منو
تلگرام
|
اینستاگرام
مجله پزشکی
در میان بیش از هزاران مقاله پزشکی جستجو کنید
شبکه های اجتماعی
با عضویت در شبکه های اجتماعی ما از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه‌ی سلامت با خبر باشید و سوالات خود را از کارشناسان و متخصصان مجله پزشکی بپرسید
زندگی سالم و شاد با مجله پزشکی
در میان بیش از 10+ هزار مقاله پزشکی جستجو کنید و مشکلات پزشکی خود را با پزشکان و متخصصان مطرح کنید
جستوجوی هوشمند مراکز درمانی و پزشکی
از میان بیش از ده هزار مرکز ثبت شده برای اولین بار در کشور
گل های تصفیه کننده هوا و کرونا
گل های تصفیه کننده هوا و کرونا

گل های تصفیه کننده هوا و کرونا

تاریخ انتشار:
۱۳۹۹-۰۲-۲۷
زمان مورد نیاز:
10 دقیقه
آخرین بروزرسانی:
۱۳۹۹-۰۲-۲۷
در این مقاله میخوانید:

آیا گل و گیاه در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس مؤثر هستند؟

جالب است بدانید گل‌ها هم می‌توانند یک راه مقابله با کرونا ویروس باشند. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از گیاهانی بگوییم که به طور غیرمستقیم خطر ابتلا به کرونا ویروس را کاهش می دهند. نقشی که این گیاهان در رابطه با کرونا ویروس ایفا می‌کنند، یک نقش مستقیم نیست و نمی توان این گیاهان را جزو داروهای آنتی ویروس قرار داد، اما می‌توانند به‌صورت غیرمستقیم با اثراتی که بر روی تصفیه هوا می گذارند، درصد احتمال ابتلا به بیماری را پایین‌تر بیاورند.

وجود گل و گیاه در منزل می‌تواند فواید زیادی داشته باشد که ما در این مقاله به اثرات تصفیه کنندگی هوا و ضدویروسی آن می‌پردازیم. گل‌های تصفیه‌کننده هوا که تعدادی از آن‌ها گل‌های آپارتمانی هم هستند، توصیه می شود برای خانه‌های کوچک و آپارتمانی که در شهرهای آلوده قرار دارند، استفاده شوند. این گیاهان می‌توانند بجز تصفیه کنندگی هوا، باعث نشاط و شادابی شوند و روحیه افراد خانه را بهتر کنند.

توصیه و معرفی این گیاهان براساس تحقیقات علمی است که صورت گرفته است. تحقیقات نشان داده تعدادی از گیاهان خانگی می‌توانند در طول ۲۴ ساعت روزانه، ۹۰ درصد از سموم موجود در هوای خانه را به خود جذب کنند و ناسا در این زمینه بیان کرده‌است که در منازل به ازای هر ۹ متر بهتر است یک گیاه آپارتمانی با خاصیت تصفیه کنندگی هوا، قرار بگیرد تا جلوی آلاینده‌های هوا گرفته شود.

گیاهان تصفیه‌کننده هوا

در ادامه می‌خواهیم برای شما گیاهان آپارتمانی را معرفی کنیم که هم زیبایی خاصی به خانه شما می دهند و هم هوای منزلتان را تصفیه می کنند و می توانید به جای دستگاه‌های گران‌قیمت تصفیه هوا، از این گیاهان استفاده کنید.

گیاهان تصفیه‌کننده هوا

آلوئه ورا

آلوئه ورا را اصولاً برای استفاده‌های آرایشی و زیبایی پوست، توصیه می‌کنند. این گیاه می تواند فرمالدئید هوا را از بین ببرد. این گیاه باید در شرایطی قرار بگیرد که آفتاب خوبی به او بخورد، خاک او باید مرتب زه‌کشی شود و در بین دو آبیاریف خاکش خشک بماند.

نخل اریکا

اریکا را می‌‌توان یک دستگاه تصفیه هوا دانست که توسط تحقیقات علمی ثابت شده سموم زیادی را به خود جذب می‌کند و هرچه رشد اریکا بیشتر شود، خاصیت جذب سموم آن هم بیشتر می‌شود. برای این‌که نخل اریکا شما رشد خوبی داشته باشد، بهتر است آن‌ را در راستای نور خورشید قرار دهید اما نه این‌که آفتاب شدیدی به آن بتابد. این نخل دوست ندارد که آب در گلدان بماند درنتیجه باید خاک زه‌کشی خوبی داشته باشد تا بین دو آبیاری، خاکش پر از آب نماند.

گیاهان تصفیه‌کننده هوا

بنجامین فیکوس

بنجامین فیکوس می‌تواند اکسیژن هوا را تامین کند و در زمان کوتاه اکسیژن زیادی را آزاد کند. همچنین سابقه خوبی برای از بین بردن فرمالدئید دارد. مهم‌ترین سم هایی که در فضای خانه وجود دارند و برای ما مضرند، بنزن، تری کلرواتیلن و فرمالدئید هستند. گیاهان آپارتمانی که بتوانند باعث جذب سموم شوند و کیفیت هوا را بالا ببرند، اثر غیرمستقیم اما مؤثری برای جلوگیری از ابتلا به بیماری دارند. بنجامین فیکوس نمی‌تواند در مقابل نور مستقیم قرار بگیرد و نور فیلتر شده باید به آن بتابد. خاک غنی و آبیاری آن به‌صورت مداوم باشد.

نخل بامبو

بامبو معروف است به این‌که فرمالدئید را به‌طور کامل می‌تواند از فضای خانه شما بگیرد و بجز آن می‌‌توان نخل بامبو را یک مرطوب کننده هوا دانست. نوری که به نخل بامبو می‌تابد، باید به‌صورت غیرمستقیم بوده و همیشه خاکش به‌صورت مرطوب باشد.

سرخس

سرخس را می‌‌توان یک مرطوب کننده دانست. همچنین این گیاه هم اثر مستقیمی بر روی از بین بردن فرمالدئید هوا دارد و می‌تواند سم های دیگر را هم خنثی کرده و به‌‌عنوان یک تصفیه کننده عمومی از آن استفاده کرد. سرخس یک پاکیزه کننده بسیار قوی هوا در محیط های آپارتمانی یا منزل‌های است. این گیاه می‌تواند نور کم و همچنین کم‌آبی را تا حدی تحمل کند اما برای رشد بهتر نیاز به محیطی روشن و همچنین خاکی مرطوب دارد.

نخل ققنوس

نخل ققنوس می تواند بجز فرمالدئید، زایلن را هم به خود جذب کند و آن را از بین ببرد. نخل ققنوس یک تصفیه کننده خوب هوا است. فرمالدئید و زایلن، در پلاستیک‌ها بسیار زیادند. برای پرورش ققنوس مواردی که باید رعایت کرد، بدین صورت است که هنگام آبیاری، به آب ولرم نیاز دارند و خاکش بین دو آبیاری مرطوب بماند و آفتاب زیادی را می‌خواهد.

گیاهان تصفیه‌کننده هوا

پاپیتال

پاپیتال یک گیاه پیچک انگلیسی است که می‌‌توان آن را هم یک تصفیه کننده هوا نامید. این گیاه می‌تواند به همراه فرمالدئید، بنزن را هم از هوا بگیرد. بنزن بیشتر در دود سیگار، سموم دفع آفات، مواد شوینده و مواد دیگری است که در خانه کاربردهای زیادی را دارد و بهتر است اگر یک فرد سیگاری در خانه دارید، حتماً پاپیتال را هم نگهداری کنید. دمایی که این گیاه نیاز دارد ۱۵ تا ۲۱ درجه است و آبیاری متوسطی می‌خواهد.

پتوس

گیاه تمیزکننده هوا که همراه با حذف فرمالدئید، می‌تواند منواکسید کربن را هم جذب کرده و از هوا بگیرد. این گیاه نیاز به نور زیادی ندارد و هنگامی که هوا سرد است، آب کمتری را می‌خواهد و هوا که گرم‌تر شود، باید بیشتر آبیاری شود.

نخل راپیس

نخل راپیس با نام لیدی پالم هم شناخته می‌شود و آن را هم گیاه تصفیه‌کننده هوا می‌شناسند و بر روی بیشتر آلاینده‌ها تاثیر دارد و آن‌ها را جذب می کند همچنین در حذف آمونیاک هم قدرت بالایی را دارد که تایید شده است. این نخل نور مستقیم را دوست ندارد و بهتر است در جایی با نور غیرمستقیم آفتاب قرار بگیرد و هوای نگهدارنده آن باید مرطوب باشد. بهتر است در کنار گیاهان دیگری قرار بگیرد تا رطوبت مورد نیاز او را تامین کنند.

گیاهان تصفیه کننده هوا

دراسنا پرچمی یا اژدهای ماداگاسکار

یک گیاه پرقدرت برای تصفیه آلودگی هوا مخصوصاً در فضاهای بسته. تحقیقات ثابت کرده اند که این گیاه می‌تواند زایلن، فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن را هم‌زمان از بین ببرد. درنتیجه می‌‌توان آن را بسیار پرقدرت دانست. برای نگهداری این گیاه نیاز به مراقبت خاصی ندارد و خاک خشک و همچنین آبیاری نامنظم را تحمل می‌کند و تنها چیزی که باید در مورد آن احتیاط کرد این است که مقابل نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.

داوودی

داوودی را می‌‌توان یک گل برای حذف بنزن در هوا دانست اما در کنار آن اثر خوبی هم بر حذف تری کلرواتیلن، آمونیاک و فرمالدئید دارد. برای این‌که داوودی گل بدهد، باید محیط پرنوری را برای آن انتخاب کرد البته داودی تنها می‌تواند سالی یک بار گل بدهد.

ژرورا

ژرورا را هم می‌‌توان یک گیاه بسیار قوی در حذف بنزن از محیط‌های سربسته دانست. همچنین اکسیژن خوبی را در هوا آزاد کرده و دی‌اکسیدکربن هوا را جذب می کند. بهتر است روی گیاه ژرورا را با یک پارچه مرطوب بپوشانید. ژرورا را در معرض مستقیم نور خورشید قرار دهید.

 

این مقاله را پسندیدید؟
نویسنده:
مجله پزشکی
ایم مقاله را پسندیدید؟
اشتراک‌گذاری