منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کرونا فلج می کند!
کرونا فلج می کند!

کرونا فلج می کند!

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۵-۲۶
زمان مورد نیاز:
16 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۵-۲۶
در این مقاله میخوانید:

​تازه‌ها و تجربه‌های جدید کرونایی

هنوز چند ماهی از آمدن این میهمان ناخوانده به زندگی‌ ما نمی‌گذرد اما شاهد تغییرات بسیار زیادی در شیوه زندگی و روابط اجتماعی افراد جامعه هستیم. نگرانی‌های بالا، تغییر شیوه زندگی و محدودیت‌های فراوانی که همراه با فشارهای روحی و اقتصادی زندگی‌های بسیاری را فلج کرده است. ازآنجایی‌که این ویروس تمامی دنیا را درگیر کرده، دانشمندانی از سرتاسر دنیا به دنبال کشف و تولید واکسن این ویروس موذی هستند و این خود می‌تواند جنبه مثبت این همه‌گیری تلخ باشد.

تاکنون پیشرفت‌های زیادی در رابطه با تولید دارو و واکسن کرونا ویروس انجام شده است و واکسن‌هایی پا به مرحله آزمایشات بالینی گذاشته‌اند اما همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و آگاهی از تازه های پیشگیری در مورد کرونا ویروس، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که هم حتی با وجود واکسن کرونا هم نمی‌توان مطمئن بود که دیگر به این بیماری مبتلا نمی‌شوید واکسن‌ها هم نمی توانند برای طولانی‌مدت در فرد مصونیت ایجاد کنند.

گرفتن دوره‌ای واکسن‌ها دیدگاهی خوشبینانه است که حداقل تا دو سال آینده امری امکان‌پذیر نمی‌باشد. پس همچنان در رعایت پروتکل های بهداشتی کوشا باشید و این موضوع را کاملا جدی بگیرید. ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد یافته‌ها و تجربیات جدید و مهم مربوط به کرونا ویروس با شما همراهان عزیز مجله پزشکی صحبت کنیم پس برای بالا بردن سطح آگاهی‌های خود از یک منبع علمی، ما را تا انتهای مقاله همراه کنید.

کرونا ویروس باعث فلج می شود

کرونا ویروس باعث فلج می شود

خبری که می‌تواند بسیار تکاندهنده و نگران‌کننده باشد. البته در همین ابتدا می‌گوییم که این مورد نادر بوده است اما متأسفانه اتفاق افتاده است. دکتر فرزاد اشرفی متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رابطه با این عارضه جدید کرونا ویروس این‌گونه می‌گوید: این عارضه نادر بوده اما بسیار خطرناک است و کرونا ویروس می تواند باعث التهاب و آسیب رساندن شدیدی به عروق نخاع شود و به‌دنبال آن فلج را در پی داشته باشد.

قبل از این متخصصین توانسته بودند عارضه کرونا ویروس را بر سیستم اعصاب مرکزی شناسایی کنند که خود را به صورت مواردی چون اختلال بویایی، سردرد شدید، اختلال چشایی، سرگیجه، سکته مغزی و تشنج نشان دهد و اکنون شاهد گزارش‌هایی در مورد آسیب‌های نخاعی، فلج های موقت و دائم هستیم.

اشرفی در ادامه بیان داشت که اختلال هایی چون مشکلات ادراری، حسی، جنسی و به‌دنبال آن زخم بستر هم در بیماران مبتلا به کرونا ویروس دیده شده است. اشرفی در مورد بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی با عوارض ضایعات نخاعی اعلام داشت که دو بیمار آسیب نخاعی در بیمارستان شهدا شناسایی شدند که متأسفانه یک مورد با توجه به دریافت داروهای مورد نیاز، بهبودی پیدا نکرد و دچار عوارض نخاعی ماندگار شده است. همچنین بیماران دیگری با درگیری اعصاب محیطی در بیمارستان تشخیص داده شدند که کرونا ویروس، عصب دست‌ها و عضلات تنفسی را درگیر کرده است.

این متخصص مغز و اعصاب در رابطه با علت این عارضه بیان داشت که واکنش سیستم ایمنی به دنبال نفوذ کرونا ویروس به بدن، می‌تواند به اعصاب محیطی آسیب وارد کند و حتی به دنبال این درگیری باعث ایست قلبی و فوت بیمار شود. با توجه به تازه های خطرناکی که در مورد کرونا ویروس، یافت می شود بهتر است پیشگیری را جدی تر گرفته و زدن ماسک را فراموش نکنید.

تجربه‌های مهم در ایام کرونا ویروس

تجربه‌های مهم در ایام کرونا ویروس

اطلاعات در رابطه با کرونا ویروس به صورت روزانه از طریق سازمان جهانی بهداشت (WHO) و همچنین سازمان‌های بهداشتی کشورها در اختیار مردم گذاشته می‌شود و باید بدانیم دانستن این پروتکل ها، هشدارها و عوارض در این شرایط حساس بسیار مهم است و هر چه آگاهی ها و همچنین رعایت شما بیشتر شود، احتمال ابتلا به کرونا ویروس کاهش پیدا می‌کند. در ادامه ما تجربیات بسیار مهمی را که تاکنون توسط متخصصین دریافت شده، بیان می‌داریم.

 • کرونا در اقشار ضعیف حمله کشنده‌تری دارد

 • هرچه بتوانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید، کمتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس با عوارض شدید هستید. درصد بالایی از افرادی که توسط کرونا ویروس زندگی خود را از دست داده‌اند، به فقر غذایی دچار بوده‌اند. البته منظور ما از فقر غذایی از لحاظ مادی نیست بلکه کمبود بدن در رابطه با مواد مغذی است. بهتر است در این دوران از گروه میوه و سبزیجات استفاده زیادی کنید و غذاهای ناسالم را فعلاً کنار بگذارید.

 • در درمان کرونا ویروس می‌توان از طب سنتی یا همان طب ایرانی هم کمک گرفت. دمنوش‌هایی چون پونه، آویشن، دارچین، سرخارگل و زنجبیل در این روزها بسیار توصیه شده‌اند که می‌توانید روزانه از آن‌ها استفاده کنید. بهتر است دمنوش‌های خود را شیرین نکنید و اگر نمی‌توانید آن‌ها را با مزه طبیعی نوش جان کنید، به آن کمی عسل اضافه کنید. اما هرگز عسل را هنگامی‌ که دمنوش جوش است داخل آن نریزید بلکه بگذارید دمای آن کمی پایین بیاید و سپس عسل را اضافه کنید.

 • از داروهایی که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند غافل نباشید. ویتامین C را می توانید براحتی از گروه میوه و سبزیجات دریافت کنید اما در رابطه با ویتامین D بهتر است آزمایش داده و با نظر پزشک خود، دوز مصرفی ویتامین D خود را مشخص کرده و مکمل آن را استفاده کنید.

 • بخور جوش شیرین یک موردی است که تجربه نشان داده می تواند عوارض کرونا را بهبود بخشد. می‌توانید در جهت کاهش عوارض کرونا، از بخور جوش‌شیرین استفاده کنید.

 • عوارض کرونا ویروس بسیار متفاوت است و در هر فرد ممکن است به گونه‌ای خاص خود را نشان دهد. عوارضی چون تب، درد بدن، اسهال، از بین رفتن حس بویایی و غیره جزو عوارض اولیه بودند که با گذشت زمان، عوارض جدیدی به آن‌ها اضافه ‌شد. بهتر است این عوارض را دست‌کم نگرفته و به محض مشاهده آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

 • هر روز تمرینات تنفسی و تکنیک‌های تنفس را انجام دهید.

 • در روزهای گرم تابستان که ناچارید از کولر استفاده کنید، حتماً تهویه فضایی که در آن قرار دارید مناسب باشد و یکی از پنجره‌ها را باز بگذارید و اگر در ماشین هستید، تا جایی‌که می‌توانید از کولر استفاده نکنید و یا این‌که مقداری از شیشه ماشین را پایین بکشید.

 • کودکان هرگز در رابطه با کرونا ویروس مصون نیستند. آن‌ها هم مانند بزرگسالان مبتلا می‌شوند و فقط ممکن است عوارض کمتری را از خود نشان دهند. اما متأسفانه شاهد مرگ‌ومیر در بین کودکان هم بوده‌ایم پس در رابطه با آن‌ها هم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید و کودکان بالای دو سال بیرون از خانه ماسک بزنند.

 • بسته های خرید خود را تا جایی‌که امکان دارد، ضد عفونی کنید.

 • قانون فشم را بطور جدی رعایت کنید: فاصله دو متری با دیگران، شست‌وشوی مرتب دست‌ها، استفاده از ماسک. که می‌توان این قانون را در این شرایط، حیاتی دانست.

 • بهتر است همیشه همراه خود یک مایع ضد عفونی داشته باشید.

 • تا جایی‌که امکان دارد به محیط‌های شلوغ نروید و اگر وارد صف یا محیط شلوغی شدید، فاصله خود را از دیگران حفظ کنید.

 • بهتر است به دیدن افراد مسن و یا دارای بیماری زمینه ای نروید و اگر به آن‌ها سر می‌زنید، از آن ها فاصله گرفته و هرگز نزدیک آن‌ها نشوید.

 • بهتر است از ماسک های سه لایه استفاده کنید و یا ماسک‌های خانگی را طبق توصیه‌های اعلام شده تهیه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

تغذیه در دوران کرونا
دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا

هدیه جدید کرونا
 فعالیت های کشنده کرونایی 
 غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها
 نوع خفیف کرونا هم خطرناک است
 همدست جدید کرونا

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری