منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
پاییز و حساسیت دندانی
پاییز و حساسیت دندانی

پاییز و حساسیت دندانی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۸-۰۷
زمان مورد نیاز:
13 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۸-۰۷
در این مقاله میخوانید:

هوای سرد چه تاثیری بر روی دندان ها دارد؟

شاید شما هم تجربه داشته اید که با شروع هوای سرد، دردهای دندانی شما بیشتر شده است. هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد با تغییراتی که در دندان ایجاد می کند، می تواند دردهای دندانی را افزایش داده یا شروعی برای حساسیت های دندانی باشد. سردی و گرمی هوا باعث انقباض و انبساط دندان ها شده و اگر این روند ادامه دار باشد، ممکن است منجر به ترک خوردگی دندان و ایجاد حفره دندانی زیر مینای دندان شود.

عاج دندان شامل رشته های عصبی زیادی است که در هوای سرد، نسبت به مشکلات مینا و یا لثه آسیب پذیر ترند. یکی از بهترین راه های پیشگیری از دردهای دندانی رعایت کامل بهداشت دهانی و دندانی می باشد. افرادی که در مناطقی با نوسانات شدید دمایی زندگی می کنند، بیشتر از افراد دیگر در معرض مشکلات دندانی قرار می گیرند. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از راهکارهای کاهش حساسیت دندانی و دندان هایی که باید کشیده شوند بگوییم پس اگر به بهداشت دهان و دندان خود توجه نشان می دهید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

مواردی که می توانند باعث ایجاد حساسیت دندانی شوند

بیماری پریودنتال: بیماری لثه می تواند عاج را در معرض دید قرار دهد و باعث ایجاد حساسیت شود.

مسواک زدن بیش از حد محکم: ممکن است فکر کنید برای پاک کردن لکه های سطح دندان باید مسواک را محکم روی آن ها بکشید، اما مسواک زدن با نیروی بیش از حد باعث از بین رفتن مینای دندان می شود.

دندان‌قروچه: برخی افراد ممکن است در خواب دندان های خود را بسایند که این کار باعث حساسیت می شود.

پوسیدگی دندان: حساسیت به سرما نشانه اولیه وجود مشکل پوسیدگی دندان است. اگر دندان دردتان شروع شد حتما به دندان پزشک مراجعه کنید.

خوردن نوشیدنی‌های اسیدی: سودا، قهوه، چای و دیگر نوشیدنی ها با غلظت زیاد اسید، مانند آب میوه ها، می تواند دندان های شما را فرسایش دهد و لایه عاج را در معرض دید قرار دهد.

درمان حساسیت دندانی

درمان حساسیت دندانی

اگر شما از دندان های حساس رنج می برید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. او می تواند یکی از عوامل زیر را در درد دندان شما تشخیص دهد. بستگی به شرایط محیطی، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند:

خمیر دندان کاهش حساسیت:  بعد از چندین بار استفاده از این خمیر دندان، درد مرتبط با دندان های حساس از بین می رود. انواع متنوعی از این نوع خمیردندان در داروخانه ها موجود است. از دندانپزشک خود بپرسید کدام محصول برای شما موثرتر است.

فلوراید: ممکن است دندانپزشک شما از فلوراید برای نواحی حساس دندان، قوی ساختن مینای دندان و کم کردن درد، استفاده کند. او شاید انواع فلوراید جهت مصرف خانگی را برای شما تجویز کند تا در فواصل منظمی از آن استفاده کنید.

استفاده از پانسمان بی حسیبعضی اوقات ریشه های بدون محافظ می توانند از طریق گذاشتن و بستن پانسمان به سطوح قسمت های حساس ریشه درمان شود. برای انجام این فرآیند ممکن است بی حسی موضعی نیاز باشد.

جراحی پیوند لثه: اگر ریشه دندان شما بافت لثه ای اش را از دست داده، مقداری بافت لثه را می توان از جای دیگر برداشت و به قسمت حساس شده بر اثر تحلیل لثه پیوند کرد. این روش می تواند ریشه های بدون محافظ را درمان کند و حساسیت را کم کند.

روت کانال: اگر حساسیت دندان شما منجربه درد شدید و غیر قابل تحمل شده و درمان های دیگر موثر واقع نمی شوند، دندانپزشک احتمالا روت کانال را توصیه می کند. روشی که برای درمان مشکلات مربوط به عصب دندان از ان استفاده می شود. این روش به عنوان موفق ترین تکنیک برای از بین بردن حساسیت دندان در نظر گرفته شده است.

به منظور جلوگیری از عود حساسیت دندان، آنها را دو بار در روز با مسواک نوع نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و هر روز نخ دندان بکشید. از ضربه های ملایم به جای سایش های شدید استفاده کنید و از استفاده از خمیر دندان ساینده پرهیز کنید. اگر دندان هایتان را روی هم می سابید، از دندانپزشک خود یک محافظ بخواهید. سابیدن دندان ها می تواند باعث شکستگی دندان ها شود و حساسیت ایجاد کند.

شما باید هنگام خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی های اسیدی مثل نوشیدنی های کربناتی مرکبات مراقب باشید. همه این نوشیدنی ها در طول زمان می توانند مقداری از مینای دندان را از بین ببرند. وقتی که شما نوشیدنی های اسیدی میل می کنید، از یک نی برای کم کردن تماس آن با دندان هایتان استفاده کنید. بعد از خوردن یا نوشیدن ماده ای اسیدی، آب بنوشید تا سطوح اسیدی در دهان شما را تنظیم کند.

درمان حساسیت دندانی

کدام دندان ها را باید کشید؟

پوسیدگی شدید دندان: یکی از شرایط ضروری برای کشیدن دندان زمانی است که دندان به دلیل پوسیدگی شدید آسیب جدی دیده باشد و پوسیدگی به مرکز دندان یا همان پالپ رسیده باشد. دراین شرایط عصب کشی می تواند به درمان عفونت دهان و دندان کمک کند اما در صورتی که عفونت شدید باشد، دندان باید کشیده و با ایمپلنت جایگزین شود تا از گسترش عفونت جلوگیری شود.

بیماری دهان و دندان: بیماری های پریودنتال در مراحل اولیه همان ژنژویت است که درحد عفونت لثه باقی مانده است اما درصورتی که درمان نشود ، درمراحل شدیدتر بیماری لثه، روی استخوان فک تأثیر قابل توجهی می گذارد و عفونت آن قدر شدید می شود که بدون کشیدن دندان درمان امکان پذیر نیست.

دندانی که زیر لثه باقی مانده: گاهی اوقات برخی از دندان ها زیر لثه باقی می مانند. وجود این دندان زیرلثه موجب خارج شدن سایر دندان ها از جای خود می شود و نظم دندان ها را به هم می ریزد.

روی هم افتادن دندان ها: کشیدن یک یا چند دندان ممکن است برای جلوگیری از روی هم افتادن دندان ها در دهان ضروری باشد.

بعد از حوادث: معمولاً بعد از تصادفات رانندگی یا حوادثی مانند مسابقات ورزشی، برخی از دندان های فرد به شدت آسیب می بیند و کشیدن آن ها ضروری است.

علایم دندانی که باید کشیده شود

در شرایطی که دندان حتما باید کشیده شود، علایم مشخصی وجود دارد که نشان می دهد دندان آن قدر آسیب دیده که نمی توان آن را با روش های معمول ترمیم کرد.

  • درد شدید هنگام وارد کردن فشار یا جویدن غذا بیشتر می شود.

  • احساس درد و تورم شدید لثه اطراف دندان.

  • عفونت در لثه به علت پوسیدگی شدید دندان .

  • مراقبت های پس از کشیدن دندان

  • بهتر است پس از کشیدن دندان ۲۴ ساعت استراحت و طی یک تا دو روز بعد از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید.

  • در صورتی که درد شدید است می توانید از مسکنی که توسط پزشک تجویز شده است، استفاده کنید.

  • از کمپرس یخ و دهان شویه استفاده و مصرف خوراکی جامد و نوشیدنی شیرین را تا چند روز محدود کنید.

 

بیشتر بخوانید:

عوارض پوسیدگی دندان
جرمگیری طبیعی دندان 
  لمینت دندان
  سنگ لوزه و درمان آن
  بوتاکس یا فیلر لب

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
داغ‌ترین برچسب‌ها