منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا

سیستم ایمنی ضعیف و کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۵-۳۰
زمان مورد نیاز:
17 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۵-۳۰
در این مقاله میخوانید:

چگونه بفهمیم سیستم ایمنی ضعیفی داریم؟

با شیوع کرونا ویروس، توجه بسیاری از مردم دنیا به سمت سیستم ایمنی بدن جلب شده است یک سیستم بسیار مهم و فعال که با وجود بیماری همه گیر کرونا، ارزش نمایان تری پیدا کرده است. توصیه های مختلفی در زمینه تقویت سیستم ایمنی بدن می شود که تعدادی از این توصیه ها فقط سودجویانه است و هیچ ارزش علمی ندارد. در چند ماه اخیر هر روز شاهد اخباری تازه از این ویروس کشنده ایم.

خبرهایی که گاها هیچ پایه علمی ندارند و تنها باعث وحشت و استرس در بین مردم جامعه می شوند. توصیه مهم این روزها پیگیری خبرها از منابعی معتبر است. ما در این مقاله میخواهیم در رابطه با سیستم ایمنی، تقویت آن و راهکارهای گذران روزهای کرونایی با سیستم ایمنی ضعیف با شما همراهان عزیز مجله پزشکی صحبت کنیم پس اگر می خواهید با مطالبی علمی، متوجه کارایی یا ضعف سیستم ایمنی بدن خود شوید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

سیستم ایمنی بدن اولین سد دفاعی بدن در برابر ورود بیگتنگانی چون باکتری ها و ویروس ها است. در هنگام ورود هر بیگانه به بدن، سیستم ایمنی مانند یک ناجی عمل می کند و این اصلی ترین وظیفه این سیستم در بدن است. عواملی چون استفاده از مواد مغذی، خواب خوب و با کیفیت و بلد بودن شیوه های کنترل استرس به همراه تحرک، باعث تقویت این سیستم مهم می شود و عکس آن هم صادق است. سیستم ایمنی ضعیف به راحتی ما را در معرض حمله ویروس ها قرار می دهد.

نشانه های داشتن سیستم ایمنی ضعیف

در ادامه برای شما عزیزان از علامت ها و نشانه هایی خواهیم گفت که با بروز آنها می توانید به ضعف در سیستم ایمنی بدن خود پی ببرید:

نشانه های داشتن سیستم ایمنی ضعیف

خستگی همیشگی

اگر در بیشتر ساعات روز بدون انجام فعالیتی خاص و یا شدید، احساس خستگی می کنید و این خستگی در بیشتر ساعت های روز ادامه دار است، یکی از احتمال ها داشتن سیستم ایمنی ضعیف می باشد. یکی از دلایل این خستگی مداوم، تلاش بدن شما برای ذخیره انرژی سیستم ایمنی است تا بتواند مقابل باکتری ها و ویروس ها از بدن دفاع کند. این موضوع تخلیه سریع انرژی را به دنبال دارد و باعث خستگی بدون انجام فعالیتی خاص می شود.

اختلالات گوارشی بصورت مکرر

تحقیقات زیادی نشان داده که ضعف سیستم ایمنی بدن، اصولا در روند کاری دستگاه گوارش اختلال ایجاد می کند. وجود بیماری های مزمن گوارشی می تواند دلیلی برای داشتن یک سیستم ایمنی ضعیف باشد. یک توجیه برای بروز این حالت برمی گردد به وجود بیشتر بافت های سیستم ایمنی بدن در دستگاه گوارش. درنتیجه با بروز مواردی چون یبوست، نفخ و گاز معده آنهم بصورت مکرر، می تواند به شما بگوید که سیستم ایمنی ضعیفی دارید.

سرماخوردگی های مداوم

یکی از راه های شناسایی سیستم ایمنی قوی یا ضعیف توجه به تعداد سرماخوردگی فرد در یک بازه زمانی ماهانه یا فصلی است. سرماخوردگی را می توان یک بیماری خفیف دانست و سیستم ایمنی بدن بطور طبیعی با این بیماری ها در حال مقابله است بگونه ای که شاید شما متوجه بروز این بیماری ها نشوید و سیستم ایمنی بدن اجازه ظهور به آنها را ندهد. اگر شما از افرادی هستید که با کوچک ترین عامل، سرما می خورید و بیشتر ماهی دو بار به این نوع بیماری ها مبتلا می شوید، قطعا سیستم ایمنی ضعیفی دارید.

بروز عفونت های مداوم

اگر بطور مداوم دچار عفونت در دستگاه ادراری می شوید و یا با عفونت های قارچی در بدن خود مواجه می شوید، اگر لثه هایی ملتهب و قرمز دارید و بطور مداوم با مشکل سوء هاضمه درگیرید، می توان گفت باید فکری برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود بکنید. منظور از ما عفونت های مداوم است نه عفونت هایی که گاها بروز پیدا می کنند. مستعد بودن ابتلا به عفونت نشان دهنده عدم پاسخ سیستم ایمنی بدن به محرک های خارجی است.

زمان زیاد برای رسیدن به بهبودی

به جز بروز بیماری های متعدد و مداوم، زمان بهبودی هم در تخمین عملکرد سیستم ایمنی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زمان بهبود بیماری و زخم نباید مدت زمان زیادی طول بکشد بطور مثال زمان بهبود بیماری مانند سرماخوردگی چیزی حدود سه یا چهار روز است یا بهبود زخم پوستی، مدت زمان زیادی برای بهبودی نمی خواهند اما اگر بیماری های ساده طولانی مدتی دارید و یا زخم های شما دیر بهبود پیدا می کنند و یا عفونی می شوند، نشاندهنده ضعف سیستم ایمنی بدنتان است.

سیستم ایمنی بدن و کرونا

در زمان کرونا با سیستم ایمنی ضعیف چه کنیم؟

اگر با توصیفات شده دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستید باید به بعضی از توصیه های بهداشتی و پیشگیرانه توجه بیشتری نشان دهید که ما در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

بهداشت قابل قبول: ساده ترین راه برای درامان ماندن فردی با سیستم ایمنی ضعیف از ابتلا به کرونا رعایت صحیح بهداشت و پروتکل های بهداشتی است. شستن مکرر دست ها مخصوصا در موارد زیر به این افراد توصیه می شود:

  • قبل ، حین و بعد از تهیه غذا و پخت و پز

  • قبل از غذا خوردن

  • بعد از تمیز کردن بینی

  • بعد از عطسه یا سرفه

  • قبل و بعد از پانسمان و رسیدگی به بریدگی یا زخم

  • بعد از ارتباط با شخصی که بیمار است

  • بعد از شستن کودک در حمام

  • بعد از تعویض پوشک نوزاد

  • بعد از لمس حیوان خانگی و عدم لمس حیوان ناآشنا

  • بعد از تماس با زباله

دوری از افراد بیمار: افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بیشتر از افراد عادی باید مراقب نزدیک شدن به فرد بیمار باشند. منظور از فرد بیمار فقط افراد مبتلا به کرونا نیستند بلکه هر فرد سرماخورده هم برای آنها خطرناک است. بهتر است این افراد از تماس نزدیک مانند به آغوش کشیدن یا بوسیدن اشخاص سالم و بیمار خودداری کنند.

قرنطینه تا جایی که ممکن است: کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، اگر به کرونا ویروس مبتلا شوند، عوارض شدیدتری را نشان می دهند و حتی ممکن است منجر به مرگ آنها شود. توصیه سازمان جهانی بهداشت به افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، قرنطینه خانگی تا جایی است که امکان دارد.

ضدعفونی کردن خانه: ویروس کرونا می تواند در بیشتر سطوح و وسایل موجود در خانه مانند درهای کمد، کنترل از راه دور و یا وسایل دیگر وجود داشته باشد. بهتر است این افراد بطور مداوم خانه و وسایل خود را ضدعفونی کنند.

 

بیشتر بخوانید:

تغذیه در دوران کرونا
دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا
کرونا فلج می کند

هدیه جدید کرونا
 فعالیت های کشنده کرونایی 
 غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها
 نوع خفیف کرونا هم خطرناک است
 همدست جدید کرونا

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری