منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
استفاده از بالش و پتو برای نوزاد
استفاده از بالش و پتو برای نوزاد

استفاده از بالش و پتو برای نوزاد

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۴-۱۷
زمان مورد نیاز:
9 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۴-۱۷
در این مقاله میخوانید:

تا چه سنی نمی‌توان برای نوزاد از بالش استفاده کرد؟

با ورود یک نوزاد به خانواده، همراه با شادی های زیادی که با خود می‌آورد، نگرانی‌هایی هم به همراه دارد مخصوصاً اگر فرزند اول باشد و پدر و مادر در این زمینه تجربه کافی را نداشته باشند. هرچه آگاهی‌های شما در رابطه با نگهداری از نوزاد، نیازهای او و باید نبایدهای بچه داری بیشتر باشد، نگهداری از او به امری ساده تر تبدیل می شود. یکی از مواردی که پدر و مادر باید به آن توجه کنند نحوه خوابیدن نوزاد است.

بیشتر والدین فکر می کنند قرار دادن پتوهای نرم در گهواره نوزاد، می‌تواند جای او را نرم‌تر کرده و به خواب بهتر نوزاد کمک کند اما باید بدانید که استفاده از پتو و لوازم نامناسب هنگام خواب نوزاد، می تواند خطر احتمال سندرم مرگ ناگهانی و یا ایجاد خفگی را در نوزاد بالا ببرد. متأسفانه در این زمینه آمار زیادی گزارش داده شده است. ما در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با پتو و بالش مناسب برای نوزاد، برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی نکاتی را بگوییم پس اگر شما هم می‌خواهید اطلاعات خود را در زمینه سلامتی نوزاد، بالا ببرید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

چه زمانی از بالش استفاده کنیم؟

طبق توصیه‌های آکادمی جهانی اطفال، بهتر است که تا سن یک سالگی برای کودک خود از بالش استفاده نکنید و او را بر روی سطحی صاف بخوابانید. تنها چیزی که می‌توانید در گهواره نوزاد خود قرار دهید، یک تشک و روکش الیاف طبیعی است. نوزاد شما زیر یک سالگی اصلا به بالش نیاز ندارد. زمان مناسب برای استفاده از بالش را ۱۸ ماهگی به بعد می‌دانند و حتی می توانید این زمان را به عقب بندازید تا زمانی که خود کودک شما اعلام نیاز به استفاده از بالش کند.

هنگامی‌که می‌خواهید برای کودک خود از بالش استفاده کنید:

  • بالش های سایز بزرگ را انتخاب نکنید.

  • روکش بالش، پارچه‌های اضافی را نداشته باشد.

در این سن هنوز کودک نمی‌تواند کنترل کافی در رابطه با سر و گردن خود داشته باشد و این امر او را بیشتر در معرض خفگی قرار می‌دهد.

استفاده از پتو برای نوزاد

استفاده از پتو

همان طور که گفتیم، کودکان زیر یک‌سال نیازی به بالش ندارند و می‌توان گفت در مورد پتو هم این موضوع صدق می‌کند و می توانید مانند استفاده از بالش، از ۱۸ ماهگی برای آن‌ها پتو را استفاده کنید. آمار بالایی را از کودکانی داریم که سعی داشته‌اند در گهواره خود بایستند و با سقوط به داخل گهواره، در میان پتو گیر کرده و خفه شده اند.

قرار دادن عروسک در کنار کودک

شاید شما هم مانند بیشتر والدین دوست داشته باشید کودک خود را در هنگام خوابیدن، کنار یک عروسک ببینید و صحنه بغل گرفتن عروسک توسط کودک، یک صحنه زیبا و رویایی باشد. داشتن عروسک می‌تواند به کودک یک آرامشی را انتقال دهد اما هرگز نباید در کنار کودکان زیر یک‌سال، عروسکی را قرار دهید. به توصیه متخصصین کودکان زیر سال نه از بالش استفاده کنند، نه از پتو و نه از عروسک.

بالش، پتو و عروسک چه خطراتی دارند؟

آمار نشان می دهد که قرار دادن ملافه‌های گشاد، عروسک های نرم و کرکی و همچنین بالش، احتمال ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی را افزایش می‌دهد و می‌توان بهترین و امن ترین محیط برای خواب کودک را، یک سطح صاف بدون هر چیز اضافه دیگر است.

بلندگو بر روی گهواره

حتماً شما هم گهواره‌های جدید را با انواع بلندگوها دیده‌اید که می‌توانند صدای لالایی یا حتی پدر و مادر را ایجاد کرده و در هنگام خواب به کودک آرامش بیشتری را انتقال دهند. این بلندگوها ضرری ندارند اما باید دور از دسترس کودک و در فاصله مناسبی از او قرار بگیرد. بعد از چهار ماهگی که کودک می‌تواند اشیا را به دهان ببرد، باید بلندگو را کامل از گهواره دور کنید زیرا می‌تواند باعث ایجاد خفگی شود.

ضربه‌گیر های پنبه ای

متخصصین توصیه می‌کنند که تا قبل از یک‌سالگی از این ضربه گیرها در اطراف گهواره استفاده نشود زیرا آن‌ها هم می‌توانند باعث بروز خفگی شوند و بهتر است بجای ضربه‌گیر های پنبه ای، از لوازم جانبی استفاده کنید که از افتادن کودک جلوگیری کنند.

قنداق کردن کودک

قنداق کردن کودک

قنداق کردن کودک در قدیم بسیار انجام می‌شده و مورد مناسبی برای خواب آرام کودک است. شما می‌توانید کودک خود را در یک پتو بپیچید و او را به پشت بر روی گهواره قرار دهید در این حالت نوزاد می تواند براحتی بخوابند. امروزه کیسه‌های خواب نوزاد به همین منظور تولید می‌شوند. متخصصین توصیه می‌کنند که تا زمانی از این قنداق ها استفاده کنید که نوزاد شما نتواند چرخ بزند که اصولاً زمان توانایی غلت زدن کودک از دو ماهگی به بعد است. هنگامی‌که متوجه شدید نوزاد شما می تواند غلت بزنه دیگر مجاز به استفاده از قنداق نیستید.

سن مناسب برای استفاده از بالش

متخصصین در این زمینه با هم اختلاف نظراتی دارند و عده‌ای می‌گویند که پس از یک‌سالگی کودک می‌تواند از بالش استفاده کند و عده‌ای دیگر می‌گویند که پس از دوسالگی. مساله مهم این است که شما نیازهای کودک خود را می شناسید و متوجه خواهید شد خواب او چگونه آرام‌تر است. پس از ۱۸ ماهگی، اگر متوجه شدید کودک شما با بالش راحت‌تر می‌خوابد، از بالش مناسب برای او استفاده کنید که هم امنیت خواب او تأمین شود و هم کودک شما آرامش بیشتری را در خواب داشته باشد.

نکات مهم

  • در مورد کودکان می توان گفت بالش‌های کوچک، سفت و صاف نسبت به بالش‌های دیگر مناسبترند.

  • بالش‌هایی که بسیار نرم هستند، احتمال خفگی را بالا می‌برند.

  • بالش‌های پر را به‌هیچ‌وجه نباید برای کودکان استفاده کرد زیرا زمینه‌ساز ایجاد آلرژی و حساسیت در کودکان می شوند.

  • اگر کودک شما عادت دارد سر خود را زیر بالش ببرد، حتماً از گذاشتن بالش در گهواره و تخت خواب او خودداری کنید.

  • روی بالش هیچ پارچه یا نقش اضافه ای نباشد.

  • در هفته‌های اول زمانی که کودک تقریباً به فاز اولیه خواب فرو می‌رود، برای او بالش بگذارید.

  • حتماً از ثابت شدن سر نوزاد بر روی بالش مطمئن شوید.

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری