منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
خستگی و سوزش چشم
خستگی و سوزش چشم

خستگی و سوزش چشم

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۳-۲۰
زمان مورد نیاز:
15 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۳-۲۰
در این مقاله میخوانید:

علت‌های مهم سوزش و خستگی چشم چیست؟

با زندگی‌هایی که به سمت تکنولوژی پیش می رود، همه ما خستگی و همچنین سوزش چشم را بارها تجربه کرده‌ایم. در دنیایی که بیشتر کارها با مانیتورها و صفحه گوشی انجام می‌شود، خستگی‌های چشم که بعلت خیره ماندن‌های طولانی به وجود می‌آیند، امری طبیعی هستند. این خستگی‌ها نشان می‌دهد که ما بیشتر از توانایی چشم از آن استفاده می‌کنیم و اگر به همین روش ادامه دهیم و این خستگی‌ها را نادیده بگیریم، باعث اختلال در سلامت آن‌ها می شویم ما در این مقاله می‌خواهیم دلایل عمده خستگی چشم را برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی بیان کنیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

عواملی که می‌توانند خستگی چشم را به دنبال داشته باشند

هر فعالیتی که باعث شود شما به‌طور طولانی‌مدتی از چشمان خود استفاده کنید، خستگی چشم را ایجاد می کند. موارد شایعی که باعث خستگی و سوزش چشم می شوند به شرح زیر می باشند:

خیره شدن‌های طولانی

خیره شدن‌های طولانی به صفحه گوشی تلفن، مانیتور و تلویزیون همراه با تمرکز بر روی نوشتارها می تواند باعث ایجاد “سندرم دیدن نمایشگر” ‌شود و خستگی شدید چشمی را به دنبال داشته باشد.

سوزش و خستگی چشم

کمتر شدن زمان‌های پلک زدن

به طور طبیعی، انسان در هر دقیقه ۱۲ تا ۱۸ بار پلک می زند. به هر دلیلی که خیرگی چشم باعث کاهش پلک زدن شود، خستگی و تورم چشمی را به دنبال خواهد داشت.

نور ناکافی

هنگامی که نور محیط ناکافی و نامناسب باشد، فشاری که بر چشم وارد می شود بیشتر از حالت طبیعی شده و برای انجام کارهایی چون دیدن و نوشتن و … نیاز به تمرکز بیشتر و به دنبال ان تورم و قرمزی و خستگی چشم ها است.

خواب ناکافی

خواب زمانی برای استراحت اندام های زیادی از بدن از جمله چشم ها است. در زمان خواب، عضلات چشم استراحت خوبی خواهند داشت که اگر این فرصت ریکاوری و استراحت از چشم ها گرفته شود، با خستگی های ازاردهنده چشمی مواجه خواهید شد‌

عدم توجه به استفاده از عینک

برای چشمانی که اختلالات دیداری دارند، چه دوربینی و چه نزدیک بینی، برای جلوگیری از فشار بر روی چشم، توسط چشم پزشک متخصص، عینک با شماره ای مناسب تجویز می شود و اگر به هر دلیلی از این عینک ها استفاده نشود، فشار زیادی به چشم وارد می شود و چشم برای انجام کارها مجبور است سخت تر کار کند. عدم استفاده از عینک بجز احساس خستگی و سوزش در چشم، سردردهای ازاردهنده ای را هم در پی دارد.

حساسیت و آلرژی

آلرژی و حساسیت می تواند هیستامین را در بدن ترشح کند. هیستامین رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و جریان خون را شدت می‌بخشد. یکی از نواحی که این جریان خون با شدت وارد آن‌ها می شود، زیر چشم‌ها است البته هیستامین بجز گشاد کردن رگ‌های خونی، علائمی چون خارش تورم و التهاب را هم در نواحی‌ از بدن ازجمله چشم‌ها ایجاد می‌کند. اصولاً افرادی که دچار آلرژی می‌شوند با تیرگی دور چشم هم بجز قرمزی و آب‌ریزش چشم، رو به رو می شوند. البته برای درمان سریع آلرژی می‌توان از کمپرس یخ و آنتی‌هیستامین استفاده کرد.

ژنتیک

افرادی هم هستند که ژنتیک آن‌ها مستعد ایجاد حلقه های اطراف چشم است و این حلقه‌ها می‌توانند چشم را خسته‌تر نشان دهند.

کمبود آب

اگر بدن شما دچار کم آبی شود با وجود خواب کافی، احساس خستگی زیادی خواهید کرد به گونه‌ای که حتی پس از یک خواب طولانی‌مدت، دوباره خواب‌آلوده خواهید بود. هنگامی که بدن با کم‌آبی مواجه می شود، حجم خون کمتر شده درنتیجه اختلال در عملکرد قلب ایجاد می شود .چشم‌ها از اندام‌هایی هستند که به کم‌آبی بسیار حساسند.

سن

با افزایش سن تغییرات زیادی را در پوست خود مشاهده خواهید کرد که یکی از آن‌ها کاهش تولید کلاژن است. با کاهش کلاژن پوست ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند، نازک‌تر شده، رگ‌هایی که زیر پوست قرار دارند بیشتر به چشم می‌خورند و اطراف چشم تیره‌تر می‌شود. این حالت‌ها بی‌حالی و خستگی چشم را ایجاد می‌کند.

استفاده از نمک فراوان

یکی از اثرات استفاده از نمک، پف کردن زیر چشم است که نشان‌دهنده تجمع مایعات در این منطقه است. اولین توصیه برای بهبود، کاهش مصرف نمک و نوشیدن آب بیشتر است.

سوزش و خستگی چشم

علائم سوزش و خستگی چشم

 • ایجاد قرمزی و سوزش داخل چشم.

 • احساس خشکی چشم.

 • اشک ریزی دائم.

 • اختلال در دید مانند تاری دید.

 • اختلال در تمرکز.

 • ایجاد حساسیت.

 • درد در ناحیه گردن و شانه.

 • احساس سنگین شدن چشم.

 • سردردهای شدید.

درمان‌های خانگی برای سوزش چشم

 • هنگام احساس درد و سوزش چشم به مدت ۵ دقیقه چشمان خود را ببندید تا چشمان شما مدتی استراحت کنند.

 • اگر امکانش برای شما وجود دارد بخوابید.

 • از قطره‌های چشمی با تجویز چشم پزشک برای کاهش درد استفاده کنید.

 • درصورتی‌که از لنز استفاده می‌کنید، آن‌ها را از چشم خارج کنید.

 • استفاده از کمپرس های سرد یا گرم.

 • تا جایی‌که ممکن است محیط خود را مرطوب نگه دارید.

 • خواب مناسب با کیفیت خوب داشته باشید.

 • استفاده از نور مناسب هنگام کار با رایانه، تلفن همراه و تلویزیون.

 • استراحت‌های کوتاه و مداوم چشمی در بین کارهایی که تمرکز و دقت بالایی می‌خواهند.

 • استفاده از عینک اگر چشمان ضعیفی دارید.

 • پلک زدن‌های مداوم هنگام کار با رایانه و تلفن همراه و جلوگیری از خشک شدن چشم‌ها.

بیشتر بخوانید:
علایمی در آقایان که مهم است
 برقراری رابطه در خواب
 خوردنی های تقویت میل جنسی
 اندازه طبیعی بیضه

  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری