منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
تشخیص سلامت در سی ثانیه
تشخیص سلامت در سی ثانیه

تشخیص سلامت در سی ثانیه

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۵-۱۶
زمان مورد نیاز:
13 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۵-۱۶
در این مقاله میخوانید:

چگونه می‌توانیم در خانه، متوجه سلامت کلی خود شویم؟

هرچه سن بالاتر می‌رود، خطر احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف هم افزایش پیدا می‌کند. یکی از عمده‌ترین تغییرات بدنی در افزایش سن، تضعیف سیستم ایمنی بدن است. متخصصین توصیه می‌کنند که هر فرد سالم، بهتر است سالانه یک‌بار توسط پزشک متخصص و انجام آزمایش‌های تخصصی، از نظر سلامتی بررسی شود و در مورد افراد مسن این تعداد به دو بار در سال افزایش پیدا می کند.

شناسایی بعضی از بیماری‌ها به صورت زودهنگام، می‌تواند کمک بسیار زیادی در درمان بهتر آن‌ها داشته باشد و حتی در مواقعی از مرگ بیمار جلوگیری کند درنتیجه تشخیص بیماری بسیار حائز اهمیت است. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان بدون مراجعه به پزشک، از سلامت جسمی اطلاع پیدا کرد و در این مقاله می‌خواهیم روش‌هایی سرعتی برای تشخیص سلامتی را به شما همراهان عزیز مجله پزشکی معرفی کنیم پس برای برای تشخیص سلامتی خود با روش‌هایی بسیار ساده، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

تست تشخیص سلامت

ریشه ناخن‌ها

در این روش شما توسط انگشت شست و اشاره به ریشه ناخن های دست چپ خود فشار وارد می کنید و از مشاهدات خود پی به سلامتی یا بیماری خود خواهید برد. برای این کار می‌توانید انگشت اشاره را زیر دست خود قرار داده و انگشت شست را بر روی قسمت بالای ناخن بگذارید و به مدت پنج ثانیه آن را فشار دهید. برای همه انگشتان اینکار را تکرار کنید. انتظاری که باید داشته باشید این است که خون پس از دو ثانیه به انگشت شما برگردد.

هنگامی‌که خون در این مدت کوتاه به حالت اولیه برگشت، یعنی عملکرد جریان خون شما مشکلی ندارد. در انجام این تست اگر با دردی در هرکدام از انگشتان مواجه شدید یعنی در یکی از اندام‌های خود اختلالی وجود دارد. در ادامه مشکلات مربوط به هر انگشت را بیان خواهیم کرد:

انگشت شست: احساس درد در انگشت شست می تواند مربوط به اختلالات ریوی باشد.

انگشت اشاره: درد در انگشت اشاره می‌تواند نشان از اختلال در عملکرد روده بزرگ و یبوست باشد.

انگشت وسط: درد در ریشه ناخن انگشت وسط می‌تواند نشانه‌ای برای بیماری‌های قلبی عروقی باشد.

انگشت حلقه: انگشت حلقه همانند انگشت وسط، مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است.

انگشت کوچک: اگر در هنگام فشار، دردی در ناحیه انگشت کوچک احساس کردید، می‌تواند نشانه ای برای مشکلات روده کوچک باشد.

مشت کردن دست‌ها

برای انجام این تست سلامتی، دستان خود را مشت کنید و هر دو دست را در یک حالت قرار دهید. پس از گذشت سی ثانیه، دستان خود را به آرامی باز کنید. پس از این مدت کف دستان شما به رنگ سفید درآمده است. دلیل آن فشرده شدن رگ‌های خونی است که جریان خون را به کف دست محدود کرده است. پس از چند ثانیه باید جریان خون به حالت اولیه برگردد. این تست نشان می‌دهد که رگ‌های خونی شما به‌درستی کار می‌کنند یا خیر اگر کف دست شما به سرعت از حالت سفیدی خارج نشد، یعنی جریان خون شما دچار مشکلاتی است که باید حتماً آن را ریشه‌یابی کنید.

لمس انگشت پاها

یکی از نشانه‌های سلامت، انعطاف بدنی خوب است. با تست انعطاف بدنی، می توان وضعیت جسمی را سنجید. برای انجام این تست بر روی یک سطح صاف بنشینید و پاهای خود را مقابلتان دراز کنید. سپس سعی کنید با دستان خود، انگشت پاها را لمس لمس کنید. اگر بتوانید دست خود را به انگشتان پا برسانید، یعنی انعطاف بدنی شما خوب است و وضعیت جسمی نرمالی دارید. اما اگر نتوانستید به‌خوبی خود را خم کنید و یا زانوهای خود را خم کردید، یعنی مفاصل شما دچار ضعف هستند.

نکته: برای رسیدن به انعطاف مناسب، ورزش‌هایی چون شنا، یوگا و پیاده روی را انجام دهید.

تست سلامتی

خاموش کردن کبریت روشن

این تست برای تشخیص عملکرد مناسب دستگاه تنفسی است برای انجام آن یک کبریت روشن را مقابل صورت خود قرار دهید سپس نفس خود را به این‌گونه تنظیم کنید که دم توسط بینی انجام شود و بازدم از طریق دهان و به این صورت کبریت را خاموش کنید. اگر نتوانستید پس از یک یا دو بار تنفس، کبریت را خاموش کنید، نشان‌دهنده ضعف در دستگاه تنفسی شما است. مواردی چون بیماری‌های مزمن تنفسی، مصرف دخانیات و سیگار و همچنین تحرک بدنی کم، می‌تواند باعث ضعف در سیستم تنفسی شود.

قرار دادن دست در آب سرد

این تست سلامت هم جریان خون شما را بررسی می‌کند اگر عملکرد جریان خون شما خوب باشد یکی از دلیل‌های مهم سلامتی است. برای انجام دادن این تست، یک ظرف آب سرد را بردارید و سپس دست خود را مخصوصاً از ناحیه انگشت به مدت سی ثانیه درون آن قرار دهید. اگر بسرعت رنگ انگشتان شما به سمت آبی یا سفید متمایل شد یعنی اختلال در جریان خون شما وجود دارد. استرس و تغییر دما می‌تواند رگ‌های خونی را منقبض کرده و از رسیدن خون کافی به این قسمت ها جلوگیری کند.

بالا نگه داشتن ساق پا

برای انجام این تست سلامت بر روی یک سطح صاف بر روی کمر دراز بکشید و دستان خود را صاف بر روی کنار بدن قرار دهید بطوری که کف دست‌ها بر روی زمین باشد. سپس پاهای خود را بالا بیاورید و به مدت ۳۳ ثانیه نگه دارید اگر توانستید در همین حالت ثابت بمانید و نیاز نبود پاهای خود را حرکت دهید و یا زانوها را خم کنید، بدن شما سالم است اما اگر نتوانستید براحتی این کار را انجام دهید، می‌تواند نشان‌دهنده اختلالی در بخش های شکم و پایین ستون فقرات باشد.

استفاده از کاغذ

این تست هم بسیار راحت انجام می‌شود می‌توانید برای انجام آن از یک فرد کمک بگیرید. به این صورت که چشمان خود را ببندید و دست‌ها را به سمت روبرو دراز کنید. انگشت‌های دو دست را از همدیگر فاصله بدهید و سپس از فردی بخواهید که یک کاغذ صاف را بر روی  کف دست شما قرار دهد. اگر کاغذ لرزش زیادی را در دستان شما نشان داد، بهتر است به یک متخصص غدد درون‌ریز مراجعه کنید.

ضربان نبض

ضربان خون شما فشارخون را نشان می دهد که یکی از موارد اصولی برای تشخیص سلامتی است. برای اندازه‌گیری نبض خود ابتدا در یک حالت ساکن قرار بگیرید و پنج دقیقه به همین صورت بمانید. سپس مچ دست خود را بر روی زانو قرار دهید به صورتی که دست شما به سمت سقف باشد. دو انگشت اشاره و انگشت وسط را بر روی نبض دست قرار دهید و سپس یک دقیقه تعداد نبض‌ها را بشمارید. تعداد نبض‌های ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه نشان از سلامتی شما دارد. اما بیشتر یا کمتر بودن آن، می‌تواند مربوط به مشکلات فشار خون باشد.

نکته: انجام این تست‌ها بسیار ساده است و می توانید گاهی آن‌ها را در منزل انجام دهید اما نباید از چکاپ‌های سالانه غافل شوید زیرا مشکلات اصلی بدن، با انجام آزمایش‌ها و معاینات تخصصی مشخص می‌شوند.

بیشتر بخوانید:
به کدام خال ها دست نزنیم  
لب هایی زیباتر داشته باشیم
 اعتیاد و رابطه جنسی
  تست نگرش جنسی

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری