منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
قوانین طلایی مردم شاد اروپا
قوانین طلایی مردم شاد اروپا

قوانین طلایی مردم شاد اروپا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۳-۰۴
زمان مورد نیاز:
25 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۳-۰۴
در این مقاله میخوانید:

شادترین مردم دنیا، چه قوانینی دارند؟

آمارهای جدید اعلام کرده‌اند مردم شمال اروپا رتبه اول شادترین مردم دنیا را دارند. مردم اسکاندیناوی بسیار شادند و از زندگی خود لذت می‌برند و می‌دانند چگونه زندگی کنند. اما چه چیزی باعث شده آن‌ها تا این حد شاد باشند و در دنیا به شادی شناخته شوند؟ ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد عادت‌های این مردم شاد برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی بنویسیم پس برای دانستن راز این شادی تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

برای همه کارهایشان برنامه‌ریزی دارند

مردم اسکاندیناوی به برنامه‌ریزی‌های دقیق معروفند. آن‌ها برای تمامی ساعت های خود برنامه دارند و این برنامه‌ها کوتاه‌مدت نیستند. بطور مثال آن‌ها دقیقاً می‌دانند ۶ ماه دیگر در چه روزی باید به دندان‌پزشک خود مراجعه کنند و یا مهمانی ماه بعدی آن‌ها چه روزی است. محققین می‌گویند داشتن برنامه‌ریزی در زندگی می‌تواند استرس را کاهش داده و کیفیت زندگی را بالا ببرد.

زندگی فعالی دارند

مردم کشورهای شمال اروپا یک زندگی فعال و پرتحرک دارند. آنها ورزش‌هایی چون پیاده‌روی، دوچرخه سواری، دویدن و حتی کوهنوردی را از دوره کودکی تا زمان پیری انجام می دهند و حتی می توان گفت تا زمان مرگ، ورزش جزیی از برنامه روزانه آنها است.

در بین آن‌ها کودک یا افراد بازنشسته و میانسال معنا و مفهومی در کم‌تحرکی ندارد. تحقیقاتی که در نروژ انجام شد نشان داد ۷۷ درصد از مردم احساس سلامت کامل را دارند. در فنلاند مرتب ورزش‌های جدید را ابداع می‌کنند به گونه‌ای که لحظه‌ای در زندگی خود بدون فعالیت نمانند. به‌طور مثال در فنلاند نوعی پیاده‌روی با چوب‌های اسکیت را پایه‌گذاری کردند که به عنوان پیاده‌روی نوردیک معروف شد آن‌ها در تابستان هم با این چوب‌های اسکیت ورزش می‌کنند.

برای این‌که بتوانید این نظم در تحرک بدنی را در زندگی‌ خود شروع کنید بهتر است بر روی تداوم آن دقیق شوید. همچنین می توانید از فرصت‌هایی که شاید به آن توجه ندارید، برای انجام فعالیت استفاده کنید. بطور مثال می‌‌توان هنگام صحبت کردن با تلفن، به جای نشستن یا ایستادن، راه رفت. یا در مواقع استفاده از حمل‌ونقل عمومی، سرپا ایستاد و تا جایی که می شود مسیرها را پیاده بروید یا از دوچرخه استفاده کنید.

شادترین مردم دنیا و قوانین شاد بودن

از کالاهای کشور خود استفاده می کنند

مردم اسکاندیناوی کیفیت کالاهای ساخت کشور خود را کاملاً قبول دارند و حتی اگر گران‌تر از کالاهای خارجی باشد، آن‌ها را انتخاب می‌کنند و این‌قدر این موضوع برای آن‌ها مورد اهمیت است که یک علامت خاصی بر روی محصولات می زنند که نشان می‌دهد این کالا در داخل خود فنلاند هم تولید می شود. درنتیجه فنلاندی ها وقتی آن را ببینند به دنبال کالای داخلی می‌روند.

آن‌ها از مارک‌های داخلی استقبال فراوانی می‌کنند و بهای زیادی به طراحان و تولیدکنندگان داخلی می دهند. اگر بخواهید در این رابطه از آن‌ها پیروی کنید می‌توانید از امروز به دنبال کالاهای ایرانی و یا محلی باشید که کیفیت خوبی هم دارند و به جای استفاده از مدهای خارجی به دنبال طرح های طراحان داخلی باشید. طراحان داخلی ثابت کرده‌اند که می‌توانند لباس‌های زیبایی را برای شما تولید کنند به شرطی که بتوانیم از آن‌ها حمایت کنیم.

زمان کاری آن‌ها مشخص است

زمان کار شرکت‌ها در کشورهای اروپایی، ساعت‌های مشخصی دارد. بطور مثال ساعت ۸ صبح تا ۴ بعدازظهر و در بین آن زمان استراحت و ناهار هم در نظر گرفته می شود. مردم در آن کشور دقیقاً در این ساعت‌ها کار می‌کنند و تمام فکر و انرژی آنها معطوف به کارشان است اما کار آن‌ها محدود به همین ساعت ها است و بقیه زمان خود را به خانواده، تفریحات، خوش‌گذرانی و سرگرمی های خود می‌پردازند.

آنها هرگز کار خود را با خود به خانه نمی‌برند. اگر بخواهیم این مورد را در کشور خود رعایت کنیم، پایه‌های بسیار اساسی می‌خواهد تحقیقات نشان داده ساعت‌های زیاد کاری در طول روز از بین می‌روند و این موضوع باعث حجیم شدن کارها و فشار آن بر روی عده‌ای خاص می‌شود. بهتر است در زمان‌های غیرکاری خود را با مواردی سرگرم کنید که به آن‌ها علاقه دارید و کمتر به موضوع‌های کاری فکر کنید تا استرس شما کاهش پیدا کند.

لباس‌های آن‌ها منعکس‌کننده نور است

یک قانون در فنلاند پیاده شده است که توسط آن مردم موظفند که بر روی لباس‌های خود از منعکس‌کننده های نور استفاده کنند. لباس هر کودک باید حداقل ۳ برچسب منعکس‌کننده نور داشته باشد و باید گفت همین قانون باعث کاهش آمار تصادفات به میزان ۷۶ درصد شده است. این منعکس‌کننده های نور می‌توانند با کاهش آمار تصادفات، زندگی بسیار سالم تری را رقم بزنند که مقدار زیادی از استرس‌ها، نگرانی‌ها و غم از دست دادن عزیزان در تصادفات، از آن حذف می شود.

هرگز عجله نمی‌کنند

حتماً برای شما هم پیش آمده که اگر بطور اتفاقی در مسیر رفت و آمد بخواهید توقف کوتاهی را داشته باشید، توسط چند نفر هل داده می شوید اما در اسکاندیناوی این یک صحنه با تکرار بالا است که فردی ایستاده و مشغول انجام کاری باشد و فرد دیگری پشت سر او به انتظار حرکتش ایستاده باشد بدون این‌که عجله داشته و یا او را هل بدهد. این آرامش باعث می شود استرس‌ از زندگی آن‌ها دور شود و بتوانند از تمامی لحظه‌های خود استفاده کنند.

عجله کردن در زندگی می‌تواند لحظه‌های زیبای زیادی را از شما بگیرد. برای این‌که بتوانید این عادت را در خود تقویت کنید بهتر است هر شب موضوعی را که در طول روز برای شما زیبا و جذاب بوده است، یادداشت کنید مانند غروب خورشید و این‌گونه دقت و توجه شما به اطراف بیشتر می‌شود. غذای خود را آرام تر بخورید و هنگام غذا خوردن به عطر و طعم آن توجه نشان دهید. به این شکل هم استرس شما کمتر می‌شود و هم مشکلات گوارشی کمتر می شود.

شبیه به وایکینگ‌ها غذا می‌خورند

غذاهایی که مردم اسکاندیناوی استفاده می‌کنند بسیار سالم است. ماهی قرمز، توت‌های وحشی، آجیل، نان‌هایی با غلات کامل و رژیم آن‌ها در راستای کاهش فشارخون و کاهش کلسترول بد خون است و می‌‌توان گفت یکی از بهترین رژیم‌های غذایی را در کل دنیا دارند. اگر بخواهید رژیم غذایی خود را کمی شبیه رژیم غذایی مردم اسکاندیناوی نمایید، بهتر است هفته‌ای حداقل دوبار از ماهی استفاده کنید، نان خود را از غلات کامل تهیه کنید و روغن ماهی را جایگزین روغن‌های ناسالم نمایید.

شادترین مردم دنیا و قوانین شاد بودن

از سرما نمی‌ترسند

مردم اسکاندیناوی می‌دانند سرما برای سلامت آن‌ها چقدر مفید است. هرگز کودکان و نوزادان خود را  از هوای سرد دور نمی‌کنند و حتی در زمستان هم، کودکان را در فضای آزاد می‌خوابانند. آن‌ها می‌دانند که سرما می‌تواند کودکان آن‌ها را قوی‌تر و سالم‌تر نگه دارد. دمای خنک کیفیت خواب را بهبود می بخشد و همچنین سوخت‌وساز را بالا می برد و جلوی التهاب ها را می گیرد.

برای این‌که بخواهید در این مورد شبیه مردم اسکاندیناوی بشوید، نیازی نیست که در آب یخ شنا کنید تنها کاری که باید انجام دهید این است که هنگام دوش گرفتن، از آب سرد هم استفاده کنید و هنگام سرما به پیاده‌روی بروید.

گرما درمانی را قبول دارند

آن‌ها در کنار پیاده‌روی‌های طولانی در هوای سرد، رفتن به سونای گرم را هم قبول دارند به گونه ای که وجود سونا در بیشتر خانه های اسکاندیناوی دیده می‌شود. آن‌ها می‌گویند گرما باعث کاهش استرس و کاهش ابتلا به افسردگی می‌شود. شما می‌توانید در این مورد همراه با حمام دوش سرد، از دوش آب گرم هم استفاده کنید. بهترین نوع دوش گرفتن این است که برای چند ثانیه آب گرم را بر روی بدن خود باز کنید و سپس پشت سر آن آب سرد و این روند را تکرار کنید.

محیط زیست برای آن‌ها بسیار مهم است

مردم اسکاندیناوی همیشه در پاک‌سازی محیط زیست پیش‌قدم هستند بگونه‌ای که می‌توانید بیشتر مواقع آن‌ها را با کیسه‌های جمع‌آوری زباله ببینید. آن‌ها حتی در مسیر ورزش کردن خودب کیسه‌های زباله حمل می‌کنند تا اگر زباله‌ای را در طول راه خود دیدند، آن را بردارند و به این صورت هم فضای اطراف خود را پاکیزه نگه می‌دارند و هم کالری بیشتری را برای ورزش کردن می‌سوزانند.

حریم شخصی برای آن‌ها بسیار مهم است

اگر در اسکاتلند فردی وارد یک اتوبوس شود و ببینید تمام صندلی های دونفره، با یک نفر پر شده، ترجیح می‌دهد بایستد تا فرد نشسته براحتی کار های شخصی خود را انجام دهد. در پارک‌ها و تمامی فضاهای عمومی هم این مورد را رعایت می‌کنند. چیزی که قانون نیست اما همه آن‌ها به آن متعهد هستند.

چکمه‌های لاستیکی به پا می‌کنند

شما فراوان دختران اسکاندیناوی را خواهید دید که این چکمه های لاستیکی را همراه با لباس‌های شیک خود می‌پوشند و حتی با آن بر سر کار یا ملاقات‌های دوستانه می‌روند. این چکمه‌ها می‌تواند از پاهای آن‌ها محافظت کند و هرگز باعث خیس شدن جوراب های آن‌ها نمی شود.

آن‌ها می‌دانند پا عضو مهمی برای سلامتی بدن است و همچنین با به پا کردن چکمه‌های لاستیکی احساس آرامش بیشتری دارند و هرگز نگران این نیستند که به گونه‌ای راه بروند که کفششان خراب نشود. از آنجایی که این چکمه هاعمر طولانی دارند، در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی بسیار خوبی می‌شود و حتی کمپانی فنلاندی نوکیا هم چکمه‌های پلاستیکی تولید می کند.

بیشتر بخوانید:

حقیقت های عجیبی که بعد سی سالگی می فهمیم
حالی خوب با پیلاتس
ده مشکل نوجوانی
خطری به نام استرس مادر برای جنین
رفتار درست در مقابل دروغگویی نوجوان
  

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری