منو
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
عادت هایی که به پوست شما صدمه می‌زنند
عادت هایی که به پوست شما صدمه می‌زنند

عادت هایی که به پوست شما صدمه می‌زنند

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۳-۱۹
زمان مورد نیاز:
9 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۴۰۱-۰۴-۲۰
مقالات عمومی
در این مقاله میخوانید:

چه عادت‌هایی را باید ترک کنیم تا پوست سالم‌تری داشته باشیم؟

تعدادی از رفتارهای نادرست به صورت عادت برای ما درآمده است که این عادت‌ها می تواند سلامتی ما را مورد هدف قرار داده و صدمات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشند. عادت‌هایی که در مورد آن بارها صحبت کرده‌ایم و گفته‌ایم باید شناسایی شوند و سعی در ترک آن‌ها داشته باشید. رفتارهایی که روتین و برحسب عادت انجام می‌دهیم و در مورد عوارض آن آگاهی‌هایی نداریم.

عده‌ای فکر می‌کنند انجام بعضی از این کارها زیرکانه است و ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از عادت‌هایی بگوییم که می‌توانند به زیبایی یا پوست شما صدمه برسانند پس برای آگاهی از این رفتارهای اشتباه، تا انتهای مقاله مارا همراهی کنید.

پوست انسان لایه بیرونی و محافظ بدن است که با بالا رفتن سن، دچار کاهش عملکرد شده و علائمی چون چین‌وچروک لک های، پوستی و نازک شدن را از خود نشان می دهد. ما با بعضی از عادت‌ها می‌توانیم این روند پیری را جلو بیندازیم و در کنار آن با عادت‌های سالم، می‌توانیم این روند را کندتر کنیم و تا سنین بالا پوستی سالم و شاداب داشته باشیم. در مورد نگهداری از پوست در مقاله‌های قبلی با شما صحبت کرده‌ایم و در ادامه می‌پردازی به عادت‌های اشتباه در مورد پوست

مراقبت از پوست

استفاده اشتباه از اسیدها

در بین لوازم زیبایی پوستی، آلفاهیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید به چشم می‌خورند که این ترکیبات اصولاً در فرآورده‌های بهداشتی آرایشی کاربرد دارند و بیشتر برای مصارف لایه برداری، ضد چین و چروک و مرطوب کنندگی بکار می روند. باید گفت این لایه بردارها، بسیار عملکرد خوبی داشته و می‌توان آن‌ها را فوق‌العاده نامید اما در مصرف این لایه بردارها باید احتیاط‌های لازم را انجام بدهید.

دکتر جوآن متخصص پوست و زیبایی در مورد استفاده از این اسیدها می گوید: استفاده‌های بیش از حد مجاز و مداوم از این اسیدها، لایه بیرونی پوست و سطح پوست را تخریب می‌کند و درنتیجه به مرور زمان دارای پوستی خشک و پوسته پوسته می شوید. بهتر است از ماده‌های لایه برداری استفاده کنید که ماده‌های اسیدی زیادی را نداشته باشند و از غلظت‌های پایین شروع کنید. می‌توانید به تدریج در مدت زمانی مشخص، غلظت را افزایش دهید اما حواستان باشد که نمی‌شود از لایه بردارها در طولانی‌مدت استفاده کرد.

نکته: قبل از این‌که از این کرم‌های اسیدی استفاده کنید، پوست خود را تمیز کرده و روی پوست خشک از آن‌ها را استفاده کنید همچنین پس از استفاده از آن‌ها، بر روی پوست خود کرم‌های ضدآفتاب را قرار دهید.

لایه برداری بیش از حد مجاز

تمامی افراد نمی‌توانند از لوازم بهداشتی آرایشی یکسانی استفاده کنند بلکه در استفاده از این لوازم، متخصصین به پوست هر فردی توجه نشان می دهند و متناسب با آن، مواد مناسب را تجویز می‌کنند. افرادی که پوست چرب، خشک، لک دار و کک مکی دارند، تمایل زیادی به استفاده از لایه بردارها از خود نشان می‌دهند و گاهی استفاده از آن‌ها را در طولانی مدت انجام می دهند.

میمار متخصص زیبایی در زمینه لایه بردارها می گوید: استفاده مداوم و بیش از حد از لایه بردارها می‌تواند لایه‌های محافظ پوست را از بین برده و درنتیجه پوست براحتی رطوبت خود را از دست بدهد. همچنین پوست شما در این حالت، مکان مناسبی برای گسترش باکتری ها و به دنبال آن بروز عفونت‌ها می‌شود.

بهتر است مواد لایه بردار را بیشتر از دو بار در هفته استفاده نکنید و حتماً لایه بردارهای مناسب با پوست خود را با مشورت پزشک انتخاب کنید.

فراموش کردن ویتامین‌ها

پس از گذراندن ۳۵ ‌سالگی، ممکن است تغییرات زیادی را در پوست خود مشاهده کنید و متوجه شوید دیگر پوست شما مانند اوایل به کرم‌های درمانی واکنش نشان نمی‌دهد. لیزا دیوان کارشناس زیبایی در این زمینه می‌گوید: ویتامین A در بدن می تواند جلوی خطوط صورت را گرفته و عمق آن‌ها را کاهش دهد. همچنین از تغییرات بافتی و صدمات ناشی از نور خورشید جلوگیری کند. البته هنگامی وجود این ویتامین مثبت است که توسط یک متخصص پوست تجویز شود و استفاده از این ویتامین به صورت خودسرانه، می تواند بجای بهبود شرایط، به سلامتی شما صدماتی را وارد کند.

همچنین ویتامین های E و C از التهابات پوستی جلوگیری می‌کنند و به شفاف شدن و روشنی پوست کمک می کنند.

مراقبت از پوست

استفاده نکردن از کرم‌های ضدآفتاب

کرم‌های ضدآفتاب را نمی‌توان جزو محصولات زیبایی دسته‌بندی کرد بلکه محصول مهمی در مورد سلامتی پوست است که جزو محصولات واجب و ضروری و استفاده از آن واجب است. قبل از بیرون رفتن از خانه، زدن کرم ضد آفتاب را هم‌ردیف با نگاه کردن در آینه برای مرتب بودن ظاهر، قرار دهید.

دکتر دوریس متخصص زیبایی در نیویورک می‌گوید: نور مضر خورشید می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند و همچنین سلول‌های محافظ پوستی را از بین ببرد. درنتیجه برای جلوگیری از این اتفاقات می‌توان از کرم‌های ضدآفتاب مناسب با پوست استفاده کرد البته این مهم است که بدانیم چه نوع کرم‌های ضد آفتابی برای پوست ما مفید است.

کنار گذاشتن مرطوب کننده‌ها

افرادی هستند که پوست چربی دارند و فکر می‌کنند نباید از مرطوب کننده استفاده کنند اما این یک اشتباه است. مرطوب کننده‌های هر پوستی متفاوت است. افرادی با پوست چرب می توانند از مرطوب کننده کم چربی که هیدراتاسیون بادوامی را ایجاد می‌کند، استفاده کنند. پوست برای اینکه جلوی خشکی را بگیرد، چربی زیادی را تولید می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از مرطوب کننده‌ها، به پوست کمک کنید و هیدراتاسیون پوست را در حالتی متعادل نگه دارید.

ورزش کردن به همراه آرایش

هنگام ورزش، بدن دچار تعریق می شود دکتر دیویس متخصص زیبایی پوست و مو می‌گوید: هنگامی‌که شما همراه با آرایش ورزش می‌کنید، باعث تجمع باکتری‌ها در پوست می شوید که این باکتری‌ها با سبومی که توسط عرق خارج می شوند، ترکیب شده و منافذ پوست شما را می‌بندد. بستن روزنه‌ها منجر به ایجاد آکنه می شود. در هنگام ورزش کردن، باید پوست شما تمیز باشد و تنها می‌توانید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

تزریقات زیبایی

استفاده مداوم از بوتاکس و مواد شیمیایی که می‌تواند فرورفتگی‌های صورت را پر کنند و علایم پیری را از بین ببرد، شاید در دوره‌ای برای شما بسیار جذاب باشد اما هنگامی که استفاده از آن‌ها به‌صورت یک عادت دربیاید، سلامتی شما را تحت شعاع قرار می دهند. رییس انجمن زیبایی استرالیا در این رابطه می گوید: هنگامی‌که مردم از بین رفتن چین‌وچروک‌ها را مشاهده می کنند، بسیار خوشحال می‌شوند اما هنگامی که فرایند متابولیسم این مواد به انتها می‌رسد، دوباره تمامی علائم پیری برمی‌گردند و ما برای داشتن پوستی جوان، تحریک می شویم تا این عمل زیبایی را دوباره تکرار کنیم و هر بار ممکن است این مواد اضافه بشوند و در این‌جا اتفاق‌های جالبی نمی‌افتد.

یک متخصص پوست شاید به شما بگوید که چه زمانی دیگر مجاز به انجام و تکرار این کار نیستید اما اصولاً برای کسب درآمد، شما را ترغیب به انجام دادن اینکار می کنند. باید بدانید که تزریق این مواد به طور بیش از حد به داخل پوست می‌تواند اثرات بسیار نامطلوبی داشته باشد. درنتیجه حتماً با یک متخصص پوست و مو قبل از انجام این روش های زیبایی، مشورت کنید و از او بخواهید روش‌هایی را به شما معرفی کند که کم تهاجمی و کم‌خطرتر باشند.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
mina
۱۳۹۹-۰۳-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
عالی من یه مدت مرتب لایه بردار میزدم پوستم داغون شد
قاسم
۱۳۹۹-۰۳-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
کاش دس از این تزریقا ورمیداشتن زنا
دکتر میرزایی
۱۳۹۹-۰۳-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
مفید بود ممنون
جهان
۱۳۹۹-۰۳-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
واقعن کرم ضدافتاب خیلی مهمه
یهروز
۱۳۹۹-۰۳-۲۲
پاسخ
0
0
پاسخ
واقعاً دستتون درد نکنه این اطلاعات مفیدرومیذارید
هادی
۱۳۹۹-۰۳-۲۳
پاسخ
0
0
پاسخ
سلام چه نوع ضد افتابی استفاده بشه
NULL
۱۳۹۹-۰۳-۲۳
پاسخ
0
0
پاسخ
کرم ضد آفتاب
NULL
۱۳۹۹-۰۳-۲۳
پاسخ
0
0
پاسخ
داغ‌ترین برچسب‌ها