منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
هدف جدید کرونا
هدف جدید کرونا

هدف جدید کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۴-۲۴
زمان مورد نیاز:
11 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۴-۲۴
در این مقاله میخوانید:

یافته های جدید در مورد کرونا

این روزها هر لحظه شاهد اطلاعاتی جدید از کووید ۱۹ این ویروس همه‌گیر و کشنده هستیم. مواردی که نشان می‌دهند چه عواملی ممکن است عوارض این ویروس را تشدید کنند و یا کاهش دهند. یافته‌های جدید مربوط به کرونا ویروس ۲۰۱۹ چنان لحظه‌ای شده‌است که همه جهان هر لحظه منتظر خبری جدید از این میهمان ناخوانده است. ازآنجایی‌که بسیاری از خبرها ممکن است مبنای علمی نداشته باشند با انتشار لحظه ای آن ها، تشویش و استرس در بین مردم بیشتر می‌شود. ما در این مقاله می‌خواهیم رویدادهای اخیر در مورد کرونا را به اطلاع شما همراهان عزیز مجله پزشکی برسانیم پس برای دریافت اطلاعات معتبر، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

حمله کرونا ویروس به قلب

طبق تحقیقات اخیر مرکز مطالعاتی سلول‌های بنیادی، مشخص شد که کووید۱۹، می‌تواند توسط همان گیرنده هایی که در ریه ها با این ویروس آلوده می شدند، سلول‌های قلب را هم آلوده کند و بدنبال آن ایجاد التهاب و عفونت کند. اولین تصور از کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی بود و علائم تایید شده اولیه آن، تب، سرفه، تنگی نفس و ذات الریه بود. اما این ویروس بعد از مدتی تغییر کرد و یافته های جدید نشان می‌دهد این ویروس متهمی برای حمله های قلبی و عصبی است.

اطلاعات جدید کرونا ویروس

متخصصین می گویند افراد مبتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹ دچار تغییراتی در روند گردش خون می شوند که می تواند باعث ایجاد لخته خونی شود و عوارض قلبی مانند آسیب به بافت قلبی، تغییر در ریتم قلب، و سکته قلبی را رقم بزند. البته هنوز مشخص نیست که اثر کرونا ویروس بر قلب به صورت مستقیم است یا بصورت عارضه ای از بیماری.

دانشمندان با کمک سلول های پوستی، یک نوع سلول بنیادی به نام iPSCs (سلول‌های بنیادی پرتوان القایی) را تولید کردند و آنرا در معرض کرونا ویروس قرار دادند و در نهایت مشاده شد که این ویروس می‌تواند مستقیماً سلول‌های قلب را آلوده کند.

هشدار آلوده شدن ریه ها

تاکنون دانشمندان دریافته اند که کووید ۱۹ به اندام های زیرحمله می کند:

  • ریه

  • قلب

  • مغز

  • دستگاه گوارش

اما هنوز هم درگیرشدن ریه ها در این مبتلایان، شیوع بیشتری دارد. حدود ۲۰ درصد از بیماران، علائم ریوی شدیدی را نشان می دهند که البته تعداد بالایی هم نیاز به دستگاه ونتیلاتور ندارند و درمان می شوند. کرونا ویروس بعلت ایجاد لخته‌های کوچک در عروق ریه، سطح اکسیژن خون را کاهش و فشار شریان ریه را افزایش می دهد.

گاها مبتلایان به کرونا ویروس، در روزهای اول علائمی مربوط به صدمات ریوی را از خود نشان نمی دهند. از روز ششم و هفتم علائم ریوی شروع شده و تا روز دهم و یازدهم طول می کشد و اگر در این روزها، اکسیژن خون بیمار به زیر ۹۳ درصد برسد، نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

اطلاعات جدید کرونا ویروس

تغییرات شرایط کرونا ویروس تابستانه

این روزها همه در مورد موج جدید و سهمگین کرونا ویروس شنیده ایم که تفاوت هایی عمده با موج اول آن در اسفند ۹۸ دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در موج اول بیشترین افراد مبتلای بستری شده در بیمارستان در رنج سنی ۵۵ تا ۷۵ سال قرار داشتند اما در موج جدید کرونا ویروس شاهد بستری شدن افراد زیر ۵۰ سال هستیم.

در موج اول بیشتر بدین صورت بود که فردی از یک خانواده درگیر می شد و دیگر افراد خانواده از او مراقبت می کردند اما در موج جدید شاهد مراجعه جمعی افراد خانواده به بیمارستان ها هستیم بدین صورت که همزمان والدین و فرزندان به کرونا ویروس مبتلا شده اند. این شرایط، مراقبت از بیماران را در خانه، سخت تر کرده است و بیماران ترجیح می دهند بعلت تعداد بیشتر از یک نفر مبتلا در خانواده، در بیمارستان بستری شوند و تخت های بیمارستانی بسرعت پر شوند.

در موج جدید، کادر درمان بسیار خسته تر هستند و مشکلات اقتصادی شدیدتر شده است. موارد زیر این وضعیت را تشدید می کنند:

  • پایین آمدن سن مرگ و میر، افسردگی و تشویش کادر درمان و افراد جامعه را بدنبال داشته است.

  • سیاستگذاری های اشتباه که منجر به خانوادگی شدن ابتلا به کووید ۱۹ شده است و نیاز به بازبینی دارند.

  • میهمانی‌ها، جشن‌ها و عروسی‌ها، ابتلا به کرونای خانوادگی را افزایش داده است و نگرانی زیادی را در جامعه تزریق کرده است.

  • خستگی کادر درمان، تنش و نگرانی همراهان بیمار مانند جرقه در انبار باروت است. که در روزهای اخیر متاسفانه شاهد درگیری های ناحق همراهان با کادر خسته درمان بوده ایم.

  • مشکلات اقتصادی و پایین آمدن شدید قدرت مالی مردم در این روزها، باعث تغذیه ناسالم و تضعیف سیستم ایمنی بدن شده است.

  بیشتر بخوانید:
فعالیت های کشنده کرونایی 
غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها
نوع خفیف کرونا هم خطرناک است
همدست جدید کرونا

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری