منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
شایعات عجیب واکسن کرونا
شایعات عجیب واکسن کرونا

شایعات عجیب واکسن کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۷-۰۵
زمان مورد نیاز:
19 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۷-۰۵
در این مقاله میخوانید:

تازه های کرونایی

با شیوع کرونا ویروس ۲۰۱۹ هر روز شاهد اخبار گوناگونی از این ویروس مرموز و ناشناخته هستیم. این روزها خبرهایی عجیب در مورد واکسن و درمان کرونا ویروس می شنویم که هیچ صحت علمی نداشته و تنها می تواند باعث بدتر شدن شرایط و ترس در بین افراد جامعه شود. اخبار رسمی در مورد کرونا ویروس را تنها باید از منابعی معتبر دنبال کنید هرچند یافته ها نشان می دهد هرچه دانشمندان در مورد این ویروس بیشتر بدانند، نادانسته های بیشتری پیش رو دارند.

ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه های کرونا ویروس بگوییم. از شایعات واکسن کرونا تا یافته های جدید و خطرات احتمالی این ویروس و موارد دیگری که در ادامه خواهید خواند. پس برای افزایش آگاهی خود ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید و برای کاهش استرس و مدیریت بهتر بحران پیش رو، از دنبال کردن اخبار غیر علمی دوری کنید.

شایعات واکسن کرونا

واکسن کرونا به بازارهای ایران رسید

اگر به شما چنین چیزی را گفتند یا وعده ای در این زمینه دریافت کردید، بدانید یک دام رنگارنگ در پیش روی شما قرار دارد زیرا واکسن کرونا نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا توزیع نشده و حتی انگلیس، آمریکا و روسیه هم که مشغول انجام تحقیقات گسترده ای مربوط به تولید واکسن کرونا ویروس ۲۰۱۹ هستند، نمی‌توانند تا انتهای تحقیقات و دریافت مجوزهای لازم، دستاوردهایشان را وارد بازار کنند.

واکسن کرونا باعث ناباروری می‌شود

این شایعه باعث ترس مردم در سر تا سر دنیا شده است. شروع این شایعه از یک بلاگر انگلیسی به نام «زد فونیکس» بود که با انتشار ویدئویی اعلام کرد دانشمندان واکسن کرونا را بر روی ۶۳ زن تست کرده اند که از این بین ۶۱ نفر از آنها به ناباروری مبتلا شده اند. اما او هیچ مدرک علمی را ضمیمه این شایعه خود نکرده است. در حالی که هنوز هیچ واکسنی وارد بازار نشده، و همچنین اگر واکسنی وجود داشته باشد و اثر ناباروری داشته باشد، امکان این که یک جنس را نابارور کند و روی جنس دیگر اثر نداشته باشد، صفر است.

باورهای غلط واکسن کرونا

برای ایمنی، تنها یک بار تزریق واکسن کرونا کافی است

این ادعا کاملا غیر علمی و بی اساس است. واکسن کرونا اگر تاییدیه بگیرد و به تولید و توزیع انبوه هم برسد، باز نمی توان با یک بار تزریق آن، به ایمنی برسید. زیرا تعدادی از واکسن های کرونا مورد آزمایش، برای ایجاد ایمنی، نیاز به تزریق چندباره دارند. بنابراین باید دید چه نوع واکسنی تایید شده و به بازارهای جهانی می رسد.

تغییر DNA توسط واکسن کرونا

فردی با نام «کری مادج» در شبکه های مجازی مدعی شد که واکسن کرونا تغییراتی در DNA انسان‌ها ایجاد می کند. اما هنگامی که از او سند و مدرک خواستند، پاسخی نداد. با این حال این شایعه‌ کار خودش را کرد و عده زیادی اعتماد خود را از اثرگذاری واکسن کرونا از دست دادند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ممکن است واکسن کرونا عوارض جانبی داشته باشد اما قطعا DNA ما را تغییر نخواهد داد.

میزان ماندگاری کرونا ویروس در هوا و آسانسور

بر طبق معالعات جدید، ذرات منتشر شده از ویروس کرونا ناشی از سرفه و قطرات تنفسی در داخل آسانسور در صورت بسته بودن درها می‌تواند تا نیم ساعت در هوا ماندگار باشد. اما در حالت طبیعی که درهای آسانسور به صورت متناوب و متعدد باز و بسته می‌شوند اگر در نظر بگیریم فردی مبتلا به کرونا، در آن سرفه یا عطسه کند و با صدای بلند صحبت ‌کند، در این شرایط قطرات ویروس کرونا می توانند به مدت ۱۰ دقیقه در فضای آسانسور حضور بمانند.

مطالعات جدید نشان داده است که درجه حرارت بالا و رطوبت کم می تواند به طور قابل توجهی از زنده ماندن ویروس کرونا بکاهد. اما زمانی که رطوبت هوا بالا باشد، کرونا ویروس می تواند در هر دمایی از طریق هوا منتقل شود. وقتی رطوبت به ۹۰ درصد می‌رسد کووید ۱۹ می‌تواند به راحتی تا ۶ متر را طی کند. محققان در حال کار روی دستگاهی هستند که بتواند قطرات بسیار ریز را جذب کند و مانع از انتقال ویروس کرونا از طریق هوا شود. متخصصان تاکید دارند استفاده از ماسک به میزان قابل توجهی می‌تواند مانع از انتقال ویروس کرونا از طریق هوا شود. از همین رو، به افراد توصیه می‌شود در اماکن عمومی از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را برای کنترل شیوع کووید ۱۹ حفظ کنند.

مبتلایان کرونا و زمان لازم ایزوله

مبتلایان کرونا و زمان لازم ایزوله

بر طبق دستورالعمل منتشره توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) ، افراد مبتلا به کرونا ویروس با داشتن شرایط زیر می توانند از ایزوله خارج شوند:

  • بالای ۱۰ روز از شروع علائم ابتدایی شان گذشته باشد.

  • بدون استفاده از داروهای مسکن و کاهش دهنده تب، بیش از یک روز کامل بدون تب باشند.

  • علائم دیگرشان بهبود پیدا کرده باشد.

نکته: افرادی که آزمایش کرونای مثبت دارند، اما بی علامت هستند، می‌توانند پس از گذشت ۱۰ روز از نتیجه مثبت آزمایش خود، از قرنطینه خارج شوند.

آزمایش خون و جلوگیری از مرگ مبتلایان به کرونا

یکی از مشکلات بزرگ بخش سلامت و درمان در رابطه با کرونا، شناخت زودهنگام بیماران مبتلا به کرونا با احتمال بالای مرگ در آنها است. اگر چنین افرادی زودتر شناسایی شوند و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرند، احتمال زنده ماندنشان افزایش می‌یابد. تیمی از محققان طی آزمایشات اخیر دریافتند که آزمایش خون ساده می‌تواند میزان مرگبار بودن بیماری را تا حدی تشخیص دهد.

محققان در بررسی خود معیار «RDW» یا «میزان توزیع گلبول‌های قرمز» را که در بیشتر آزمایش‌های معمولی خون وجود دارد، مورد توجه قرار دادند. بیمارانی که هنگام پذیرش، RDW  بالایی دارند، ۲٫۷ برابر بیشتر از بقیه بیماران در معرض خطر مرگ قرار خواهند داشت. این موضوع در بین افراد جوانی که در اثر کرونا فوت کرده بودند نیز رویت شد. همچنین محققان متوجه شدند، بیمارانی که RDW آنها طی مدت زمان بستری، افزایش می‌یابد، با شدت بیشتری درگیر بیماری خواهند بود. در واقع این معیار می‌تواند نشان دهد که وضعیت بیمار به چه صورتی است و آیا احتمال فوت وجود دارد یا خیر.

 
 

بیشتر بخوانید:

کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا
علائم پیدا و پنهان کرونا
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
تغذیه در دوران کرونا
دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا
کرونا فلج می کند

هدیه جدید کرونا
 فعالیت های کشنده کرونایی 
 غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری