منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
حمله خواب (نارکولپسی)
حمله خواب (نارکولپسی)

حمله خواب (نارکولپسی)

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۱۲
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۱-۱۸
در این مقاله میخوانید:

نارکولپسی نوعی بیماری عصبی است که در کنترل خواب و بیداری تأثیر می گذارد. مبتلایان به این بیماری، خواب آلودگی بیش از حد در روز را بصورت متناوب و غیرقابل کنترلی تجربه می کنند.این حملات شدید و ناگهانی خواب در هر ساعت از روز می تواند رخ دهد.

چرخه ی خواب

چرخه خواب نرمال به این صورت است که ابتدا وارد مرحله اولیه خواب می شویم و سپس خواب عمیق تر می شود و در نهایت (حدودا پس از ۹۰ دقیقه) وارد مرحله REM می شویم. مرحله ی REM مرحله ای است که در آن دیدن رویا و فلج عضلانی را تجربه می کنیم. افرادی که به نارکولپسی مبتلا هستند مراحل اولیه را نداشته و مستقیم وارد مرحله REM می شوند و این حالت در بیداری هم برای شان اتفاق می افتد که به آن حمله ی خواب گفته می شود.

نارکولپسی در چه سنی دیده می شود

حمله ی خواب یا نارکولپسی بیشتر در رنج سنی ۱۵ تا ۲۵ سالگی گزارش شده است اما در سنین دیگر هم مشاهده شده است اما نمی توان به این آمار اعتماد کرد زیرا در بسیاری از موارد بیماری تشخیص داده نمی شود. طبق آماری که از افراد مبتلا به حمله خواب تهیه شده است می توان سن این بیماری را بیشتر در دوران نوجوانی و جوانی تخمین زد.

دلایل بروز نارکولپسی یا حمله ناگهانی خواب چیست؟

دلایل قطعی این بیماری هنوز شناخته نشده است اما دانشمندان توانسته اند ژن های مرتبط با این بیماری را تا حدودی شناسایی کنند. این ژن ها مسئول کنترل تولید مواد شیمیایی در مغز هستند که احتمال می رود سیگنال های خواب و بیداری را تنظیم کنند.

برخی از دانشمندان معتقدند کمبود هیپوکتین در مغز که یک ماده شیمیایی است، در بروز نارکولپسی تاثیر بسزایی دارد. ناهنجاری های مغزی در نقاط مختلف مغز هم می تواند علائم این بیماری را تشدید کند و در مجموع می توان گفت عوامل متعددی در بوجود آمدن نارکولپسی دست به دست هم می دهند.

نشانه های حمله ی خواب یا نارکولپسی چیست؟

می توان از نشانه های زیر برای تشخیص حمله ی خواب نام برد:

خواب آلودگی بیش از حالت نرمال بصورت روزانه: افراد مبتلا به حمله ی خواب با وجود داشتن خواب کافی شبانه، خواب آلودگی را در روز بطور مرتب تجربه می کنند خواب آلودگی باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی در فعالیت های روزانه بیماران می شود. اصولا این افراد دچار اختلال ذهنی، بی حوصلگی، کمبود انرزی، کاهش حافظهف افسردگی و… می شوند.

کاتاپلکسی (Cataplexy): افراد بیمار اختیار ماهیچه بدنی خود را از دست می دهند که منجر به احساس ضعف شده و کنترل عضلاتی را سخت می کند. از نشانه های آن می توان به لکنت زبان، شل شدن بدن و خنده و خشم غیرارادی و… اشاره کرد.

هذیان: اصولا این افراد دچار توهماتی می شوند که واضح و ترسناک است که می تواند همه ی حواس را درگیر کند.

فلج خواب: این فلج بصورت موقت بوده و ممکن است بین چند ثانیه تا چند دقیقه نمایان شود.

تشخیص حمله ی خواب به چه صورت است؟

برای تشخیص نارکولپسی نمی توان فقط به علائم بالا اکتفا کرد. معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال و انجام آزمایش های تخصصی که اصولا در آزمایشگاه خواب انجام می شوند، می توانند به تشخیص این بیماری کمک کنند.

دو آزمایش تخصصی که برای تشخیص نارکولپسی یا حمله‌ی خواب انجام می شود، پلی سومنوگرافی (PSG) و آزمون تأخیر خواب چندگانه (MSLT) نام دارند.

آیا نارکولپسی درمانی دارد؟

حمله ی خواب درمان قطعی ندارد اما می توان با داروهایی که پزشک تجویز می کند آنرا کنترل نمود. جدیدا دارویی به نام Xyrem به بیماران داده می شود که در کنترل عوارض بهتر از داروهای دیگر عمل می کند. اصلاح شیوه ی زندگی از جمله عدم مصرف مواد مخدر و الکل و نظم دادن به خواب شبانه و ورزش می توانند بسیار کمک کننده باشند.

منبع: webMD

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری