منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
اسهال و دلدرد در تابستان
اسهال و دلدرد در تابستان

اسهال و دلدرد در تابستان

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۴-۱۵
زمان مورد نیاز:
11 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۴-۱۵
در این مقاله میخوانید:

چگونه می توان جلوی اسهال‌های تابستانی را گرفت؟

اسهال و دلدرد یکی از بیماری‌هایی است که با ورود به تابستان، شیوع بیشتری پیدا می کند. یک بیماری دردناک و زجرآور که می‌تواند باعث اختلال در عملکرد روزانه فرد مبتلا شود. اصولاً اسهال به علت عفونت‌های میکروبی در معده و روده شکل می‌گیرد و می‌تواند گاهی چنان خطرناک شود، که منجر به مرگ کودک یا بزرگسالی شود که به اسهال دچار شده است. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، از دلایل بروز اسهال‌های تابستانی و راه‌های درمان آن بگوییم پس برای مقابله با این معضل تابستانی، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

علل اصلی بروز اسهال در تابستان

مهم ترین عامل بروز اسهال‌های تابستانی، عفونت‌های انگلی هستند که روش انتقال آن از حیوان به انسان و یا از انسان به انسان است و تنها راه مقابله با آن، رعایت بهداشت به طور مرتب و مداوم است. در تابستان بروز اسهال بیشتر می‌شود و آن را می‌توان بدلیل آب و یا غذای آلوده و همچنین هوای گرم دانست. همراه با آب و یا غذا، باکتری‌های مختلفی وارد بدن ما می‌شوند و این باکتری‌ها هنگامی‌که وارد روده شده عفونت ایجاد کرده و باعث بروز اسهال می شوند.

اسهال در تابستان

به گفته متخصصین، بدن کودک و بزرگسال می‌تواند در مقابل این باکتری‌ها از خود مقاومت نشان بدهد مگر این‌که شرایط برای آن سخت‌تر شود و این سخت شدن شرایط در تابستان را می توان قرار گرفتن طولانی‌مدت فرد در گرمای طولانی مدت دانست. هوای گرم می‌تواند باعث تولید باکتری‌ها در مواد غذایی شود و آن‌ها را به سرعت فاسد کند که با مصرف این مواد غذایی، اسهال بروز پیدا می‌کند. مخصوصاً در کودکانی که غذای اصلی آن‌ها شیر است و به‌سرعت در هوای گرم فاسد می شود.

همچنین گرمای هوا در تابستان می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری های التهابی روده را افزایش دهد و به‌دنبال آن شاهد اسهال خواهیم بود. گاهی اسهال همراه با علائم دیگری چون کاهش اشتها، گرفتگی عضلات شکمی، تب، حالت تهوع، لاغری بدون دلیل و استفراغ است که اگر این عوارض همراه با اسهال دیده شد، حتماً نیاز به تشخیص‌های تخصصی پزشکی است و ممکن است هشداری برای بیماری‌های جدی‌تر باشد.

راه‌های پیشگیری از اسهال در تابستان

شستن صحیح و مرتب دست‌ها: در تابستان احتمال تماس با ویروس، انگل و باکتری ها بیشتر می‌شود و همچنین بعلت تعریقی که بر سطح دست‌ها ایجاد می شود، میکروب‌ها راحت‌تر در دستان شما رشد کرده و تکثیر می‌شوند. دست‌های شما ممکن است از سر عادت یا به هر دلیلی، وارد دهانتان شود و این میکروب‌ها براحتی به روده شما منتقل شده و دلیلی برای بروز اسهال باشند. پس می‌توان با شستن مرتب دست‌ها به مدت بیست ثانیه و یا ضد عفونی کردن آن‌ها هنگامی‌که آب و صابون در دسترس ندارید، بدن خود را در مقابل ورود باکتری ها ایمن سازید.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها: بهتر است تا جایی که امکان دارد، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را کم کنید. متأسفانه آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند تعادل میکروبی روده را از بین ببرند. آنتی‌بیوتیک‌ها با از بین بردن باکتری‌های مفیدی که در روده ما قرار دارند، این تعادل را مختل کرده و باعث بروز عفونت و التهاب می شوند که به دنبال آن‌ها اسهال شکل می‌گیرد. بهتر است با بروز هر عفونت جزئی یا سرماخوردگی، شروع به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نکنید و حتماً مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها تحت نظر و تجویز پزشک انجام شود.

اسهال در تابستان

استفاده از ماست: بهتر است در تابستان، ماست را به مقدار کافی در برنامه غذایی خود قرار دهید. زیرا ماست می‌تواند تعادل باکتری‌ها را دوباره به حالت اولیه برگرداند و از عفونت‌های روده جلوگیری کند.

عوارض دارویی: هنگامی‌که این دارویی مصرف می‌کنید که به دنبال آن اسهال شدید، حتماً آن را جزو عوارض دارو در نظر گرفته و به پزشک خود اطلاع دهید.

غذاهای نیم پخته: در فصل تابستان به تغذیه خود بیشتر از فصل های دیگر اهمیت دهید و مواد غذایی را بصورت نیم‌پز استفاده نکنید. مخصوصاً گوشت و تخم‌مرغ را به طور کامل پخته و سپس مصرف نمایید. زیرا آن‌ها می‌توانند حاوی انگل و یا باکتری باشند که در حرارت کم از بین نمی‌روند و با وارد شدن آن‌ها به بدن دچار اسهال‌های مزمن می‌شوید.

آب کافی بنوشید: نوشیدن آب باعث می شود سموم داخل بدن دفع شوند و همچنین جبرانی برای کم‌آبی بدن بعلت تعریق زیاد در فصل تابستان است.

شنا: یکی از فعالیت‌هایی که در تابستان مردم به آن روی می آورند، شنا است. شنا می‌تواند یکی از دلایل اسهال در تابستان باشد. آب استخر به راحتی توسط ویروس ها و باکتری‌ها آلوده می‌شود و افرادی که در استخر مشغول شنا هستند، این ویروس‌ها و باکتری‌ها را دریافت می کنند. همچنین افراد ناقلی که هنوز بیماری آن‌ها بطور کامل رفع نشده، تا دو هفته پس از بیماری می توانند ناقل باشند و با شنا کردن، می‌توانند ویروس‌ها و باکتری‌ها را به افراد دیگری که در استخر حضور دارند، منتقل کنند.

  • هنگامی که اسهال هستید یا بیماری دیگری دارید، هرگز به استخرهای عمومی نروید.

  • حتماً پس از شنا کردن، دوش بگیرید.

  • سعی کنید بهیچوجه آب استخر وارد دهانتان نشود.

  • حتماً از استخرهایی استفاده کنید که آب آن‌ها کلر دار و در حال تصفیه مداوم است.

رژیم غذایی: بهتر است در فصل تابستان بدن خود را با تغییرات شدید در رژیم غذایی مواجه نکنید. بطور مثال شروع نکنید به خوردن مداوم آب انگور که در عملکرد دستگاه گوارش اختلال ایجاد شده و دچار اسهال شوید. تمام میوه‌های نوبرانه تابستان می توانند باعث تداخل در متابولیسم بدن شده و شما را دچار اسهال کنند. پس در خوردن آن‌ها تعادل را رعایت کنید.

از غذاهای اسیدی کمتر استفاده کنید. بعلت گرمای شدید هوا در روزهای تابستان و همچنین کاهش رطوبت، بدن مستعد ابتلا به بیماری‌ها است مخصوصاً عفونت‌ها. درنتیجه باید استفاده از غذاهای اسیدی، ادویه دار و چرب را تا حدی که امکان داردف محدود کنید. این غذاها می‌توانند باعث بروز اسهال شوند. همچنین غذاهایی هستند که روده شما را تحریک می‌کنند باید آن‌ها را هم شناخته و از رژیم غذایی خود حذف کنید.

حیوانات: در تابستان تماس خود با حیوانات را کمتر کرده و با مدفوع حیوانات بهیچوجه تماسی نداشته باشید. حیوانات می توانند باعث انتقال ویروس، باکتری و قارچ به شما باشند.

استرس: کنترل استرس و اضطراب می تواند جلوی بیماری‌هایی چون اسهال را بگیرد. استرس و اضطراب می توانند خود باعث بروز اسهال شوند.

نگهداری مواد غذایی: همان‌طور که گفتیم مواد غذایی در فصل تابستان و در مجاورت هوای گرم، بسرعت فاسد می شوند درنتیجه بهتر است مواد غذایی به‌محض خریداری، به صورت کامل شسته و داخل ظرف های مخصوص در یخچال قرار داده شوند. اگر نمی‌توانید بعضی از مواد غذایی را ضدعفونی کنید، آن‌ها را حتماً داخل ظرف‌های دربسته قرار داده و سپس به یخچال منتقل کنید.

بیشتر بخوانید:
خون دماغ و تابستان 
  خواص بی نظیر لواشک
  شنا سوئدی و تست قدرت
  خوردنی های افزایش میل جنسی

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری