منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
انواع کیست در بدن
انواع کیست در بدن

انواع کیست در بدن

تاریخ انتشار:
2 آبان 1399
زمان مورد نیاز:
16 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
2 آبان 1399
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

در مورد انواع کیست چه می دانید؟

کیست ها شبیه تاول هستند به شکل کپسول های بسته یا ساختارهای کیسه مانندی که اصولا با یک ماده مایع، نیمه جامد یا گازی پر می شود. اندازه کیست ها بسیار متفاوت است و می تواند از سایزهای میکروسکوپی تا خیلی بزرگ متغیر باشد. کیست های بسیار بزرگ می تواند خطرناک بوده و حتی تا جایی پیش برود که اندام های داخلی را جابجا کند. اکثر کیست ها جزو موارد خوش خیم دسته بندی می شوند، اما بعضی از کیست ها می توانند سرطانی باشند.

کیست محدوده مشخصی دارد و نمی توان آن را  بخشی طبیعی از بافتی دانست که کیست در آن قرار گرفته است. کیست ها دارای غشای مشخصی هستند و از بافت مجاور جدا شده اند. قسمت بیرونی که شکل کپسولی دارد را دیواره کیست می نامند. هنگامی که این کیسه از چرک پر شود، آبسه شکل می گیرد که همان کیست آلوده شده است. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از انواع مختلف کیست و برخی گزینه های درمانی آن بگوییم پس برای شناخت بیشتر این عارضه شایع، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

عوامل تشکیل کیست

کیست ها را می توان از موارد شایع نامید که می توانند در هر نقطه از بدن تشکیل شوند. از عوامل مهم تشکیل کیست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد عفونت

 • گرفتگی غدد سباسه

 • ایجاد سوراخ

 • وجود تومورها

 • نقص عضو در جنین در حال رشد

 • انسداد مجاری در بدن که می تواند باعث تجمع مایعات شود

 • جراحت هایی که باعث پارگی رگ می شوند

 • اختلالات ژنتیکی

 • نقص در سلول ها

 • وجود انگل

 • شرایط التهابی مزمن

نوع کیست

در بیشتر موارد، کیست دردناک شایع نبوده مگر اینکه کیست پاره شده، عفونت کند و یا ملتهب شود. بیشتر کیست ها را می توان خوش خیم نامید که به علت وجود انسداد در سیستم های طبیعی تخلیه بدن، شکل می گیرند. اما همیشه اینگونه نیست و برخی کیست ها ممکن است تومورهایی باشند که در داخل تومورهای دیگر ایجاد می شوند. این ها می توانند بدخیم یا سرطانی باشند.

علائم کیست

علائم تشکیل و وجود کیست بسته به نوع کیست، متفاوت اند. در بیشتر مواقع، فرد دارای کیست در مراحل اولیه پی به وجود یک توده غیرطبیعی می برد، مخصوصا زمانی که کیست فقط در زیر پوست تشکیل می شود. بسیاری از کیست های داخلی، مانند کیست هایی که در کلیه یا کبد ایجاد می شوند، ممکن است هیچ علامتی را نشان ندهند. تا جایی که ممکن است این کیست ها با اسکن تصویربرداری، مانند MRI، سی تی اسکن یا سونوگرافی، تشخیص داده شوند.

نکته: کیست هایی که در مغز ایجاد می شوند، می تواند علائمی چون سردرد سردرد را ایجاد کند و کیست در پستان هم اصولا دردناک است.

انواع کیست

انواع کیست

در ادامه به بعضی از رایج ترین انواع کیست اشاره خواهیم کرد:

کیست های آکنه: آکنه کیستیک یا آکنه ندولوکیستیک، آکنه نوع شدید است که در آن منافذ پوست مسدود شده و منجر به عفونت و التهاب می شود.

کیست های عنکبوتیه یا آراکنوئید: کیست های عنکبوتیه ممکن است نوزادان تازه متولد شده را تحت تأثیر قرار دهند. این کیست غشای عنکبوتیه مغز را می پوشاند، در طی رشد جنین، دو برابر شده یا تقسیم می شود و یک پاکت غیرطبیعی از مایع مغزی نخاعی تشکیل می شود.

کیست های بیکر: کیست های بیکر کیست پوپلیتئال نیز نامیده می شوند. فرد مبتلا به کیست بیکر اغلب ورم و احساس گرفتگی در پشت زانو را تجربه می کند. درد ممکن است هنگام کشیدن زانو یا در هنگام فعالیت بدنی زیاد شود. کیست های بیکر معمولاً به دلیل مشکلی در مفصل زانو مانند آرتروز یا پارگی غضروف ایجاد می گردد.

کیست بارتولین: کیست های بارتولین می توانند در صورت مسدود شدن مجاری غده بارتولین که در داخل واژن قرار دارند، ایجاد شوند. پزشک ممکن است جراحی یا آنتی بیوتیک تجویزی را به عنوان درمان توصیه کند.

کیست سینه: کیست سینه شایع است و ممکن است دردناک باشد، اما معمولاً نیاز به هیچ درمانی ندارد. در زنان، این کیست ها می توانند در طول چرخه قاعدگی ایجاد یا تغییر اندازه دهند و اغلب به خودی خود از بین می روند.

کیست های شالازیون: غدد پلکی بسیار کوچک که غدد میبومین نامیده می شوند، ماده روان کننده ای تولید می کنند که از دهانه های ریز لبه های پلک ها خارج می شود. در صورت مسدود شدن این مجاری، ممکن است این کیست ها که به کیست های شالازیون معروف هستند، تشکیل شوند.

کیست های کلوئیدی: کیست های کلوئید در مغز ایجاد می شوند و حاوی مواد ژلاتینی هستند. اغلب پزشکان حذف به روش جراحی را به عنوان درمان توصیه می کنند.

کیست های دنتی ژروس: کیست های دنتی ژروس تاج دندان رویش نیافته را احاطه می کنند.

کیست درموئید: کیست های درموئید در پوست بالغ، فولیکول های مو، غدد عرق دارای موهای بلند و چربی، استخوان، غضروف و بافت تیروئید می توانند تشکیل شوند.

کیست های اپیدیدیمال: کیست های اپیدیدیمال یا اسپرماتوسل در عروق متصل به بیضه ها ایجاد می شوند. این نوع کیست شایع است و معمولاً اختلالی در باروری ایجاد نمی کند و نیاز به درمان ندارد. اگر باعث ناراحتی شود، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند.

کیست های گانگلیون: کیست های گانگلیون کیست های کوچک و بی ضرری هستند که روی مفصل یا پوشش تاندون یا نزدیک آن ایجاد می شوند. آن ها معمولاً روی مچ دست ایجاد شده اما می توانند روی دست، پا، مچ پا یا زانو نیز ظاهر شوند.

کیست کلیه

کیست های کلیه: انواع مختلفی از کیست کلیه یا کیست بخش های وابسته به کلیه وجود دارد. کیست های منفرد حاوی مایعات هستند که گاهی اوقات شامل خون نیز می شود. برخی از آن ها در بدو تولد وجود دارند، در حالی که انسداد لوله ای باعث برخی کیست های دیگر می شود.

کیست های هیداتید: کیست های هیداتید (هیداتیک) به دلیل کرم انگلی نسبتاً کوچکی ایجاد می شوند. این کیست ها در ریه ها یا کبد ایجاد می شوند. گزینه های درمانی شامل جراحی و دارو است.

کیست های تخمدان: کیست تخمدان در زنانی که قاعدگی نامنظم دارند، شایع است. آن ها در طی تخمک گذاری تشکیل می شوند. اکثر کیست های تخمدان خوش خیم هستند و علائمی ندارند. با این حال، بعضی می توانند به قدری بزرگ شوند که موجب برآمدگی شکم شوند.

کیست های پانکراس: بیشتر متخصصان بهداشت کیست های لوزالمعده را کیست های واقعی نمی دانند. در عوض، از آن ها به عنوان «شبه کیست» یاد می کنند، زیرا حاوی انواع سلول های موجود در کیست های واقعی نیستند. آن ها می توانند شامل سلول هایی باشند که به طور معمول در اندام های دیگر مانند معده یا روده وجود دارند.

کیست های پری اپیکال: کیست های پری اپیکال که به آن کیست رادیکولار نیز گفته می شود، متداول ترین نوع کیست اُدونتوژنیک است که مربوط به تشکیل و تکامل دندان است. این کیست ها معمولاً به دلیل التهاب پالپ، مرگ پالپ یا پوسیدگی دندان ایجاد می شوند.

کیست های پیلار: این کیست ها به کیست های تری کیلمال (trichilemmal) نیز معروف اند. آن ها کیست هایی پر از مایعی هستند که از فولیکول مو تشکیل و معمولاً در پوست سر ایجاد می شوند.

کیست های پیلونیدال: کیست های پیلونیدال در پوست نزدیک استخوان دنبالچه یا کمر ایجاد می شوند و بعضی اوقات حاوی موهای رشد یافته هستند. این کیست ها می توانند به صورت خوشه ای رشد کنند که باعث ایجاد سوراخ یا حفره ای در پوست می شود.

کیست سباسه: مردم از اصطلاح «کیست سباسه» برای توصیف نوعی کیست استفاده می کنند که روی پوست صورت، پشت، پوست سر یا کیسه بیضه ایجاد می شود. کیست هایی که در این مکان ها ایجاد می شوند ممکن است کیست های اپیدرموئید یا قطبی باشند، اگرچه متخصصان بهداشت فقط پس از برداشتن و تجزیه و تحلیل کیست می توانند تفاوت را تشخیص دهند.

کیست های تارلوف: کیست های تارلوف، که به آن کیست های ریشه عصب ساکرال، پرینورال یا پرینوریال نیز گفته می شود، در قاعده ستون فقرات قرار دارند و از مایع مغزی نخاعی پر می شوند.

درمان کیست

گزینه های درمانی کیست به عوامل مختلفی بستگی دارند، از جمله نوع کیست، محل آن، اندازه و میزان ناراحتی که ایجاد می کنند. برای کیست های بسیار بزرگ که علائمی ایجاد می کنند، ممکن است پزشک حذف با جراحی را توصیه کند. گاهی اوقات، ممکن است با قرار دادن یک سوزن، کیست را تخلیه یا آسپیراسیون کنند. اگر کیست به راحتی در دسترس نباشد، ممکن است از تصویربرداری رادیولوژیک برای هدایت دقیق سوزن کمک بگیرند.

گاهی اوقات، ممکن است متخصص مایع خارج شده را زیر میکروسکوپ بررسی کند تا مشخص کند سلول های سرطانی وجود دارند یا نه. اگر آن ها به سرطانی بودن کیست مشکوک باشند، ممکن است حذف با جراحی، تجویز بیوپسی دیواره کیست یا هر دو را پیشنهاد دهند. بسیاری از کیست ها در نتیجه یک بیماری مزمن یا زمینه ای ایجاد می شوند، همان طور که ممکن است در مورد بیماری پستان فیبروکیستیک یا سندرم تخمدان پلی کیستیک رخ دهد. در چنین موارد، تمرکز درمان بر روی خود بیماری خواهد بود، نه کیست.

 
بیشتر بخوانید:

بیماری ورتیگو
آنتی بیوتیک خانگی 
  درد سینه خطرناک
 بادکش درمانی
 بوی بد واژن

درمان قطعی کبد چرب با داروی گیاهی

کپسول گیاهی کبد چرب موثرترین داروی گیاهی بدون عوارض برای درمان و بهبود کبد چرب و بیماری‌های کبدی است.

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
داغ‌ترین برچسب‌ها