منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
خطری جدی به نام پودر بدن نوزاد!
خطری جدی به نام پودر بدن نوزاد!

خطری جدی به نام پودر بدن نوزاد!

تاریخ انتشار:
۱۳۹۸-۱۱-۱۱
زمان مورد نیاز:
5 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۸-۱۱-۱۸
در این مقاله میخوانید:


همانطور که می‌دانید زدن پودر به بدن نوزاد بسیار شایع است در این مقاله می‌خواهیم درستی یا اشتباه بودن این عمل را بررسی کنیم.

به نظر متخصصین زدن پودر به بدن کودک ممکن است مشکلاتی را برای او به وجود آورد این مشکلات به علت وجود خود پودر بر روی پوست نمی باشد، بلکه مشکل اصلی ذرات پودر است که در هوا معلق شده و وارد ریه نوزاد میشود.

دلایل منع استفاده از پودر نوزاد

استفاده از پودرکودک توسط متخصصین منع شده است چون آزمایش های زیادی نشان داده است که ذرات معلق پودر در هوا می تواند به راحتی وارد ریه های نوزاد شده و خطرات جدی را برای سیستم تنفسی نوزاد بوجود آورد و آسیب جدی به ریه های نوزاد وارد کند. تصور اینکه جلوی ذرات معلق پودر در هوا را بگیریم بسیار دور از ذهن است.

پودر تالک یا ذرت؟

صدمات تنفسی در مورد پودر های تالک بیشتر به چشم می آید زیرا دارای ذرات کوچکتری هستند. حتی اگر مقدار استفاده شده کم باشد بازهم میتواند ریه های کودک را تحریک کند. اکثر پودرهای بچه تهیه شده از تالک هستند اما پودر هایی هم هستند که با آرد ذرت تولید می شوند. پودرهای آرد ذرت اگر با دقت استفاده شوند ایمن تر از پودر تالک هستند زیرا ذرات بزرگ تری دارند و استنشاق آنها به راحتی پودر تالک نیست.

اتلین اکسید که در پودر بچه وجود دارد بی رنگ است و بوی دلپذیری دارد و گمان بر این است که می تواند موجب عقیم سازی کودک بشود.

موارد جدی منع مصرف

  • اگر نوزاد یا کودک مستعد بیماری های آلرژیک باشد

  •  کودکان نارس یا زود متولد شده

  • کودکانی که با ناراحتی های قلبی به دنیا می آیند

اگر اصرار بر استفاده دارید

اگر والدین اصرار به استفاده از پودر بچه را دارند و اگر کودک جزو دسته های با ریسک بالا نیست، می‌توانید به این صورت عمل کنید: در محلی دورتر از نوزاد، پودر را بر روی دست خود بریزید و بعد از این که ذرات معلق پودر فروکش کردند به سمت نوزاد خود بروید. هرگز پودر را با ظرف و مستقیماً بر روی بدن او نریزید. محل نگه داری پودر دورتر از محل خواب نوزاد باشد.

برای اینکه پوست بدن نوزاد به پودر بچه واکنش نشان ندهد بهتر است نگذاریم پودر در یک نقطه جمع شود. ممکن است پودر وارد چین های بدن نوزاد شده. و در آنجا آنجا تجمع کند بعد از هربار تعویض پوشک به خوبی این نقطه‌ها را تمیز کرده و شستشو دهید.

نکته: اگر بدن کودک شما جوش زده است، از هیچ گونه پودری استفاده نکنید. پودر ها بیشتر باعث خشکی پوست نوزاد شده و شدت حساسیت را بالا می برند. بهترین راه نرم کردن پوست بدن نوزاد و جلوگیری از سوزش آن استفاده از کرم یا پماد های مخصوص سوختگی پای نوزاد است.

منبع: healthline
  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری