منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
سن طلایی بارداری
سن طلایی بارداری

سن طلایی بارداری

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۸-۰۸
زمان مورد نیاز:
10 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۸-۱۵
در این مقاله میخوانید:

برای داشتن یک بارداری موفق، چه نکاتی باید رعایت شود؟

یکی از مهم ترین اتفاقات زندگی یک زن، بارداری است که می تواند بسیار خوشایند و یا در شرایطی خاص، ناخوشایند باشد. بارداری نقطه عطف یک زندگی مشترک است و شروعی برای دوران جدید فرزندداری. دوران بارداری با تغییرات هورمونی، جسمی و روحی دورانی سخت و گاها طاقت فرسا است که می توان با رعایت نکاتی، سختی های آن را به حداقل رساند. هرچه اطلاعات زن و مرد از دوران بارداری و بایدها و نبایدهای آن بیشتر باشد، می توانند با آسیب های کمتر و شرایط بهتری آن را سپری کنند.

در دوران بارداری نیاز است که شرایط خاصی برای مادر فراهم شود و از نظر جسمی و روحی آمادگی های لازم را داشته باشد. بارداری زمان نسبتا طولانی مدتی است که نیاز است برای ورود به آن، مواردی مورد توجه قرار گرفته شود مانند سن مادر در هنگام بارداری. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از شرایط مساعد ورود زنان به دوران بارداری بگوییم پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

سن مناسب بارداری

در بیشتر مواقع با شروع یک زندگی مشترک، شاهد موج شدید احساسی و هیجانی زوجین خواهیم بود که این شرایط نمی گذارد زن و مرد به طور کامل همدیگر را شناخته و به یک تفاهم پایدار برسند. پس از گذشت مدتی و با خاموش شدن احساسات هیجانی، زوجین می توانند یک شناخت حدودی را از هم پیدا کنند و به تفاوت های فکری و روحی و تربیتی هم پی ببرند و بر طبق اختلاف ها، اهداف زندگی را مشخص کرده و خود را سازگار سازند.

یکی از مهم ترین مواردی که هر زن و شوهری ممکن است در مورد آن گفتگو کنند، زمان مناسب برای بچه دار شدن است. زمان مناسب بچه دار شدن جزو برنامه های مهم زندگی است که در مورد آن بهیچ وجه نمی توان احساسی تصمیم گرفت. متخصصین روانشناسی در این باره عقیده دارند هرچه زن و شوهر زودتر وارد بحث بچه دار شدن شوند و در مورد آن برنامه ریزی مشخصی را قرار دهند، می توانند به نتایج بهتری برسند.

سن مناسب بارداری

بسیاری از آمارها نشان می دهند مادرانی که در دهه ۳۰ زندگی خود باردار می شوند، کمتر با مشکلات روحی و جسمی رو برو شده و رضایت آنها از زندگی بیشتر است. در واقع بسیاری از افراد بدین نتیجه رسیده اند که سن مناسب بارداری در دنیای پرهیاهوی امروزی بالاتر رفته است و تکنولوژی امروزی سبب می شود دیگر کودکان در معرض خطرات خاصی نباشند. از طرفی دیگر بسیاری از افراد هم بر این باور هستند که سن مناسب بارداری دهه ۲۰ زندگی زنان است زیرا بدن زنان در این دهه در بهترین حالات قرار دارد و سبب می شود کودکی سالم تر متولد شود.

بارداری در هر سنی یک تغییر بزرگ به شمار می رود. اول از همه شما یک کودک دارید که باید از آن حمایت کنید. بزرگ کردن و پروش کودک نیازمند منابع مالی است. در سن ۲۰-۲۴ سالگی شانس بانوان برای اقدام به بارداری و بچه دار شدن بسیار بالا است! اما این شانس در اواخر دهه سی به ۵۰% کاهش پیدا می کند. به همین دلیل بسیاری از افراد سن مناسب بارداری را برای زنان دهه ۲۰ می دانند. مطالعات نشان داده اند مادرانی که در اوایل دهه ۳۰ بچه دار می شوند، انرژی بالاتری دارند، بدنشان آمادگی بیشتری دارد و درد کمتری را در مقایسه با مادرانی که در دهه بیست بچه دار می شوند، تجربه می کنند. به همین دلیل بسیاری از افراد پیشنهاد می دهند که دهه ۳۰ سن مناسب بارداری است.

شاید در دهه ۳۰ مادران استقلال مالی بهتری دارند. با توجه به اینکه استقلال مالی در دنیای امروزی اهمیت بسیار زیادی دارد و این شرایط در دهه ۳۰ برای زنان به طور کامل فراهم شده است آرامش خیال بیشتری دارند. همین امر یکی از دلایلی است که سبب می شود زنان طول عمر بیشتری داشته باشند. در واقع با توجه به این داده ها می توان بدین نتیجه رسید آمادگی جسمی برای بارداری در دهه ۲۰ بیشتر است به همین دلیل بسیاری از افراد سن مناسب بارداری را دهه ۲۰ می دانند و آمادگی روحی ( و مسائل جانبی دیگر مانند آمادگی مالی) در دهه ۳۰ بیشتر است و همین امر دلیلی می شود که بسیاری از افراد سن مناسب بارداری را دهه ۳۰ می دانند!

آمادگی روحی و روانی برای بارداری

مهم‌ترین چیز برای صاحب فرزند شدن ایجاد بستر روحی و آمادگی ذهنی خانواده است، اگر زوجین در شرایط روحی مناسبی نیستند، مدام با هم بحث و دعوا می‌کنند و دچار استرس هستند، زمان مناسبی برای باردارشدن نیست، چراکه شخصیت یک انسان در دوران ۹ ماهه بارداری و سه سال نخست زندگی شکل می‌گیرد. بارداری از زیباترین لحظات زندگی مادران به شمار می‌‌رود، اما از سویی دیگر این دوران با تغییرات بسیاری در بدن همراه است، پس بهتر است زنان برای داشتن بارداری سالم خود را برای مواجهه با این تغییرات آماده کنند.

سن مناسب بارداری

برنامه‌ریزی برای بارداری و مراقبت‌های آن باید از ماه‌ها قبل از اقدام برای حامله شدن انجام شود. بر اساس بعضی تحقیقات، این زمان حداقل سه ماه است؛ یعنی زوج‌های جوان باید حداقل سه ماه قبل از اقدام به بچه‌دار شدن، خود را برای این منظور آماده کنند. بسیاری از متخصصان معتقدند تأخیر در آغاز مراقبت‌ها باعث شده که باوجود پیشرفت بسیار سریع مراقبت‌های بارداری در دو دهه‌

تصمیم‌گیری برای بچه‌دار شدن کار بزرگی است، افراد باید مطمئن شوند که هم خودشان و هم همسرشان از سلامت جسمی و احساسی لازم برای این کار برخور هستند، زمانی که با همسرتان به این نتیجه رسیدید که می‎خواهید خانواده‌ خود را گسترش دهید، بهتر است با مشاور و متخصص دراین‌باره گفت‌وگو کنید. چند نشانه زیر به شما کمک می‌کند که بدانید آیا برای بارداری آماده اید یا خیر.

 • به هر طرف رو می کنید یک بچه در تیررس نگاه شما است. در حالی که در‌واقع چنین چیزی نیست! این تنها رادار شما است که نسبت به بچه‌ها حساس شده است.

 • به اسم فرزندی که هنوز ندارید فکر می‌کنید. اینکه چه اسمی را برای او انتخاب کنید به یکی از دغدغه‌های این روزهایتان تبدیل شده است.

 • گاهی در فروشگاه‌ تا کسی حواسش به شما نیست، به قسمت لباس‌های بارداری سر می‌زنید. برای خودتان شکم بارداری درست می‌کنید و با یکی از لباس‌ها در آیینه اتاق پرو سلفی می‌گیرید. بعد هم به سرعت برای همسرتان تلگرام می‌کنید!

 • برای وقت‌گذرانی در قسمت بچه‌گانه فروشگاه، بهانه خوبی دارید. و البته هر چند وقت یکبار یک وسیله بانمک کودکانه در سبد خریدتان دیده می‌شود.

 • شما در نهایت هماهنگی با قسمت زنانه وجودتان هستید. در نتیجه زمان تخمک‌گذاریتان را نیز متوجه می‌شوید.

 • سیسمونی نوزاد، حتما یکی از پیج‌های مورد علاقه‌تان در اینستاگرام است. اینکه در هنگام بارداری سفارشتان عین همان عکس‌ها به دستتان برسد، خواب را از چشمتان برده است.

 • با اینکه شب بدی را سپری کرده‌اید ولی روز بعد را با انرژی آغاز می‌کنید. اگربتوانید این روحیه را تا ۴ سال آینده نیز تحمل کنید، آمادگیش را دارید.

 • برای اینکه مطمئن شوید باردارید، عجله دارید و پیش از اینکه پریودتان عقب بیفتد از بیبی چک استفاده می‌کنید.

 • مادرتان را با سوالاتی درباره تجربه زایمانش سوال پیچ می‌کنید. امیدوارید که علم پزشکی به خصوص در زمینه زایمان در این سالها پیشرفت کرده باشد!

 • نگاهی به تاریخچه گوگل‌تان نشان می‌دهد که چه میزان ذهنتان درگیر مسائل مربوط به بارداری است سوالی مثل اینکه: چه مقدار کافئین در دوران بارداری مجاز است؟

 • بارها و بارها به از پهلو در آیینه به خود نگاه می‌کنید و تصور می کنید در بارداری شکمتان چه طور خواهد شد.

 • در حالی‌که برای دوستتان که به تازگی باردار شده است، خوشحالید، به او غبطه هم می‌خورید. اینکه کاش شما هم درحال تجربه کردن این حس بودید!

 • به اینکه خبر خوش حاملگی را چطور به همسرتان اعلام کنید نیز فکر کرده‌اید. اینکه چطور یک نقشه غافلگیرانه و هیجان انگیز برای بیانش پیدا کنید.

  بیشتر بخوانید:

اندازه جنین در ماه های بارداری
تب در کودکان  
بارداری در پاییز
  کودکان و کمبود محبت
  تست هوش نوزاد

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری