.

عوامل شدت دهنده در کرونا

عوامل شدت دهنده در کرونا

در شروع اپیدمی و بعد از آن پاندمی کرونا، تصور می‌شد که تنها وجود بیماری‌های زمینه‌ای و نقص سیستم ایمنی می‌تواند در شدت بیماری مداخله‌گر باشد، هر چند این مسئله رد نشده و در افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، سنشان بالا است و بیماری‌های زمینه‌ای نظیر دیابت دارند، عوارض ناشی از ابتلا به کووید۱۹ بیشتر بروز پیدا می‌کند و یا اینکه این اشخاص به فرم پیش‌رونده و شدیدتر این بیماری مبتلا می‌شوند؛ اما واقعیت این است که به مرور زمان در خصوص شدت کرونا با مسائلی روبه رو شدیم که دریچه‌های جدیدی در این مورد را به روی ما باز کرد.

اما تنها وجود بیماری‌های زمینه‌ای نمی‌تواند پیش‌آگهی فرد را مشخص کند که دچار فرم شدید این بیماری می‌شود و یا نوع خفیف کرونا را می‌گیرد و به نظر می‌رسد ژنتیک هم جزء عواملی باشد که در بروز شدت بیماری مداخله‌گر است. به طور کلی بر طبق بررسی‌های محدودی که انجام شده به نظر می‌رسد افرادی که دارای گروه خونی O هستند، میزان درگیریشان به کرونا خفیف‌تر بوده است، اما هنوز نمی‌توان از لحاظ آماری به این مطالعات استناد کرد.

ابتلا به این بیماری بین زنان و مردان تفاوت چندانی با هم ندارد و اگر بخواهیم فرم شدید بیماری را بین زنان و مردانی که هیچ بیماری زمینه‌ای نداشته‌اند، با کنار گذاشتن سایر عوامل مداخله‌گر تقسیم بندی کنیم، یعنی در صورتی که همه چیز همسان در نظر گرفته شده باشد، میزان مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا بین زنان و مردان با هم تفاوت چشمگیری نداشته و اینگونه نیست که بتوانیم بگوییم کرونا در یک جنسیت با شدت بیشتری بروز پیدا کرده است.

سرفه و کرونا

یک مطالعه جدید که توسط پژوهشگران سنگاپوری انجام شده است، می‌گوید سرفه‌های ناشی از ابتلا به کرونا می‌توانند تا فاصله بیش از ۱ متر و ۸۶ سانتی متر گسترش یابند. بر اساس این مقله که در نشریه هلث منتشر شده است، برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باید فاصله اجتماعی را بیش از پیش رعایت کنیم. رعایت فاصله عمومی اجتماعی بسیار مهمتر از حد تصور ما است. بسیاری از افراد برای پیشگیری از ابتلا به کرونا از ماسک استفاده می‌کنند، با این وجود در ماه‌های اخیر، برخی تحقیقات نشان داده اند که ممکن است ماسک زدن به تنهایی کافی نباشد.

یک مطالعه جدید نشان داد که قطرات عفونی تولید شده در اثر سرفه ممکن است از شش پایی نیز دورتر حرکت کنند. دانشمندان در سنگاپور مطالعه کردند که چگونه قطرات تولید شده توسط سرفه ممکن است به شخصی که ۱ متر (۳.۲ فوت) و ۲ متر (۶.۵ فوت) فاصله دارد برسد. محققان دریافتند که شخصی که در فاصله ۱ متری بیمار قرار دارد، تقریباً ۶۵ ٪ قطرات تولید شده را دریافت می‌کند که گرچه قطرات بزرگ به زمین می‌ریزند، اما بخش‌هایی از این قطرات که حاوی ویروسند نیز به افراد می‌رسد. دانشمندان خاطر نشان کردند قرار گرفتن پایی در معرض سرفه‌های مکرر می‌تواند خطرناک‌تر باشد.

  

بیشتر بخوانید:

زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا
علائم پیدا و پنهان کرونا
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
تغذیه در دوران کرونا

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری