منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
علائم جدید کرونا ویروس
علائم جدید کرونا ویروس

علائم جدید کرونا ویروس

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۴-۳۱
زمان مورد نیاز:
13 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۴-۳۱
در این مقاله میخوانید:

کدام اطلاعات در مورد کرونا ویروس، صحت دارند؟

حدود شش ماه از شیوع کرونا ویروس در ایران می‌گذرد و متأسفانه همچنان درگیر آمار مرگ‌ومیر ناشی از کووید۱۹ هستیم. زمان‌هایی بود که خوشبینانه انتظار کنترل این ویروس مرموز می رفت اما با پاتک های آن، با آمار روبه افزایش مبتلایان رو به رو شدیم. این ویروس ویرانگر، در این مدت کوتاه توانسته زندگی مردم دنیا را تحت تأثیر خود قرار دهد ویروسی که خانواده‌های بسیاری را عزادار عزیزان خود کرده است. پس نمی‌توان در مقابل این ویروس بی‌تفاوت بود.

افرادی با گفتن جمله‌هایی چون "بالاخره همه باید این بیماری را بگیریم" و یا "اگر یک بار بگیریم، دیگر در امان می‌مانیم"، نسبت به کویید۱۹ بی‌اعتنا شده اند اما این ویروس، ثابت کرده است با کسی شوخی ندارد و به راحتی، جان افراد را می گیرد. بهترین راه‌حل ممکن تاکنون، رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک صورت، شستن مرتب دست‌ها و رعایت فاصله ایمن است. ما در مجله پزشکی سعی بر این داریم که اطلاعات جدید و علمی در رابطه با کرونا ویروس را در اختیار شما همراهان عزیز مجله قرار دهیم پس برای آگاهی از اخبار دقیق در رابطه با این ویروس مرموز، ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

هدف قرار دادن پا توسط کرونا

پژوهشگران اثبات کرده‌اند که کرونا ویروس می تواند در شریان‌های بدن، لخته خون ایجاد کند و همین مورد می‌تواند منجر به سکته مغزی، قلبی و صدمات دیگری شود. دانشمندان مرکز پزشکی مونته فیور آمریکا، اطلاعات جدیدی را در مورد لخته‌های خونی ایجاد شده توسط کرونا ویروس ۲۰۱۹ منتشر کرده‌اند و نتایج این پژوهش در مجله رادیولوژی به چاپ رسیده است. طبق یافته پژوهشگران، ویروس کووید ۱۹ می تواند در شریان‌های پا لخته‌های خونی را ایجاد کند.

کرونا و تشکیل لخته خونی در پا

این موضوع به تازگی توسط متخصصین، شناخته شده و مورد بررسی قرار گرفته است. براساس این مطالعه ، بیماران مبتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹ با ایجاد لخته‌های خون در شریان پا، با کمبود ذخیره آهن در خون مواجه می‌شوند و درنتیجه خطر احتمال قطع عضو و همچنین مرگ در این افراد افزایش پیدا می کند. محققین آمریکایی در این مطالعه بر روی بیماران مبتلا به کرونا ویروس، مشاهده کردند که با شیوع کرونا ویروس، ترومبوز شریانی پاها افزایش پیدا کرده است. از علائم ابتلا به این عارضه می‌توان به مواردی چون درد، سردی و تغییر رنگ در ناحیه پا اشاره کرد.

نکته: ترومبوز همان لخته‌های خونی است که در داخل شریان‌ها ایجاد می‌شود و اگر این لخته ها شروع به حرکت کنند، آمبولی به وجود می‌آید.

خارش پوست و کرونا

از علائم جدید ابتلا به کرونا ویروس، می‌توان به خارش پوست اشاره کرد. تحقیقی توسط پژوهشگران کالج سلطنتی لندن انجام شد که با توجه به نتایج آن محققین اعلام کردند که ازهر یازده نفر مبتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹، یک نفر عارضه خارش پوستی را داشته است درنتیجه می‌توان خارش پوستی را هم یکی از عوارض ابتلا به کرونا در نظر گرفت. این مطالعه بر روی بیست هزار نفر مبتلا به کرونا انجام گرفت که از این تعداد ۹ درصد عارضه خارش پوستی را داشتند و ۸ درصد از این تعداد هم عوارض پوستی دیگری را از خود نشان دادند.

محققین نتایج را به وزارت بهداشت انگلیس ارسال کرده و درخواست داشتند که خارش پوستی هم به علائم کرونا ویروس اضافه شود. وزارت بهداشت انگلیس پیش از این، علائمی چون تب، کربویی و سرفه را هم از نشانه‌های ابتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹ اعلام کرده است. در انگلستان با توجه به جان باختگان زیادی که در جریان شیوع کرونا ویروس داشته است، اقدامات کاربردی را در ساخت واکسن کرونا انجام داده است که مرحله نخست آزمایش واکسن ساخته شده توسط دانشگاه آکسفورد، مراحل نخست آزمایش را با موفقیت طی کرده است.

بیشترین آمار تخت آی سی یو کرونا

تخت‌های آی‌سی‌یو را کدام بیماران کرونا یی پر می کنند؟

طبق آماری که از بیمارستان‌های مرجع کرونا در کشور به وزارت بهداشت ارسال شده است، نمودارهایی رسم شده است که در این رابطه رئیس بخش آی‌سی‌یو بیمارستان سینا اطلاعات جالبی را منتشر ساخته است. یکی از این اطلاعات در رابطه با بیشترین نوع بیماران کرونا یی است که در تخت‌های آی‌سی‌یو بستری می‌شوند. افرادی که مبتلا به کرونا ویروس می شوند، ممکن است نیازی به بستری در بیمارستان نداشته باشند اما عده‌ای هم مجبور به استفاده از امکانات بیمارستانی می شوند.

عده‌ای از افراد مبتلا، چنان درگیر عوارض بیماری می شوند که ناچار به بستری در بخش‌های مراقبت ویژه و آی‌سی‌یو هستند. بیشترین بیمارانی که مبتلا به کرونا ویروس شده‌اند و در آی‌سی‌یو بستری می‌شوند و مربوط به دو گروه افراد پرفشار افرادی که مبتلا به پرفشاری خون و دیابتی هستند و و هر گروه هایی که در رتبه دوم و سوم قرار دارند متعلق به بیماران مبتلا به ام‌اس و افراد چاق به با توجه که بهتر است این افراد در دوران شیوع کرونا ویروس نسبت به افراد عادی بیشتر مراقبت‌های لازم را انجام دهند.

قبل از ظهور علائم هم می توانید ناقل باشید

در رابطه با کرونا چیزی که آن را خطرناک کرده است، انتقال سریع این بیماری توسط افراد ناقل است مخصوصاً در این رابطه می‌توان به بیماران بدون عارضه اشاره کرد و یا افرادی که مبتلا شده‌اند و هنوز علائم در آن‌ها ظهور پیدا نکرده است. در نتیجه نمی‌توان آن‌ها را از افراد عادی شناسایی کرد درحالی‌که آن‌ها می‌توانند افراد سالم را براحتی مبتلا سازند. بیشتر افرادی که مبتلا به کرونا ویروس می‌شوند، نشانه‌های مشخصی را از خود بروز نمی‌دهند و این افراد می توانند جزو خطرناک‌ترین گروه‌ها باشند.

شناسایی افراد بدون علامت، کار ساده ای نیست و از طرف دیگر نمی‌توان تست‌های ژنتیک را در بین میلیون‌ها نفر انجام داد. متخصصین چینی مطالعه‌ای را بر روی ۱۷۷ داوطلب انجام دادند و نتایج بدست آمده به این‌گونه بود: ۶۳ نفر مبتلا بدون عارضه، ۵۱ نفر علائم خفیف کرونا را داشتند به گونه‌ای که شک به سرماخوردگی می‌رفت و بقیه افراد مبتلا، علائم شدیدی را بروز دادند. همچنین مشخص شد که ۶۶ نفر مبتلا به کرونا ویروس، آزمایش کرونای آن‌ها منفی بوده است و افراد سالمی معرفی شده‌اند که همین موارد می‌تواند به انتشار کرونا ویروس در بین جمعیت سالم کمک کند.

 

بیشتر بخوانید:
 فعالیت های کشنده کرونایی 
 غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها
 نوع خفیف کرونا هم خطرناک است
 همدست جدید کرونا

هدف جدید کرونا

  بایدها و نبایدهای کرونا
  هدیه جدید کرونا

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری