منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
ماه تولد و احتمال ابتلا به بیماری!
ماه تولد و احتمال ابتلا به بیماری!

ماه تولد و احتمال ابتلا به بیماری!

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۲-۳۰
زمان مورد نیاز:
15 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۲-۳۰
در این مقاله میخوانید:

بر اساس ماه تولد مستعد ابتلا به چه بیماری هایی هستید؟

دانشمندان دانشگاه کلمبیا تحقیقات گسترده ای را انجام دادند و توسط این تحقیقات، به نتایج جالبی در مورد ارتباط ماه‌های تولد و احتمال بروز بیماری‌ها، رسیدند. حتما زیاد شنیده اید که ماه‌های تولد می توانند در موارد مختلفی اثرگزار باشند. طبق نتایج این تحقیق ارتباط ماه تولد و احتمال بروز بعضی از بیماری‌ها هم به موارد قبل اضافه شد.

ما می‌خواهیم در این مقاله برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، از نتایج این تحقیق بگوییم و شمارا با بیماری‌های ماه تولدتان، آشنا کنیم پس تا انتهای مقاله مارا همراهی کنید. تاکنون محققین، ژنتیک، نوع تغذیه، نوع شرایط زندگی و شرایط زیست محیطی را بر روی احتمال ابتلا به مؤثر می دانستند. دانشمندان برای پیشگیری بهتراز بروز بیماری‌ها، هر ساله به موارد بیشتری فکر می کنند و گزینه‌های بیشتری را مورد آزمایش قرار می دهند که یکی از آن‌ها ماه و فصل تولد است.

تحقیقات قبل از تحقیق کالیفرنیا

تحقیقات در این زمینه نشان داد، ماه و فصل تولد می‌تواند بر روی احتمال بروز بیماری‌ها مؤثر باشد. شاید این یک نکته بسیار جالب باشد ‌که بدانیم با توجه به ماه تولد خود، مستعد ابتلا به چه بیماری‌هایی هستیم. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است به قبل از تحقیق گسترده دانشگاه کلمبیا برمی گردد. البته در هرکدام از آن‌ها، بر رابطه فصل تولد و بیماری‌ خاصی ‌پرداخته اند بطور مثال یک تحقیق صرفاً در جهت بیماری آسم انجام شد و طبق آن متوجه شدند نوزادان متولد شده در تابستان و پاییز بیشتر از افراد دیگر احتمال ابتلا به بیماری آسم را دارند.

علت این نتایج برمی گردد به بارداری مادر که در این افراد، بیشتر بارداری مادر اگر در فصل زمستان باشد، امکان ابتلای او به آنفولانزا و سرماخوردگی بیشتر می شود و همین بیماری‌ مادر می‌تواند جنین را مستعد به احتمال ابتلا به آسم کند. همچنین تحقیقات دیگری در زمینه بیماری‌های نزدیک‌بینی، بیش‌فعالی و اختلال کم‌توجهی انجام شده و نتایج آن در مجلات معتبری به‌صورت مقاله به چاپ رسیده است.

ماه تولد و بیماری ها

تحقیق دانشگاه کلمبیا

محققین دانشگاه کلمبیا تصمیم گرفتند مقیاس سنجش خود را بزرگ‌تر کنند و ارتباط فصل تولد را با بیشتر بیماری‌ها بسنجند. دانشمندان دانشگاه کلمبیا این آزمایش را با جامعه آماری ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر شروع کردند. آن‌ها پرونده افرادی که در تاریخ ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۳ به ‌علت بیماری‌های مختلف به بیمارستانی بزرگ در کالیفرنیا مراجعه کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. تمامی بیماران براساس نوع بیماری و ماه تولد تقسیم‌بندی شدند.

محققین برای این‌که به نتایج دقیق‌تری برسند عواملی چون نوع محیط زندگی، تاثیر دود سیگار و همچنین دود دست‌دوم سیگار و دیگر عوامل محیطی را نیز مورد بررسی قرار دادند. با توجه به نتایج به یک جمع‌بندی کاملی در این رابطه رسیدند. طبق این تحقیق می توان گفت متولدین ماه می، یعنی از اول اردیبهشت تا اول خردادماه، جزو سالم‌ترین افراد طبقه‌بندی می‌شوند و از طرفی دیگر متولدین اکتبر، یعنی از اول مهر تا اول آبان، جزو افرادی هستند که در آن‌ها احتمال ابتلا به بیماری ها از گروه‌های دیگر بالاتر است.

نتیجه تحقیق کالیفرنیا

دانشمندان به طور کلی اعلام کرده‌اند افرادی که در ماه‌های سرد سال متولد شده‌اند، بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند و افرادی که در ماه‌های گرم سال بدنیا آمده‌اند کمتر مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و تنگی نفس هستند. محققین می‌گویند این نتایج دلایل علمی دارند بطور مثال هنگامی که در ماه‌های سرد سال قرار داریم، تابش نور خورشید کاهش بسیار شدیدی دارد و می‌تواند اثرات منفی را بر روی رشد جنین بگذارد و او را مستعد ابتلا به بیماری‌ کند و از طرف دیگر متولدینی که در ماه‌های گرم سال قرار دارند، بعلت هوای خوب اصولاً رشد خوبی داشته و قامت و هیکل آن‌ها بهتر از فصل های دیگر است.

نیکلاس تاتنتی یکی از محققین شرکت کننده در این تحقیق می‌گوید: این نتایج به دانشمندان کمک بزرگی می‌کنند تا بتوانند عوامل وجود ابتلا به  بیماری ها را شناسایی کنند. یکی از بزرگ‌ترین داده‌های این تحقیق این بود که نشان می‌داد ۹ نوع از بیماری‌های قلبی عروقی وابسته به ماه تولد هستند.

ماه تولد و بیماری ها

دسته‌بندی بیماری‌ها و ماه تولد

متولدین دی تا بهمن: احتمال ابتلا به فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی عروقی

متولدین بهمن تا اسفند: احتمال ابتلا به بیماری‌های ریوی مانند سرطان ریه، تنگی نفس و حتی خفگی

متولدین اسفند تا فروردین: احتمال ابتلا به مشکلات قلبی عروقی که مربوط به گردش خون است و آریتمی قلبی

متولدین فروردین تا اردیبهشت: احتمال ابتلا به دردهای ناحیه قفسه سینه و مشکلات قلبی

متولدین ماه اردیبهشت تا خرداد: اصولاً بیماری در این افراد کمتر بوده و آن‌ها را می‌‌توان جزو سالم‌ترین افراد دانست

متولدین خرداد تا تیر: احتمال ابتلا به درد در ناحیه قفسه سینه، آسم و تنگی نفس

متولدین تیر تا مرداد: این گروه را هم می‌‌توان بسیار سالم دانست و افرادی که در این گروه قرار داشتند، کمتر به بیماری مبتلا شده بودند

متولدین مرداد تا شهریور: این گروه در رابطه با بیماری‌های چشمی بسیار مستعد بودند مخصوصاً عفونت‌های چشمی

متولدین شهریور تا مهر: احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی، بیماری‌های اعصاب و روان و بیماری‌های مادرزادی

متولدین مهر تا آبان: احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی، گزیدگی توسط نیش حشرات، بیماری‌های ریوی و درد در ناحیه شکمی و معده

متولدین آبان تا آذر: احتمال ابتلا به بیماری‌های اعصاب و روان، ا بیماری‌های مزمن، انواع سرطان‌ها، احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا و مشکلات ناباروری

متولدین آذر تا دی: افرادی که در این گروه قرار داشتند بیشتر با مشکلات کبودی و ضرب دیدگی اندام‌های بدنی به بیمارستان مراجعه کرده بودند

حرف آخر

قصد از انجام این آزمایش و انتشار نتایج توسط دانشمندان، برای نگران کردن مردم نبود بلکه دانشمندان فقط در پی یافتن عوامل خطر ابتلا به بیماری در انسان بودند و همچنین می‌‌توان گفت اثری که ماه تولد برای احتمال ابتلا به بیماری دارد بسیار کمتر از رژیم غذایی نامناسب یا تحرک بدنی پایین است.

درنتیجه در هر فصلی از سال که متولد شده باشید با رعایت یک شیوه صحیح زندگی مانند رژیم غذایی سالم، ورزش‌های مناسب، استراحت و خواب کافی و کنترل استرس خود، می‌توانید ماه و فصل تولد خود را تا حد زیادی نادیده بگیرید.

بیشتر بخوانید:

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری
علی
۱۳۹۹-۰۳-۰۲
پاسخ
0
0
پاسخ
عالی بودوآموزنده