منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
ماندگاری طولانی کرونا ویروس
ماندگاری طولانی کرونا ویروس

ماندگاری طولانی کرونا ویروس

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۶-۱۴
زمان مورد نیاز:
16 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۶-۱۴
در این مقاله میخوانید:

تازه‌ها و یافته‌های جدید علمی در مورد کرونا

با شیوع کرونا ویروس، تغییرات بسیار زیادی در شیوه زندگی روزمره مردم سرتاسر دنیا پدید آمده‌ است. این ویروس توانسته است در کنار خطرات مرگباری که برای افراد جامعه داشته، سلامت روحی آن‌ها را هم به خطر بیندازد. یک معضل جهانی که تمامی دانشمندان در سرتاسر دنیا تلاش زیادی در از بین بردن آن دارند. متاسفانه تا کنون هیچ درمان قطعی برای این ویروس پیدا نشده است و واکسن‌های تولید شده در مراحل آزمایش‌های بالینی قرار دارند.

از طرفی دیگر وجود واکسن قطعی هم نمی‌تواند این ویروس را به طور کامل از بین ببرد. درنتیجه بهترین راهکار، یادگیری راهکارهایی برای زندگی سالم در کنار این ویروس است و همچنین به‌روزرسانی آگاهی‌های خود در رابطه با تازه‌های این ویروس از منابعی معتبر و علمی. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه‌های این ویروس بگوییم پس برای دانستن حقایقی جدید و علمی در رابطه با این ویروس مرموز، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

حقیقتی تلخ از کرونا ویروس

دانشمندان نمی‌توانند هیچ نظر قطعی را در رابطه با کرونا ویروس اعلام نمایند زیرا این ویروس ناشناخته و جدید است و علم تجربه ای در رابطه با آن ندارد. در نتیجه می‌توان گفت دانشمندان به مرور زمان به حقایقی جدید در رابطه با این ویروس پی می برند و آنها را منتشر می سازند. مورد تازه‌ای که در رابطه با این ویروس شناسایی شده و موجب نگرانی جامعه پزشکی شده است، طول مدت زنده ماندن کرونا ویروس در بدن انسان است.

کرونا ویروس بیش از یک ماه در بدن زنده می‌ماند! مرکز پیشگیری بیماری‌های واگیردار آمریکا اعلام کرده بود که افراد مبتلا به کرونا ویروس، می‌توانند پس از ده روز از شروع علائم به زندگی عادی و به میان اجتماع برگردند مگر این‌که در بیمارستان بستری شده باشند. اما تحقیقاتی که جدیداً در این رابطه صورت گرفته نشان می‌دهد که کرونا ویروس بیشتر از زمانی که تخمین می‌زدند، در بدن انسان زنده می‌ماند.

زنده ماندن کرونا در بدن

یافته‌های جدید نشان می‌دهد که افراد مبتلا به کرونا ویروس، ممکن است تا یک ماه ناقل کرونا بمانند و حتی علائمی را تا ماه ها پس از ابتلا، به همراه داشته باشند. علائمی چون کربویی، مه مغزی، دردهای عضلانی، ضعف و سرگیجه. مه مغزی یک عارضه شناخته شده در رابطه با کرونا ویروس است که فرد مبتلا به اختلالات فکری دچار شده و فرآیند یادگیری، تفکر، حافظه، مهارت دیداری، پردازش اطلاعات و درک زبانی او با مشکلاتی مواجه می شود. درنتیجه دیگر نمی‌توان به قطعیت گفت که فرد مبتلا به کرونا ویروس پس از ده روز، دیگر ناقل کرونا ویروس نیست.

نقشه ورود کرونا ویروس به بدن و درگیری اعضای بدن

محققین دانشگاه آمریکا یک نقشه از ابتلای اندام‌های بدن به کرونا ویروس را منتشر کرده‌اند تا به این طریق بتوانند مسیر عفونت را شناسایی و از گسترش آن جلوگیری کنند. نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که کرونا ویروس را نمی‌توان یک بیماری تنفسی مطلق دانست بلکه این ویروس براحتی اندام‌های دیگر را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. به گفته محققان هر جایی که رگ‌های بدن در آن جریان دارند، کرونا ویروس هم می تواند رفته و آسیب هایی جدی به اندام های مورد حمله خود وارد کند.

نقشه برداری از ورودی‌های متفاوت کرونا ویروس به بدن می تواند در کنترل بیماری و کاهش عوارض و صدمات بسیار کمک کننده باشد. نتایج بدست‌آمده از این نقشه برداری نشان می‌دهد که کرونا ویروس هنگام ورود به بدن و رفتن به ریه، به اندام های دیگری چون کلیه و کبد هم وارد شده و همچنین بر سیستم عصبی مرکزی و دستگاه قلبی عروقی هم تأثیرات منفی از خود برجای می‌گذارد. اخیرا دانشمندان دریافته اند که این ویروس می تواند عملکرد سلول‌های پروستات را هم دچار اختلال سازد.

کرونا و مدارس

شناخت مدارس آلوده از طریق فاضلاب

با بازگشایی مدارس، دانشمندان نگرانی زیادی را از موج شدید ابتلا به کرونا دارند در نتیجه به دنبال راهکارهایی برای شناخت اماکن آلوده به ویروس کرونا و ضدعفونی کردن و یا بستن آن‌ها هستند. جدیداً در آمریکا راهکار مؤثری پیش گرفته شده و داده‌ها نشان می دهد که این راهکار می‌تواند به سرعت وجود کرونا ویروس را در مدارس مشخص سازد. برای این منظور، فاضلاب مدارس به یک جعبه انتقال داده شده و مورد آزمایش قرار گرفتند. دانشمندان توسط این روش توانستند تا کنون بالای ده مدرسه آلوده را در آمریکا تشخیص دهند. تست فاضلاب در تشخیص کرونا ویروس می‌تواند روشی کارآمد باشد و آن را اولین اقدام برای شناسایی کرونا ویروس در اماکنی چون مدرسه دانسته اند.

دانشمندان آمریکایی می‌گویند روزانه توسط یک مکانیسم به جمع‌آوری آرام مقداری از فاضلاب مدارس در شبانه‌روز می پردازند و این نمونه ها سعی می‌کنند و اگر خط این تست هاش کرونا ویروس را در یک محل نشان دهد به دنبال آن تست‌ها و آمورد آزمایش هایی دقیق جهت تشخیص کرونا قرار می گیرند که در صورت مثبت شدن جواب این تست، آزمایش‌های بیشتری انجام می‌شود. این روش می‌تواند به بازگشایی بی‌خطر مدارس کمک کند.

اپلیکیشن های تست کرونا ویروس

چند روزی است که شاهد تبلیغ نرم‌افزارهای دیجیتالی هستیم که وارد حوزه سلامت شده‌اند و ادعا دارند که می‌توانند با روشی ارزان و در منزل، کرونا ویروس را به راحتی شناسایی کنند. بعضی از این نرم‌افزارهای سلامت که در جهت کمک به بیماران و همچنین بالا بردن آگاهی‌های مردم در کمک‌رسانی به آن‌ها ایجاد شده‌اند و توسط سازمان بهداشت مجوز گرفته اند، می توانند همچنان به فعالیت کمک کننده خود به حوزه درمان ادامه دهند اما اینجا بحث بر سر اپلیکیشن های جدید با ادعاهایی دروغین است.

وزارت بهداشت اعلام داشته است که انجام تست تشخیص کرونا ویروس توسط اپلیکیشن و نرم‌افزار الکترونیکی، غیرقانونی است و به‌هیچ‌وجه صحت علمی ندارد. هیچ اپلیکیشنی نمی‌تواند در منزل کرونای شما را تشخیص دهد و نیاز شما را از انجام آزمایش‌های تعیین شده، برطرف نماید. وزارت بهداشت همچنین اعلام داشته است که مراجعه به منازل و انجام تست کرونا تنها در شرایطی اورژانسی و ضروری مجاز است که باید توسط افرادی تعیین شده از سمت وزارت بهداشت همراه با مجوزهای قانونی انجام شود.

در حالت عادی افراد برا انجام آزمایش‌های تشخیص کرونا باید به مراکز معتبر و اعلام‌شده مراجعه نمایند و هیچ اپلیکیشن آزمایشگاهی برای گرفتن آزمایش مورد تأیید سازمان بهداشت قرار نگرفته‌است و سازندگان آن‌ها تنها به سوددهی خود نگاه می‌کنند و سلامت جامعه برای آن‌ها اهمیتی ندارد. از طرفی دیگر اپلیکیشن‌هایی وارد بازار شده اند که ادعا دارند می توانند با هزینه‌ای بسیار اندک، از افراد نمونه گرفته و نمونه ها را به آزمایشگاه‌های معتبر ارائه دهند.

به دنبال پیگیری سازمان بهداشت و فتا مشخص شده است این اپلیکیشن‌ها تنها قراردادهایی با آزمایشگاه هایی با فعالیت اندک و سوددهی پایین بسته‌اند به صورتی که حتی یکی از این آزمایشگاه‌ها که معرفی می شود و آزمایش‌ها را با مبلغی پایین‌تر انجام می‌دهد، از سمت وزارت بهداشت هیچ مجوز فعالیتی ندارد. درنتیجه بهتر است با اقدامات صحیح و مراجعه به مراکزی معتبر دست سودجویان در این زمینه را کوتاه کنید و سلامت خود را به خطر نیندازید.

  

بیشتر بخوانید:

علائم پیدا و پنهان کرونا
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
تغذیه در دوران کرونا
دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا
کرونا فلج می کند

هدیه جدید کرونا
 فعالیت های کشنده کرونایی 
 غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها
 نوع خفیف کرونا هم خطرناک است
 همدست جدید کرونا

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری