منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
جفت های خطرناک دارویی
جفت های خطرناک دارویی

جفت های خطرناک دارویی

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۵-۰۷
زمان مورد نیاز:
11 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۵-۰۷
در این مقاله میخوانید:

کدام داروها نباید با هم مصرف شوند؟

در ایران تعداد زیادی از داروها را می توان بدون نسخه و تجویز پزشک، از داروخانه ها تهیه کرد و این خود می تواند باعث خطرات بیشماری در زمینه سلامت افراد جامعه باشد. هیچکدام از افراد جز متخصصین رشته پزشکی و داروسازی، نمی توانند عوارض و تداخلات دارویی را بطور کامل بدانند و یکی از عوامل خطرساز درمان های دارویی بدون تجویز پزشک، همین تداخل های دارویی هستند.

توصیه اکید تمامی متخصصین، دریافت دارو با نظر و تجویز پزشک متخصص است حتی در مواردی که بی اهمیت به نظر می رسند مانند سرماخوردگی و مخصوصا در زمان هایی که قرار است از بیش از یک دارو استفاده شود. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، از زوج داروهای خطرناک بگوییم که می توان آن ها را بدون نسخه، از داروخانه ها دریافت کرد پس برای شناخت زوج های خطرناک دارویی ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

هرچه اطلاعات دارویی شما زیاد باشد و بروشور و راهنمای داروها را به دقت مطالعه کنید، باز مواردی است که کاملا تخصصی بوده و شما قادر به تشخیص آنها نخواهید بود مانند ترکیبات فعال مشابه داروها که می تواند خطرساز باشد. این زوج داروهایی را که در ادامه بیان می کنیم به خاطر داشته باشید اما برای استفاده از هر دارویی ایمن ترین راه، مشورت با دکتر داروساز یا پزشک متخصص است.

تداخلات دارویی

داروهای سرماخوردگی ترکیبی و تایلنول

اصولا به محض مشاهده علایم سرماخوردگی و یا آنفولانزا چون گلودرد، تب و سردرد به سراغ استامینوفن و داروهای ترکیبی سرماخوردگی می رویم. تایلنول خود حاوی استامینوفن است و اگر در کنار آن، استامینوفن و یا داروهای ترکیبی سرماخوردگی که آنها هم استامینوفن دارند، مصرف شود، میزان جذب استامینوفن شما که حد مجاز آن ۴ گرم در روز است، افزایش پیدا می کند و خطرات زیادی را برای شما به دنبال دارد.

خطرات احتمالی: دریافت حتی یک روز بیشتر از ۴ گرم استامینوفن می تواند خطرناک بوده و اثرات نامطلوبی بر روی کبد شما بگذارد. آسیب های کبدی که منجر به پیوند و حتی مرگ شده اند، در این رابطه گزارش شده اند.

راه پیشنهادی: بهتر است هرگاه می خواهید دارویی را استفاده کنید حتما به ترکیبات آن توجه کنید و هرگز دو دارو که در ترکیبات آن استامینوفن وجود دارد، با هم مصرف نکنید. استامینوفن هم مسکن است و هم تب بر اما ترکیبات آن یکی است. گاهی هم با علائم اختصاری بیان می شود مانند "استام" و یا نام پاراستامول که باید به همه این موارد توجه کنید.

ترکیب داروهای ضد التهابی چون ناپروکسن و ایبوبروفن

داروهای ضد التهابی و استروئیدی که با نام های تجاری مختلفی در بازار وجود دارند مانند ادویل و بایر و ژلوفن و… گاهی درد به قدری زیاد می شود که بطور همزمان اقدام به مصرف داروهای استروئیدی می کنید بدون اینکه بدانید چه خطراتی برای شما دارند. این داروها با داشتن عملکرد یکسان، باعث تشدید عوارض جانبی می شوند.

خطرات احتمالی: دریافت این داروها بطور همزمان، می تواند عوارضی چون حالت تهوع را بدنبال داشته باشد که در موارد شدیدتر منجر به خونریزی معده و روده می شود.

راه پیشنهادی: در هر دوره درد فقط از یک نوع داروی ضد التهابی استفاده کنید و بهتر است برای هر درد داروی مناسب تر را انتخاب کنید بطور مثال ایبوبروفن برای سردرد تاثیر بهتری دارد و ناپروکسن برای دردهای عضلانی.

ترکیب داروهای ضد تهوع و آنتی هیستامین

اگر شما هم در وسایل نقلیه دچار تهوع می شوید، حتما با داروهای دیمن هیدرینیت چون Dramamine آشنا هستید. این دارو می تواند با ترکیب آنتی هیستامین ها برای شما خطرناک شود. آنتی هیستامین ها چون دیفن هیدرامین برای آلرژی ها، آبریزش بینی، زکام، قرمزی چشم و خواب آوری، مصرف می شوند. دیفن‌هیدرامین‌ها و دیمن‌هیدرینیت‌ها، ترکیبات فعال و مشابهی دارند و می توانند خطرساز شوند.

خطرات احتمالی: افزایش کسالت و خواب آلودگی و تهوع زیاد و از دست دادن تمرکز و هوشیاری

راه پیشنهادی: اگر از آنتی هیستامین ها استفاده می کنید و حالت تهوع در مسیر دارید، از ضد تهوع های غیر خواب آور استفاده کنید.

تداخلات دارویی

ترکیب مکمل کلسیم و داروهای ضد اسهال

برای درمان اسهال، اصولا داروهای لوپرامید مانند Imodium، تجویز و استفاده می شود. اگر همزمان با این داروها، مکمل کلسیم مصرف می کنید باید انتظار عوارضی شدید را داشته باشید. این دو دارو در کنار هم مشکل شما را معکوس می کنند.

خطرات احتمالی: کلسیم می تواند باعث یبوست و سفت شدن مدفوع شود. همزمانی مصرف ضد اسهال ها با کلسیم، باعث اختلال در عملکرد سیستم گوارشی شما می شود.

راه پیشنهادی: اگر از مکمل های کلسیم استفاده می کنید و موقتا دچار مشکلات گوارشی شده اید، تا بهبودی بیماری خود، چند روزی مکمل های کلسیم را قطع کنید. قطع چند روزه مکمل ها نمی تواند خطرآفرین باشد اما می تواند به بهبود اختلال گوارشی شما کمک کند.

ترکیب داروی سرفه و علف چای

در طب سنتی علف چای برای کاهش استرس، اضطراب و افسردگی تجویز می شود. اما باید بدانید گاهی داروهای گیاهی هم می توانند با داروهای شیمیایی واکنش نشان داده و تداخل دارویی ایجاد کنند. داروهای ضد سرفه چون دکستروامفتامین در درمان سرفه های خشک تجویز می شوند. این دو دارو در کنار هم باعث بروز سندرم سرتونین می شوند. یعنی ترشح بیش از حد انتقال دهنده‌های عصبی سرتونین در سیستم مغزی.

خطرات احتمالی: بالا بردن تعریق بیش از حد نرمال، استرس و نگرانی و اختلال حواس، اختلال در کنترل حرکات، مرگ (البته در مواردی نادر)

راه پیشنهادی: اگر سرفه های شما شدید نیست، بهتر است دکستروامفتامین را قطع کنید و از درمان های خانگی چون بخور سرد، آبنبات تسکین سرفه و نوشیدن آب فراوان استفاده کنید. همچنین مصرف عسل قبل از خواب، باعث تسکین سرفه های شبانه می شود.

  بیشتر بخوانید:
اندازه بیضه طبیعی
  واریکوسل و ناباروری
  تشخیص ناباروری قبل از ازدواج
  تغییر جنسیت از زن به مرد

  لپ تاپ و ناباروری مردان

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری