منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
ایمپلنت دندان و بایدها و نبایدهای آن
ایمپلنت دندان و بایدها و نبایدهای آن

ایمپلنت دندان و بایدها و نبایدهای آن

تاریخ انتشار:
12 بهمن 1398
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
18 بهمن 1398
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

امروزه بجای پروتزهای بریج و تراشیدن دندان ها از ایمپلنت استفاده می شود. افرادی که به هر دلیلی مجبور به کشیدن دندان خود هستند می توانند از ایمپلنت استفاده کرده و ترکیب دندانی خود را حفظ کنند.

ایمپلنت دندانی نیاز به بیمارستان و بستری شدن نداشته و در مطب های دندانپزشکی انجام می شود.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یک پیچ تیتانیومی است که توسط دندانپزشک در استخوان فک قرار داده می شود و جای دندان کنده شده یا افتاده را پر می کند. ایمپلنت ها یا بصورت یکپارچه هستند یا بصورت دو تکه.

زمان مورد نیاز برای جوش خوردن ایمپلنت در فک پایین حدود سه ماه است و در فک بالا پنج ماه. البته این زمان با توجه به شرایط دندان و دهان متفاوت است. در انواع گرافت های استخوانی این زمان طولانی تر می شود.

اگر استخوان دارای تراکم مناسبی نباشد باید زمان بیشتری درنظر گرفته شود و هرچه استخوان ها در شرایط مناسب تر با تراکم بالاتری باشند این زمان کمتر می شود.

سن مناسب برای انجام عمل ایمپلنت

برای انجام عمل ایمپلنت حتما باید بعد از سن 18 سالگی اقدام شود. تا سن 18سالگی، فک و صورت در حال رشد کردن هستند و اگر قبل از آن ایمپلنت انجام شود، شکل ناخوشایندی به خود می گیرد.

 

تغذیه ی مناسب پس از انجام ایپلنت دندان!

قرار است ایمپلنت مانند دندان طبیعی عمل کند دقیقا با همان استحکام وقدرت در جویدن غذا، بعضی از بیماران بر این باورند که درست پس از انجام ایمپلنت، می توانند به سراغ غذاهای مورد علاقه خود بروند! اما در حقیقت ایمپلنت دندان هم مانند یک جراحی است و دوران نقاهت خود را دارد. در این دوران باید از غذاهای نرم استفاده کرد تا فشار زیادی به محل ایمپلنت وارد نشود.

چرا باید صبور باشیم؟

هم بیمار و هم محل جراحی برای برگشت به حالت عادی نیاز به زمان دارند زیرا بنا به نظر دندانپزشک های متخصص ایمپلنت فقط زمانی تبدیل به یک دندان معمولی می شود که با بافت استخوانی فک هماهنگ شده و به خوبی جوش بخورد.

ایمپلنتولوژیست ها توصیه می کنند تا زمان بهبود کامل محل جراحی، بیمار از غذاهای نرم استفاده کند.


 غذاهای مجاز پس از جراحی ایمپلنت:

جو دوسر

می توانید جوی دو سر را برای صبحانه میل کنید البته بهتر است بدون نان تست و دیگر مواردی باشد که نیاز به جویدن بیشتری دارند.

ماست و لبنیات

مواد لبنی هم به راحتی خورده می شوند و هم حاوی کلسیم خوبی هستند. می توانید میان وعده های خود را با ماست های خامه ای یا میوه ای، خامه بدون نان، سرشیر و … پر کنید.

سوپ ها

برای دریافت پروتئین سوپ ها گزینه خوبی هستند. می توانید مواد پخته شده را بصورت کامل میکس و نرم کرده و نوش جان کنید تا هم پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کنید و هم فشار زیادی به ناحیه جراحی وارد نکنید.

سیب زمینی

یک ماده غذایی کاملا مناسب برای این دوران که می توان آن را بصورت آب پز یا پوره استفاده کرد. می توانید سیب زمینی را با کره، سس، پنیر و… هم مخلوط کنید.

تخم مرغ

تخم مرغ علاوه بر نرم بودن حاوی کلسیم و پروتئین است و می تواند غذای مناسبی برای وعده ی شام باشد

نکته:  تا زمانی که محل ایمپلنت بهبود نیافته است، مراقب تکه های ریز غذا در بین دندان ها باشیم. اگر در دوران نقاهت این نکات رعایت شود متخصصین دندانپزشک می توانند عمر طولانی مدت ایمپلنت را تضمین کنند.

منبع: webmd
 

درمان قطعی کبد چرب با داروی گیاهی

کپسول گیاهی کبد چرب موثرترین داروی گیاهی بدون عوارض برای درمان و بهبود کبد چرب و بیماری‌های کبدی است.

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
داغ‌ترین برچسب‌ها