منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
رمْدسیویر؛ عوارض و موارد مصرف آن
رمْدسیویر؛ عوارض و موارد مصرف آن

رمْدسیویر؛ عوارض و موارد مصرف آن

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۶-۱۸
زمان مورد نیاز:
12 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۶-۱۸
در این مقاله میخوانید:

همه چیز در مورد داروی رمدسیویر

نام تجاری:  Remdesivir

نام رایج در بین مردم: رمْدسیویر

حتما شما هم نام داروی رمْدسیویر را در این روزهای کرونایی شنیده اید. دارویی که آن را موثر در درمان کرونا و کنترل عوارض آن دانسته اند و مدتی قبل نوع تقلبی آن هم وارد بازار سیاه دارویی شده بود. اما برخلاف تصور عده ای، این یک داروی تازه تولید شده نیست بلکه مدت ها است که در عرصه پزشکی برای بیماری هایی که در ادامه خواهیم گفت، استفاده می شود. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از عملکرد، عوارض و موارد استفاده داروی رمْدسیویر بگوییم پس برای اضافه کردن به اطلاعات دارویی خود ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

توجه: هر چه در این مقاله می خوانید صرفاً جهت آگهی شما نسبت به دارو نوشته شده است و هرگز جایگزین مناسبی برای تجویز پزشک شما نیست. بهتر است قبل از مصرف هر دارو نسبت به کارکرد، عوارض جانبی و تداخل دارویی آن آگاهی هایی داشته باشید اما برای تجویز و مصرف آن زیر نظر پزشک متخصص اقدام نمایید.

داروی رمْدسیویر

تاریخچه داروی رمْدسیویر

ابتدا این دارو با با کد دارویی GS-5734 شناخته می‌شد، یک دارو از خانواده آنالوگ های نوکلئوزید که خاصیت ضد ویروسی دارد. در ابتدا دانشمندان این دارو را جهت درمان بیماری ابولا تولید کردند و سپس در عفونت های ویروسی ماربوگ هم مورد استفاده قرار گرفت. شرکت دارویی سازنده این دارو گیلیاد نام دارد که پس از طی مراحل آزمایشی متوجه شد داروی رمْدسیویر را می توان در درمان بیماری هایی با ویروس های تک رشته ای (RNA) مورد استفاده قرار داد.

پس از آن رمْدسیویر در بیماری های حاصل شده از ویروس هایی چون ویروس سین‌سیشیال تنفسی، ویروس خونین، ویروس تب لاسا، ویروس نیپا، ویروس هِـندرا و خانوادهٔ کروناویروس‌ها مورد استفاده قرار گرفت و عملکرد مثبتی از خود نشان داد. با شیوع کرونا ویروس تنفسی ۲۰۱۹ آزمایش هایی برای تاثیر این دارو در کنترل عوارض شدید کرونا صورت گرفته است که با توجه به نتایج برای بیماران با عوارض حاد تنفسی تجویز می شود.

در سال ۲۰۱۳ همه گیری ویروس ابولا در آفریقای غربی شروع شد که تا سال ۲۰۱۶ ادامه داشت. در سال ۲۰۱۵ شرکت داروی گیلیاد داروی رمْدسیویر را تولید کرد که توانست ابولا را در میمون ها مهار کند. سپس مراحل بالینی این دارو انجام شد و این دارو برای درمان ابولا در اختیار مراکز درمانی قرار گرفت. نتایج علمی اثربخشی این دارو در مورد ابولا در مجله علمی و معتبر نیچر به چاپ رسیده است.

کرونا ویروس و رمْدسیویر

با شیوع کرونا ویروس شرکت دارویی گیلیاد در تاریخ ژانویهٔ ۲۰۲۰ مطالعات آزمایشگاهی خود را بر روی ویروس کووید-۱۹ و اثر بخشی داروی رمْدسیویر شروع کرد و با توجه به نتایج بدست آمده اعلام داشت که این دارو در مطالعات حیوانی اثربخش است. این شرکت مقداری از دارو را در اختیار مقامات چینی قرار داد. همچنین در اواخر ماه ژانویهٔ ۲۰۲۰، این دارو به نخستین بیمار آمریکایی مبتلا به کووید-۱۹ داده شد.

بیمارانی که از این دارو استفاده کردند، پس از یک روز بهبودی قابل توجهی را از خود نشان دادند. تحقیقات بعدی نشان داد که این دارو همراه با هیدروکسی کلروکین و فاویپیراویر می تواند مهار کننده خوبی جهت علائم پیشرفته کرونا ویروس باشد. در ۱ مه ۲۰۲۰، اداره غذا و داروی آمریکا به داروی رمدسیویر جهت استفاده در درمان موارد شدید کووید-۱۹ در بیمارستان «مجوز اضطراری» داد. البته هنوز اثربخشی این دارو نیاز به مطالعات بیشتری دارد و نمی توان نتایج مثبت آن را قطعی دانست.

داروی رمْدسیویر

گرچه این دارو هنوز تاییدیه FDA را کسب ننموده است اما این سازمان اجازه ی استفاده ی این دارو در موارد ضروری در بیماران بستری که مشکوک یا مبتلای قطعی به کرونا ویروس ۲۰۱۹ می باشند و در وضعیت وخیم بیماری هستند را صادر نموده است. به همین خاطر این دارو در حال حاضر در افراد با سطح اشباع اکسیژن خون کمتر از ۹۴درصد یا نیازمند به استفاده از دستگاه اکسیژن و بیماران متصل به ونتیلاتور قابل تجویز می باشد.
 نکته: دوره ی درمان مشخصی برای این دارو در نظر گرفته نشده است و همچنان دارو بصورت ٱزمایشی در بیماران بدحال استفاده می گردد. این دارو تا کنون به صورت ویال تزریقی تولید شده است.

مکانیسم عمل رمْدسیویر

رمدسیویر بعنوان یک پیش دارو عمل می کند که در بدن به شکلی فعال درآمده و در عملکرد آنزیم اگزوریبونوکلئاز اختلال ایجاد کرده و نمی گذارد نمونه خوانی و ویرایش ژنتیکی انجام دهد درنتیجه تکثیر ویروس کند تر شده و جلوی پیشرفت بیماری گرفته می شود. البته هنوز مشخص نیست که رمْدسیویر می تواند باعث خاتمه زنجیره RNA شود یا در آن جهش ایجاد می کند اما می تواند تکثیر ویروس را مهار کند.

عوارض جانبی رمْدسیویر

دانشمندان عوارض رمدسیویر در کارآزمایی بالینی جهت مهار ویروس ابولا، را شامل موارد زیر دانستند:

  • افزایش سطح آنزیم کبدی که ممکن است باعث آسیبرسانی به کبد شود

  • حالت تهوع و استفراغ

  • در زنان باردار هم منع مصرف دارد

نکته: به توصیه اکید سازمان غذا و دارو مردم به هیچ وجه نباید دارویی را بدون تجویز و کنترل پزشک، تهیه و استفاده کنند مخصوصا داروهایی چون رمْدسیویر که هنوز در حال تحقیق و بررسی می باشند.

بیشتر بخوانید:

مکمل جنسی مردانه
 مترونیدازول و هشدارهای آن
داروی خطرناک اما پرمصرف 
داروی اسهال
  تاریخ انقضا داروها

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری