منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
حمله کرونا به کودکان
حمله کرونا به کودکان

حمله کرونا به کودکان

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۳-۲۹
زمان مورد نیاز:
10 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۳-۲۹
در این مقاله میخوانید:

کرونا در تابستان و در بدن کودکان چه علایمی را نشان می دهد؟

متاسفانه خبرهای رسیده نشان می دهد که کرونا ویروس کودکان را هم به بازی تلخ خود کشانده است. با علایمی که با ورود به فصل تابستان تغییر کرده است. ما در این مقاله می خواهیم در مورد کرونا ویروس و کودکان و همچنین علایم جدید آن در تابستان، برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی اطلاعاتی را بیان کنیم تا با دانستن آنها در شرایط بروز بیماری، آن را شناخته و اقدامات لازم را انجام دهید.

کرونا ویروس ۲۰۱۹ و هزار چهره

کرونا ویروس ۲۰۱۹، ویروس تازه واردی که چون اطلاعات در مورد آن کم است و مدام در حال تغییر در علایم می باشد، تبدیل به کابوسی جهانی شده است. قرنطینه شدن و تغییر در سبک زندگی و فاصله گذاری های اجتماعی کوچکترین پیامدهای این ویروس موذی است. این ویروس اولین بار در چین مشاهده شد و فقط به مدت چند روز مرزها را پیموده و در تایلند، ژاپن، استرالیا، آمریکا و ایران هم مشاهده شد و به زودی تمامی کشورها میزبان این ویروس خطرناک شدند.

وحشت و استرس در میان مردم، اخبارهای کذب، حجوم مردم برای تهیه داروها و لوازم پیشگیری، استفاده خودسرانه از داروها مواردی بود که در ماه های ابتدایی شیوع کرونا ویروس، مسئولین را نگران کرد و به فاصله کمی در ایران شاهد بی اعتنایی به پروتکل های بهداشتی بودیم و می توان گفت این جدی نگرفتن کرونا ویروس و نادیده گرفتن موارد بهداشتی، شرایط را بسیار سخت کرده است و به همراه این موارد می توان متغیر بودن علایم کرونا ویروس را هم نام برد.

علائم کرونا در کودکان

علایم اولیه اعلام شده توسط سازمان جهانی بهداشت به صورت زیر بود:

تب، تنفس سریع، سرفه و تنگی نفس

سپس علایمی چون کربویی و از دست دادن حس چشایی به آن اضافه شد و سپس متخصصین با علایم گوارشی چون اسهال، استفراغ رو به رو شدند و هنوز تصور بر این است که این تغییر علایم ادامه دار خواهد بود. طبق اعلامیه سازمان جهانی بهداشت افراد پر خطر در این بیماری افرادی با سابقه بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری های تنفسی، فشار خون و افراد مسن هستند و گروه کودکان در ریسک پایینی در این بیماری قرار دارند اما انگار این ویروس نمی خواهد بر طبق دستورالعمل ها پیش برود.

علائم ویروس کرونا در کودکان

علائم کرونا ویروس در کودکان با تحقیقات انجام شده در بیمارستان های غرب چین اعلام شده و نتایج در نشریه بین المللی PLOS Medicine به چاپ رسیده است. بر اساس یافته ها می توان گفت کودکانی که مبتلا به کرونا ویروس بوده اند و در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته اند این علایم را بروز داده اند:

  • تب

  • اسهال

  • استفراغ

احتمالا اختلالات ریه ای در کودکان در مراحل بعدی بیماری ظاهر می‌شود. تب با اینکه جزو علائم اولیه کرونا ویروس در بزرگسالان بود اما با گذشت زمان از علائم اصلی کنار رفت بطوری که ۴۴ درصد از بزرگسالان مبتلا به کرونا ویروس علامت تب را دارا بودند اما این میزان در کودکان به ۷۶ درصد می رسد که درصد بالایی است. درصد بروز علایم دیگر در کودکان به صورت زیر می باشد:

۶۲ درصد سرفه های شدید

۱۲ درصد دارای علائم اسهال و استفراغ

قبل از این تحقیق تصور دانشمندان بر این بود که کودکان بسیار کمتر از بزرگسالان در معرض ابتلا به کرونا ویروس هستند اما با آمار رو به افزایش ابتلای کودکان، همه چیز در پرده ای از ابهام فرو رفته است. براساس آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۷.۹ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا ویروس مبتلا شده اند که از این تعداد، بیش از ۴۳۴ هزار نفر جان باخته اند.

علائم کرونا در کودکان

کرونا و تابستان

مسعود مردانی در گفتگوی رسانه ای خود اعلام کرده است که با شروع فصل تابستان شاهد علائم گوارشی در میان مبتلایان به کرونا ویروس ۲۰۱۹ بوده ایم. ایشان در مورد این علائم اینگونه گفته اند: بر اساس آخرین آمار رسیده از بیمارستان ها، یکی از علائم بیماران مبتلا به کرونا ویروس ۲۰۱۹، اختلالات گوارشی است. می توان گفت ۳۰ درصد از بیماران، علائمی چون اسهال، استفراغ، بی اشتهایی، تهوع و دردهای شکمی را نشان داده اند.

وی در ادامه بیان داشت: با شروع فصل تابستان و افزایش تحرک کودکان و نوجوانان، احتمال انتقال کرونا ویروس از افراد آلوده به کودکان بیشتر می شود که دلیل عمده آن، ورود کودکان و نوجوانان به محیط های خارج خانه  و تردد در سطح شهر است. همچنین از آنجایی که در حالت طبیعی هم علائمی چون تهوع و استفراغ در تابستان شیوع بیشتری دارد، تشخیص کرونا ویروس سخت تر می شود.

مردانی توصیه کرد: اگر خود یا فرزندانتان دچار اسهال، استفراغ به همراه تب، بدن درد و گاهی سرفه شدید یا اسهال و استفراغ را با دردهای شکمی داشتید، و این علائم طولانی مدت شدند، ممکن است مبتلا به کرونا ویروس شده باشید و متخصصین توصیه می کنند در این مرحله با پزشک مربوطه مشورت کرده و تست کرونا بدهید.

بیشتر بخوانید:
باورهای غلط کرونا  
خصومت کرونا با مردان
  واکسن آنفولانزا و کرونا
نشانه حمله کرونا به مغز 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری