منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
کرونا و هشدارهای مربوط به آن
کرونا و هشدارهای مربوط به آن

کرونا و هشدارهای مربوط به آن

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۱۱
زمان مورد نیاز:
7 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۲-۰۴
در این مقاله میخوانید:


این روزها اسم ویروس کرونا بسیار به گوش می خورد و باعث وحشت عده زیادی شده است. ما در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی را در مورد این ویروس و مسائل امنیتی مربوط به آن با شما درمیان بگذاریم.

ویروس تازه واردی که چون اطلاعات در مورد آن کم است، تبدیل به کابوسی جهانی شده است و حتی باعث قرنطینه شدن مردم شهر ووهان چین شده است. این یک قرنطینه عادی نیست بلکه حدودا ۴۰ میلیون نفر در اقدامات شدید امنیتی و سلامتی، در قرنطینه به سر می برند.

این ویروس اولین بار در چین مشاهده شد و فقط به مدت چند روز مرزها را پیموده و در تایلند، ژاپن، استرالیا، آمریکا و چند کشور دیگر هم مشاهده شد و اگر با همین سرعت به پیشروی ادامه دهد، به زودی تمامی کشورها میزبان این ویروس خطرناک خواهند بود.

ویروس کرونا

در همین زمان کوتاه دانشمندان زیادی در سراسر دنیا تحقیقات خود را بر روی شناخت و مهار این ویروس شروع کرده اند. طبق اعلام محققان این ویروس کشنده از خانواده “کرونا ویروس” است و تا کنون هفت ویروس از این خانواده شناخته شده است. ویروس سارس هم از همین خانواده است که در سال ۲۰۰۲ شناخته شد و در همان سال ۸ هزار نفر را به کام مرگ فرستاد.

شرایط تا چه حد ترسناک شده است؟

سازمان بهداشت جهانی در این رابطه گفته است شیوع ویروس کرونا هنوز به مرز اضطرار نرسیده است و بیشتر افراد سالخورده را درگیر کرده است و می توان گفت ۷۳ درصد از افراد مبتلا بالای ۴۰ سال سن دارند و ۴۰ درصد افرادی که جان باخته اند بیماری هایی چون فشار خون و بیماری های قلبی را داشتند. به گفته کمیته بهداشت جهانی آمار کشنده بودن این ویروس از مرس (سندرم تنفسی) و ویروس سارس، بسیار کمتر می باشد.

علائم ویروس کرونا را بشناسیم

این ویروس در حالت عادی مانند سرماخوردگی می باشد که اگر به سرعت درمان نشود، پیشرفت کرده و تبدیل به نوع پیشرفته ای از بیماری سارس می شود. اگر علایمی چون تب، تنفس سریع، سرفه و تنگی نفس را دارید بهتر است به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید. همانطور که میبینید تمامی علایم شبیه سرماخوردگی ساده است.

علامت اصلی ابتلا به کرونا را تب درنظر گرفته اند و در بیشتر فرودگاه های جهان، تمامی مسافران با دستگاه های مربوطه از نظر درجه حرارت بدنی پالایش می شوند. به علت سرایت سریع این ویروس افرادی که دچار تب می شوند مظنونین پزشکان در مورد این ویروس می باشند.

ویروس کرونا از کجا آمد؟

این ویروس هم مانند ویروس سارس منبع حیوانی دارد. ویروس سارس از طریق خفاش به گربه منتقل شد و از گربه ها به انسان. در کشورهایی که حیوانات زیادی را بعنوان تغذیه استفاده می کنند، بیشتر در معرض این ویروس ها قرار می گیرند. ویروس مرس هم که از همین خانواده است از شتر به انسان منتقل شد و در زمان شیوع خود ۹۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاد.

به گفته دانشمندان و با تحقیقاتی که در این چند وقت انجام شده ویروس کرونا هم از حیواناتی چون مرغ، خفاش، مار و خرگوش بوده است که در شهر ووهان چین از این حیوانات برای تغذیه استفاده می شود!

انتقال ویروس کرونا

ابتدا در ماه دسامبر سال پیش این ویروس شناخته شد و دانشمندان در ابتدا بر این باور بودند که این ویروس نمی تواند از انسان به انسان منتقل شود اما کم کم و با شیوع این ویروس مشخص شد که این تصور اشتباه بوده است.

ویروس سارس به راحتی بین انسان ها منتقل می شود اما ویروس مرس تنها از طریق تماس مستقیم، منتقل می شود و با مطالعات انجام شده مشخص گردید ویروس کرونا هم به راحتی سارس قابل انتقال است. ویروس کرونا با تب شروع شده و ریه را درگیر می کند و علائمی چون عطسه و سرفه را بروز می دهد که می توانند راه های اولیه انتقال این ویروس باشند.

آیا ویروس کرونا را می توان متوقف کرد؟

هنوز دانشمندان نتوانسته اند درمان قطعی و واکسنی برای این بیماری اختراع کنند اما با پیشرفتی که دانشمندان چینی داشته اند، این ویروس به خوبی مهار شده و بیماران تحت درمان قرار گرفته اند.

البته می توان با پیشگیری، شیوع این بیماری را کنترل کرد و بهترین راه های پیشگیری از این بیماری موارد زیر هستند:

  • دست های خود را مرتب با آب و صابون شسته یا با مواد شوینده ضدعفونی کنید.

  • هنگام عطسه و سرفه، دهان و بینی خود را بپوشانید.

  • گوشت و تخم مرغ و مرغ را به خوبی بپزید و خام یا نیم پخته، مصرف نکنید.

  • از افرادی که علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و تب را دارند، دوری کنید.

  • از تماس حفاظت نشده با حیوانات وحشی و حتی اهلی، خودداری کنید.

منابع: who  webmd
  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
حسین کورد
۱۳۹۸-۱۲-۲۶
پاسخ
0
0
پاسخ
خیلی عالی،دستتون درد نکنە،امیدوارم موفق ومویدباشید