منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
تابستان صندل نپوشید
تابستان صندل نپوشید

تابستان صندل نپوشید

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۴-۲۶
زمان مورد نیاز:
11 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۴-۲۶
در این مقاله میخوانید:

صندل چگونه به پاها آسیب وارد می‌کند؟

با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا، پوشش‌ها کمتر از فصل‌های دیگر می‌شود و تا جایی‌که امکان دارد افراد از پوششی سبک و راحت استفاده می کنند تا احساس خنکی و راحتی بیشتری داشته باشند. یکی از پوشش‌هایی که در تابستان استفاده می شود، صندل است. صندل‌های پاشنه بلند، پر زرق و برق و لاانگشتی بسیار زیبا هستند اما می‌توان گفت یکی از پوشش های غیر استاندارد به شمار می‌روند که برای سلامتی پاهای شما ضررهای فراوانی دارند.

صندل ها می توانند صدماتی جبران ناپذیر را به پا، گردن و کمر شما وارد کنند. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از دلایل نامناسب بودن صندلها بگوییم پس اگر شما هم جزو طرفداران استفاده از صندل هستید، برای تجدیدنظر در علایق خود و حفظ سلامتی، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید. بهتر است هیچ‌گاه سلامت خود را قربانی زیبایی نکنید. بازار فروش صندل‌ها در تابستان، داغ است. صندل هایی فریبنده و زیبا که با بالا رفتن دمای هوا، افراد را مشتاق خرید می‌کنند اما بهتر است خطرات آن را نادیده نگیرید.

تاریخچه کفش

از هفت هزار سال پیش که پای پوش اختراع شد تا به امروز، شاهد تغییراتی زیاد در این صنعت بوده ایم. در ابتدا تنها در کشورهایی محدود و در شرایطی خاص از کفپوش استفاده می شد. ابتدا در مصر و حدود پنج هزار سال پیش، استفاده از پای پوش، به طور رسمی و متداول درآمد. کفش‌هایی که امروزه استفاده می‌کنیم در قرن چهارده تولید شد و شکل کلی کفش را به خود گرفت.

پس از آن تغییراتی در ساختار و شکل آن داده شد و بنا به راحتی پا و استفاده های مختلف، طراحی شدند. بطوری که امروزه شاهد کفش های رسمی، روزمره، پیاده روی، کوهنوردی، دویدن و غیره هستیم که تنوع بسیار بالایی دارند. در دوران مادها پوشیدن کفش در ایران هم رواج پیدا کرد. متأسفانه این صنعت هم برای فروش بیشتر، گاهی ظاهر را ارجح بر کیفیت قرار می‌دهد درحالی‌که همه ما می‌دانیم پا به قلب دوم در پزشکی تشبیه می‌شود و سلامت آن بسیار اهمیت دارد.

مضرات استفاده از صندل

نوار و بند روی صندل

بیشتر صندلها یک بند نواری شکل بر روی پا دارند که به‌عنوان محافظ استفاده می‌شود اما این بند بسیار سست است و نمی‌تواند از پا محافظت کند و آن را در حرکت‌ها، همراهی کند. از مهم‌ترین صدمات این حفاظ سست می توان به برجسته شدن استخوان کناری پا اشاره کرد. بدن برای ایجاد تعادل بیشتر، فشار را بر روی پاها وارد می‌کند اما هنگامی که شما صندل به پا دارید، فشار وزن بدن و پا بعلت جلوگیری از درآمدن صندلها، بر روی انگشتان پا وارد می‌شود. بنابراین افرادی که به صورت مرتب و طولانی‌مدت از صندل ها استفاده می کنند، پس از مدتی متوجه برجستگی غیرطبیعی در استخوان انگشت پای خود خواهند شد. همچنین به موارد زیر هم می‌توان اشاره کرد:

 • صدمات واردشده به تاندون‌ها مانند کشش و آسیب‌دیدگی

 • آسیب‌دیدگی اعصاب انگشت پا

 • گردن درد

 • کمردرد

کفش های بدون محافظ

یکی از مناطق پا که نیاز به محافظت دارد، بخش جلویی پا مخصوصاً ناحیه بین قوس پا و انگشتان است که در کفش‌های استاندارد، کفی مناسبی برای این برجستگی استخوانی در نظر گرفته شده‌است. اما صندلی ها این نکته را رعایت نمی‌کنند و می‌توان گفت شبیه به این است که در هر حرکت این بخش مستقیماً بر روی زمین قرار می گیرد درنتیجه در معرض آسیب مداوم است.

راه رفتن

ازآنجایی‌که نمی‌توان با صندل ها مطمئن و محکم راه رفت و ممکن است تناسب راه رفتن شما برهم بخورد، در طولانی‌مدت مشکلاتی چون آسیب‌دیدگی کف پا، مچ، تاندون آشیل و زانو ایجاد می‌شود و اگر به این آسیب‌ها رسیدگی نشود و صندل به کفشی مناسب تغییر پیدا نکند، شاهد کمردرد و لگن درد خواهید بود.

مضرات استفاده از صندل

مچ پا

صندل ها اصولاً بند حمایتی دور مچ پا را ندارند درنتیجه مچ پای شما در معرض آسیب قرار دارد. مواردی چون پیچ خوردن، رگ‌به‌رگ شدن و شکستگی در پوشش صندل، آمار بالایی دارد.

پاشنه پا

در صندلها پاشنه نسبت به انگشتان، بیش از اندازه طبیعی بلند شده و کشش بافت‌ها به صورت غیر عادی ایجاد می‌شود. همچنین عصب‌ها و تاندون در فشار بیشتری قرار می گیرند. در میان کشش انگشتان و پاشنه پا حالتی غیرعادی شکل می گیرد که به مرور خود را با سوزش و درد در ناحیه کف پا و پاشنه نشان می دهد.

قوس کف پا

صندل ها اصولاً کف نازک، یکدست و صافی دارند و بجز موارد طبی و نادر، در کف آن‌ها برامدگی وجود ندارد درنتیجه زیر قوس کف پای شما در این صندل‌ها، خالی مانده و باعث آسیب دیدگی تاندون های کف پا می‌شود.

تخته کفش

کفش هایی که توصیه می‌شود از آن‌ها استفاده کنید، ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند که از نظر متخصصین مورد تایید قرار گرفته‌اند ما در ادامه ویژگی های تخته کفش سالم را برای شما عزیزان بیان می‌کنیم:

داشتن یک پاشنه ثابت که باعث محافظت از پاشنه شود. کف در بخش پاشنه کفش‌های نرمال، باید حالت اسفنجی داشته اما مقاوم باشد و نگذارد به پاشنه پا فشاری وارد شود.

گودی کف پا باید توسط یک قوس مناسب در کف کفش، پوشیده شود.

کفی کفش نباید قدرت حرکت را از پا بگیرد.

نکات مورد اهمیت

اگر اصرار به استفاده از صندل دارید، باید بدانید در طولانی مدت دچار عوارض بسیار زیادی می‌شوید پس حداقل صندل‌هایی را استفاده کنید، که طبی تر باشند و به نکات زیر هم توجه کنید:

 • پای شما در آن‌ها محکم باشد و داخل صندل سر نخورد.

 • بهتر است پشت آن بند محافظ قرار داشته باشد.

 • روی صندل بند پهن و محکمی قرار بگیرد و نگذارد پای شما منحرف شود.

 • برای راه رفتن‌های طولانی مدت از صندل استفاده نکنید.

 • بهترین شرایط استفاده از صندل ها، راه رفتن در ساحل، منزل و در مسافت‌های کم است.

 • هنگام ورزش به‌هیچ‌وجه از صندل استفاده نکنید همچنین در زمان رانندگی که می تواند آسیب زیادی به پاشنه و تاندون‌های بین پاشنه تا انگشت وارد کند.

 • در بین صندلها بدترین نوع، صندل های لاانگشتی است که به شست و انگشت کناری آن آسیب زیادی وارد می‌کند و همچنین تجمع عرق در این ناحیه، می‌تواند کمکی برای رشد قارچ‌ها باشد.

 • در هنگام دوچرخه‌سواری و به‌هیچ‌وجه از صندل ها استفاده نکنید.

 • اندازه صندل مناسب با پای شما باشد به گونه‌ای که پاشنه و پنجه از آن بیرون نزند.

 • هنگامی‌که صندل ها را خم می‌کنید، صندل‌های مناسب‌تر از قسمت نرم جلویی پنجه خم می شوند نه از قسمت قوس پا.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری