منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
درد سینه خطرناک
درد سینه خطرناک

درد سینه خطرناک

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۶-۳۰
زمان مورد نیاز:
14 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۶-۳۰
در این مقاله میخوانید:

کدام دردهای سینه را باید جدی بگیریم؟

یکی از مهم‌ترین علل مرگ‌ومیر در ایران و دیگر کشورهای دنیا، مشکلات قلبی عروقی است همچون سکته‌های قلبی و از مهم‌ترین علائم شروع حمله قلبی، درد در ناحیه قفسه سینه می‌باشد. ما در این مقاله می‌خواهیم علائم درد سینه‌ای که مربوط به همراه قلبی است را برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، بازگو کنیم تا هنگامی‌که با این شرایط مواجه شدید، بدانید چه هنگام لازم است به اورژانس مراجعه کنید.

درد در ناحیه قفسه سینه اصولا باعث نگرانی و اضطراب می شود زیرا اولین چیزی که فکرمان سریعاً به سمت حملات قلبی می‌رود. حمله قلبی می‌تواند بسیار خطرناک باشد و به گفته متخصصان اگر زود متوجه بروز حمله قلبی شوید، می‌توان خطر مرگ‌ومیر را تا حد زیادی کاهش داد، درنتیجه خوب است که به دردهای سینه حساس باشید. حال باید بدانید کدام دردها مربوط به قلب شما می‌شود.

درد قفسه سینه

گفتن عبارت درد قفسه سینه یک عبارت مبهم برای حملات قلبی می‌تواند باشد به دو علت، اول این‌که حتماً حملات قلبی همراه با درد نیست، دوم این‌که حتماً این درد در ناحیه قفسه سینه نیست. بهتر است برای دردهای مربوط به حملات قلبی از واژه آنژین استفاده شود. این درد آنژین است که باعث بروز حملات قلبی می‌شود.

درد سینه خطرناک

چگونه متوجه درد در قفسه سینه شویم؟

درد قفسه سینه می‌تواند تمامی ناحیه گردن تا شکم را دربر بگیرد و به چند حالت خود را نشان می دهد:

  • حالت تیر کشیدن در ناحیه قفسه سینه

  • احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه

  • احساس فشرده شدن یا حس سنگینی در ناحیه سینه

  • احساس زخم با ضربه چاقو در ناحیه سینه

درد قفسه سینه مساوی با سکته قلبی است؟

هیچ‌گاه متخصصی نمی‌گوید که درد در ناحیه قفسه سینه شما می‌تواند به حمله قلبی منجر شود، بلکه مشکلات زیادی می‌تواند این درد را ایجاد کند. مشکلاتی از قبیل:

  • اختلال در دستگاه گوارشی

  • مشکلات ریوی

  • گرفتگی عضلات

  • حالت‌های عصبی

  • مشکلات استخوانی

بنابراین نمی‌توان تنها علت درد قفسه سینه را حمله قلبی دانست و سریعاً به آن فکر کرد.

درد سینه خطرناک

چه زمانی درد قفسه سینه نشانه حمله قلبی است؟

برای این‌که متوجه شویم چه هنگام این درد خطرناک است و می‌‌توان آن را به مشکلات قلبی و سکته قلبی مربوط دانست، بهتر است با دیگر نشانه‌های حمله قلبی آشنا شوید و اگر همراه با آن‌ها بقیه نشانه‌ها را هم داشتید، این‌بار نگران شوید.

احساس سنگینی در ناحیه قفسه سینه

انگار که کسی وزنه سنگینی را بر روی سینه شما قرار داده باشد. افرادی که دچار سکته‌های قلبی یا حملات قلبی می شوند، قبل از آن احساس می کنند ناحیه سینه آن‌ها فشرده شده است و مخصوصاً در سمت چپ قفسه سینه، سنگینی و فشار زیادی را احساس می‌کنند. اگر این حالت کمتر از ۵ دقیقه باشد، خطرناک نیست اما اگر بیشتر از آن طول کشید و یا به تناوب تکرار شد، ممکن است خطرناک باشد و مربوط به قلب شما باشد. همراه با درد احتمال دارد علائمی چون مشکلات معده را هم حس کنید، مانند سوزش سر دل که مربوط به همان حملات قلبی می‌شود.

احساس درد در قسمت گردن، فک و ناحیه پشت

ممکن است این درد در هر دو بازوی شما منتشر شود یا تنها به سمت بازوی چپ شما کشیده شود. ممکن است گردن و همچنین بخشی از فک شما درگیر درد می‌شود و البته درد در فک، گردن و پشت بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و از نشانه‌های مهم حمله‌های قلبی است.

احساس تنگی نفس

تنگی نفسی که به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد و هیچ پیش‌زمینه‌ای در مورد آن نداشته‌اید، ممکن است هشداری برای حمله قلبی باشد. هنگامی تنگی نفس خطرناک‌تر است که شما مشغول به انجام کاری نبوده‌اید بلکه در حالت استراحت یا با فعالیت کم باشید. منظور از تنگی نفس حالتی است که نتوانید به راحتی نفس بکشید و برای هر نفس تلاش کنید. تنگی نفس اگر همراه با درد قفسه سینه باشد  فوراً به حملات قلبی شک کرده و به اورژانس مراجعه کنید.

بی‌حالی و خستگی شدید

این علامت بیشتر در خانم‌ها مشاهده می‌شود که احساس می‌کنند انرژی آن‌ها افت کرده و بی‌حالند و نمی‌توانند کارهای خود را انجام دهند. ممکن است تا چند روز این بی حالی ادامه‌دار باشد و دچار ضعف عضلات هم بشوند.

تعریق بالا

به تعریق بالا عرق سرد هم گفته می شود. تعریق می‌تواند یکی از علامت‌های شایع حمله‌های قلبی باشد. البته اگر خانمی یائسه باشد، خود تعریق بالایی دارد و نمی‌توان این عرق را تنها دلیل حمله قلبی دانست اما اگر همراه با علائم دیگر است، باید سریع بررسی شود.

حالت تهوع و استفراغ

مانند مسمومیت های معده این علامت هم بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و همراه با حمله قلبی، علائم سوءهاضمه را هم از خود نشان می‌دهند. در بیشتر مواقع ممکن است با ناراحتی‌های معده اشتباه گرفته شود و فکر افراد از حملات قلبی دور شود اما این حالت‌ها مخصوصاً در خانم‌ها بهتر است جدی گرفته شوند.

احساس گیجی و سبکی سر

حمله قلبی فرد را بی‌هوش نمی‌کند بلکه به او حسی شبیه منگی می‌دهد به گونه‌ای که نمی‌تواند راحت سر خود را نگه دارد و حالتی که فکر می‌کند همه چیز اطراف سر او می‌چرخند.

اگر علائم بالا را مشاهده کردید و بیشتر از ۵ دقیقه طول کشید، سریعاً اورژانس را خبر کنید و یا خود را به نزدیک‌ترین مرکز پزشکی برسانید چون حملات قلبی اگر زود تشخیص داده شوند، می‌‌توان جان بیمار را نجات داد.

بیشتر بخوانید:

سفت کردن شکم 
 بلوغ زودرس
  اندازه جنین

  رژیم لاغری

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری